Iako sam pristalica konvencionalne medicine, ne odbacujem ni alternativne metode lečenja, čak ih nekad i sami doktori preporučuju. Imaju vekovno iskustvo, a neki su se pokazali uspešni kada lekari ili lekovi zakažu, ili ih, iz određenih razloga, ne smemo previše koristiti.

Desilo mi se jednom (ih da je jednom ), a verujem sigurno i mnogima od vas, da mi je toplomer "proključao", a lek protiv temperature ne deluje (ili ga treba restriktivno koristiti), temperatura se vratila, a ja još ne smem da popijem sledeću dozu jer je razmak između konzumacije antipiretika mali. E onda, šta drugo nego pribeći vidarskim tajnama mamine babe ili se latiti starog dobrog Pelagića.

Elem, na ovoj temi možemo razmenjivati naša iskustva sa narodnim lekovima, i ono što smo lično probali preporučiti i možda pomoći drugima. Neozbiljno bi bilo navoditi neke neisprobane recepte, ipak je ovde zdravlje u pitanju. Treba nam nešto delotvorno, što nema neželjene efekte.

Za početak, kad sam već pomenula temperaturu, evo recepta koji ja praktikujem:



Flaster od krompira za snižavanje temperature


Oljuštite i izrendate krompir, dodate malu količinu brašna i napravite pastu. Razmažete je po gazi i stavite direktno na kožu. Kada se osuši zamenite flaster svežim. Ovu pastu možete staviti i u frotirne čarapice i obuti na noge (ovo je posebno pogodno za decu). Ovaj flaster odlično apsorbuje visoku temperaturu.

Čaj od luka za iskašljavanje


Ušpinovati jednu supenu (ili 2) kašiku šećera (paziti da ne zagori, nego da se lepo pretvori u karamel, da ne bi bio gorak), naliti 4 decilitra hladne vode, ubaciti jedan limun (koji prethodno oljuštite) isečen na pola, jedan crni luk, neoljušten ( dobro ga oprati i iseći one korenčiće na dnu) i dva češnja belog luka (takođe opranog). Pustiti da vri sve dok crni luk ne omekša. Koliko god tečnosti da dobijete, procedite to sve i podelite je na tri dela i konzumirate ujutru, u podne i uveče. Ponavljajte sve dok ne počnete lakše da dišete i da izbacujete sekret iz pluća.