Detektor za "bubice"
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 10
  1. #1

    Detektor za "bubice"

    Masovnim ispitnim prevarama na novosadskom Fakultetu tehničkih nauka stao detektor MD-100 koji su izmislili asistenti. Profesori novosadskog Fakulteta tehničkih nauka odskoro imaju „keca u rukavu” u borbi sa studentima koji pokušavaju prevarom na ispitu da dođu do šestice. Reč je o detektoru MD-100, koji su napravili asistenti sa elektronike i koji se svakodnevno „rve” s mobilnim telefonima, veoma malim kamerama postavljenim na vrhu olovki i drugim sličnim „bubicama” koji su pravi hit među akademcima. Upotreba ovog detektora sprečila je izbijanje afere širih razmera o kojoj se, inače, već neko vreme šaputalo po kuloarima Univerziteta u Novom Sadu i o čemu je zvanično progovoreno na prekjučerašnjoj sednici Senata ove visokoškolske ustanove.
    – Klupko je počelo da se odmotava kada sam počeo da dobijam sve više elektronskih poruka od studenata Fakulteta tehničkih nauka, u kojima su me obaveštavali i upozoravali da se ’određeni ispiti’ polažu prepisivanjem. Ja nisam mogao da poverujem da se tako nešto događa, iako svi mi znamo da se studenti snalaze na razne načine, počev od svima poznatih ’puškica’ pa do mobilnih telefona – priča za „Politiku” dekan Fakulteta tehničkih nauka profesor dr Ilija Ćosić.

    „Prepisivanje je sve više uzimalo maha, studenti koji su redovno i svojski učili i pohađali predavanja počeli su otvoreno da negoduju, pa poruke više nisu bile samo anonimne, već su se autori i predstavljali. Iako su profesori u početku verovali da je reč o sporadičnoj pojavi, bilo je jasno da se nešto krupno dešava”, nastavlja dr Ćosić.

    Zato je grupa ranije uspešnih studenata, a sada asistenata sa elektronike, tragala za rešenjem, aparatom koji neće ometati uspostavljenu vezu, već samo detektovati njeno uspostavljanje.

    Asistent mr Miloš Slankamenac i grupa mladih elektroničara je stvorila uređaj koji reaguje na uspostavljenu vezu do 60 metara, bilo da je uključen mobilni telefon ili neki drugi uređaj. Do sada je napravljeno deset ovakvih detektora, čija je primena tokom dva poslednja ispitna roka dala, kako kaže dr Ćosić, izuzetno uspešne i ohrabrujuće rezultate. Svakog dana dežurni asistenti idu iz učionice u učionicu, identifikuju uspostavljene veze, a nesavesnim studentima se daje šansa da napuste ispit pre otkrivanja bez sankcija. Aparat je mali, može da stane u šaku, tako da studenti i ne primećuju njegovo prisustvo kod osobe koja ga poseduje.

    Fakultet tehničkih nauka ima pravilnik koji sankcioniše i ovakve ispade i on se primenjuje i kada su „resavci” u pitanju. Studenti se kažnjavaju zabranom izlaska na ispite i do godinu dana, a poseže se i za drugim merama. Međutim, studenti FTN sa kojima smo razgovarali kažu da je, u odnosu na broj kažnjenih, broj onih koji su se provukli bez trunke znanja neuporedivo veći.

    Dekan FTN kaže da nije slučajno što je „resavska škola” proradila upravo na ovom fakultetu, jer je on pri samom vrhu po složenosti gradiva. Međutim, nije slučajno ni što su, takođe, ovdašnji stručnjaci našli rešenje za ovaj problem, jer su inženjeri sa katedri sa FTN oduvek bili na dobrom glasu zbog stručnosti i kreativnosti.

    Dekana Ćosića pitamo da li je i na drugim fakultetima verodostojnost ocena na ispitima ugrožena pojavom „resavaca”.
    „Ima ih svuda! Zato smo na sednici Senata univerziteta i raspravljali o ovom problemu, jer on nije eskalirao samo na ovom fakultetu. No, nije moje da sudim šta se događa na drugim fakultetima”, kaže Ćosić.
    Posledice „zavođenja reda” na FTN, prema rečima dekana, jesu manji broj studenata koji izlaze na ispite i smanjenje proseka ocena.
    Dr Ćosić kaže da je ponosan na to što sada elektronskom poštom dobija pohvale studenata.


    izvor: Politika (autor: Slavoljub Zivkovic)
      Vrh

  2. #2

    Odgovor: Detektor za "bubice"

    hehe bash chitam to na njihovom sajtu...
    mada nikad to meni nije bio neki fetish...
    svi ti kabEli, oko uva, iza uva...
    ma bez dobre, pošteno napisane puškaje...ništa...

    Ubica mekog srca.
      Vrh

  3. #3

    Odgovor: Detektor za "bubice"

    Veoma mi je drago što je ovakva naprava konstruisana. Svi koji budu otkriveni da varaju prilikom polaganja ispita trebali bi biti drastično kažnjeni.
      Vrh

  4. #4

    Odgovor: Detektor za "bubice"

    Sta ce im bilo kakva naprava?!

    Meni se svidja ideja jednog profe

    Kupio profa za stotinak dinara mali radio na baterije kod Kineza i antenom mlati studentima oko glave dok pisu ispit-cim radio zakrci,bubica je nadjena
    Lako cu,ako je do mene.........
      Vrh

  5. #5

    Odgovor: Detektor za "bubice"

    Citat Dejan B kaže: Pogledaj poruku
    Veoma mi je drago što je ovakva naprava konstruisana. Svi koji budu otkriveni da varaju prilikom polaganja ispita trebali bi biti drastično kažnjeni.
    nisam ja nikakav pobornik ucenja svega, postoje stvari koje je zaista i problem popamtiti a i nepotrebne su u zivotu...

    ali ovo je prevrshilo svaku meru, brate...
    mufljuzi ceo ispit izmuvaju,
    aj da je jedan, nego ko zna koliko... e a to je stvarno nikakvo znanje...
    i nije ni u redu, ali neka mala papirnata potpora je po meni sasvim ok...

    Ubica mekog srca.
      Vrh

  6. #6

    Odgovor: Detektor za "bubice"

    Citat Kill Bill kaže: Pogledaj poruku
    hehe bash chitam to na njihovom sajtu...
    mada nikad to meni nije bio neki fetish...
    svi ti kabEli, oko uva, iza uva...
    ma bez dobre, pošteno napisane puškaje...ništa...
    znai Mi_lice ti si za klasino puşkaranje
    e u moje vreme na faxu nije bilo ni struje ...
    pa smo puşkice pisali na svee i cepanice za lozenje
    Ko je za jednu voznjicu
      Vrh

  7. #7

    Odgovor: Detektor za "bubice"

    Citat Kill Bill kaže: Pogledaj poruku
    hehe bash chitam to na njihovom sajtu...
    mada nikad to meni nije bio neki fetish...
    svi ti kabEli, oko uva, iza uva...
    ma bez dobre, pošteno napisane puškaje...ništa...


    ...............i dok napises pusku pola si naucio
      Vrh

  8. #8

    Odgovor: Detektor za "bubice"

    Citat tibor kaže: Pogledaj poruku
    ...............i dok napises pusku pola si naucio
    još ako nemaš neki rukopis pa je pišeš i 10X pa onda pređeš na kucanu verziju sa malim fontom, ne da je naučeno nego samo smeta na ispitu.

    + za apsolvente FTN
      Vrh

  9. #9

    Odgovor: Detektor za "bubice"

    Citat tibor kaže: Pogledaj poruku
    ...............i dok napises pusku pola si naucio
    eee to

    Ubica mekog srca.
      Vrh

  10. #10

    Odgovor: Detektor za "bubice"

    Eto, ne možemo mi u svetske tokove...
    Ni "puškice" nismo u stanju da prevazidjemo tim bubicama, nego i dalje šljaka "resavska prepisivačka škola"... Bruka.

    Kao što Kal_el reče, i u vreme mog studiranja nije bilo struje...
    Jedva smo se izborili sa raznoraznim formatima "puškaja"...
    Ne biti mrtav nije to i biti iv.
      Vrh

Slične teme

  1. Sta znaci "Nezavisnost" i "Suverenitet"?
    Autor Skidatch_Mraka u forumu Politika
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 29.03.2012, 18:30
  2. "Nova" i "stara" dijaspora
    Autor irnik u forumu Dijaspora
    Odgovora: 14
    Poslednja poruka: 10.10.2008, 10:20
  3. Od "Keca" do "Petice"
    Autor swba u forumu Spomenar
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 19.12.2006, 08:29

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •