Zeleni kutak - pitanja, pomoć i saveti pri gajenju biljaka - Strana 5
Strana 5 od 6 PrvaPrva ... 3456 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 61 do 75 od ukupno 86
  1. #61

    Odgovor: Zeleni kutak - pitanja, pomoć i saveti pri gajenju biljaka

    Citat Aca1983 kaže: Pogledaj poruku
    Nema druge, nego kupiti metalne kutije, i zavariti drzace, inace su najbale.To mi jeste zezancija i skuplje je, al je bar dugotrajnije, mada sam ja mislio mozda neko zna jos neku foru.Hvala veliko .
    Probala sve sto su mi savetovali ali
    Ovo ti je dugotrajno resenje, doduse malo finansijski skuplje,ali ce sigurno trajati godinama

  2. #62

    surfinija

    Interesuje me kako da sacuvam surfiniju zimi?
    Poruku je izmenio Cecara, 29.01.2015 u 11:38

  3. #63

    Odgovor: surfinija

    nisam nesto upucen, ali cini mi se da postoje jedno, dve i visegodisnje biljke...
    ovo je jednogodisnja biljka po meni i ne moze se savuvati...
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  4. #64

    Odgovor: Zeleni kutak - pitanja, pomoć i saveti pri gajenju biljaka

    Nece to preko zime.
    Jedino novo na prolece

  5. #65

    Pomoc oko orhideje Phalaenopsis

    Dobila sam na poklon beli Phalaenopsis,ali ne znam nista o njihovom gajenju. Probala sam da se informisem preko interneta i knjiga,ali sam dobila razlicite informacije. Tako da imam nekoliko pitanja.
    Da li je treba drzati u vodi? U cvecari su mi rekli da treba, ali sam od nekih cula da to nije dobro.
    Neki vazdusni koreni su joj se osusili pa se bojim da ne uvene. Sta da radim?
    Procitala sam i da se nakon cvetanja drske trebaju skratiti?
    Hvala unapred

  6. #66

    Odgovor: Zeleni kutak - pitanja, pomoć i saveti pri gajenju biljaka

    Kao i za sve biljke, cesto cete od raznih cvecara dobiti razne savete. Ono sto je najvaznije je da vi sami partite napredak biljke i radite ono sto vidite da joj prija.

    Gajenje ove vrste orhideje ne bi trebalo biti problem u kuci, jer joj postojeci uslovi generalno odgovaraju.

    Vole svetlo mesto, odgovara im i osvetljena prozorska daska. Ibegavajte direktno podnevno sunce ali sve ostalo ce joj prijati. Idealan je prozor na zapad ili istok.

    Nedostatak prirodnog svetla moze se nadomestiti fluorescentnim, koje se smesta na rastojanju od oko 30cm iznad biljke.

    Temperatura koja joj najvise odgovara je od 12 do 25 stepeni. Moze se leti drzati napolju, a sveze jesenje noci podsticu teranje peteljke na kojoj ce biti cvetovi.. Medjutim, nakon sto peteljka izraste, previsoke temperature i njihovo variranje moze dovesti do neotvaranja pupoljaka.

    Sto se tice vlaznosti vazduha, poznato je da orhidejama pogoduje vlazan vazduh. Ukoliko je gajite u stanu, postavite je na tacnu sa kamencicima, u kojoj ce uvek biti vode, tako da je saksija izdignuta (a ne umocena u vodu). Ovo ce odrzavati vlaznost vazduha oko biljke.

    Ove orhideje vole vodu, ali naravno ne treba preterivati. Nikad ne treba dozvoliti da se grumen potpuno osusi, ali ne treba ni da je konstantno natopljen vodom. Sami morate proceniti koliko cesto cete je zalivati, ali jednom u 7-10 dana bice sasvim dovoljno za pocetak. U zimskom periodu, kada je biljka u zatvorenoj, grejanoj prostoriji, zalivanje ce biti cesce. Pazite da ne pokvasite cvetove, jer cete im time skratiti trajanje. Da li cete je drzati u vodi ili je samo zaliti, nije toliko vazno, ali se to najcesce radi sa onim biljkama koje ili imaju cuvare vode kao kaktusi, ili im je potrebno izuzetno mnogo vode.

    Srecno!
    Isn't it funny how day by day, nothing changes, but when you look back, everything is different?
    C. S. Lewis

  7. #67

    Odgovor: Zeleni kutak - pitanja, pomoć i saveti pri gajenju biljaka

    Imam problem.
    Kroton, koji je star pet godina, naprasno mi se osusio.
    Listovi su poceli da opadaju, tako da je sad samo ostala stabljika, koja ne daje znake zivota, da ce se obnoviti.
    Gledala sam koren, nije unisten.
    Nisam mu menjala mesto, nisam ga preterano zalivala, sve uobicajno, kao i do sad.

    Sta da radim?Da ga presadim i dam mu sansu ili da se pozdravim sa njim

  8. #68

    Odgovor: Zeleni kutak - pitanja, pomoć i saveti pri gajenju biljaka

    Neke biljke obicno tako reaguju na promenu temeprature
    Jednostavno traze da im je temepratura non stop ista ili priblizna.
    Trebalo bi - ako je kako kazes sve OK (i ako nema bubuca koje napadaju biljke) ako ima nove pupoljke na stabljici, sad posto je pocelo prolece, da se obnovi.
    ja ne bih presadjivala


  9. #69

    Odgovor: Zeleni kutak - pitanja, pomoć i saveti pri gajenju biljaka

    Citat Bombica kaže: Pogledaj poruku
    Neke biljke obicno tako reaguju na promenu temeprature
    Jednostavno traze da im je temepratura non stop ista ili priblizna.
    To me je i zacudilo, jer kod mene je pet godina.
    Bilo je i ranije promene temperature, nisam ga pomerala, oduvek je na istom mestu.
    Trebalo bi - ako je kako kazes sve OK (i ako nema bubuca koje napadaju biljke) ako ima nove pupoljke na stabljici, sad posto je pocelo prolece, da se obnovi.
    ja ne bih presadjivala
    Nema bubica, ali nema Bombi ni novih listova na stabljici

  10. #70

    Odgovor: Zeleni kutak - pitanja, pomoć i saveti pri gajenju biljaka


    Onda proveri zemlju. Mozda ima nesto u njoj sto ga napada i pravi problem.

    Ili presadi ga i stavi negde gde nije promaja, gde ima dovoljno svetlosti, prihranjuj ga (ovde kod nas ja u vecim marketima nadjem tecno gnojivo ili ono u vidu stapica, ali iskljucivo za sobne biljke). valjda ce da krene.

    ja cu kasnije kad odem kuci da proverim knjigu za negu sobnog bilja. mozda iscackam nesto konkretno .


  11. #71

    Odgovor: Zeleni kutak - pitanja, pomoć i saveti pri gajenju biljaka

    Probacu da ga presadim.
    Prehranjujem sve biljke.
    Hvala ti Bombi

  12. #72

    Odgovor: Zeleni kutak - pitanja, pomoć i saveti pri gajenju biljaka

    sad sam se setila da treba da virnem u onu knjigu i nisam nasla nista konkretno, sem ovo isto - da kod krotona najcesci razlog za opadanje lisca je promena temperature ili pojava crvenog pauka koji se primeti po paucini koju stvarna na biljku.

    e sad ti kazes nista od ovog nema, tako da....zbunjena sam.


    a na netu sam ovo nasla

    Ovo je uvjerljivo najšarenija sobna biljka. Listovi su šareni, sa obojenim lisnim žilama ili imaju mrlje, točke ili neke nedefinirane šare, a boje koje možemo naći na listovima su od tamno zelene do žute, narančaste, bakreno crvene...Uz to i listovi mogu imati razne oblike. Mogu biti uski, duguljasti, obli, nazubljeni, duboko zarezani, kopljasti, zaista veoma veliki spektar boja i oblika. Kako bi se to šarenilo održalo, biljku morate staviti na jako svijetlo mjesto. Može biti i na izravnom suncu, ali onda pripazite da je baš tada ne prskate, jer će ostati ružne smeđe mrlje.
    Voli vlagu tako da morate redovito zalijevati, ali ne smijete dozvoliti da voda ostane stalno u podlošku. Uvijek izlijte višak vode koji biljka nije popila petnaestak minuta poslije zalijevanja. Ljeti zalijte otprilike svaki treći dan dok zimi svakih 5-6 dan.
    Od sredine proljeća po do kraja ljeta prihranite je svaka dva tjedna.
    Ako je biljka jako izrasla ili je stabljika ostala bez dolnjih listova možete je sredinom proljeća odrezati i ona će tada potjerati nove mlade izboje.
    Za razmnožavanje koristite vršne izboje duge bar desetak centimetara i s dva para listova. Odrežite tik ispod dolnjih listova ukoso, odstranite dolnji par listova listove i zabodite u zemlju i držite na svijetlom, toplom i vlažnom mjestu.
    Kroton ne voli hladnoću i velike razlike u temperaturi zato ga u krajevima gdje su zime jako hladne držite u prostoriji gdje nisu velike razlike u temperaturi i pazite da temperatura ne padne ispod 12 stupnjeva. Inače može dugo poživjeti ako mu ne bude prehladno
    aj mozda se nadje neko ko zna vise od mene


  13. #73

    Pomagajte

    Zaboravila sam da ovde mozda mozete da mi resite dilemu

    Treba mi pomoc...
    Dobila sam pre neke 3 nedelje Benjamina visokog oko 1m i bila sam sva srecna(obzirom da bi meni za takvu velicinu s njegovim sporim rastom trebale gooodine) da bi nakon, naglasavam, promene lokacije i selidbe kod mene u sobicak on nakon nedelju dana poceo postepeno da odbacuje listove tj par listova pozuti i otpadne i tako svakih par dana. Sad vec izgleda prilicno "olinjalo" i bojim se da se ne rastane sa zivotom...
    Ne zalivam ga previse (znam da ne vole), nisam ga pomerala a kod mene u sobi nema previse svetlosto na mestu gde sam ga namestila....
    Da ne zna neko sta mu je?
    Kako da ga spasavam dok se ima sta spasiti?
    Lako cu,ako je do mene.........

  14. #74

    Odgovor: Pomagajte

    Citat psssst kaže: Pogledaj poruku
    Da ne zna neko sta mu je?
    Kako da ga spasavam dok se ima sta spasiti?
    Nije mu nista, adaptira se.
    Ne pomeraj ga i pusti ga da odboluje.
    Moze se desiti da mu skroz lisce otpadne, ali povratice se,prehrani ga jednom u 15 dana i zalivaj ga kao do sad, kad malo otopli, jos je rano, ako imas uslove iznesi ga napolje, ali ne na promaju.

    Ja imam tri drveta benjamina i sva troi su isto ovako podnela promenu stanovanja
    Oporavice se.

  15. #75

    Odgovor: Zeleni kutak - pitanja, pomoć i saveti pri gajenju biljaka

    @ bellisima

    Hvala , bolje da sam ranije pitala, manje bi brinula
    Ipak sam, koliko toliko, na vreme pitala, pa necu da ga pomeram, pazicu ga i dalje...
    Nadam se da ce mu se kod mene dopasti
    Lako cu,ako je do mene.........

Strana 5 od 6 PrvaPrva ... 3456 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Browseri - pitanja, problemi, saveti
    Autor yige_gui u forumu Softver
    Odgovora: 37
    Poslednja poruka: 07.05.2014, 13:56
  2. Pitanja, pomoc...saveti
    Autor bezec u forumu Kućni ljubimci
    Odgovora: 35
    Poslednja poruka: 23.08.2013, 12:41
  3. Šta znače botanička imena biljaka?
    Autor Bombica u forumu Biljno carstvo
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 14.02.2010, 14:03
  4. Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 25.06.2009, 18:01

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •