Šta je za Vas "Zapad"
Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 45
  1. #1

    Šta je za Vas "Zapad"

    Tema je antropološko-politička. Mene, verujem i druge interesuje šta ljudi, posetioci ovog foruma pre svih, pretpostavljaju, odnosno percipiraju i doživljavaju kao "Zapad" i "zapadno". Čemu tolika fascinacija svime što dolazi sa "Zapada"? Odakle potiče kategorizacija, sa lažnom realnošću prema "Zapadu" u odnosu na ostatak sveta? Želi li građanstvo "Zapad" ili nešto što političari vešto (svaka čast idiotima sa IQ manjim od broja cipela) predstavljaju kao "Zapad" i "zapadno", nešto što ne postoji bez "Zapada" a što je u biti, posve normalno za bilo koje društvo koje ima jačinu u svakom pogledu, ekonomskom, političkom, kulturnom, informacionom, sigurnosnom?

  2. #2

    Odgovor: Šta je za Vas "Zapad"

    Za Makedonce je Albanija zapad. Za nas Hrvatska i Bosna. Za Rumune i Bugare smo mi zapad. Ne zna se ko je zapadniji, a svi tezimo tom zapadu. Odnosno, u poslednjih 5 godina skoro da ne postoji cetvrta strana sveta - istok. Kamo srece da na tom "zapadu" cvetaju ruze i padaju pare sa neba, pa da razumem toliko insistiranje na istom. Koliko znam, u EU su i Grcka, koja nam je juzno, Madjarska, koja nam je severno, Poljska koja nam je istocno... Nije bitna strana sveta, bitno je gde je trziste. Cisto sumnjam da ce jednog dana, kada (ako) Srbija udje u EU neki Francuz ili Englez voziti Yuga ili piti Lav pivo ili jesti Jaffa keks.
    Mazu nam oci zapadom, dok nas isti taj zapad ucenjuje, bombarduje, sankcionise itd. Da se razumemo, nisam ja za zatvaranje od sveta, ali svet nije samo zapad. Zasto bih ja morao da udjem u npr. NATO? Da jednog dana, moju decu posalju u Irak? Da moja deca budu zlocinci poput onih zlikovaca koji su nas bombardovali? Da moja deca budu engleski i americki kretencici koji veruju CNN-u, slusaju Britni Spirs, jedu big-mek i glasaju za Dzordza Busmana? Neka hvala. Ako je to zapad, e pa ispisam se ja na takav zapad. Dok ovaj narod shvati da na zapadu ljudi rade i krvavo zaradjuju svoj novac, a ne kao ovde da 'lade jaja i posle kukaju kako su im male plate, bice kasno.
    Ne treba nama takav zapad, mi mozemo sami da ga stvorimo. Samo treba malo vise da poradimo na sebi, a ne da dozvolimo da nam svaka susa odredjuje gde smo i sta smo i na kraju i ko smo.
    Neki ljudi samo zinu, pa zagade okolinu...


    Nisam paranoičan, ali to ne znači da me neko ne progoni!

  3. #3

    12 Odgovor: Šta je za Vas "Zapad"

    Citat Kunic kaže:
    Cisto sumnjam da ce jednog dana, kada (ako) Srbija udje u EU neki Francuz ili Englez ... piti Lav pivo
    Ej, nemoj se vredjamo!
    Ma, kad pričamo o "Zapadu" ne mislimo svi na učlanjenje u NATO. Oni ako žele, slaće nas u Irak i bez članstva. Dovoljno smo blesavi da to sami uradimo. Ja, na primer . Jbg, osam tisuća dolara mesečno...
    Mi jednostavno moramo da shvatimo da smo suviše mali na mapi sveta da bi smo postavljali uslove ko će sa nama da se "druži". Mi smo ti koji svoje interese moramo podrediti interesima moćnih i biti toliko pametni da ne srljamo sa izjavama i postupcima koji iritiraju jače i koji nas unapred stavljaju na jednu stranu, pa im na taj način olakšavamo da se oni opredele. Kad je već Bog hteo da nas smesti na ovaj je*eni prostor, onda budimo pametni pa to iskoristimo tako što ćemo biti spona izmedju Istoka i Zapada. Balansirajmo malo, držimo ih u neizvesnosti. Nudimo svima prijateljstvo. Ma... toliko toga ima... Samo treba znati i hteti.

  4. #4

    Odgovor: Šta je za Vas "Zapad"

    Ovaj forum se zove "politika" pa prema tome pojam "zapad" i "istok" treba na taj nacin i opisivati. Znaci nema veze sa geografijom. "Zapadne" zemlje mogu biti istovremeno i na jugu i na severu a od skora ih imamo i na istoku. PO MOM MISLJENJU, da ne idem u dalju istoriju (zapadno Rimsko Carstvo-Istocno Rimsko Carstvo), u novijoj istoriji zemlje "istocne" Evrope su bile sve one zemlje koje su gravitirale oko Sovjetskog Saveza, ukljucujuci i Sovjetski Savez, i imale su komunisticki politicki sistem, a "zapadne" su bile sve ostale drzave Evrope koje su imale demokratski politicki sistem. U "zapadnim" drzavama clanovi vlade, kao i vladajuce partije su se birale na slobodnim izborima, dok u "istocnim" drzavama nisu postojali slobodni izbori. Postojali su izbori za biranje clanova vlade ali ne iz neke druge partije, posto je komunisticka partija uzurpirala ekskluzivno pravo da vlada. Kandidati za clanove vlade su imenovani od Partije a narod je samo mogao da glasa za ili protiv. Slobodno. U svakom slucaju imenovani kandidat je uvek bio izabran, i to uglavnom "jednoglasno" ili sa "ogromnom vecinom glasova". U "zapadnim" drzavama kandidate biraju clanovi partija, i onda ti kandidati treba da, na predizbornoj kampanji, objasne i dokazu narodu zasto bas oni treba da budu izabrani. Narod onda glasa za jednog od kandidata, i onaj koji dobije vecinu glasova pobedjuje. I bas zbog toga, izmedju ostalog, opet po mom misljenju, narod u "zapadnim" zemljama je, generalno govoreci, zadovoljniji a samim tim i produktivniji, sto za uzvrat donosi bolji standard zivota. Da, na "zapadu" je standard zivota mnogo bolji i veci nego na "istoku". Za to ima nebrojeni broj dokaza, a najbolji je dokaz ona nasa "trbuhom za kruhom". Milioni ljudi iz "istocnih" zemalja su na razne nacine, legalne i ilegalne, ponekad cak i rizikujuci svoje zivote, begali i odlazili na "zapad". I tamo su i ostali. Jedan mali broj se vratio, ali i oni su se brze bolje vratili natrag na "zapad". Jako retko se dogadjalo da je neko iz ekonomskih razloga begao ili odlazio na "istok". U zadnjih nekoliko godina na "istok" su begali samo kriminalci i okoreli komunisti, ne shvacajuci da i "istok", polako ali sigurno, postaje "zapad"! Sto se nas (bivsih) Jugoslovena tice, mi smo uzivali u tom "zapadnom" prosperitetu tako sto smo dobijali novcanu i drugu pomoc i zahvaljujuci tome smo imali veci standard zivota od drugih "istocnih" zemalja, a to zahvaljujuci cinjenici sto je Tito trazio savez i saveznike medju "zapadnim" zemljama. I zahvaljujuci tome imali smo veliku slobodu da putujemo gde smo hteli i velika vecina je otputovala na "zapad". Jedna mala manjina je isla i na "istok", ali to uglavnom iz turistickih a ne ekonomskih razloga. Kada smo dobili predsednika u osamdesetim godinama proslog veka koji je poceo da trazi saveze i saveznike na "istoku" a otvoreno se proglasio neprijateljem "zapada", onda nam je "zapad" okrenuo ledja, i kao rezultat toga pocelo je sve da ide na dole, da bi to sve kulminirali sveopstim ratom. Taj rat smo izgubili iz ovog ili onog razloga, i sada bi trebalo da pocnemo da koracamo napred u bolju buducnost. Sami ne mozemo, i moracemo da trazimo saveze i saveznike. Gde? Na "istoku"? Na "zapadu"? Postoje razna misljenja. Po mom misljenju izbor je jasan. Gledajuci noviju i stariju istoriju najpametnije bi bilo da se potpuno okrenemo "zapadu" i u potpunosti integriramo u "zapadnu" Evropu. S obzirom na dogadjaje koji su nam se dogodili u zadnjih petnaestak godina, u kojima smo izgubili skoro sav kapital (u ratovima i razaranjima), i na cinjenicu da smo skoro sezdeset godina ziveli u sistemu koji nije bio "zapadni", tranzicija ce biti dugotrajna i bolna. Ali ce doneti pozitivne rezultate, i nasa deca u unuci ce najzad ziveti lepsim zivotom nego sto bi ziveli da nista ne menjamo. Opiranje "zapadu", kao sto je to bio slucaj dok je vladao poslednji predsednik Jugoslavije, ce doneti jos vise siromastva i jos vise rasturanja drzave. Crna Gora i Kosovo su takoreci vec otisli. Na "zapad". Ostala je jos Srbija sa Sandzakom i Vojvodinom. Trebalo bi bar to sacuvati. A sacuvacemo je samo ako smo na "zapadu". Ako ostanemo na "istoku", cisto sumnjam!

  5. #5

    11 Odgovor: Šta je za Vas "Zapad"

    svedska, norveska i danska, hladna klima a visok standard...tamo gdje ljudi naprave malu revoluciju kad se djecji dodatak smanji za 1 %
    nattydread is coming to dinner

  6. #6

    Odgovor: Šta je za Vas "Zapad"

    Ja to nekako doživljavam ovako...iz Amerike a to je za nas zapadno nam je prvo stigao krompir...posle su nam poslali krompirovu zlaticu da ne poalavimo za krompirom i ne ugojimo se.Imam dovoljno godina a samim tim i sećanja su mi veća...pa kad se setim da sam tamo nekih davnih godina gledajući američke filmove pune nasilja...mrtvih i ostalih mislila da to kod nas nikad biti neće...kad ono...Ne volim Ameriku...to je država koja je nastala tako što ju je naselio evropski šljam koji je odmah po svom dolasku izvršio genocid nad domaćim stanovništvom(po tom osnovu trebalo bi je ukinuti kao genocidnu tvorevinu.Ustvari meni je jedina asocijacija na Zapad...Amerika.Gde oni uvode demokratiju,tu krv curi potocima.Od njihove slobode trnu zubi.Kad imaš njih za prijatelje,neprijatelji ti i ne trebaju.Kad bi se nekim čudom ujedinile sve zemlje koje je Amerika bilo kada i bilo kako povredila i vretile joj sve to..ne bi je više ni bilo...

  7. #7

    Odgovor: Šta je za Vas "Zapad"

    Evropi GB je zapad,
    njima Amerika
    Americi Japanci
    a dalje i sami znamo Kina
    a tako je i predvideo Nostradamus: Zuta rasa ce vladati svetom
    I tako u beskrajno!

  8. #8

    Odgovor: Šta je za Vas "Zapad"

    Mozda treba razmisljati ovako:Da li je bolje raditi posao koji radim ovde recimo u Danskoj,i zasto?Da li je bolje biti osnovac ovde ili u Belgiji,i zasto?Kad budemo ziveli lepse,razmisljacemo lepse,o sebi i o drugima.Vazno je da se pruza sto vise opcija ,pa mozes da biras.Mi ovde gde smo bas i nemamo izbora.U tome je razlika izmedju "zapada" i nas.
    Ovde jos uvek za sve moras da imas "nekog" "negde" ko "moze da sredi",a tako nikad necemo biti ni slicni zemljama gde su ljudi zadovoljniji drugima i sobom.

  9. #9

    Odgovor: Šta je za Vas "Zapad"

    Kina, gde sam ja vec drugu godinu, ima bogati istok (a tamo je najbogatiji najistocniji Shanghai) i siromasni zapad (a tamo su najsiromasniji najzapadniji Tibet i Ujgurska autonomna pokrajina).

    Zapadno od Kine je mnogo siromasniji bivsi socijalisticki Vijetnam, i jos siromasnija Kambodza, a istocno mnogo bogatiji nikad socijalisticki, i poslednjih 25 godina prilicno demokratski Japan i Juzna Koreja.

    Doduse, takodje istocna Severna Koreja (siromasnija cak i od Vijetnama i komunisticka) je the odd man out.

    Dakle i pojmovi Zapada i Istoka kao simbola su strasno proizvoljni.

  10. #10

    Odgovor: Šta je za Vas "Zapad"

    Za mene je zapad sve zapadno od moje kuce.

  11. #11

    Odgovor: Šta je za Vas "Zapad"

    1A - Temeljni princip Zapada je
    da nigde nema besplatnog rucka.

    1. Prvenstveno,materijalni,
    a potom i drustveni status, doprineli su
    da zauzmem mesto na lestvici "high class".
    Tome,logicno, tezi svaki pojedinac i drustvo u celini.
    Medjutim moj pogled na Zapad je temeljno drugaciji.
    Pokusacu da to opisem,ne kao predhodni komentatori,
    upustajuci se u politicke,istorijske idr.ocene,vec
    onako kako ga ja,prekticno,dozivljavam ovde.


    Naime,nedvosmisleno smatram da je ovo zemlja,
    kao i ostale iz zapadnog bloka,bez srca,
    sve je povrsno i sve je samo marketing.
    Ovde se gube ambicije,sustina i kvalitet,
    kako u poslu tako i u medjuljudskim odnosima.
    Uvidjam da zbog toga spontano i samoinicijativno
    sve vise izlazim iz nekih krugova i suzavam broj
    prijatelja.

    Neko bi mogao,citajuci ovo,zakljuciti da je rec o
    osobi iz koje provejava pesimizam.To bi moglo
    da bude i tacno,ako to gledamo kroz prizmu
    drustveno-materijalnog statusa.Medjutim,postoji
    nekoliko neophodnih zivotnih potreba kojima bi,
    svakako trebalo da damo prednost u
    odnosu na materijalno.
    Stoga,za utehu takvima, i da ne budem iskljuciv
    prema njima,ja bih sebe radije definisao kao pesimistu sa
    iskustvom.
    Eto to bi,dragi moji prijatelji,ukratko bio taj lazno, i
    jos uvek,od strane neodgovornih,predstavljan "Sjaj
    Zapada", o kojem,verovatno,mnogi od vas jos uvek
    mastaju.
    Poruku je izmenio A6quattro, 01.10.2006 u 15:42
    nomen est omen

  12. #12

    Odgovor: Šta je za Vas "Zapad"

    Stoji ti australijska zastava a pises o tome kako ti "dozivljava[s] ovde" kao o "Zapadu".

    Australija zaista nije "Zapad" ni u kom smislu. Em je istocno od Kine, em je na juznoj (tzv. siromasnoj) poluopti, em je bivsa kaznjenicka kolonija za deportovanje onih koje je upravo "najzapadnija od svih zapadnih zemalja u modernistickom smislu 18. i 19. veka" -- Britanija -- prognala jer su bili "anti-zapadni".

    Bilo je tu i lopova, i ubica, ali i socijalistickih revolucionara, irskih ultranacionalista itd. -- u svakom slucaju ljudi sa stavovima protivnim osptim idejama kapitalizma i globalizma koje se danas dozivljavaju kao autenticno Zapadne. A posto ljudi vaspitavaju svoju decu, onda se taj antizapadni stav prenosi i na potomstvo.

    Izolacionisticka Australija ne deli mnogo vrednosti sa ekspanzionistickom kulturom USA koja se danas maskira u "Zapadnu". Cak je i Juzna Amerika, iako najcesce mnogo siromasnija od Australije, mnogo vise "Zapad" od Australije.

    Dakle, Australija nikako ne moze da se po bilo cemu smatra "Zapadnom" zemljom samo zato sto (kao i Uganda) koristi engleski jezik, ili zato sto (kao i Singapur ili Japan) nije siromasna, pa ni zato sto (kao St. Kitts & Nevis) ima za kraljicu Elizabethu -- u Australiji i Kanadi lazno nazvanu "Drugu" (Australija i Kanada nikad nisu imale Elizabethu Prvu, dakle ova im je prva po redu).

  13. #13

    Odgovor: Šta je za Vas "Zapad"

    Ovde se pod "Zapad" pre misli na kapitalizam i drustvo uredjeno po uzoru na njega (danas mozemo pod taj pojam svrstati i teznju ka globalizaciji) , a ne na geografsko odredjivanje zapada . Taj izraz je kod nas ustaljen zato sto se taj sistem razvio u zemljama zapadne Evrope i SAD-a , a sto je nama i u geografskom smislu zapad pa otud i takav izraz.
    Possibility of dream come true makes life worth living.....

  14. #14

    Odgovor: Šta je za Vas "Zapad"

    Citat Bishop kaže:
    Ovde se pod "Zapad" pre misli na kapitalizam i drustvo uredjeno po uzoru na njega (danas mozemo pod taj pojam svrstati i teznju ka globalizaciji) , a ne na geografsko odredjivanje zapada . Taj izraz je kod nas ustaljen zato sto se taj sistem razvio u zemljama zapadne Evrope i SAD-a , a sto je nama i u geografskom smislu zapad pa otud i takav izraz.

    Osnovno i prvo pravilo je nauciti da slusas.
    Posle je,vrlo jednostavno,voditi pametnu
    polemiku.
    U ovom slucaju Bishop je pokazao da je
    tu lekciju naucio i covek veoma ispravno
    shvatio poruku moga komentara, i time
    ponudio odgovor komentatoru iznad njega.
    Cestitam majstore!
    nomen est omen

  15. #15

    Odgovor: Šta je za Vas "Zapad"

    Kao sto rekoh, Australija sa "Zapadom" -- pa makar i u pogresnoj upotrebi tog termina koji ovde nudi jedan ucesnik, a neki drugi se sa njime slaze -- nema nekakve velike veze.

    Kao sto sam vec objasnio to je zemlja nastala od ljudi koje je Zapadni svet -- taj koji je cenio kapitalizam (mada Zapad znaci mnoooooooogo vise od toga) -- deportovao kao antizapadne.

    Onda su ti ljudi -- kao sto sam takodje vec objasnio -- osnivali porodice i svoju decu vaspitavali svojim antizapadnim vrednostima.

    Dakle, kao sto rekoh, i Singapore ima visok standard, jer je kapitalisticka drzava Kineza koji misle na nacin britanske imperijalno-ekspanzionisticko-eksploatatorske (citaj: kapitalisticke; neki ce to ovde citatai kao "Zapadno", mada je Zapad mesto gde se prvi put rusi ideja bozanskog prava kralja, nastaju prve radnicke organizacije, koje se organizuju i odrzavaju velike skupove -- Internacionale itd.).

    Kao takav Singapore je vise Zapad nego sto je to Australija.

    Meni je jasno da to neko ne moze da razume, jer o Australiji nema pojma, a neko ko je Australiju video ne zeli da prihvati jer ima predrasude o tome sta je "Zapad", "Istok", "treci svet" whatnot -- ali to su cinjenice: Australija je manje "Zapad" nego sto je to npr. Turska.

    Anyway...

Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Sta znaci "Nezavisnost" i "Suverenitet"?
    Autor Skidatch_Mraka u forumu Politika
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 29.03.2012, 18:30
  2. "Nova" i "stara" dijaspora
    Autor irnik u forumu Dijaspora
    Odgovora: 14
    Poslednja poruka: 10.10.2008, 10:20
  3. Od "Keca" do "Petice"
    Autor swba u forumu Spomenar
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 19.12.2006, 08:29

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •