Šta je za Vas "Zapad" - Strana 2
Strana 2 od 3 PrvaPrva 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 16 do 30 od ukupno 45
  1. #16

    Odgovor: Šta je za Vas "Zapad"

    Ona rado pominjana politicka doktrina "stapa i sargarepe", tako slikovita i u zapadnjackom duhu, najbolje pokazuje sta smo mi za Zapad, a odgovarati na pitanje sta je Zapad za nas, drzi nas tik iza magarcu primamljive sargarepe. Ali ajde! Bas me je do suza nasmejao zajedljivi komentar jednog od mnogobrojnih savetnika naseg premijera, izgovoren ultimativnim tonom: "E, vreme je da Zapad okaci nesto drugo na stap, osim sargarepe"! Kao da to menja cinjenicu da kola i dalje vuce MAGARAC, kome je u njegovoj gluposti, ruka sto drzi stap i kanap, apsololutno nevidljiva a o namerama onoga koji upravlja citavom skalamerijom, da i ne govorimo. Dakle, mi o (politickom) Zapadu ne znamo nista, osim onoga sto nam Zapad dopusti. Doduse, znamo da moze dobro da odalami ! Meni se ipak cini, (dok balim za sargarepom) da je Zapad 1000 puta superiorniji od nas, u duhovnom, materijalnom i svakom smislu! Dzaba me s televizije bicuju vrckave teoreticarke svetosavlja i pravoslavlja (sve u domindzosu i neglizeu) prodajuci fore o duhovnom siromastvu Zapada, kontra naseg bogatstva duse. "Zakrpljeni ali cisti" - jebena demagogija !Moze li se kokardom sakriti rupa na guzici? Pomalo se sebi samome cinim licemernim da raspredam o gresnom Zapadu, a pod prozorom mi tutnji NAJrasnija i NAJobesnija i NAJpravoslavnija Srbadija u dzipovima skupljim od moje ulice. Cak ni Zapad ne obrsti sve ispred sebe a iza ovih nasih ostaju samo pogubljeni samoglasnici, bas kao i u rodnom im Zav'dov'cu. I onda se isti takvi raspisu po forumima, pa opletu sa Zapada po Zapadu i prekrste Ameriku u Cemeriku, Kanadu u Kenjadu a Australiju u Ausraliju. Duhovito! Citam tako na jednom forumu, kako jedan ovdasnji trazi savet da li da emigrira u Kanadu. Coveka su pozvali iz ambasade i obezbedili mu papire a on se necka i jada Srbadiji od preko mora: "Zena mi je profesor'ca a ja obezbjedjenje u banki. Morem li ja tamo, u Kanadi, malo odspavat' na poslu, k'o ovdje?" A Srbadija pisti i preklinje: "Aman, ne dolazi! Ovdje je sve sranje! Nema fudbala, samo trke zecova, krmadi, misa, zaba i uopce - svega sto se krece! Nema bazena u cijelom Montrealu! Nema pozorista (to im tesko pada, mislim), nema nase muz'ke i mora se rad'ti ! Bolje ostani u Novome Sadu"! I tako se ja informisem po forumima citajuci "izvijesca" iz prve ruke, umesto da saljem molbu za posao i CV vlasniku dzipa (koji jedva da srice slova) a gresna misao mi ne izlazi iz glave - Kenjada je idealna zemlja za vojvodjansku sirotinju! Ja bih u tu dusmaniju iz ovih stopa ali ovi iz ambasade ne bi dali ni da znaju da postojim, hoce onoga "zemu" iz banke a on opet nece njih i tako u krug... I sta meni, siromasnom i gologuzom Srbinu znaci sto su les nekog Nikolaja dovukli cak iz Amerike (i time je naravno,duhovno obogaljili) i proglasili ga svecem u premiloj nam domovini?! Price za sirotinju - uvek su iste price! OK! Zapad jeste savez klanovskih bandi. Lokalni zakoni preslikani su u globalu. Svet igra po zapadnjackim notama - ili placas reket ili dobijas batine. Zapad se kune u politicki pragmatizam, ali krv nije voda, nema sustinske razlike u politickom misljenju izmedju nekog WASP-ovca u SAD i "dobrog" Engleza. Katolik ne moze biti predsednik SAD. Ako i bude, nece preziveti duze od Kenedija. Kakve su sanse pravoslavcu, budisti, Crncu, pederu da postane predsednik ? Nikakve! Skoro kao i Vojvodjaninu u Srbiji. Dalje, Zapad davi! Traze nam Kosovo, traze nam Mladica, daj pa daj! Kako umilostiviti Zapad ako ga ne shvatas uopste? Sta je Zapad? To se moze saznati samo IZNUTRA. Upozoravam! - alternative su ogavne ! Alternative su sledece: "Iznutra" znaci u Busovoj guzici, "van" mogu preziveti samo previse krupni da se uvuku. Mali umiru ako nisu unutra. Nacionalisti 'oce da nas zavarajuju laznom alternativom : "Uvucimo se Rusu, da ne moramo Amerikancu! Ako su i govna - nasa su!" Ali avaj, kada Amerikanac naguzi Rusa (kako obicno biva) krepiva Srbin iznutra! Zato pozurimo da upoznamo Zapad jer je Sanader neki dan vec sedeo u Busovom krilu, i kako javlja HRT, "produbio medjusobne odnose na obostrano zadovoljstvo", a Hrvati su (mora se priznati) politicki daleko talentovaniji narod od nas. Ako su vas zgranula ova "eksplicitna" i vulgarna razmisljanja o Zapadu, brzo cete se oporaviti gledajuci nasminkani Dnevnik RTS-a. A ako rec - Vojvodina - izgovarate sa tri (3) samoglasnika, nemate pravo da se ljutite - vi ste sretan covek u Srbiji.

  2. #17

    Odgovor: Šta je za Vas "Zapad"

    Zapad, gospodar, koga treba slusati, i povinovati mu se. Ko nece eto BELAJA.
    A sta njega briga sta misli GEDZA sa Balkana.?

  3. #18

    Odgovor: Šta je za Vas "Zapad"

    ...besh zemlju kad joj Bosna zapad
    Crvenu maramu nosiću ja i plavu kapicu, tralalala
    Crvena zvjezdica na kapi sja, o vratu marama, tralalala

  4. #19

    Odgovor: Šta je za Vas "Zapad"

    Evropa nam je vise puta do sada pruzala ruku - ali oni koji vladaju, i u naše ime to su uvek odbijali. S obzirom na stanje u našoj politici i kulturi (gde glavnu reč vode anti-evropske snage tipa radikala, DSS-a, socijalista, ili ljudi iz Srpske crkve, akademije, i sl.) plašim se da će i ova prilika biti propuštena. A biće propuštene, jer su ideje koje su stvorene u Đinđićevo vreme skrajnute iz medija - mediji u Srbiji su pod potpunom kontrolom "srpsko-ruskih" snaga iz Miloševićevih vremena. Ako budemo cekali da se lopovi na vlasti promene, dugo cemo cekati, ali nije lose da u medjuvremenu probamo da budemo tolerantni prema nacionalnim manjinama, susedima iz republika bivse juge, ljubazni prema nasim komsijama (sugradjanima), da im pomognemo ili da ih bar pozdravimo ujutru kada krenemo na posao, da pokupimo djubre za sobom, da budemo bolji prema svojim kolegama, vredniji...
    Mi cemo biti zadovoljniji i srecniji, a onda ce i EU da nam dodje nekako bliza i mozda je zavolimo i prihvatimo njihove standarde ponasanja.
    Ali, to zavisi od nas samih, od promene nase svesti .
    AKO VAM JE DOBRO,
    ONDA NISTA

  5. #20

    Odgovor: Šta je za Vas "Zapad"

    Evropa nam je vise puta pruzala ruku, i ja sam njoj, pocev od Karadjordja, Milosa, u prvom svetskom, u drugom svetskom ratu, itd. U mojoj, nasoj ruci je, je najcesce bila iskrenost, saveznistvo, pravednost. U Evropskoj zapadnjackoj ruci, bilo je svega, ali najmanje ovoga sto smo mi njima pruzali.

  6. #21

    Odgovor: Šta je za Vas "Zapad"

    Pa sad... Ser Vinston Čerčil je nekom prilikom rekao - a ja citiram, uz izvinjenje ako sam nešto izostavila: "Engleska u svetu nema ni stalne prijatelje, ni stalne neprijatelje. Engleska u svetu ima samo stalne interese."
    ***
    Šta je za mene "Zapad"?
    Radiš korektno i dobijaš novac za to. (Gle, čuda!)
    Plaćaš porez.
    Planiraš godišnji odmor u januaru (i imaš para za to!).
    Ako ne želiš - ili se ne baviš nekom vrstom posla koja bi to podrazumevala - ne moraš da znaš ko ti je predsednik države. Nije obavezno.
    Ne biti mrtav nije to i biti iv.

  7. #22

    Odgovor: Šta je za Vas "Zapad"

    Koliko-toliko sredjeno drustvo (sto ne znaci da je svrseno, ali u poredjenju sa nasim haosom... tesko je i porediti).
    Velika mogucnost izbora i sansi, politika nije svakodnevna tema kojom se opterecuju i deca u osnovnoj skoli, a o sklostvu necu ni da pricam jer je daleko ispred naseg (mislim na organizaciju, ponudu, uslove skolovanja)...
    Radis i plate te, i onda te pare trosis vikendom ili na odmore... (tako je bar ovde).

  8. #23

    Odgovor: Šta je za Vas "Zapad"

    Citat la femme kaže: Pogledaj poruku
    Koliko-toliko sredjeno drustvo (sto ne znaci da je svrseno, ali u poredjenju sa nasim haosom... tesko je i porediti).
    Velika mogucnost izbora i sansi, politika nije svakodnevna tema kojom se opterecuju i deca u osnovnoj skoli, a o sklostvu necu ni da pricam jer je daleko ispred naseg (mislim na organizaciju, ponudu, uslove skolovanja)...
    Radis i plate te, i onda te pare trosis vikendom ili na odmore... (tako je bar ovde).
    Sa ovim odgovorom se ne slazem u potpunosti, zato sto zivim na zapadu i bolje sagledavam pravo stanje "stvari". Da je sve tako krasno, ne znam zasto bi mnogi ljudi (znam licno i primere) objavljivali bankrot, ostajali bez svoje - teskom mukom i radom, stecene imovine (ovo podrazuma i pokretnine i nekretnine). Ovde na zapadu, moze SOLIDNO da se zaradi, ali isto tako moze i preko noci da se ostane bez posla. Pa ako nemas ustedjevine... Ovo govorim iz licnog iskustva, jer i sama sam radila kao i pristojno zaradjivala u Levi's-u; posla je bilo preko glave, radilo se prekovremeno, secam se dana kada sam radila po 13 sati dnevno, a sama sam prihvatila da radim tako da bih izdrzavala dete (napominjem da sam bila samohrana majka), placala stanarinu i komunalije, placala osiguranje za kola i otplacivala kredit za kola. Mogla sam da ustedim taman toliko da detetu kupim povratnu kartu za Srbiju (svakog leta). I sve je bilo dobro dok jednog dana Levi's nije zatvorio vrata svih pogona u Kanadi. U roku od par meseci i pogon u kome sam ja radila, se zatvorio, da bi se isti Levisovi pogoni otvorili na istoku, naravno zbog jeftine radne snage. Ovo nije slucaj samo sa Levi's-om vec i sa mnogim drugim Big Companies koje su preko "noci" zatvorile vrata, a mnogi radnici ostali bez posla.
    Nije me sramota da kazem da sam bila i na socijalnoj pomoci... mesecni iznos maksimalne socijalne pomoci je $546.00 dolara. Samo da napomenem da je samo stanarina $650.00 bez komunalija... Na srecu nisam dugo bila na socijalnoj pomoci, a i taj period... samo ja znam kako sam dozivljavala!
    Dalje, ako mislite da se ovde ne polemise o politici, grdno se varate, daleko vise nego sto se to saopstava javnosti, pogotovo evropskim zemljama.
    Porezi???? Od svake plate, koju zasluzeno dobijes, nezasluzeno ti se odbija dobar procenat, sto za provincijski porez, sto za drzavni. Pa ti vidi, ako vise zaradjujes, vise ce te i odrapiti za porez. O porezima na nekretnine, bolje i da ne nacinjem...

    U svakom slucaju, Zapad nije, ono sto vidite u filmovima, u CNN vestima, u raznoraznim emisijama koje prikazuju SJAJ Zapada. Mi koji ovde zivimo, vidimo i onu drugu stranu, da ne kazem BEDU.

    Zbog svega, gore navedenog, posle 13 godina provedenih u Kanadi, ja se VRACAM KUCI - tudja zemlja, tuga pregolema!!!
    p.s. Jednom prilikom moja poznanica me ubedjuje da se ne vratim, kaze: mi smo svi ovde u govnima.
    A ja je pitam: A u cijim sam ja ovde govnima!!!
    neunistiva zlojebaba!

  9. #24

    Odgovor: Šta je za Vas "Zapad"

    Citat ZOE kaže: Pogledaj poruku
    Sa ovim odgovorom se ne slazem u potpunosti, zato sto zivim na zapadu i bolje sagledavam pravo stanje "stvari". Da je sve tako krasno, ne znam zasto bi mnogi ljudi (znam licno i primere) objavljivali bankrot, ostajali bez svoje - teskom mukom i radom, stecene imovine (ovo podrazuma i pokretnine i nekretnine). Ovde na zapadu, moze SOLIDNO da se zaradi, ali isto tako moze i preko noci da se ostane bez posla. Pa ako nemas ustedjevine...
    Ma slazem se ja, Zoe, da na zapadu nije med i mleko, nisam ja od zapada stvorila u svojoj glavi neku utopiju, eldorado...
    Ali koliko nasih ljudi ode i nikad se ne vrati? Vecina govori da je tesko, ali se ne vracaju! (imam puno primera iz moje porodice i okruzenja)
    Znaci, iako je tesko, iako nije savrseno, ljudi ipak ostaju jer je bolje nego kod nas...
    Ja sam trenutno u Francuskoj, na faxu, i razlike su neuporedive - mislim da ovde studenti nisu svesni koliko srece imaju!
    A isto tako socijalno osiguranje, socijalna pomoc... pa, ja ,koja sam ovde samo privremeno, imam pravo na pomoc za stanarinu!!! svaki mesec mi drazava placa trecinu stanarine (ne samo meni, svi to mogu da traze). Kad ce se to desiti kod nas?!?
    Da ne duzim,slazem se sa tobom da zapad nije savrsenstvo (takva drzava nikad nece ni postojati), ali sigurna sam da je zivot kvalitetniji nego kod nas.

  10. #25

    Odgovor: Šta je za Vas "Zapad"

    ...od ove godine i mi smo zapad za neke delove EU.... ...ko je rekao da njima cvetaju ruže?...

  11. #26

    Odgovor: Šta je za Vas "Zapad"

    za mene je zapad ... gomila slane vode i
    neko glupo Grko ostrvo ... Kios jbş zapad
    Ko je za jednu voznjicu

  12. #27

    Odgovor: Šta je za Vas "Zapad"

    Citat Kal_el kaže: Pogledaj poruku
    za mene je zapad ... gomila slane vode i
    neko glupo Grko ostrvo ... Kios jbş zapad
    nemoj tako...bar imaš mnoštvo bogazici-a
    a i raki se toči na hektolitre...
    nattydread is coming to dinner

  13. #28

    Odgovor: Šta je za Vas "Zapad"

    Citat nattydread kaže: Pogledaj poruku
    nemoj tako...bar imaš mnoštvo bogazici-a
    a i raki se toči na hektolitre...
    jbg... nit pijem nit puşim
    ali ustajem svako jutro u 06.00 i idem na tranje
    şalim se nisam lud
    Ko je za jednu voznjicu

  14. #29

    Odgovor: Šta je za Vas "Zapad"

    Citat JasnaBGD kaže: Pogledaj poruku
    Pa sad... Ser Vinston Čerčil je nekom prilikom rekao - a ja citiram, uz izvinjenje ako sam nešto izostavila: "Engleska u svetu nema ni stalne prijatelje, ni stalne neprijatelje. Engleska u svetu ima samo stalne interese."
    ***
    Šta je za mene "Zapad"?
    Radiš korektno i dobijaš novac za to. (Gle, čuda!)
    Plaćaš porez.
    Planiraš godišnji odmor u januaru (i imaš para za to!).
    Ako ne želiš - ili se ne baviš nekom vrstom posla koja bi to podrazumevala - ne moraš da znaš ko ti je predsednik države. Nije obavezno.
    мислим да ту игру "радиш коректно и добијаш новац за то" и развијене земље европске уније, полако али сигурно напуштају, сем ако ниси 1 од 10000 по знању и "комуникационим" способностима. Обичан човек у обичној фирми ради на "западу" 8-18 сати дневно, или ти два посла, да би живео, и тамо је радити државни посао бања 7 сати, примања не велика али сигурна, радио не радио свира ти радио, отказ мало теже. Тако је и код нас сада.


    Запад посматрам искључиво као тачку на хоризонту у којој нам свакога дана нестане сунчева светлост, јер тај "запад" о ком ви причате је одавно у нама и са нама. Једино што је домаћи државни апарат још увек мекан социјални, у односу на државне апарате развијених земаља, разне привредне, банкарске, тржишне инспекције, драконске казне за све и свашта на сваком кораку, то још наша држава треба да научи.

    По мом уверењу "западни" свет улази у последњу фазу своје идеје друштва (која је на делу од робовласничке старе Грчке), нарцисоидност, себичност, грамзивост и похлепа су доживели процват и попели се на сам трон најпожељних особина, а то је крај, ако не цивилизације "запада" онда сигурно крај човека као бића свесног, свих других бића која деле животни простор са нама и наше природне околине онакве какву је тренутно познајемо.

    бољег сутра нема ни тамо западније од нас, боље сутра је у нама само треба да га пробудимо ако спава, ако гледате да само вама сада буде боље (мани, мани, мани, мани) и ви сте западњаци у телу и духу, а да тога нисте били свесни, а да ли ће бити боље за ваше и наше праунуке...
    Poruku je izmenio StOlA, 02.05.2007 u 23:39

  15. #30

    Odgovor: Šta je za Vas "Zapad"

    Citat StOlA kaže: Pogledaj poruku
    мислим да ту игру "радиш коректно и добијаш новац за то" и развијене земље европске уније, полако али сигурно напуштају, сем ако ниси 1 од 10000 по знању и "комуникационим" способностима. Обичан човек у обичној фирми ради на "западу" 8-18 сати дневно, или ти два посла, да би живео,
    S ovim se ne bih u potpunosti slozila...
    Naime ako ste zavrsili drustvene nauke kod nas pa otisli tamo i ako imate nize obrazovanje svakako je da cete morati raditi dva posla i ubijati se od rada ali tehnicke nauke na zapadu su itekako priznate i jako dobro placene...
    Osim toga na sjeveru Evrope u nordijskim zemljama je deficit strucnog tehnickog kadra visoke strucne spreme,npr.gradjeviskih inzinjera i inzinjera arhitekture i oni koji odavde odu tamo ako znaju svoj posao drze ih kao malo vode na dlanu a placeni su i vise nego dobro...
    Znaci na zapadu se znanje placa,koliko znas toliko i para dobijes...

    Inace zapad je nekada predstavljao uzor,sve ono cemu smo tezili pa svim mogucim vrednostima,a danas je vec druga prica...
    No ipak i dalje su Zapad za mene samo zemlje Zapadne Evrope jer drustvo nije gnjilo kao npr u Americi...
    ''Though nothing can bring back the hour of splendor in the grass, glory in the flower, we will grieve not, rather find strength in what remains behind.''

    William Wordsworth

Strana 2 od 3 PrvaPrva 123 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Sta znaci "Nezavisnost" i "Suverenitet"?
    Autor Skidatch_Mraka u forumu Politika
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 29.03.2012, 18:30
  2. "Nova" i "stara" dijaspora
    Autor irnik u forumu Dijaspora
    Odgovora: 14
    Poslednja poruka: 10.10.2008, 10:20
  3. Od "Keca" do "Petice"
    Autor swba u forumu Spomenar
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 19.12.2006, 08:29

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •