GSP u Novom Sadu - Strana 7
Strana 7 od 8 PrvaPrva ... 5678 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 91 do 105 od ukupno 119
  1. #91

    Odgovor: GSP u Novom Sadu

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    za Turkmenbashi

    Kontrolor mora biti sluzbeno lice jer zakon pojacano kaznjava nasrtaj na sluzbeno lice. Sama smisao statusa sluzbenog lica je upravo u tome.
    Ukoliko lice odbija da se legitimise da bi platio doplatnu katru, te je potrebno pozvati policajca radi legitimisanja, tada je potrebno izreci i mnogo vecu kaznu. Potrebno je stvoriti zakonsku osnovu na to, zakon trzista odnosno novac je najveci stimulans. Veliki procenat hvatanja blicera i srazmerno velike kazne primoravaju ljude da kupuju karte.

    Sve ostalo o cemu pises je pitanje novca. I automati, i ucesce policije i brzina prevoza... Javni saobracaj je zavisan od gradskog budzeta. Koliki je budzet, tolike su i inovacije...
    Jeste, gsp apsolutno zavisi od grada i gradskog budžeta. Ali i grad ima interes da taj gsp valjano funkcioniše, da manje zagađuje životnu sredinu itd. Bitna je politička volja gradskih vlasti a malo ko se odlučuje za kakvu krupniju investiciju. Jedino se ne slažem za kontrolore. Video si ko je sve tražio da dobije status službenog lica a neki su imali mnogo više osnova da traže nego kontrolori. Kontrolor uvek može pozvati policiju ukoliko za tako nešto postoji potreba.



  2. #92

    Odgovor: GSP u Novom Sadu

    Alal vera kontrolori

    Kontrolor ošamario maloletnika bez karte

    Novi Sad - U gradskom autobusu na liniji 12 pre nekoliko dana došlo je do sukoba zaposlenog u GSP-u i maloletnog putnika bez karte. Prema rečima prisutnih Novosađana, kada je mladić pokušao da izađe, kontrolor ga je ošamario ne bi li ga zaustavio, dok iz tog preduzeća tvrde da je srednjoškolac napao njihovog radnika.




    - Vozila sam se u autobusu na liniji 12 ka centru, kada je na stajalištu kod Skupštine grada u autobus ušla kontrola. Jedan mladić, najverovatnije srednjoškolac, nije imao kartu, pa je došlo do rasprave između njega i kontrolora. Dečak je pokušao da izađe, ali kontrolori mu to nisu dozvolili, nastalo je komešanje i onda sam začula udarac. Žene koje su sede u blizini su skočile i počele da se svađaju sa kontrolorima, nudile da plate kartu samo da dečaka ne maltretiraju - kaže Novosađanka koja se zatekla u autobusu.
    Putnici su obavestili policiju, pošto je kontrola zadržala mladića u autobusu na okretnici u Šafarikovoj.
    - Dečko je bio sav raščupan od natezanja sa kontrolom. Strašno je bilo gledati. Pa zar tako treba da se ponašaju kontrolori? On je, ipak, samo dete - ogorčena je putnica.
    Da je incidenta bilo, potvrđeno nam je i u Službi saobraćajne kontrole JGSP Novi Sad, ali je u tom zapisniku kontrolora navedena drugačija verzija događaja. Kako piše u zapisniku, prilikom kontrole karata u autobusu na liniji 12, šesnaestogodišnji putnik S. Z. fizički je nasrnuo na kontrolora i pokušao da istrči. Dalje se navodi da je preko dispečerskog centra obaveštena policija koja je došla i sačinila zapisnik.
    Ubrzo je došao i otac mladića koji je pokušao da se obračuna sa kontrolorima, ali ga je policajac opomenuo da to ne čini.
    - Pošto je policija sačinila zapisnik i uzela izjave, videćemo hoće li podneti krivične prijave ili ne, odnosno da li je utvrđeno da je fizičkog napada na putnika bilo. Ako se utvrdi da je bilo napada na putnika, primenićemo odgovarajuće mere. Za sada je slučaj u nadležnosti policije - objašnjava Novak Leković, šef Službe saobraćajne kontrole.
    On kaže da u slučaju da žalbu podnosi putnik, bez intervencije policije, u tom preduzeću suočavaju putnika i kontrolora, a ako se utvrdi da je napada bilo, slede kazne - smanjenje plate, suspenzija ili otkaz.
    Kako dodaje, ovo je prvi ovakav slučaj od početka akcije Red je. Ipak, podsećamo, već prvog dana pojačanih kontrola u gradskom prevozu došlo je do napada na vozača.

    Ovlašćenja

    Citirajući pravilnik o radu kontrolora Novak Leković ističe da je kontrolor u autobusu službeno lice koje
    ima ovlašćenje da kontroliše karte i putnicima bez karte ili sa neispravnom kartom naplaćuje doplatnu kartu u gradskom i prigradskom prevozu. Kontrolor nema pravo da zadržava putnika bez karte u vozilu, ukoliko putnik želi da siđe na određenoj stanici.


    Preuzeto sa: Blic Online



  3. #93

    Odgovor: GSP u Novom Sadu

    Citat Turkmenbashi kaže: Pogledaj poruku
    Kontrolor uvek može pozvati policiju ukoliko za tako nešto postoji potreba.
    Problem je cesto sto su nedovoljno obuceni za odnose sa putnicima.
    Medjutim cini mi se u Madjarskoj su status kontrolora podigli na nivo sluzbenog lica zbog povecanog broja nasrtaja za njih. Nasrtaj na sluzbeno lice se drasticnije kaznjava od nasrtaja na obicnog gradjanina, te takvom merom smanjuje broj nasrtaja jer potencijalni agresivac ce 2x promisliti da li da napadne.

    Citajuci gornji post o napadu na mladica i sokiranih putnica, opet mi se diglo adrenalin...
    Ma ja bi mu kao putnik opalio jos dve samarcine pa bi nestao ko neki Englez.
    Nije platio kartu i jos ce on da bezi sa lica mesta?
    Dodje otac da se obracunava?
    E pa o tome pricam...
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  4. #94

    Odgovor: GSP u Novom Sadu

    Da ne ulazimo u to zašto mali nije imao kartu, nije smeo da ga udari niti ima opravdanja za takav postupak! Prvo, ovo je samo potvrda da je ulaženje na prednja vrata besmislica - i dalje ulaze bez kupljenih karata. Dakle i dalje se sve bazira na radu kontrole, pouzdanost celog sistema zavisi od njihovog rada. Ali ovo što su uradili je stvarno no comment. Prvo što je u pitanju maloletnik, pa najlakše je dete udarati Što se tiče statusa službenog lica, da se ne ponavljam, već sam pisao. Posle ovoga sam još čvršće pri svome stavu da njima ne treba dati takav status ni pod razno. Jednom rečju, sramota. Ne samo što su prekoračili svoja ovlašćenja nego su prekršili zakon i fizički napali maloletnika. Nije platio kartu... možeš misliti.



  5. #95

    Odgovor: GSP u Novom Sadu

    Citat Turkmenbashi kaže: Pogledaj poruku
    Da ne ulazimo u to zašto mali nije imao kartu, nije smeo da ga udari niti ima opravdanja za takav postupak!
    Naravno da nije smeo udariti ali ne znamo sta se desilo, jos se istrazuje.
    No u svakom slucaju kontrolor moze da stane na ulaz i da spreci izlaz putnika.
    GSP ima pravo da zastiti svoje interese. Nasrtaji na kotrolore, gurkanja nisu dozvoljena, znaci...

    Pa vidi primer, imas kafanu i nemas pravo zadrzati gosta koji ne plati? Sta ako predje u drustvenu naviku?

    A ono tvoje zadnje da nije platio kartu? Sta ima da se misli? Decko je lopov! Lopov treba da se kazni.
    Ja bi roditelje oderao sa nekih 5000 din, pa da vide. Em ne placa, pa jos se i gurka, oce da bezi? Pa dokle vise da podrzavamo lopovluk?
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  6. #96

    Odgovor: GSP u Novom Sadu

    E pa ja ne ne podrzavam samare,koje kontrolori dele u slucaju da neko nema kartu .

    Ko bi mu to dao za pravo?
    Trebamo davati kao i sto primamo,
    radosno, brzo i bez oklevanja.

  7. #97

    Odgovor: GSP u Novom Sadu

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    Naravno da nije smeo udariti ali ne znamo sta se desilo, jos se istrazuje.
    No u svakom slucaju kontrolor moze da stane na ulaz i da spreci izlaz putnika.
    GSP ima pravo da zastiti svoje interese. Nasrtaji na kotrolore, gurkanja nisu dozvoljena, znaci...

    Pa vidi primer, imas kafanu i nemas pravo zadrzati gosta koji ne plati? Sta ako predje u drustvenu naviku?

    A ono tvoje zadnje da nije platio kartu? Sta ima da se misli? Decko je lopov! Lopov treba da se kazni.
    Ja bi roditelje oderao sa nekih 5000 din, pa da vide. Em ne placa, pa jos se i gurka, oce da bezi? Pa dokle vise da podrzavamo lopovluk?
    Šta je bilo bilo je, policiji ostaje da se bavi time. To da kontrolor može da sprečava nekoga da napusti vozilo nije tačno, vrati se na vest koju sam postavio i čitaj crvena slova. O udaranju nema šta da se priča. Ni jednog momenta nisam maloga opravdao što je ušao bez karte ili pokušao da pobegne. Nema pravo da ga udara bilo ko. Policija (koja ima monopol na prinudu) ne sme da te šamara, a ne neki tamo kontrolor. U redu je odrati roditelja sa 5000 dinara ali nije uredu udarati njegovo dete. To je valjda jasno. Lopovluk niko ne podržava, samo se osuđuje nasilje.



  8. #98

    Odgovor: GSP u Novom Sadu

    Citat Turkmenbashi kaže: Pogledaj poruku
    Šta je bilo bilo je, policiji ostaje da se bavi time. To da kontrolor može da sprečava nekoga da napusti vozilo nije tačno, vrati se na vest koju sam postavio i čitaj crvena slova. O udaranju nema šta da se priča. Ni jednog momenta nisam maloga opravdao što je ušao bez karte ili pokušao da pobegne. Nema pravo da ga udara bilo ko. Policija (koja ima monopol na prinudu) ne sme da te šamara, a ne neki tamo kontrolor. U redu je odrati roditelja sa 5000 dinara ali nije uredu udarati njegovo dete. To je valjda jasno. Lopovluk niko ne podržava, samo se osuđuje nasilje.
    Ja nisam rekao da je OK da je dete osamaran, niti sam rekao da kontrolor ima pravo da sprecava nekoga da napusti vozilo, kada ocito nema.
    No ukoliko kontrolor stane na vrata ni niko od putnika nema pravo da ga gurka i pomera. To je valjda jasno, to je isto kao kada su zatvorena vrata od autobusa. Ne moze se napustiti vozilo. Pa cilj je da se uhvate neplatise a ne da teramo segu od GSP i kontrolora.
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  9. #99

    Odgovor: GSP u Novom Sadu

    Citat Turkmenbashi kaže: Pogledaj poruku

    Citirajući pravilnik o radu kontrolora Novak Leković ističe da je kontrolor u autobusu službeno lice koje ima ovlašćenje da kontroliše karte i putnicima bez karte ili sa neispravnom kartom naplaćuje doplatnu kartu u gradskom i prigradskom prevozu. Kontrolor nema pravo da zadržava putnika bez karte u vozilu, ukoliko putnik želi da siđe na određenoj stanici.

    Pravilnik lepo sve objasnjava. A oni koji se voze novosadskim GSP-om znaju da se kontrolori ovoga ne pridrzavaju i putnike zadrzavaju u autobusu do poslednje stanice. U redu je naplatiti kaznu ali ne samaranjem.
    Isn't it funny how day by day, nothing changes, but when you look back, everything is different?
    C. S. Lewis

  10. #100

    Odgovor: GSP u Novom Sadu

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    Ja nisam rekao da je OK da je dete osamaran, niti sam rekao da kontrolor ima pravo da sprecava nekoga da napusti vozilo, kada ocito nema.
    No ukoliko kontrolor stane na vrata ni niko od putnika nema pravo da ga gurka i pomera. To je valjda jasno, to je isto kao kada su zatvorena vrata od autobusa. Ne moze se napustiti vozilo. Pa cilj je da se uhvate neplatise a ne da teramo segu od GSP i kontrolora.
    Gledaj, tamo lepo piše u citatu, nema pravo da te zadržava u autobusu pa ni na način na koji predlažeš. Nema šta kontrolor da stoji na vratima niti bilo ko. Kontrolori prvo moraju da shvate da su kontrolori, a ne uterivači dugova. Obzirom da je ovde reč o maloletniku, mogli su da ga usmeno opomenu i pošalju kod vozača da kupi kartu. Kotrolori i to rade. Ne, oni su odmah krenuli da pišu doplatnu kartu jer znaju da im se dete ne može suprotstaviti na bilo koji način. Kada naiđu na mrcinu od 100 i kusur kila čisto sumnjam da ga šamaraju i maltretiraju dok im ne da podatke. Da se ne lažemo, ovde je u pitanju dete. Svako ko se šluži uslugama GSP u Beogradu ili Novom Sadu je bar jednom bio svedok kako kontrolori opraštaju putnicima vožnju bez karte ili se povlače pred drskim putnicima da oni ne bi bili pretučeni. Pa su našli na maloletniku da isteruju pravdu. I to na koji način. Putnike treba edukovati, a ne vršiti represiju nad njima. I policajac zna kako sme i može da postupa i da se ophodi prema građanima. Tako i autobuske kontrole. Ovako samo može da napravi još veću štetu GSP-u ako roditelji budu tužili zbog napada.

    Citat Cecara kaže: Pogledaj poruku
    Pravilnik lepo sve objasnjava. A oni koji se voze novosadskim GSP-om znaju da se kontrolori ovoga ne pridrzavaju i putnike zadrzavaju u autobusu do poslednje stanice. U redu je naplatiti kaznu ali ne samaranjem.
    Upravo to. Ponašaju se kao gangsteri i uterivači dugova, a kada neko uzvrati šamar onda su napadnuti kontrolori. Baš kao što je sada priča tj saopštenje iz GSP. Maloletnik napao kontrolora pa se ovaj branio.

    Ako im je toliko problem da naplate karte od švercera, neka se izdvoji kontrola iz GSP i neka naplatu radi posebna služba u pratnji policajca a kazne neka budu drakonske. To će imati mnogo više smisla od ovoga što sada rade. GSP će se onda baviti onim stvarima kojima treba da se bavi a od naplaćenih kazni će imati odgovarajući procenat i rešen problem.



  11. #101

    Odgovor: GSP u Novom Sadu

    Citat Turkmenbashi kaže: Pogledaj poruku
    Gledaj, tamo lepo piše u citatu, nema pravo da te zadržava u autobusu pa ni na način na koji predlažeš. Nema šta kontrolor da stoji na vratima niti bilo ko. Kontrolori prvo moraju da shvate da su kontrolori, a ne uterivači dugova. Obzirom da je ovde reč o maloletniku, mogli su da ga usmeno opomenu i pošalju kod vozača da kupi kartu. Kotrolori i to rade.
    OK, onda ce kontrolor doci u bus, reci glasno, ovo je kontrola, stat ce sa strane i svi bez karte ce napustiti autobus.
    Onda bolje raspustiti kontrolore, jer takva funkcija je besmislena i ponizavajuca za jedno preduzece.

    Medjutim ne sme da postoji situacija gde bilo koje preduzece ne moze zastiti svoje interese. To je nonsens.
    Onda je Suboticki recept bolji, ovde stane autobus i ne ide dalje dok putnik bez karte ne plati kartu. Pa ili ce ga drugi putnici tabati ili ce mu kupiti kartu. Bio dete ili ne... (naravno niko ne taba dete ali od pogrdnih prigovora odraslih svako dete ce dobiti toliku traumu da ce ubuduce svakako kupiti kartu!)

    Upravo to. Ponašaju se kao gangsteri i uterivači dugova, a kada neko uzvrati šamar onda su napadnuti kontrolori. Baš kao što je sada priča tj saopštenje iz GSP. Maloletnik napao kontrolora pa se ovaj branio.
    Kontrolori u Novom Sadu su me zadrzavali do zadnje stanice jos davne 1984. godine jer nisam pravilno ponistio kartu. Interesantno je da za ovih 20 godina niko nije imao prigovor za to a sada odjednom su svi neki borci za ljudske slobode.
    Nije placena karta, pocinjena je kradja. obzirom da je kradja pocinjena u javnom preduzecu, pokradeni su svi gradjani Novog Sada. Zasto vas ne smeju zadrzavati ako ne platite kartu? Pa koji ste vi uopste faktor da ne platite kartu?

    Sto se neljubaznosti kontrolora tice, to zavisi od izbora i sposobnosti zaposlenih. Svako radno mesto sa klijentima zauzima neku vrstu odbrambenog stava u zavisnosti od ponasanja klijenata. Nezainteresovanost, arogantnost, ostrina sluzbi jeste i rezultat odbrane od napada stranaka. Tako je to i sa kontrolorima. Ukoliko dobiju odgovarajucu obuku, gde ce ih pripremiti na ponasanje sa neljubaznim i nekooperativnim putnicima, oni ce biti ostri i profesionalni. No ukoliko su nepripremljeni ili psihicki nespremni na datu funkciju, doci ce do pogresnih nastupa. Znaci tu GSP mora da uradi program obuke svojih kontrolora.
    Poruku je izmenio biterlemon, 10.10.2009 u 19:05
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  12. #102

    Odgovor: GSP u Novom Sadu

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    ...ovde stane autobus i ne ide dalje dok putnik bez karte ne plati kartu. Pa ili ce ga drugi putnici tabati ili ce mu kupiti kartu. Bio dete ili ne... (naravno niko ne taba dete ali od pogrdnih prigovora odraslih svako dete ce dobiti toliku traumu da ce ubuduce svakako kupiti kartu!)

    Ovako su znali raditi kod nas. Autobus otvori samo prva vrata i pregledava karte. Tek kada svi uđu, otvara sva vrata da putnici koji trebaju izaći izađu.

    Naravno, to je bus radio u ona doba kada nije bila neka prevelika gužva jer u protivnom je to bila 'jebada'.

    Kako sada funkcioniraju stvari kod nas, to ne znam, jer se više ne vozim autobusom.
    Prestani razmišljati o svojim granicama..
    Počni otkrivati svoje mogućnosti.

  13. #103

    Odgovor: GSP u Novom Sadu

    A jaooo pa ovog kontrolora treba uhvatiti i istuci ko zivotinju da mu vise ne padne na pamet da radi taj posao a kamoli da udari bilo koga...Ja sam se ceo zivot svercovao i da se meni to desilo,pa kontam da bi napravio toliki skandal da se vidi ko su ti kontrolori ustvari

  14. #104

    Odgovor: GSP u Novom Sadu

    Sve mi to lepo pricamo ali u realu su stvari mnogo drugacije.

    Kontrolori nemaju pravo da zadrzavaju putnike do okretnice autobusa, a vecina to radi.Vecina njih su arogantni prema onima koji nemaju kartu, drski i bezobrazni.
    Ne mali broj puta cula sam kako vredjaju te klince, koji se svercuju.
    Meni je veoma interesantan kontrolor koji radi na relaciji kojom ja povremeno putujem.
    I skoro svakodnevno ga vidjam.
    Drzak, bezobrazan pun sebe.
    Sedne kao predsednik na prvo sediste, stavi nogu da niko ne moze da prodje i onda pregleda kartu po kartu.
    Vecnost prodje dok autobus ne krene.

    Sa druge strane, moj brat radi u kontroli.
    Godinama.
    Pre dve nedelje mu se desilo da je uljudno od nekog grmalja od dva metra i preko sto kila, zatrazio kartu, a ovaj ga iz nevezuse uhvati za okovratnik, digne iznad glave, pronese do kraja autobusa i rece mu
    - Sledeci put dobro razmisli da li ces traziti kartu od mene?
    Umirala sam od smeha dok mi je brat ozlojadjeno ovo pricao.
    Vec sam u glavi imala sliku kako ga prenosi sa jednog kraja autobusa na drugi
    Medjutim, salu na stranu i oni srecu razne budale po tim autobusima.
    Jos ih cepe ako ne naplate dovoljan broj kazni.
    Ako nekom oproste, a vozac autobusa ih ocinkari, mogu ostati bez posla.

    Ne opravdam ovaj slucaj sa ovim detetom, ma sva deca se svercuju ili vecina.
    Svaki kontrolor morao bi ibti psihicki stabilan i obucen za taj posao.
    A sta je mogao onda moj brat uraditi dok ga je ovaj nosio i spustao kroz autobus kao stafetu mladosti?


    Jao ja i sada umirem od smeha dok ovo pisem jer vec vidim sliku u glavi

  15. #105

    Odgovor: GSP u Novom Sadu

    Citat IvChA kaže: Pogledaj poruku
    Ja sam se ceo zivot svercovao...
    I ja. Prosao sam i naucio sve metode kojima se sluze kontrolori u gradskom busu...

    prica obicno ide ovako:

    Kontorlor: - Karta?
    DBlica: - Nemam.
    Kontorlor: - Licna karta?
    DBlica: - Nemam
    Kontorlor: - Doplatna karta je 10000000 dinara
    DBlica: - Nemam
    Kontorlor: - Prodji na sredinu
    Kontorlor: - Iskljucicemo vozilo iz saobracaja i zvacemo policiju, platices doplatnu kartu, iskljucenje vozla iz saobracaja, izlazak policije na lice mesta i to ce sve da te kosta 99999999 dinara
    DBlica: - Dobro.

    Onda te obicno odvezu do okretnice i puste, a to mi nije tesko padalo jer sam stanovao blizu okretnice u Petrovaradinu. Tako je bilo tokom pola osnovne skole, cele srednje i prvih par godina studiranja. Uvek je bilo sladje potrositi pare koje dobijes za mesecnu markicu na nesto drugo. Bio sam svedok mnogih maltretiranja i izivljavanja od strane kontrolora prema sredovecnim zenama i svedok mnogobrojnih suza i stresiranja.

    Biterlemon kaze da je to lopovluk. Dobro, moze i tako da se posmatra. Uzmimo na primer jednog lopova koji je samohrana majka i radi u trafici na Novom naselju a zivi u Petrovaradinu. Radi neprijavljena za platu od 11000 dinara i ne dobija nadoknadu za putne troskove, za dvadeset radnih dana treba joj minimalno 1600 dinara samo za prevoz. Onda joj se nakaci neki "mladjani picipevac" i pocne da sere i udara po njenoj savesti "kako je nije sramota" i slicno.....bedno.

    Prema zakonu i ovlascenjima su u sustini nemocni po pitanju prinudne naplate na licu mesta, toga su svesni i zato pribegavaju pretnjama, ucenama, lazima i zastrasivanjem, cesto verbalnim napadima i vredjanjem, kako prema kome i kako koji kontrolor.
    Oduvek su one "sede glave" kontrolori bili ljudine, ne raspravljaju se mnogo i uvek su umeli da procene osobu i prilagode pristup, kod njih se incidenti ne desavaju i uglavnom svakog puste, ko da licnu kartu upisu ga, ko izvadi pare naplate mu i "zdravo djaci". Nema maltretiranja. Cesto su i nasmejani. To je naravno lose po preduzece, ali je u skladu s onim sto jesu, sto smeju i sto im je posao.
    Druga sorta su mladi, jaki i glupi. Nesazrele licnosti, promasenih zivotnih ciljeva zbog nedostatka ambicija i lenjosti, pronalaze sebe u ulozi "vlasti" izmedju cetiri zida gradskog autobusa. Postavljajuci se automatski u ulogu "policajca" i dozivljavajuci putnika bez karte kao "lopova" izgradjuju i pokazuju stav koji od samog starta vodi ka tome da se zavrsi incidentom, jer kontrolor nije "policajac" a ni putnik bez karte nije "lopov" (vec posteni radnik iz fabrike sa 30 godina radnog staza, spremacica u vrticu, prodavacica u mini marketu, nezaposlena bankarska sluzbenica od 55 godina prijavljena u zavodu za zaposljavanje, ucenik 2. razreda gimnazije, slikar koji nema leba da jede a mozda bas ovih dana zavrsava svoje najvece delo, itd). Kada postenog coveka optuzite da je lopov, na pravdi boga, morate se pribojavati reakcije koju mozete da izazovete. Oni su nesposobni da dozive coveka kao personu.

    U pravu je biterlemon da treba preduzece da ima mogucnosti da naplati svoje usluge, da ima mehanizam da suzbije "lopovluk", da se u autobusu vozi samo onaj ko plati, a ko se svercuje da se surovo kazni i slicno. Dodao bih i da ko nema para da kupi leba, treba da crkne. Jeeebeigaaa, kapitalizam, u svom najsustinskijem korporativnom obliku.

    I ranije je bila kriza, pa su se ljudi mahom besplatno vozili gradskim autobusom, a cena karte je bila simbolicna, s obzirom da je u pitanju javno gradsko preduzece drzava, grad, dolivali su sredstva i troskovi su se pokrivali, a preduzece redovno isplacivalo plate, ali "socijala" je mogla bar "besplatno" da se doveze do svojih radnih mesta i zaradi bednu platu s kojom ionako nije znala kako da sastavi do kraja meseca..... I danas je neka druga kriza, ali danas u autobus ne moze da se udje ako se ne plati karta, jer eto zbog krize bi javno gradsko preduzece moglo da propadne, pa je primorano da ostvari sto vecu naplatu od onih koji se voze busom, kojima kao da nije kriza. A ko to se najvise i jedino vozi busom?

    Dok sam pisao puko me je flashback i setio sam se necega sto sam napisao jako davno, u doba svojih "svercerskih" dana, nazivao sam to onda "pesmom" a kasnije se samo nasmesio kada sam pronasao i procitao, bilo mi simpaticno i mislio sam da nikada nigde necu objaviti, jer ne mislim da ima ikakvu umetnicku vrednost. Ali eto u smislu ove teme ovo je jedno vidjenje kontrolora iz ugla jednog sedamnaestogodisnjaka od pre vise od 11 godina:

    Citat mali DBlica kaže:
    GSPOLICAJCI

    u autobusu

    - dobro veče, pripremite
    karte na pregled!

    - hvala,
    vaša karta gospodine, u redu,
    dobro veče vaša karta, hvala,
    prijatno.

    - tvoja karta?

    - nemam!

    - prođi na sredinu.

    na sredini

    - zašto nemaš kartu?

    - Jer je nisam kupio.

    - Lična karta?

    - Nemam.

    - Zašto?

    - Nisam punoletan.

    - Da li imaš para kod sebe?

    - Nemam.

    - ajde pogledaj malo bolje, tu u džepu.

    - Znam da nemam para.

    dolazi drugi što je krenuo od prednjih vrata

    - Šta je s ovim?

    - Nema kartu.

    - Gde ti je karta?

    - Koja karta?

    - Ne izmotavaj se SA MNOM!

    - Ne izmotavam.

    - Ideš u školu?

    - Da.

    - Koju?

    - U Jovinu gimnaziju.

    - I nemaš kartu?

    - Nemam.

    - Šta imaš od dokumenata?

    - Ništa.

    - Dobro, sad ćemo zvati miliciju,
    pa će oni da utvrde ko si.

    - Dobro.

    onaj prvi se ubacuje:
    - boje ti je da platiš doplatnu kartu od 70 dinara,
    jer ako isključimo vozilo moraćeš da platiš 600, a
    platićeš i izlazak patrole ako pozovemo miliciju

    - Dobro.

    Onaj drugi se iznervirao, odlazi do vozača.

    - Majstore, zovi miliciju.

    Ostali smo onaj prvi i ja.

    - Vidiš, bolje bi ti bilo da odmah daš 70 dinara

    - NEMAM PARA!

    - Dobro.

    zove drugog

    - Hej, ipak nema para
    pusti ga.

    - Kažeš da ideš u školu.

    - Da.

    - Pa što nemaš pokaznu.

    - Pa, imam.

    - Pa gde ti je.

    - Kući.

    - Majstore, otvori vrata.

    - Ajd, briši.

    - A milicija.

    - Marš napolje, barabo.

    06.05.98.
    Боље је наставити да пијеш, него престати кад не треба.

Strana 7 od 8 PrvaPrva ... 5678 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. O Novom Sadu
    Autor Najgora u forumu Novi Sad
    Odgovora: 53
    Poslednja poruka: 10.07.2015, 22:31
  2. Noćni život u Novom Sadu
    Autor Kunic u forumu Novi Sad
    Odgovora: 52
    Poslednja poruka: 02.08.2011, 15:59
  3. Studentski smeštaj u Novom Sadu
    Autor mikana u forumu Obrazovanje
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 10.11.2009, 15:00
  4. Nevreme u Novom Sadu
    Autor silvia u forumu Spomenar
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 13.06.2008, 11:20
  5. Di-džej zvezde u Novom Sadu
    Autor silvia u forumu Spomenar
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 23.11.2007, 12:30

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •