Deca i mobilni telefoni
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 49

Hybrid View

Prethodna poruka Prethodna poruka   Sledeća poruka Sledeća poruka
  1. #1

    Deca i mobilni telefoni

    Moje dete ima skoro 10 godina i za sada se uspešno borim sa njegovom željom da ima mobilni telefon. Mislim da je rano i da mu nije potreban. A više od polovine njegovog razreda ga već ima i to odavno. Uspevam da mu objasnim zašto mu ne treba, niti putuje ne znam koliko do škole, niti mu je kuća nekad prazna (uvek je neko tu), niti ima epilepsiju ili nedajbože neko drugo teže oboljenje pa da imam potrebu da konstantno proveravam kako je, da neću da razmišljam da li ga je neko mlatnuo po glavi da bi mu oteo telefon i slično.
    Setim se ja svojih fascinacija dugmićima iz mlađih dana (pa evo i sada ) i video igara u koje smo buljili, ali to opet nije imalo svako dete, pa nam nije bilo zanimljivo toliko da se sa time bakćemo van kuće, više smo voleli da jurcamo. Dete koje ima mobilni telefon, teško se od njega odvaja. Mobilni telefon je postao ne roditeljski nego društveni problem. Prođem pored školskog dvorišta i umesto sve one jurnjave na velikom odmoru i zajapurenih lica, vidim glave koje stoje u grupicama, svako sa svojim telefonom u koji bulji. Nema lastiša, prebacuju se slike Telefon je kod neke dece postao i način za dokazivanje, primećujem. "Ja imam na preklop " ili "Moj ima dve kamereeeeeeee " a neki roditelji možda nemaju novca da svom detetu kupe najjeftiniji model.

    Pokušavam da sagledam sve aspekte, da se preispitam nisam li ja to nostalgična jer se vremena menjaju, ali stvarno ne vidim razlog zbog kojeg bi moje dete pre minimum šestog razreda, recimo, imalo mobilni telefon.

    Iako je to individualna i stvar porodičnog izbora, kada je vreme za prvi mobilni? Od čega zavisi kada ćete svom detetu dozvoliti da koristi mobilni telefon? Koliko je deci potreban mobilni telefon? Da li podležete detetovim molbama da želi mobilni telefon "jer ga svi njegovi drugari već imaju"? Da li vaše dete ima mobilni telefon? Da li je kupovina telefona detetu mač sa dve oštrice? Kako ga ubediti da mu telefon nije potreban?
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  2. #2

    Odgovor: Deca i mobilni telefon

    SQUAW potpuno si u pravu, slažem se u potpunosti sa tvojim mišljenjem. Ali gledajući to iz dečije perspektive to izgleda malo drugačije; ljubavna pisamca zamenjena su SMS porukama... što možda i nije tako loše jer ne zavise od dobre volje "poštara" i niko ih neće pročitati, osim ako se dozvole. I da, moj suprug ima običaj da kaže: "Najteže je prvih osamnaest godina!"

  3. #3

    Odgovor: Deca i mobilni telefoni

    ne treba im kupovati sve sto hoce,duuuuuuu
    Poruku je izmenio Lady S, 24.05.2007 u 13:25 Razlog: nema potrebe za najvećim fontom

  4. #4

    Odgovor: Deca i mobilni telefon

    Citat Jolly_walker kaže: Pogledaj poruku
    SQUAW potpuno si u pravu, slažem se u potpunosti sa tvojim mišljenjem. Ali gledajući to iz dečije perspektive to izgleda malo drugačije; ljubavna pisamca zamenjena su SMS porukama... što možda i nije tako loše jer ne zavise od dobre volje "poštara" i niko ih neće pročitati, osim ako se dozvole. I da, moj suprug ima običaj da kaže: "Najteže je prvih osamnaest godina!"
    Ma, ja prvo stvar i sagledam iz dečije perspektive, uvek. Svesna sam šta to njima sad znači, pa i ja sam volela da visim na fixnom i da vodim važne razgovore (tako i brojeve naučila ), ali to je, bre, bilo nekako skroz infantilno. Tolerantan sam roditelj, za neke i previše i uvek sam na njihovoj strani. Jasno mi je da tehnika napreduje i da će njima email biti potpuno normalna reč, jer za drugu neće znati, ali mi je procena da mu je skroz nepotreban. A specijalno mi je muka što se sve to ustvari svodi na moju borbu (a preko mog deteta) sa onim roditeljima koja su svojoj deci kupila mobilni telefon iz čistog hira ili zato da bi on bio statusni simbol Baš zato je ova tema i aktuelna. Meni je jako teško da svom detetu branim nešto zbog čega bi znam, skakao do plafona da ga sad dobije... Čak je i pisao rad za školu o tome. Tema je bila da prenese neki članak iz medija i da navede izvor (novine, tv, internet), pročita ga pred razredom i napiše svoj zaključak. Prepisali smo baš članak sa Vcafea, sa zanimljivosti, o naučnicima koji su mobilnim telefonima skuvali jaje... napisao je da je zaključio da mobilni telefon može biti štetan po njihov razvoj i da mu je baš zbog toga jako krivo što ga deca iz njegove okoline u toj meri koriste, jer mu je stalo do drugara... ali "bravo" mu je rekla samo učiteljica
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  5. #5

    Odgovor: Deca i mobilni telefoni

    Zaista mi se čini da je tvoja borba, na žalost, uzaludna. Hirovi nekih roditelja i njihovo trčanje za modom nikad neće prestati, to je način razmišljanja i ima toliko primera koja mi padaju na pamet ali nisu u vezi mob. telefona... Ali to je njihova stvar i njihov problem, ne možeš protiv vetrenjača...
    Ja sam se dugo opirala ćerkinoj želji da dobije mob. jer sam očekivala od nje da mi kaže bar jedan valjani razlog... nije ga smislila ali se, eto, desila neka okolnost da sam povoljno našla kvalitetan telefon i kupila. Tek kad je dobila prvu poruku, od jednog dečaka, videla sam joj osmeh koji mi je sve objasnio...

  6. #6

    Odgovor: Deca i mobilni telefoni

    Citat Jolly_walker kaže: Pogledaj poruku
    ne možeš protiv vetrenjača...
    That's my middle name Za sad mi uspeva, videćemo na dalje

    Tek kad je dobila prvu poruku, od jednog dečaka, videla sam joj osmeh koji mi je sve objasnio...
    Ma i ja se osmehnem kad mi moj dečak pošalje sms, samo mislim da je za njegov uzrast rano da ga osmesi koštaju
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  7. #7

    Odgovor: Deca i mobilni telefoni

    pokuşaj da te zelje koje ima na neki nain zaradi ...
    mozda greşim ali ja tako radim kad smatram da je neşto luksuz ili suvişno
    ja sam na taj nain stvarao sebi zivot pa sam zbog toga ovog mişljenja
    mada vidim da su i deca bogatih prezivela sve şto je bilo nedostupno za veinu
    i danas su joş bogatiji od nas kojima nije bila pruzena prilika da nas pokvare
    video igrice i sl.
    P.S:
    uvedi struju u şator
    Ko je za jednu voznjicu

  8. #8

    Odgovor: Deca i mobilni telefoni

    zasto da ne....?Pa setite se sebe kad ste bili mali!Da li bi bilo normalno u vase vreme da vam roditelji nisu dozvoljavali:rolere,bajs,skejt.....Pa vi bi bili jednostavno crno pace drustva.Danas je sve isto samo sa razlicitim rekvizitima.danas klinci zele kompjuter,mobilni,i sve ono sto prati njihov uzrast.Svako vreme nosi svoje pa tako i ovo danas.Ne mojte ih uskracivati u tome,ali budite oprezni.ne mora da nosi tel.od npr 500 evra niti mora da se trka sa novim modelima,a to ne moze pa sve i da hoce
    neka deca nose obicne,neke jeftinije modele,jer moraju da znaju da mobilni ima i funkciju dostupnosti a ne foliranja u drustvu i prestiz.
    Treba ih pokrivati onoliko koliko je cebe dugacko i ni metar vise.Dajte im da prate svoje vreme odrastanja ali u granicama normalnog!
    TO SAM JA !!!!

  9. #9

    Odgovor: Deca i mobilni telefoni

    Meni su u tim godinama bile bitne te "stvari prestiza"......
    Znachi, morala sam sve da imam prva i da bude naj naj.....
    Moji roditelji ( otac narochito) su to podrzavalii i ispunjavali mi zelje jer im to nikad nije predstavljalo problem u matrijalnom smislu, a nije ih ni bilo briga shta tje drugi da kazu.
    Setjam se da majka svojevremeno nije htela da mi kupi neku shkolsku torbu koja je bila ubedljivo najskuplja i najlepsha u gradu, ali mi je otac sutradan kupio sam.
    Deci takve stvari znache.

    Realno se setite kakvi ste sami bili kad ste bili klinci.
    I koliko su vam tada bile bitne neke stvari koje vam se sada chine smeshnim...

    Iskreno, da je moje dete u pitanju, ja bih mu kupila.....
    Kao shto rekoh, deci su takve stvari vrlo bitne......
    Moras prihvatiti poraze i pobede,
    moras se navitji na tugu i sretju,
    moras da volis i da te vole,
    moras biti deo stvarnosti,
    ipak,
    nikada ne napustaj svoje snove!

  10. #10

    Odgovor: Deca i mobilni telefoni

    Citat Andjelika kaže: Pogledaj poruku
    Meni su u tim godinama bile bitne te "stvari prestiza"......
    Znachi, morala sam sve da imam prva i da bude naj naj.....
    Moji roditelji ( otac narochito) su to podrzavalii i ispunjavali mi zelje jer im to nikad nije predstavljalo problem u matrijalnom smislu, a nije ih ni bilo briga shta tje drugi da kazu.
    Lepo Andjelika,a kako se osećaju ona deca koja bi isto tako volela da imaju sličnu stvarčicu koja za njih možda predstavlja pravi luksuz jer roditelji ne mogu da im je priušte?Nisi ti kriva što su tebi roditelji mogli da kupe sve što poželiš ali kako se oni sami nisu zamislili ni u jednom trenutku kako ćeš ti izgledati u očima ostale dece sa svim tim stvarima prestiža?


    Citat Andjelika kaže: Pogledaj poruku
    Setjam se da majka svojevremeno nije htela da mi kupi neku shkolsku torbu koja je bila ubedljivo najskuplja i najlepsha u gradu, ali mi je otac sutradan kupio sam.
    Deci takve stvari znache.
    Da,deci takve stvari znače,...Svaka čast tvojoj majci u tom slučaju...


    Citat Andjelika kaže: Pogledaj poruku
    Realno se setite kakvi ste sami bili kad ste bili klinci.
    I koliko su vam tada bile bitne neke stvari koje vam se sada chine smeshnim...

    Iskreno, da je moje dete u pitanju, ja bih mu kupila.....
    Kao shto rekoh, deci su takve stvari vrlo bitne......
    Zbog svih razloga koje si navela,nijedan me ne bi podstakao da detetu kupim telefon...Ali to sam samo ja...
    I may not be perfect but I'm always me

  11. #11

    Odgovor: Deca i mobilni telefoni

    Citat makilli kaže: Pogledaj poruku
    Lepo Andjelika,a kako se osećaju ona deca koja bi isto tako volela da imaju sličnu stvarčicu koja za njih možda predstavlja pravi luksuz jer roditelji ne mogu da im je priušte?Nisi ti kriva što su tebi roditelji mogli da kupe sve što poželiš ali kako se oni sami nisu zamislili ni u jednom trenutku kako ćeš ti izgledati u očima ostale dece sa svim tim stvarima prestiža?
    a kakve veze ima kako sta drugoj deci izgleda?
    ono ako ostala deca nemaju treba i tvoje da nema?
    da ga ne bi Pera, Steva, Laza nazvao burzujchicem?

    A aj malo na drugu stranu... kako bi se tvoje dete osecalo da nema neshto sto svi imaju?

    I uopshte sta ima ko da utice na ono sto cesh priushtiti svom detetu,
    ne izdrzava ti ga niko od tih ljudi vec ti..I ono je tvoje a ne njihovo i sta te onda briga sta pricaju i misle ljudi koji nemaju svoj zivot pa se bave tudjim...

    Ubica mekog srca.

  12. #12
    Citat makilli kaže: Pogledaj poruku
    Lepo Andjelika,a kako se osećaju ona deca koja bi isto tako volela da imaju sličnu stvarčicu koja za njih možda predstavlja pravi luksuz jer roditelji ne mogu da im je priušte?Nisi ti kriva što su tebi roditelji mogli da kupe sve što poželiš ali kako se oni sami nisu zamislili ni u jednom trenutku kako ćeš ti izgledati u očima ostale dece sa svim tim stvarima prestiža?
    Pa vidi, ja ne mogu da brinem za celi svet!
    Znash koliko dece u Africi gladuje!?
    Znachi li to da mi treba ovde da gladujemo kako bi se solidarisali sa njima???

    Svaka chast svakom, ali ne vidim zashto bi neko stalno pokushavao da prodaje neku skromnost?
    Meni to nema logike!

    NNi svi prsti na ruci nisu isti, ni sva deca nisu ista, ni roditelji nsu isti, ni materijalne mogutjnosti nisu iste, i manimo se vishe tog komunistichkog "uniformisanja".
    Nismo isti i netjmo nikada da budemo, i ne treeba da budemo isti!
    Lepota je u razlichitosti!

    I zabole me da li tje neko da misli da sam burzujka ili crkveni mish!

    Mishljenja sam da decu treba podsticati da napreduju i budu najbolja u svakom pogledu, a ne da ih uchimo "skromnosti"......

    Dete koje je naviklo na najbolje, koje je naviklo na kvalitet, truditje se i kasnije u zivotu da u svemu bude najbolje i da od zivota uzme ono najkvalitetnije, a ne da zivi neki polu-zivot.

    Citat makilli kaže: Pogledaj poruku
    Fora je u deci koja žele da budu buržujčići od malih nogu i naravno da žele da ih ostala deca tako i gledaju...
    A ja ne vidim shta je loshe u tome da neko bude burzuj?
    Zar je loshe zeleti vishe i bolje?
    A to, kako ih druga deca gledaju, zavisi u najvetjem procentu od toga kako su vaspitavana ta druga deca.

    Zato se i deshava da ta siromashna i jadna deca, kad osete neshto bolje pochinju da divljaju i postaju apsolutno nepodnoshljiva jer misle da su "u'vatila Boga za onu stvar!"
    nagledala sam se toga.......

    Citat makilli kaže: Pogledaj poruku
    Osećalo bi se sasvim normalno ukoliko mu se objasni iz kojih razloga to nešto nema i ukoliko mu se objasni da za tim nečim nema potrebe.Ne možeš dati deci sve što požele i zatraže Bilice,šta misliš u kakve bi ljude izrasli?
    mozesh im objasniti neke stvari i opet dati to shto zele. u skladu sopstvenih mogutjnosti, naravno.
    jer i deca treba da znaju shta znachi kad neshto nema i ne moze.


    Citat makilli kaže: Pogledaj poruku
    Nije fazon u imanju ili nemanju života,a i sama bi trebala da znaš kako su prolazila ona deca,koja su u životu dobijala sve što požele od svojih roditelja,u očima svojih vršnjaka i drugara...Zabole mene za okolinu,pravo da ti kažem ali nije ni fazon da roditelj svoje dete forsira u tome da bude naj i da ima sve naj jer okolina to itekako primeti pa krene da to isto dete šikanira,da ga izbegava itd.
    boljima se teshko prashta...... znam ja to dobro.

    a za to nije porebno imati najbolju torbu i mobilni u shkoli, vetj je dovoljno imati najbolje ocene, osvajati nagrade na takmichenjima....
    mnogo je "razloga" koji mogu da dovedu do losheg ponashanja prema odredjenom detetu.
    osetila sam mnogo ljudske zlobe a da nisam chak bila kriva ni 1%.
    zato me bash briga shta tje ko da kaze i kako tje da se osetja zato shto ja imam a taj neko nema.

    mene su uchili da radim i da troshim, a ne da se zaposlim u drzavnoj firmi i imam "siguram posao" i 200 evra.


    skromnost nije vrlina vetj odlika kukavica i onih koji nisu spremnbi da se izbore za bolje.
    Poruku je izmenio makilli, 31.08.2007 u 06:32 Razlog: Spojena dva uzastopna posta
    Moras prihvatiti poraze i pobede,
    moras se navitji na tugu i sretju,
    moras da volis i da te vole,
    moras biti deo stvarnosti,
    ipak,
    nikada ne napustaj svoje snove!

  13. #13

    Odgovor: Deca i mobilni telefoni

    SQUAW ja jos nemam dete tj. na putu je ali delim tvoje misljenje da detetu netreba mobilni.


    Izuzev u nekim ekstra situacijama poput eskurzije ili ako mu je bas daleko skola.Mada vecina nas ima u blizini neku osnovnu skolu a u srednju kada krene to je vec druga prica
    .... da li sam ja to video cica macu

Slične teme

  1. Odgovora: 61
    Poslednja poruka: 21.02.2015, 09:56
  2. Kako će izgledati telefoni budućnosti
    Autor makilli u forumu Spomenar
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 24.10.2009, 12:50
  3. Deca i ishrana
    Autor makilli u forumu Roditeljski kutak
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 29.04.2009, 10:42
  4. Nokia Aeon i ostali telefoni budućnosti
    Autor SQUAW u forumu Spomenar
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 11.10.2007, 20:58
  5. Deca na prodaju
    Autor makilli u forumu Spomenar
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 07.04.2007, 14:08

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •