Deca i mobilni telefoni
Strana 1 od 4 123 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 49
  1. #1

    Deca i mobilni telefoni

    Moje dete ima skoro 10 godina i za sada se uspešno borim sa njegovom željom da ima mobilni telefon. Mislim da je rano i da mu nije potreban. A više od polovine njegovog razreda ga već ima i to odavno. Uspevam da mu objasnim zašto mu ne treba, niti putuje ne znam koliko do škole, niti mu je kuća nekad prazna (uvek je neko tu), niti ima epilepsiju ili nedajbože neko drugo teže oboljenje pa da imam potrebu da konstantno proveravam kako je, da neću da razmišljam da li ga je neko mlatnuo po glavi da bi mu oteo telefon i slično.
    Setim se ja svojih fascinacija dugmićima iz mlađih dana (pa evo i sada ) i video igara u koje smo buljili, ali to opet nije imalo svako dete, pa nam nije bilo zanimljivo toliko da se sa time bakćemo van kuće, više smo voleli da jurcamo. Dete koje ima mobilni telefon, teško se od njega odvaja. Mobilni telefon je postao ne roditeljski nego društveni problem. Prođem pored školskog dvorišta i umesto sve one jurnjave na velikom odmoru i zajapurenih lica, vidim glave koje stoje u grupicama, svako sa svojim telefonom u koji bulji. Nema lastiša, prebacuju se slike Telefon je kod neke dece postao i način za dokazivanje, primećujem. "Ja imam na preklop " ili "Moj ima dve kamereeeeeeee " a neki roditelji možda nemaju novca da svom detetu kupe najjeftiniji model.

    Pokušavam da sagledam sve aspekte, da se preispitam nisam li ja to nostalgična jer se vremena menjaju, ali stvarno ne vidim razlog zbog kojeg bi moje dete pre minimum šestog razreda, recimo, imalo mobilni telefon.

    Iako je to individualna i stvar porodičnog izbora, kada je vreme za prvi mobilni? Od čega zavisi kada ćete svom detetu dozvoliti da koristi mobilni telefon? Koliko je deci potreban mobilni telefon? Da li podležete detetovim molbama da želi mobilni telefon "jer ga svi njegovi drugari već imaju"? Da li vaše dete ima mobilni telefon? Da li je kupovina telefona detetu mač sa dve oštrice? Kako ga ubediti da mu telefon nije potreban?
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  2. #2

    Odgovor: Deca i mobilni telefon

    SQUAW potpuno si u pravu, slažem se u potpunosti sa tvojim mišljenjem. Ali gledajući to iz dečije perspektive to izgleda malo drugačije; ljubavna pisamca zamenjena su SMS porukama... što možda i nije tako loše jer ne zavise od dobre volje "poštara" i niko ih neće pročitati, osim ako se dozvole. I da, moj suprug ima običaj da kaže: "Najteže je prvih osamnaest godina!"

  3. #3

    Odgovor: Deca i mobilni telefoni

    ne treba im kupovati sve sto hoce,duuuuuuu
    Poruku je izmenio Lady S, 24.05.2007 u 13:25 Razlog: nema potrebe za najvećim fontom

  4. #4

    Odgovor: Deca i mobilni telefoni

    SQUAW ja jos nemam dete tj. na putu je ali delim tvoje misljenje da detetu netreba mobilni.


    Izuzev u nekim ekstra situacijama poput eskurzije ili ako mu je bas daleko skola.Mada vecina nas ima u blizini neku osnovnu skolu a u srednju kada krene to je vec druga prica
    .... da li sam ja to video cica macu

  5. #5

    Odgovor: Deca i mobilni telefon

    Citat Jolly_walker kaže: Pogledaj poruku
    SQUAW potpuno si u pravu, slažem se u potpunosti sa tvojim mišljenjem. Ali gledajući to iz dečije perspektive to izgleda malo drugačije; ljubavna pisamca zamenjena su SMS porukama... što možda i nije tako loše jer ne zavise od dobre volje "poštara" i niko ih neće pročitati, osim ako se dozvole. I da, moj suprug ima običaj da kaže: "Najteže je prvih osamnaest godina!"
    Ma, ja prvo stvar i sagledam iz dečije perspektive, uvek. Svesna sam šta to njima sad znači, pa i ja sam volela da visim na fixnom i da vodim važne razgovore (tako i brojeve naučila ), ali to je, bre, bilo nekako skroz infantilno. Tolerantan sam roditelj, za neke i previše i uvek sam na njihovoj strani. Jasno mi je da tehnika napreduje i da će njima email biti potpuno normalna reč, jer za drugu neće znati, ali mi je procena da mu je skroz nepotreban. A specijalno mi je muka što se sve to ustvari svodi na moju borbu (a preko mog deteta) sa onim roditeljima koja su svojoj deci kupila mobilni telefon iz čistog hira ili zato da bi on bio statusni simbol Baš zato je ova tema i aktuelna. Meni je jako teško da svom detetu branim nešto zbog čega bi znam, skakao do plafona da ga sad dobije... Čak je i pisao rad za školu o tome. Tema je bila da prenese neki članak iz medija i da navede izvor (novine, tv, internet), pročita ga pred razredom i napiše svoj zaključak. Prepisali smo baš članak sa Vcafea, sa zanimljivosti, o naučnicima koji su mobilnim telefonima skuvali jaje... napisao je da je zaključio da mobilni telefon može biti štetan po njihov razvoj i da mu je baš zbog toga jako krivo što ga deca iz njegove okoline u toj meri koriste, jer mu je stalo do drugara... ali "bravo" mu je rekla samo učiteljica
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  6. #6

    Odgovor: Deca i mobilni telefoni

    Zaista mi se čini da je tvoja borba, na žalost, uzaludna. Hirovi nekih roditelja i njihovo trčanje za modom nikad neće prestati, to je način razmišljanja i ima toliko primera koja mi padaju na pamet ali nisu u vezi mob. telefona... Ali to je njihova stvar i njihov problem, ne možeš protiv vetrenjača...
    Ja sam se dugo opirala ćerkinoj želji da dobije mob. jer sam očekivala od nje da mi kaže bar jedan valjani razlog... nije ga smislila ali se, eto, desila neka okolnost da sam povoljno našla kvalitetan telefon i kupila. Tek kad je dobila prvu poruku, od jednog dečaka, videla sam joj osmeh koji mi je sve objasnio...

  7. #7

    Odgovor: Deca i mobilni telefoni

    Citat Jolly_walker kaže: Pogledaj poruku
    ne možeš protiv vetrenjača...
    That's my middle name Za sad mi uspeva, videćemo na dalje

    Tek kad je dobila prvu poruku, od jednog dečaka, videla sam joj osmeh koji mi je sve objasnio...
    Ma i ja se osmehnem kad mi moj dečak pošalje sms, samo mislim da je za njegov uzrast rano da ga osmesi koštaju
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  8. #8

    Odgovor: Deca i mobilni telefoni

    pokuşaj da te zelje koje ima na neki nain zaradi ...
    mozda greşim ali ja tako radim kad smatram da je neşto luksuz ili suvişno
    ja sam na taj nain stvarao sebi zivot pa sam zbog toga ovog mişljenja
    mada vidim da su i deca bogatih prezivela sve şto je bilo nedostupno za veinu
    i danas su joş bogatiji od nas kojima nije bila pruzena prilika da nas pokvare
    video igrice i sl.
    P.S:
    uvedi struju u şator
    Ko je za jednu voznjicu

  9. #9

    Odgovor: Deca i mobilni telefoni

    Citat Kal_el kaže: Pogledaj poruku
    pokuşaj da te zelje koje ima na neki nain zaradi ...
    mozda greşim ali ja tako radim kad smatram da je neşto luksuz ili suvişno
    Ma nisu problem novci, niti sam mislila bukvalno na novce kada sam rekla "koštaju", fazon je u tome što stvarno ne želim da ga ima zato što su ga raznorazni svojoj deci priuštili, jer pametnijeg razloga po mom mišljenju nema (kažem, izuzimam one čija su deca bolesna, ili deca razvedenih roditelja, ili deca koja idu u školu daleko i šta sve nabrojah) i što pokušavam da ga naučim da nisu oni sad "face" što ga imaju, nego je on "faca" što ga nema. Ima kompjuter, ima sonyps (imam struju ), ima skejt, bajk, rolere, rekete za tenis, 6 lopti za fudbal, mislim, sve ono što mu treba u njegovom malom svetu, a ovo mu je totalno suvišno, stvarno.

    Sve što ima dobijao je sporadično, onda kad sam mislila da je vreme ili kada je izrazio želju. On je takvo dete da stvarno nemam zašto da ga teram da nešto zaradi. Ima sve petice u dnevniku i u sveskama, poslušan je (nije robot koji salutira, ali mu stvarno nije problem da trkne ako ga pošaljem za nešto ili kada bilo šta imam da mu kažem)... ne znam šta bih uopšte mogla da tražim više od njega... da dubi na glavi ili da mi kuva ručak?
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  10. #10

    Odgovor: Deca i mobilni telefoni

    Citat SQUAW kaže: Pogledaj poruku
    On je takvo dete da stvarno nemam zašto da ga teram da nešto zaradi. Ima sve petice u dnevniku i u sveskama, poslušan je (nije robot koji salutira, ali mu stvarno nije problem da trkne ako ga pošaljem za nešto ili kada bilo šta imam da mu kažem)... ne znam šta bih uopšte mogla da tražim više od njega... da dubi na glavi ili da mi kuva ručak?
    ja bi mu kupila tri komada, keve mi...

    inace ja imam istu takvu sestricu, faca mala, bolje i svesnije dete nisam upoznala, zivota mi...
    mi joj nismo mogli odbiti zelju da dobije mobilni, posebno sto smo svi istog kova i nismo imali sve kad smo bili mali...
    a i srca nemam da je gledam kako joj okice sevaju svaki put kad zazvoni moj telefon...
    ali to nije nesto u sta ona bulji po ceo dan... bilo je aktuelno prvih par nedelja a onda ga je sve manje uzimala u ruke, kao dete kom je dosadila nova igrachka...

    Ubica mekog srca.

  11. #11

    Odgovor: Deca i mobilni telefoni

    Citat Kill Bill kaže: Pogledaj poruku
    ja bi mu kupila tri komada, keve mi...
    Pa sad shvataš zašto mi je teško da mu nešto branim al' mislim da sam u pravu. Zato mi i nije jasno što mnogi roditelji baš kod tog jebenog mobilnog pokleknu, a slažu se sa mnom Što se tiče tvrdoće srca, sevaju njima okice na svašta, pa znaš otprilike šta može, a šta ne. Kao i za spavanje na primer. Zamisli sad da idu u krevet u 2 ujutru jer ti nemaš srca da ih staviš u krevet kada je vreme za spavanje pošto baš tad hoće da gledaju crtani.

    ali to nije nesto u sta ona bulji po ceo dan... bilo je aktuelno prvih par nedelja a onda ga je sve manje uzimala u ruke, kao dete kom je dosadila nova igrachka...
    Tvoja je sestrica izuzetak, veruj mi. Ili su izuzeci oni koje ja gledam svaki dan. Nose ih napolje i sa njima škljocaju, na dečijim rođendanima sede i gledaju ko ima kakve slike na telefonu, na odmorima se "cimaju" etc

    Ja shvatam da je to naprava koja život olakšava, a ne stvar "prestiža", možda. Ali trebaju valjda naučiti i da se snalaze. Ne može neki tamo Stefan da stane ispred fiskulturne sale i da kmeči babi da je zaboravio opremu pa da mu ova donese. Propeler u dupe bato, pa potroši noge, pa sledeći put nećeš zaboraviti da je spakuješ, ili ćeš zaboraviti još samo par puta.
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  12. #12

    Odgovor: Deca i mobilni telefoni

    Citat SQUAW kaže: Pogledaj poruku
    Zamisli sad da idu u krevet u 2 ujutru jer ti nemaš srca da ih staviš u krevet kada je vreme za spavanje pošto baš tad hoće da gledaju crtani.
    ma bi ja, al nece ona... u 23h najkasnije... kazem ja to se tako rodi...


    Tvoja je sestrica izuzetak, veruj mi. Ili su izuzeci oni koje ja gledam svaki dan. Nose ih napolje i sa njima škljocaju, na dečijim rođendanima sede i gledaju ko ima kakve slike na telefonu, na odmorima se "cimaju" etc
    pa rade i to, ali zasite se deca.. pre par meseci kad su sva deca iz njenog razreda dobila nove telefone (telenor akcija) pa to sve neke perverzije, te mp3, te ovo , te ono... cela shkola vrvela, kad prodjesh samo te shkljocaju, ko paparazzi...
    danas standard odem po nju, a ono deca se vratila fudbalu, moja "princeza" przi na nekom bajku, sva joj Aljina blatnjava...
    a meni sve nesto navrla ona secanja iz detinjstva, pa one mocvarice...

    valjda im dosadilo, a i prolece...zimi siroti samo u tv,komp i u mobilace blenu...zivot gradske dece...


    Ne može neki tamo Stefan da stane ispred fiskulturne sale i da kmeči babi da je zaboravio opremu pa da mu ova donese. Propeler u dupe bato, pa potroši noge, pa sledeći put nećeš zaboraviti da je spakuješ, ili ćeš zaboraviti još samo par puta.
    jeste ali je prilichno nezgodno ako ja nju odvodim i dovodim da ide sama, jer joj do shkole dva prelaska preko semafora, a ima neku kalashturu od uciteljice pa kad pozove i kaze da je nesto zaboravila, (mada obichno ne zaboravi) onda ja dobijem propeler u dupe...

    U principu ja bas i nisam fan sve te tehnike,
    ali ne mogu previshe ni protiv toga...

    Ubica mekog srca.

  13. #13

    Odgovor: Deca i mobilni telefoni

    Ok, ja pričam o dečku koji ima 10 godina i koji treba da zna da pređe preko 6 semafora sam u tom uzrastu jer nije odrastao u kukuruzima nego takođe u gradu. Pomama za mobilnim telefonima ne jenjava, to traje već dve godine, u prvom razredu ih je bilo svega par sa mobilnim telefonima.

    Možda zato što ne živimo u istom gradu, šta znam, ovde situacija jednostavno nije takva. Na terenu iza škole sada imaš tri dečaka koji pikaju fudbal dok ostalih 20 sedi na tribinama sa telefonima Igraju i neki od ovih 20... ali ako im nije baš cimanje, smaranje i šta ja znam šta. A na leđima im prirodno izrastao ranac, bez knjiga, od mesa.

    kazem ja to se tako rodi...
    Možda je lakše tako gledati na stvari. Not my point of view
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  14. #14

    Odgovor: Deca i mobilni telefoni

    U potpunosti podrzavam svako slovo koje je SQUAW napisala jer uistinu smatram da tehnika u preranom dobu zatupljuje decu i okrece ih nekim drugim stvarima koje ce im samo otezati zivot kasnije,tu najvise mislim na neke socijalne odnose...

    Deca ne treba da se bas od malena uce da se razlikuju po statusu(novcu i svemu sto on omogucava)vec po svojim sposobnostima i da iste razvijaju...
    Mislim sta je nama falilo bez njih,nisu nam uopce trebali,nisu nas roditelji davili svojim nadgledanjem,rasli smo zdravo i slobodno na svezem vazduhu uceci se osnovnim stravrima,druzenju u prvom redu pa i snalazenju u prstoru,pa sportska rekreacija da ne kazem koliko je bitna...

    Najlakse je detetu uvaliti i komp i mobac u ruke i pustiti ga jer zaboga ne treba se preterano cimati gde je,pa lako ga je naci il je u sobicku zatamnjenom(zbog monitora)ili je na ulic(ko zna gde) ali sad cemo ga cimnuti i ako sto puta...

    Svaki uzrast ima svoje vreme kada nesto treba da nauci i dobije,takodjer postoje i potrebe pojedine dece kada silom prilika odlaze od kuce ali put od kuce do skole ili od od stana do prvog parka ili dvorista ispred zgrade ne zahteva mobilni..

    Ili neko zaista misli da to sto dete ima mobilni ce sprecitineku nesrecu,ma da
    ''Though nothing can bring back the hour of splendor in the grass, glory in the flower, we will grieve not, rather find strength in what remains behind.''

    William Wordsworth

  15. #15

    Odgovor: Deca i mobilni telefoni

    Citat SQUAW kaže: Pogledaj poruku
    A na leđima im prirodno izrastao ranac, bez knjiga, od mesa.
    ali ovaj opis grbe :uzas:

    kod mene situacija nije bash tako katastrofichna
    ona ima skoro 9, nismo ni mi odrastali u kukuruzima ali nekako ne bi da je pustam samu po svim onim ulicicama do shkole...

    ja nadam da ce to malo da se stisha vremenom...
    ali opet ne mogu da ogradjujem ni decu toliko od tehnike kad i sama posezem za istom,
    a secam se da su ,pre mobilnih, deca isto tako sedela i igrala tetris...

    Citat Lillith kaže: Pogledaj poruku
    Mislim sta je nama falilo bez njih,nisu nam uopce trebali,nisu nas roditelji davili svojim nadgledanjem,rasli smo zdravo i slobodno na svezem vazduhu uceci se osnovnim stravrima,druzenju u prvom redu pa i snalazenju u prstoru,pa sportska rekreacija da ne kazem koliko je bitna...
    ne mozesh tako reci,
    kao prvo mi nismo ni ziveli u dobu kad su postojali mobilni telefoni...
    osim toga secam se da su tada bile aktuelne kasete,vokmeni,tetrisi...
    ili vec nesto drugo...
    pa nisu nas davili ali nas nisu ni raspustali kud koji mili moji...znalo se kad je rucak i kad treba da se nacrtash kuci...

    Najlakse je detetu uvaliti i komp i mobac u ruke i pustiti ga jer zaboga ne treba se preterano cimati gde je,pa lako ga je naci il je u sobicku zatamnjenom(zbog monitora)ili je na ulic(ko zna gde) ali sad cemo ga cimnuti i ako sto puta...
    a sto ti imash i komp i mobac?
    samo u obaveshtajne i poslovne svrhe?

    Svaki uzrast ima svoje vreme kada nesto treba da nauci i dobije,takodjer postoje i potrebe pojedine dece kada silom prilika odlaze od kuce ali put od kuce do skole ili od od stana do prvog parka ili dvorista ispred zgrade ne zahteva mobilni..

    Ili neko zaista misli da to sto dete ima mobilni ce sprecitineku nesrecu,ma da
    ne mislim da ce spreciti, ali nece puno ni nashkoditi...
    nista loshe u tome da znam kad treba doci po dete, pa ne cekam sat vremena u shkoli ko budala...
    ili ako je krenula kuci s nekim drugim, a ja to previdela, da ne zverinjam po shkoli..

    Ubica mekog srca.

Strana 1 od 4 123 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Odgovora: 61
    Poslednja poruka: 21.02.2015, 09:56
  2. Kako će izgledati telefoni budućnosti
    Autor makilli u forumu Spomenar
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 24.10.2009, 12:50
  3. Deca i ishrana
    Autor makilli u forumu Roditeljski kutak
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 29.04.2009, 10:42
  4. Nokia Aeon i ostali telefoni budućnosti
    Autor SQUAW u forumu Spomenar
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 11.10.2007, 20:58
  5. Deca na prodaju
    Autor makilli u forumu Spomenar
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 07.04.2007, 14:08

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •