Mržnja iz udžbenika
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 18
  1. #1

    Mržnja iz udžbenika

    Falsifikovanje istorije kroz đačke udžbenike nije strano nijednoj od novonastalih država bivše SFRJ. Istina o prošlosti u nekim državama je potpuno preobražena, a autori ponekad samo puki izvršioci vladajuće ideologije, pokazuje mini istraživanje Blica.

    Makedonija

    Raspad SFRJ je, na primer, u Makedoniji obrađen u 12 redova teksta i deo je lekcije o samostojnosti koja se uči u osmom razredu.
    Ustav iz 1974. s jakim konfederativnim elementima nije zadovoljavao ni konfederaliste ni centraliste. Nesrpski narodi su tražili konfederativno uređenje zemlje, a Srbi su se zalagali za takozvanu modernu federaciju, odnosno centralizaciju i srpsku dominaciju u Jugoslaviji. Sudar između srpskog nacionalizma i hegemonizma i tendencije za nacionalnu i ekonomsko-političku emancipaciju nesrpskih naroda je osnovni razlog raspada druge Jugoslavije. Srbija, sa Slobodanom Miloševićem na čelu, pokušala je silom da nametne svoju volju. Na ovu silu, međutim, nesrpski narodi su takođe odgovorili silom, piše u makedonskom udžbeniku.
    Deo o Hrvatskoj počinje i završava se ovim rečima: Hrvatska, s Franjom Tuđmanom na čelu, uspela je poraziti srpske sile u pokušaju da radikalno reše srpsko manjinsko pitanje u Hrvatskoj. Što se tiče Bosne, navodi se da je posle dugogodišnjeg krvavog rata država organizovana na etničkom kantonalnom principu od dve federalne jedinice. Učesnici rata i Dejton se i ne pominju.

    Srbija

    Srpski udžbenici u komunističkom periodu, periodu pod Miloševićem i danas izraz su težnji vladajuće elite da kreira istoriju u skladu sa svojim potrebama - kaže Dubravka Stojanović, profesor istorije na Filozofskom fakultetu, i precizira da su udžbenici iz istorije u Srbiji menjani dva puta: prvi put 1993, u jeku rata u Bosni i Hercegovini, a drugi put posle pada Miloševića s vlasti 2000. U oba slučaja motivi za promenu udžbenika bili su politički.
    Jugoslovenstvo je prikazano kao nešto što s nama nema skoro nikakve veze. U novijem udžbeniku za osmi razred osnovne škole, objavljenom 2005. tumačenje ujedinjenja naziva se pripajanje južnoslovenskih krajeva Austrougarske srpskoj državi. Dalje se kaže da se kod političara u Srbiji pod ujedinjenjem na prvom mestu podrazumevalo ujedinjenje svih Srba. Zajedničku državu autori udžbenika ovako doživljavaju: Smatralo se da je jedina mogućnost da se srpsko nacionalno pitanje reši u celosti - jugoslovenski program.
    Autori udžbenika, iako im to nije posao, stavljaju se na stranu rešenja koje odgovara konceptu velike Srbije. Radi toga uneli su u tekst udžbenika mit o tome da je tajnim Londonskim ugovorom između sila Antante i Italije iz aprila 1915. Srbiji nuđena takozvana velika Srbija koja bi se pružala južno od Zadra i izlazila na Jadransko more, iako toga u Londonskom ugovoru nema.

    Hrvatska

    Đaci uče da je hrvatski narod vekovima bio okružen neprijateljima i ugrožen od drugih naroda, najčešće Mađara, Mlečana, Austrijanaca, Turaka, Francuza, Talijana, a nakon raspada SFRJ, i od Srba, Crnogoraca i Bošnjaka. Nema nijednog istorijskog dokumenta u kojem bi se iznosile druge činjenice i drukčiji pogled na istorijske događaje.
    U udžbeniku istorije za 4. razred gimnazije o zločinima ustaških vlasti govori se u samo pet redova teksta, a o Jasenovcu konstatuje da je bio najveći i po zlu glasu najpoznatiji koncentracijski logor. Na dvadeset puta većem prostoru i pod posebnim naslovom govori se o partizanskim zločinima tokom rata i neposredno nakon njega. Ističe se da su Hrvati iz nekih naselja bežali zbog straha i prijetnji partizana Srba, a da su na Blajburgu grozna nedjela počinjena pod zapovjedništvom časnika (oficira) srpske nacionalnosti.
    Poslednja poglavlja tog udžbenika istorije bave se raslojavanjem socijalističke Jugoslavije i nastankom samostalne i suverene hrvatske države, zatim ratom u Hrvatskoj, velikosrpskom agresijom u BiH, oslobađanjem okupiranih krajeva i krajem rata u Hrvatskoj. Nigde se ne spominju zločini nad srpskim civilima u Bljesku i Oluji i nakon njih, kao ni drugi zločini nad srpskim civilima od 1991. do 1995. godine.

    Crna Gora

    Udžbenici za osnovne i srednje obrazovanje u Crnoj Gori izmenjeni su pre četiri godine. Autori pojedinih udžbenika su crnogorski stručnjaci, a za neku literaturu su, tvrde u Zavodu za udžbenike, angažovani autori iz Srbije. Pored Crne Gore, najviše se prati srpska istorija. U udžbenicima nisu izostavljeni Nemanjići, osnivanje jedne od najstarijih mitropolija SPC, Crnogorsko-primorske, srpski ustanci pod Karađorđem, period vladavine Obrenovića...

    Federacija BiH i RS

    Sadržaji udžbenika istorije u entitetima Bosne i Hercegovine su različiti, pa u Federaciji BiH uglavnom potenciraju prošlost koja je bliska Bošnjacima i islamskoj zajednici, dok je u RS pažnja posvećena istoriji Srba i Srbije. Istoričar Zoran Pejašinović, međutim, objašnjava da i takvo različito štampanje knjiga izaziva problem jer su u udžbenicima istorije FBiH mnoge činjenice iskrivljene.
    - U udžbenicima FBiH se spominje referendum održan pred sami rat po kojem je BiH postala međunarodno priznata država. Tako se spominje da je 98 odsto građana izašlo na glasanje, a prećutkuje se da je srpski narod bojkotovao ovaj referendum - objašnjava Pejašinović.
    Jedan od primera iskrivljenih činjenica je udžbenik istorije za četvrti razred gimnazije štampan u Sarajevu, u kojem se ne spominje Jasenovac, holokaust, ni teška sudbina za šest miliona Jevreja. U njemu piše o životu Bosne u Drugom svetskom ratu i stradanju bosanskog stanovništva. Deca uče o genocidnim četnicima i četničkoj ideologiji i zastupljeni su ratovi u Evropi. Istovremeno, u udžbenicima FBiH najčešće se stvara slika o bosanskohercegovačkoj državnosti i kada za to nema osnova. Tako se spominje da se u Kraljevini Jugoslaviji tretira BiH, iako tada nije bilo nikakvih pokrajina ni autonomija.

    blic.co.yu
    VojvodinaCafe - prvi, pravi i jedini vojvođanski portal. Online since 2006.
    Vojvodina nije geografski pojam, Vojvodina je način života.
    Uputstvo | Pretraga | Pravilnik | Kontakt | Like us | Follow us
    Hvala Ti na svemu!

  2. #2

    Odgovor: Mržnja iz udžbenika

    Kako me nerviraju ovakve stvari...
    to sto nismo za zajednicki zivot, ne znaci da onda treba da se mrzimo

    Ubica mekog srca.

  3. #3

    Odgovor: Mržnja iz udžbenika

    U zavisnosti od trenutne političke situacije i vladajuće garniture se pišu udžbenici iz istorije.A to što se ista prekraja i plasira onako kako dotičnim personama u datom trenutku odgovara,nikom ništa
    I may not be perfect but I'm always me

  4. #4

    Odgovor: Mržnja iz udžbenika

    Stvarno je strasno koja se sve sredstva koriste u politicke svrhe!

    Ja znam da je vec moja generacija bila zbunjena, npr. tumacenjem Drugog svetskog rata - vise nismo znali ko su bili "dobri" a ko "losi" momci (mislim na partizane i cetnike, naravno)! A kako je danasnjoj deci, ne mogu ni da zamislim...

    Istina je da se kod nas desilo puno stvari u kratkom vremenskom periodu, a istorija mora da "odlezi"... Ipak, to nije opravdanje za nakaradna tumacenja dogadja ni sa jedne strane!

  5. #5

    Odgovor: Mržnja iz udžbenika

    Na svu sreću, takva "istorija" me je zaobišla.
    Neki ljudi samo zinu, pa zagade okolinu...


    Nisam paranoičan, ali to ne znači da me neko ne progoni!

  6. #6

    Odgovor: Mržnja iz udžbenika

    Jedini nacin da koliko-toliko sacuvamo zdrav razum nase dece ( a i nas) jeste da ne dozvolimo ispiranje mozga onime sto je po volji trenutne vlasti, drzave, izdavaca udzbenika, urednika TV ili radija jeste pristup sto raznovrsnijim informacijama, sa svih strana...Misliti Svojom Glavom.

    Nazalost tacno. Mrznja se uglavnom uci iz udzbenika. Tako je bilo, i nazalost tako je i sada.

    Svi smo mi manje ili vise podlozni da cutke prihvatimo i iskrivljenu istinu, ako to nama ide u prilog...i vrlo cesto vise puta izrecenu laz prihvatamo kao istinu..
    Bitno je da je vest 'odjeknula' i izazvala ocekivane reakcije, kada prodje izvesno vreme i prasina 'legne' vise nikog i ne zanima (mozda) i napisana stvarna istina.(sitnim slovima, negde pri kraju)

    Pre nego sto reagujete na neku dnevnopoliticku 'senzaciju' probajte saslusati i neke druge izvore (internet, satelitska tv...).
    Pre cvrste odbrane neke 'tacne istorijske cinjenice' probajte da se upoznate i sa 'tacnim istorijskim cinjenicama' druge strane....
    Covek se plasi onoga sto ne poznaje, to je iskonski strah, a ne poznajuci druge narode, obicaje, mi stvaramo o njima negativnu sliku, pretnju, nama samima.

    Da ispricam samo pricu koju sam cuo od jednog rodjaka, kada pre jedno 40-ak godina otisao u Bosnu po 'snajku'.....kada su stigli (on i brat) zena je upoznala svoju porodicu sa buducim muzem, atmosfera je nekako bila tiha, skoro ledena..jednog trenutka baba, koja ih je do tada cutke odmeravala, je prokomentarisala: cero, pa oni su isti kao i mi..........
    Taj moj rodjak je Madjar......

    Pa zar knjige istorije ne pise, dominantna nacija u drzavi, ? I kako sad ona moze biti 100% tacna? Ne moze.
    I ono sto nekima ovde jako smeta, saslusajte i misljenje drugog (po mogucnosti druge nacionalnosti,) iznenadicete se koliko je ponekad naizgled 100% tacna informacija u stvari iskrivljena istina u cilju opravdanja neke dnevno politicke gluposti....
    Ako ne mogu da pomognem, necu da odmognem

  7. #7

    Odgovor: Mržnja iz udžbenika

    Nazalost, to je tako. Ja sam na primer odrastao u porodici gde mi je deda bio Solunski dobrovoljac u I ratu, a u II ratu u logoru u Madjarskoj. Otac mi je pred kraj rata pobegao iz Madjarske i ucestvovao na Sremskom frontu. Ono sto je on pricao i ono sto je pisalo u knjizi su dve potpuno razlicite price. Njegova velika "zamerka" komunistima, a vezano za borbu na Sremskom frontu, se odnosila na "pokolj Srpske dece", kako je on to govorio, na nemackim bunkerima. Naime, komunisti su "bodrili" mlade borce I Proleterske da naprave proboj tako sto su naoruzani samo granatama jurisali na dobro utvrdjene nemacke bunkere i to iznova, iznova i iznova. Sve bi to mozda bilo i opravdano da tu, odmah iza njih nije bila "baterija Kacusa" (raketnih bacaca) i da ih na oci mog oca, nisu Rusi "molili" da im dozvole da dejstvuju. Tek kad je izginuo "dovoljan broj" mladih ljudi onda su im dozvolili i nakon nekoliko sati sve je bilo gotovo. "Kamen na kamenu nije ostao, a meni je ostalo u secanju kako su nosili leseve tih mladih ljudi". Zbog toga je bio ogorcen na komuniste (vlast).
    Poucen tim iskustvom, a uporedjujuci sa "cinjenicama" iz skolskih knjiga, nikad ne reagujem na "prvu loptu", ne verujem vlasti (medijima) i najcesce ne slusam sta se kaze nego ko kaze i zasto to kaze. I zato ne mrzim.

    Inace, da procitate, iz "naucnih krugova" Hrvatske, dela o tome kako je nastao Hrvat i ko je sve Hrvat pa da se pokidate od smeha, npr. Sveti Sava.
    Nije sve crno, nadje se i poneka plavusa

  8. #8

    Odgovor: Mržnja iz udžbenika

    Sada se navodno istoričari svih republika bivše Jugoslavije, trebaju sastati i napisati pravu istinu o raspadu. Zajednička naučna teza bi trebala da stoji u svim uđžbenicima republika bivše Jugoslavije. To je pokušaj da jedni druge ne vređaju.
    Ja mislim da do preve istine nikad neće doči i da će i u timnaučnim radovima po običaju Srbija biti krivac, što će naši istoričari da prihvate kao tako

  9. #9

    Odgovor: Mržnja iz udžbenika

    Citat dedaminja kaže: Pogledaj poruku
    Sada se navodno istoričari svih republika bivše Jugoslavije, trebaju sastati i napisati pravu istinu o raspadu. Zajednička naučna teza bi trebala da stoji u svim uđžbenicima republika bivše Jugoslavije. To je pokušaj da jedni druge ne vređaju.
    Ja mislim da do preve istine nikad neće doči i da će i u timnaučnim radovima po običaju Srbija biti krivac, što će naši istoričari da prihvate kao tako
    Ovde bi svako mogao da piše svoju verziju istorije. Svako najbolje zna šta se sve kako izdešavalo.

    Je** te pa ja godinama radim na istraživanju jedne bitke koja je trajala 4 sata.

    Mala pomoć:
    Oko raspada najbolje pitajte Anta Markovića.
    c'est en faisant n'importe quoi qu'on devient n'importe qui.

  10. #10

    Odgovor: Mržnja iz udžbenika

    Zemlja se raspala iz vise razloga.
    Mada se kao razlog navodi nacionalizam, ono je bilo samo alat za slabljenje federalne vlasti i pojacanje republickih centara moci.
    Lepo je uci u istoriju kao utemeljivac Velike Srbije, Nezavisne Hrvatske, Slobodne Slovenije itd..., pa cak i po cenu stotine hiljada ztrava...

    Udzbenici su katastrofalni, i ne samo udzbenici istorije, vec i matematike, biologije, geografije i svega drugog. Decu i dalje kljukaju ``glupim`` cinjenicama, jer je nastavnicki kadar slabo placen, te je i slabo trazena profesija od strane entuzijasta. A od losih pedagoga (i melikih mutivoda) najcesce nastaju direktori, prosvetni inspektori, pa ponekad i ministri, a neki jos pisu i udzbenike.

    U Madjarskoj postoje iz svakog predmeta nekoliko raznih udzbenika. Skole biraju udzbenik, iz koje zele vrsiti nastavu, na taj nacim omogucavajuci optimalno prilagodjenje deci u mikrookruzenju!!!

    Sto se tice istorije, ona je uvek manipulativna i prepuna ideologije, jer je propaganda uvek bitnija od cinjenica.
    Ovo ne vazi samo za desavanja zadnjih decenija, vec uopsteno.
    Posmatrajuci istorije raznih okolnih naroda, o istom dogadjaju se pise potpuno razlicito (i nekriticki).
    Tesko ja kada jedan narod nije iskren prema sebi!
    A koji ce biti? Ko ce priznati krivicu, za bilo sta u ljudskoj istoriji? Najbolje je biti nekritican i okrivljavati druge.
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  11. #11

    Odgovor: Mržnja iz udžbenika

    Citat Necromancer kaže: Pogledaj poruku
    Tako se spominje da se u Kraljevini Jugoslaviji tretira BiH, iako tada nije bilo nikakvih pokrajina ni autonomija.

    Nije bilo pokrajina i autonomija ali su bile banovine i BiH je bila sva iscjepkana izmedju banovina,prakticno je nestala geografski

    Istoriju pisu pobednici,davno je receno,ali postavit cu jedno pitanje...Ako su svi narodi(osim Srba) zelei da se odcepe iz Jugoslavije,na sta su imali puno pravo jeru svojom voljom i stupili u nju,i ako je taj razlog po misljenju svih (opet osim Srba) bio bijeg od srpske dominacije,zar ne mislite da u tome ima istine?
    Kao Srbi mozete misliti da je jedino srpska istorija prava ali ako zelite biti kriticari istorije onda si morate postaviti neka pitanja i objektivno odgovoriti na njih a pre toga objektivno prouciti same istorijske dogadjaje...


    I na kraju ,kao ucenik jedne ''izmenjene''istorije nisam naucena da mrzim,kao i ostali iz moje generacije i generacija pre mene,generacija posle mene...
    Mrznja se ne uci u knjigama,mrznja se uci u kuci
    ''Though nothing can bring back the hour of splendor in the grass, glory in the flower, we will grieve not, rather find strength in what remains behind.''

    William Wordsworth

  12. #12

    Odgovor: Mržnja iz udžbenika

    Istoriju pisu pobednici, ali na svu srecu uvek se nadje i po koji 'zapis' sa druge - 'porazene' strane. Ako bez predrasuda procitamo obe 'verzije istine' dobicemo tacno ono sto se desilo. Odbacimo malo preterivanja sa obe strane i docicemo do esencije stvari - a to je prava istina.
    Istina je samo jedna, iako moze biti vidjena iz razlicite perspektive.

    Mrznja se, nazalost, provlaci kroz udzbenike istorije vec godinama. Ne dozvolimo da nam deci isperu mozak sa nametnutim 'istinama'. Ne dozvolimo da neki 'nadri' istoricari usade mrznju u srca nase dece. Kako?

    Ono sto roditelji mogu da urade je da usmere decu na pravi put. Deci treba pazljivo i bez predrasuda predociti cinjenice ( i dobre i lose) i pustiti ih da sama dodju do zakljucaka. Nauciti decu da razmisljaju svojom glavom je lek protiv mrznje.

    P.S naravno, ovo je samo moje misljenje

  13. #13

    Odgovor: Mržnja iz udžbenika

    Ako ne postoji objektivan i pravi udžbenik iz nekog predmeta pogotovu iz istorije, mislim da je bolje ne učiti taj deo, nego učiti nešto pogrešno što će otrovati i pogrešno usmeriti mlade ljude.
    A što se tiče dominacije Srba kako neko pomenu i tvrdnju da je to možda tako i bilo unazad kroz istoriju, pa da su jedva čekali da se odvoje od nas.! Ako pogledamo činjenice da su Srbi i Crnogorci imali svoje samostalne države do 1991.godine i onda pitanje pa šta su onda tražili sa Srbima ujedinjavanjem posle prvog i drugog svetskog rata.? Ja znam da su mnogi prišli pravednicima, ili pobednicima ali kao poraženi da bi se sakrili, i da bi sakrili zlodela koja su činili. Mi smo bili veliki Tata za njih, pa kad su ojačali, shodno njihovom moralu i načinu ponašanja, onda su bez trunke savesti prvo j....i Tatu, nas, i od tog silovanja kao rezultat, mi im porodismo nezavisne države, u kojima samosvojno i neovisno pljuju po nama na sve načine učeći njihovu decu da su za sve krivi Srbi, ili biciklisti, ili Jevreji!
    Ovo nije bilo za raspirivanje mržnje,već radi sagledavanja istine, jer mi učimo našu decu drugačije, ili se ona samostalo uče naopako drugačije, sa strane i od drugih, pa će uskoro početi mrzeti svoj narod jer ih je neko ubedio da smo za sve mi krivi!
    In vinas veritas

  14. #14

    Odgovor: Mržnja iz udžbenika

    Citat Kunic kaže: Pogledaj poruku
    Na svu sreću, takva "istorija" me je zaobišla.
    pa da, zaobishla je tebe, mene, nas i sve druge ljude koji imaju malo mozga u glavi da zbroje dva i dva od svih sranja koja su se izdeshavala.. ali nece svet da nestane sa nama.. ne znam samo shta ce biti sa ovim novim generacijama.. ko zna, mozhda nece biti tako strashno mozhda za par generacija vishe nikog nece biti briga ko koga mrzi i zashto mozhda.. budimo optimisti
    a i pitanje je koliko roditelji uopshte pokushavaju deci da objasne da neke stvari nisu onakve kakve chitaju u knjigama pitam se postoje li jos uvek djedovi koji unucima prichaju shta i kako je bilo.. ko shto je moj deda nama prichao..
    moomoo meee jooouu

  15. #15

    Odgovor: Mržnja iz udžbenika

    postovani ljubitelji fudbala pozdrav iz Novoga Sada, oo da

    -A Uzicka republika, kad Branko Kockica gleda cetnike kako nose oruzje kojim ce ih kasnije napasti?
    Istorija kao nauka koja se smatra uciteljicom zivota bi, smatram, osim "suvih''' cinjenica za ozbiljnije, ne iskljucivo starije, deci trebala da nagovesti "sta bi bilo da je Pera otisao pravo u policiju.
    Krivi su biciklisti!

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •