Vojvođanski rečnik - izrazi, reči, psovke... - Strana 7
Strana 7 od 17 PrvaPrva ... 56789 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 91 do 105 od ukupno 245
  1. #91

    Odgovor: Vojvođanski rečnik - izrazi, reči, psovke...

    e sad... tishti me neshto... kad sam pre neki dan rekla kotobanja ( u shirim narodnim masama poznatije kao chardak) svi su me belo gledali i kao... ta rech ne postoji... ja dugo nisam ni znala shta je to chardak, kod babe u sremu se uvek koristila rech kotobanja
    Poruku je izmenio simke, 25.11.2007 u 17:51 Razlog: svi su me belo gledala - gledali


    I'm not evil.... I'm just up to no-good...

  2. #92

    Odgovor: Vojvođanski rečnik - izrazi, reči, psovke...

    @princess
    Naravno da je kotobanja. Ču' čardak.
    A još jedan zdravo sremački izraz je čokov. Mislim da je u drugim krajevima to šapurika.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  3. #93

    Odgovor: Vojvođanski rečnik - izrazi, reči, psovke...

    Nije šapurika nego je šapurina!!!
    Poruku je izmenio simke, 25.11.2007 u 17:49 Razlog: š

  4. #94

    Odgovor: Vojvođanski rečnik - izrazi, reči, psovke...

    Deo klipa kukuruza koji ostane nakom krunjenja:
    Čokanj, šapurika, kočanj, okomak.čokov, čokanjče, kočanjka
    Koristio se uglavnom za ogrev,
    al' u nedostatku papira, kada prigusti na njivi...


    Kukuruz se krunio ricom
    ric- parče drveta sa metalnim delom na sredini, koji je skidao zrna kukuruza sa klipa tako da ostane samo čokanj
    Ricova je bilo raznih:
    Preko većih se prevlačio klip, i držali su se kolenima, a donji deo je najčešće stojao u korpi od pruća
    Manjim se krunilo tako što se držao u ruci, i prevlačo preko klipa kukuruza

    Čapurje: korenje od stabljike kukuruza, ostalo da se osuši, nakon što se tuluzina odseče
    tuluzina: stabljika kukuruza

    Kukuruz se pre krunjenja držao u čardaku, kotarci

    Još u kući imam drveni prljak koji sam koristio za branje kukuruza kao 13-ogodišnjak, onda su se tako odradjivali časovi
    Poruku je izmenio Arthur Dent, 26.11.2007 u 04:41 Razlog: jedno slovo

  5. #95

    Odgovor: Vojvođanski rečnik - izrazi, reči, psovke...

    Citat simke kaže: Pogledaj poruku
    Dragače = drvena okovana kolica sa jednim točkom koji se nalazio napred. Kolica su se po default-u gurala a veštiji su mogli i da ih vuku za sobom ako nije bilo previše natovarenog tereta.
    kariola ima moj deda dve kariole, iliti dragache kad sam bila klinka uvek me vozao u tome

    a secam se onomad sam imala sa jednom osobom odavde raspravu upravo o kolicima odnosno karioli
    moomoo meee jooouu

  6. #96

    Odgovor: Vojvođanski rečnik - izrazi, reči, psovke...

    Citat yige_gui kaže: Pogledaj poruku
    kariola ima moj deda dve kariole, iliti dragache kad sam bila klinka uvek me vozao u tome

    a secam se onomad sam imala sa jednom osobom odavde raspravu upravo o kolicima odnosno karioli
    Mi smo imali, takođe u neko moje klinačko doba, takva kolica u dvorištu ... ona su mi pretstavljala uvek neku inspiraciju i izazivala u meni neko oduševljenje i želju za igrom ...

    Nikako da posetim Zmax-icinu baku pa da uslikam ta stara kolica, kakva su mi se uvek dopadala upravo zbog svoje izrade ... ovo što danas prave od lima i cevi nema dušu iako je mnogo funkcionalnije.

    Sa jednakim majstorstvom su se nekada pravile i popularne i čuvene:

    Taljige



    Pa je bilo: Hej haj baš nas briga ...



    PS.
    Verujem da se rado sećaš tih vožnji na karioli sa dedom.

  7. #97

    Odgovor: Vojvođanski rečnik - izrazi, reči, psovke...

    Citat Mish kaže: Pogledaj poruku
    @princess
    Naravno da je kotobanja. Ču' čardak.
    A još jedan zdravo sremački izraz je čokov. Mislim da je u drugim krajevima to šapurika.
    da... jednom sam ismejana i zbog mog korishcenja rechi chokov...ti si to izmislila... lupila... ispade ja glupo gradsko dete.

    ja sam se sa takvim rechima sretala samo u kuci moje babe u sremu i zapravo ih retko kad i koristim u govoru, retko kad se u nashem drushtvu uopshte poteze tema gde bi kotobanja, chokov i sl rechi uopshte bile pomenute... tako da znam samo te sremachke nazive, koji su za mene ustvari jednini poznati nazivi...


    I'm not evil.... I'm just up to no-good...

  8. #98

    Odgovor: Vojvođanski rečnik - izrazi, reči, psovke...

    U Bačkoj palanci nemaju pojma šta su šapurike, ali ih zato zovu čokovi ili ČUKE!!


    Da, ja glasam za zavijače - hleb u jajima pa ispečen na masti, moče - hleb umočen u vruću mast i prženice - hleb ispečen u tosteru!

  9. #99
    Da ta šapurika, čokov ili čuka nije možda ono što se u Itebeju zove šapurina? U Novom Itebeju mađarski se šapurina zove čutka. Interesantno, zar ne?

    Nedavno sam čito da se vlasnik pobedničkog gusana na Gusanijadi u Mokrinu takođe zove "glavni đilkoš u selu".

    Citat Goga kaže: Pogledaj poruku
    To mi je bilo srednje ime - kao i Kikiju sada
    Piše se o reči "uncut". Mađarski huncut.
    Poruku je izmenio Mish, 08.01.2008 u 18:44 Razlog: spojene uzastopne poruke

  10. #100

    Odgovor: Vojvođanski rečnik - izrazi, reči, psovke...

    Povantati - Pošandrcati - Poludeti

  11. #101

    Odgovor: Vojvođanski rečnik - izrazi, reči, psovke...

    ta maaani ga
    salaš
    dodž

  12. #102

    Odgovor: Vojvođanski rečnik - izrazi, reči, psovke...

    Moja baka je pekla zavijače i mesila nasuvo testa(sa krompirom).Govorila je da se nešto desilo otoič ili onomad,a nama nikad nije bilo jasno kada je to bilo...Imala je gonk di smo sedeli u ladu vinove loze i pijuckali sok od zove...eh!koje doba...

  13. #103

    Odgovor: Vojvođanski rečnik - izrazi, reči, psovke...

    Na klupi, obaveznom "ukrasu" ispred svake kuce u selu,sedi deda i vodi se sledeci razgovor:
    " A Boga ti, di taj stoji ?" pita me deda , dok se ja spaciram po avliji. Virnem na sokak, trazeci ko,gde stoji .
    " Nema deda nikog, ne stoji niko tu" odgovaram.
    " Ma ne pitam te dete to, vec pitam di stoji ?!" ponavlja sad vec iznervirano.
    Tu se baka ubacuje " Ta mani ga se dete, pita te di zivi, to se kod nas kaze tu stoji "
    Omnia vincit Amor

  14. #104

    Odgovor: Vojvođanski rečnik - izrazi, reči, psovke...

    Ubardati ili zapamtiti
    Kočanj ili čuka

  15. #105

    Odgovor: Vojvođanski rečnik - izrazi, reči, psovke...

    Citat simke kaže: Pogledaj poruku
    Mi smo imali, takođe u neko moje klinačko doba, takva kolica u dvorištu ... ona su mi pretstavljala uvek neku inspiraciju i izazivala u meni neko oduševljenje i želju za igrom ...

    Nikako da posetim Zmax-icinu baku pa da uslikam ta stara kolica, kakva su mi se uvek dopadala upravo zbog svoje izrade ... ovo što danas prave od lima i cevi nema dušu iako je mnogo funkcionalnije.
    Simke evo dragača,ali ne od moje bake.









    Ko je mene poznavao, ni pakao mu neće teško pasti.

Strana 7 od 17 PrvaPrva ... 56789 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Najlepši vojvođanski grad
    Autor Kunic u forumu Vojvođanski bircuz
    Odgovora: 138
    Poslednja poruka: 11.08.2018, 15:29
  2. Novosadski (vojvođanski) bendovi
    Autor Veternik u forumu Novi Sad
    Odgovora: 15
    Poslednja poruka: 31.07.2012, 19:08
  3. Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 22.02.2010, 22:13
  4. Vojvođanski deo - divanimo o ...
    Autor simke u forumu Vojvođanski bircuz
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 18.04.2008, 13:17

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •