Izabrana nova svetska čuda
Prikaz rezultata 1 do 4 od ukupno 4
  1. #1

    Izabrana nova svetska čuda

    Lisabon -- Kineski zid, Petra u Jordanu, statua Hrista u Riju, Maču Pikču u Peruu, piramida Čičen Ica u Meksiku, Koloseum u Rimu i Tadž Mahal u Indiji.


    Koloseum, Rim, Italija

    To su arhitektonski poduhvati naše civilizacije, koji su sinoć na velikoj svečanosti u Lisabonu proglašeni novim svetskim čudima.

    U višegodišnjem glasanju je učešće uzelo više od 100 miliona ljudi širom sveta.


    Statua Hrista Spasitelja, Rio de Žaneiro, Brazil

    Organizacija "Novih 7 čuda" Švajcarca Bernara Vebera organizovala je 1999. godine glasanje putem interneta i telefonskih poziva za izbor novih sedam svetskih čuda. Većina glasova je pristigla u proteklih nekoliko meseci.

    Od početka glasanja iz celog sveta je pristiglo skoro 200 nominacija za nova čuda, ali je početkom ove godine lista sužena na 21 predlog.


    Petra, Jordan

    Među finalnim predlozima su se našli i Akropolj u Atini, statue na Uskršnjim ostrvima, Angkor u Kambodži, Aja Sofija u Istanbulu, Kremlj u Moskvi, Kip Slobode u Njujorku, sidnejska Opera i Ajfelov toranj u Parizu.


    Tadž Mahal, Indija

    Od glasanja se, međutim, distancirao UNESKO, organizacija UN-a za obrazovanje, nauku i kulturu, koja redovno dopunujuje listu svetske baštine, uz ocenu da lista odražava mišljenje samo onih koji su glasali.


    Veliki kineski zid

    Prema rečima Vebera, cilj kampanje je da ohrabri kulturnu različitost podržavanjem, očuvanjem i restauracijom spomenika, kao i da inspiriše ljude da cene kulturno nasledstvo.


    Čičen Ica, Jukatan, Meksiko

    Njegova fondacija je saopštila da će iskoristi 50 odsto prikupljenih sredstava za finasiranje restauraciju kulturne baštine širom sveta, a jedan od ciljeva je da se ponovo izgrade Budine staute u Bamijanu u Avganistanu koje su 2000. godine uništili Talibani.

    Veber je rekao da danas započinje novu kampanju za izbor sedam prirodnih čuda sveta.


    Maču Pikču, Peru

    Od tradicionalnih sedam svetskih čuda, u koje spadaju Viseći vrtovi u Vavilonu, statua Zavsa na Olimpu, hram Artremide u Efesu, Mauzolej iz Halikarnasa, Kolos sa Rodosa, Svetionik u Aleksandriji i piramide u Gizi, današnje generacije se mogu diviti samo čudu u Egiptu.
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid

      Vrh

  2. #2

    Odgovor: Izabrana nova svetska čuda

    Od svih nabrojanih - i izglasanih, bez obzira na UNESCO, na mene uvek i iznova najupečatljiviji utisak ostavlja Tadž Mahal.
    Možda zato što je, kako legenda kaže, podignut u čast Žene i Ljubavi.
    Deluje mi tako skladno, tako prefinjeno, tako monumentalno, tako svečano... kao zakletva na Večnost, na Uvek, na Nezaborav...
    Ah!
    Ne biti mrtav nije to i biti iv.
      Vrh

  3. #3

    Odgovor: Izabrana nova svetska čuda

    Deluje mi tako skladno, tako prefinjeno, tako monumentalno, tako svečano... kao zakletva na Večnost, na Uvek, na Nezaborav...
    Ah!
    I ima neverovatne boje

    Tadž Mahal menja raspoloženja sa godišnjim dobima i različitim periodima dana. U zoru, kamen i mermer imaju blagu ružičastu boju, u podne sija veličanstvenom belom bojom, koja se menja u meku biserno sivu uveče. Monsunski oblaci mu daju blagu boju mastila.


    Ja sam od onih koji bez daha ostaju na ova dva: Kineski zid i Maču Pikču

    A Hrista iz Brazila bi rado izbacila sa ove liste i umesto njega stavila statue na Uskršnjim ostrvima.
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid

      Vrh

  4. #4

    Odgovor: Izabrana nova svetska čuda

    Citat SQUAW kaže: Pogledaj poruku
    I ima neverovatne boje





    Ja sam od onih koji bez daha ostaju na ova dva: Kineski zid i Maču Pikču

    A Hrista iz Brazila bi rado izbacila sa ove liste i umesto njega stavila statue na Uskršnjim ostrvima.
    Pa, kad se setim svih filmova o španskim konkvistadorima... I ja bih ga izbacila.
    Ne biti mrtav nije to i biti iv.
      Vrh

Slične teme

  1. Svetska ekonomska kriza
    Autor campari u forumu Ekonomija
    Odgovora: 12
    Poslednja poruka: 09.06.2009, 15:05
  2. ODBOJKA: Svetska liga 2008.
    Autor DarkRed u forumu Spomenar
    Odgovora: 18
    Poslednja poruka: 27.07.2008, 22:46
  3. VATERPOLO: Svetska liga 2007.
    Autor irnik u forumu Spomenar
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 13.08.2007, 01:57
  4. ODBOJKA: Svetska liga 2007.
    Autor irnik u forumu Spomenar
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 16.07.2007, 05:02
  5. Umri muški 4 - svetska premijera u Srbiji
    Autor Necromancer u forumu Spomenar
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 07.05.2007, 22:30

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •