Odličan tutorijal freelance i online poslovanje.
Prikaz rezultata 1 do 2 od ukupno 2
  1. #1
    Naravno, da bi ste uopste poceli bilo sta da radite potreban vam je neki "normalan" net pristup. Ako ste i dalje na dialup-u, samo cete se nervirati i bas nista necete postici, zato bolje ne pokusavajte. Isto vazi i za ISDN zbog tel. racuna. Bilo kakav flat ce biti dovoljan ali..

    Mnogi prijatelji su mi se svojevremeno smejali sto proveravam mailove na pola sata (major geek). Sada uvek sa sobom nosim 2 telefona + pda cija je vrednost cca 1 Yugo "sa sve muziku". Ovo nije, sto bi neki rekli - foliranje. Investiranje u tehniku od koje se zivi je neminovno.

    Sajtovi od kojih treba poceti (nisu vezani za video, pokrivaju sve IT poslove)

    getafreelancer.com
    eufreelance.com
    getacoder.com
    project4hire.com
    ifreelance.com
    elance.com
    Ima jos mnogih ali ovi su sasvim dovoljni za pocetak.

    Ako se bavite bilo kojom vrstom grafike/webom/flashom/videom..." getafreelancer.com " (u nastavku GAF) vam je najbolje resenje za pocetak ali i na duze staze. Kao I eufreelance.com Kao prvo, registracija je besplatna, za razliku od mnogih koji u startu traze clanarinu koja moze biti i veca od 50$. GAF vam na svaki sklopljeni deal uzima 10% proviziju. Placanjem clanarine od 10$ mesecno dobija se gold member status i ukidaju vam se sve ostale provizije. (osim za transfer novca) Pri registraciji posvetite vreme svom profilu. Ako niste sigurni u svoj engleski, procitajtem malo profile drugih korisnika i sklopite nesto sto mislite da je adekvatno. Nakon registracije pregledajte aktuelne projekte i nadjite nesto sto mozete da odradite. Pocetak ce biti najlaksi za one koji se bave web programiranjem/dizajnom/flashom i animacijom. Najteze ce biti onima koji hoce da naprave hiljade $ samo uz 10% poznavanja Photoshopa. (mada, ne kazem da je to nemoguce ) Da pojasnim: ubedljivo najvise posla ima oko dizajna logo-a i takvih sitnih stvari ali isto tako ima mali milion ljudi koji zele da obave bas taj posao. Kada za jedan posao biduje 150 ljudi od kojih 80% ima 100 ili vise "provider rating" sanse su vrlo male. Ah, da - bez clanarine imate samo 16 bid-ova za mesec dana pa morate da postavljate ponude vrlo pazljivo.

    Cime god se bavili, moj savet je - dobro se pripremite. Kada postavite bid moci cete da postavite PM. Ovde mozete postaviti slike vasih radova ili linkove na njih. Ostavljanje kontakt adrese u PM je zabranjeno pre zavrsetka bidovanja, i mogu vam zamrznuti account. Ako postavljate mail ili IM adresu ne koristite "@" i zamaskirajte malo tipa: perailaza at hotmail dot com.

    Forsirajte svoje radove. Mislim da sam 99% poslova sklopio bas zato sto sam postavo puno materijala odmah. Potencijalni klijent moze odmah da vidi sa kim radi i koji je kvalitet usluge. Takodje mislim da i ovako ulivate malo poverenja, jer i na GAF-u ima prevara. A da, i poslodavci mogu biti prevrtljivi. Vremenom sam stekao naviku da uradim par stvari pre postavljanja bida za posao koji mi odgovara: Pre svega, procitam feedback, zatim pregledam sve prethodne projekte koje je potencijalni
    klijent otvorio i zatvorio, koliko je od tih poslova odradjeno a koliko ih je poslodavac ugasio. Ovako odmah mogu i da steknem utisak koliko je poslodavac spreman da plati (ako je za svih 10 projekata poslodavac platio minimalnu cenu, verovatnoca je 1:10 da ce vama dati vise).

    Naravno, engleski vam mora biti barem... vise nego dobar. II najvaznija stavka za dobijanje poslaje komunikacija. Ubedite lika da ste bas vi ono sto mu treba. Po osvajanju posla GAF vam salje zvanican mail u kom vas obavestava: "Project Bid Won. You were chosen for the project named..." i daje vam kontakt podatke poslodavca. Ostatak komunikacije sa klijentom se obavlja IM/Skype-om. Retko kada samo mailom.

    Pazljivo postavljate bidove. Realno procenite vreme za svaki posao. Ovo kasnije nece biti problem ali ce vam u startu biti zao da odbijete svaki ponudjeni posao sto vas moze dovesti u neugodnu situaciju da propustite deadline sto vodi u negativan feedback.

    Napravite svoj cenovnik ispod koga necete raditi. Na sajtu ima mnogo indijaca koji ce raditi za stvarno looooow price. Mada su im i usluge tu negde (ima par izuzetaka) Medjutim, kada vidite da na sajtu rade i ljudi iz US/UK/skoro cela evropa, kapirate da stvarno moze da se zaradi. Neki poslodavci se cak i plase jeftinih ponuda jer misle da su prevare ili sumnjaju u kvalitet.

    Sistem naplate moze biti malo konfuzan u pocetku. Vazno je da znate da GAF kao i svi ostali koristi "Escrow" sistem placanja. Ako niste upoznati, neko pojednostavljeno objasnjenje bi bilo: Klijent vam uplati novac, ali mu ne mozete pristupiti sve dok vam ga klijent ne oslobodi. Drugim recima, placeni ste u startu ali ne mozete podici dok ne zavrsite posao tj. dok ga druga strana ne oslobodi. Naravno, kada kasnije radite sa istim ljudima u koje imate poverenje (i koji imaju u vas) ovo je nepotrebno i uplate idu direktno na vas GAF account ili vas racun u banci. Jos jedan razlog (nebulozan) zbog kojeg sam izabrao GAF je sistem isplate. Mnogi freelance sajtovi se oslanjaju na paypal i kraj price. Iako mozete da otvorite paypal account na neku od fora i fazona (WTF?!), ovo vam STVARNO ne savetujem. Opisacu vam moja iskustva sa transferom novca ali da sumiram pricu o GAF-u

    ZA: Besplatno uclanjenje
    Nikakvi troskovi osim "zlatne" clanarine
    Dovoljno posla da zivite od toga

    PROTIV: Previse korisnika koji ubijaju cenovnik
    Ruzan sajt

    Ostali sajtovi nude drugacije uslove i drugacije vidove isplata koji nama mogu
    predstavljati problem. Getacoder recimo uzima 10-15% sa placenim clanstvom
    (vise bez clanarine), elance.com, po mnogima jedan od najboljih freelance sajtova
    nema provizija ali osnovna clanarina je vise od 50$ i dobijate samo "8" bidova, mada
    je namenjen PRO kategoriji, cene za poslove su veoma velike (VELIKE) i
    uglavnom za sve projekte ima malo bidova. Pregledajte aktuelne projekte
    i ako mislite da ima dovoljno poslova za vas - iskreno preporucujem.
    Sajtovi stalno menjaju i dodaju nacine isplate...kao i svoje provizije, zato - pogledajte.

    Mislim da je u redu da kazem da sam po zavrsetku prvog meseca na GAF-u svoj account popunio sa nesto vise od 600E. Naravno, bice i losih peroda, ali mislim da za svo vreme koje radim kao freelancer, mesecna plata mi nije bila ispod 300E.

    Transakcije
    Ovo moze koristiti bilo kome ko ima potrebu da primi/posalje novac bilo gde. Imate dovoljno banaka koje rade transfere sa SWIFT-om. Od nasih banaka moj izbor je Intesa. Odnos cenovnika & usluga sa drugim bankama (u prvom redu raiffeisen) svrstava je definitivno u best deal.
    Dakle postupak je sledeci: Idite u Intesu. Trazite da otvorite devizni racun. Nakon sto gospodja obavi svu papirologiju (traje nekoliko minuta) zatrazite joj list sa swift instrukcijama. Istom prilikom trazite debitnu Visu Elektron. Za neupucene: Visa Elektron se vezuje za devizni racun, ima 16 cifara na sebi i sa njom je moguce placanje preko neta (a i za obican transfer) a posto je debitna kartica mozete potrositi samo onoliko koliko imate na racunu.
    I poslednja vrlo bitna stavka, trazite da otvorite online nalog. Ovako mozete od kuce ili preko moba da proveravate status na svim racunima u Intesi. Otvaranje deviznog racuna, visa-e electron i on-line naloga je besplatno.
    E sada kako dovuci novac ovde. Najpouzdaniji, najbolji i rentabilan sistem je preko moneybookers.com Jedini problem sa ovim servisom je period registracije (koja je besplatana) koji moze da potraje. Registrujte se kao nov clan i popunite formular sa podacima koje vam je banka dala (swift list). Mooneybookers ima limite za nove korisnike. Ovo se stalno menja ali vrlo lako mozete podici limit na 7000E (dozvoljeni limit za tri meseca) nakon sto verifikujete adresu, broj mobilnog... Preporucujem ovaj servis iz vise razloga. Prvo ako radite na nekom freelance sajtu, mozete da prebacite novac na moneybookers a odatle ga poslati u nasu banku. Ceo ovaj proces je prilicno jeftin. Usluge wire transfera na nekim sajtovima idu preko 20$ po transakciji. MB ce uzeti oko 2E (i konvertovati vam sve uplate u evro ili bilo koju drugu valutu). Ako vam nesto nije jasno u vezi MB slobodno me kontaktirajte.
    Mnogi sajtovi vec prihvataju placanje preko MB racuna. I naravno, ovako je vrlo lako izneti novac iz zemlje. Uploadujete sredstva preko Visa-e Elektron koju ste dobili u Intesi i saljite novac gde god zelite. Postoji jos mnogo servisa (ne racunajuci paypal) kao E-gold koji je relativno popularan (hmmm...relativno...onako) ali osim u beogradu ne znam da je otvorena jos neka expozitura pa vecini zemlje je neupotrebljiv, osim ako vas ne mrzi da idete u BG da konvertujete u kes kad god vam legne uplata.

    to bi bilo to ako imate neko pitanje slobodno postavite. OK
    Poruku je izmenio Leonard Peltier, 30.09.2008 u 23:19 Razlog: Uzastopni postovi

  2. #2

    Odgovor: Odličan tutorijal freelance i online poslovanje.

    -->LINK<--

    ovo čisto da dodam nešto na temu...
    Mislim za ljude koji poznaju web dizajn ima mnoštvo mogućnosti da zarade,ali fora je u tome da ako već imate znanje,to nije osnovni izvor prihoda(mislim to na sitno),po meni lično je mnogo bolje prodati više puta istu stvar za manje keša,nego se cimati i čekati odgovore,isto važi i za one sajtove što otkupljuju fotografije i sl...

Slične teme

  1. katastrofalno poslovanje u srbiji
    Autor miki s5 u forumu Ekonomija
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 14.03.2016, 21:35
  2. HTML i CSS tutorijal na srpskom
    Autor fiona u forumu Programiranje
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 05.08.2012, 23:40
  3. Online igre
    Autor swba u forumu Igre
    Odgovora: 81
    Poslednja poruka: 11.02.2011, 12:50
  4. Da li kupujete online knjige
    Autor littleangel u forumu Književnost
    Odgovora: 23
    Poslednja poruka: 28.03.2009, 21:08
  5. ONLINE kuvar
    Autor danilo.vucinic u forumu Kulinarstvo i ishrana
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 05.11.2007, 19:02

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •