Dijeta nakon operacije žuči
Prikaz rezultata 1 do 11 od ukupno 11
  1. #1

    09 Dijeta nakon operacije žuči

    hitno potrebna dijeta posle operacije žučne kese!
      Vrh

  2. #2

    Odgovor: dijeta

    pa zar ti doktor nije reko za dijetu ?
      Vrh

  3. #3

    Odgovor: dijeta

    Posle holecistektomije u bolnici si trebao dobiti papir sa prepisanom dijetom Obično se dijeta ili ishrana za takve bolesnike zove hepatična, jer jetra preuzima funkcije koje je imala žuč. Ista je ishrana i kod operacije pankreasa ili jetre. Pošto već nisi dobio papir (mada bi mogao da odeš do bolnice i da zatražiš, slobodno, od dijetetičara ili osoblja koje radi na otpustu), treba da se hraniš bezmasno, što više voća i povrća, bareno, nikako rigorozna dijeta i gladovanje, preskakanje obroka i slično, i vremenom se čak mogu uvoditi masnoće u ishranu (u početku nikako) ako je jetra preuzela funkciju kako treba. Neki bolesnici su nažalost doživotno na toj dijeti. Obrati pažnju na slatkiše , jedi dosta ribe (ne masne ribe) i šetaj šetaj šetaj šetaj.
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid

      Vrh

  4. #4

    Odgovor: dijeta

    Pošto sam i ja imala holecistektomiju, pre 10 dana, i veoma se dobro osećala do juče, kada sam, ne znajući koliko dijeta mora da bude rigorozna slučajno pojela parče pite sa mlevenim mesom. Posle toga sam celu noć osećala bolove u želucu i užasnu mučninu. Povraćala sam u dva navrata, i to sve parčiće nesvarene hrane, a nakon jutrošnjeg obimnog povraćanja mi je konačno prestala mučnina. Još osećam slabiji bol u želucu i slabost zbog neprospavane i bolne noći koja je iza mene. Da li je moguće da je sve to posledica top parčeta pite, ili može da bude posredi i nešta drugo, potš je tek 10 dana prošlo od laparaskopske operacije žuči? Hvala.
      Vrh

  5. #5

    Odgovor: Dijeta nakon operacije žuči

    Naravno da je moguce, u pitu tj fil za meso ne ide samo meso, vec i przen luk, zacini ili sta vec. A sve to moze da ti smeta. Enivej, kada budes isla na prvu kontrolu obavesti svog hirurga o tome i pridrzavaj se dijete
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid

      Vrh

  6. #6

    Odgovor: Dijeta nakon operacije žuči

    Hvala, što ste mi tako brzo odgovorili.
      Vrh

  7. #7

    Odgovor: Dijeta nakon operacije žuči

    Kako "naterati" jetru da ponovo preuzme funkciju žuči, pošto je njena funkcija, neodgovarajućom ishranom poremećena, a verovatno je funkcionisala pre toga normalno, jer je nakon operacije sve bilo kako treba. Naravno i ishrana je bila u skladu sa dijetom. Tek 10 dana nakon operacije sam poremetila dijetalnu ishranu, i sad nikako ne mogu da se vratim u ono dobro stanje koje sam imala pre tog 10. dana.
    Boli me stomak, ne jako, ali boli, a osećaj gladi mi je nikakav, niti imam apetit, u ustima imam bljutav ukus, i sva hrana koju na silu jedem nema mi nikakav ukus. Kao da jedem slamu. Usta mi se stalno suše.
      Vrh

  8. #8

    Odgovor: Dijeta nakon operacije žuči

    Izvini ali najbolje je da odes opet lekaru,mislim ljudi na netu mogu pomoci sa alternativnim lekovima kad ej neka bolest u pitanju ali uvek prvo treba otici lekaru...

    I zapamti da ne smes,znaci ne smes da se igras sa dijetom dugo vremena pogotovo posle operacije...
    Postoji mislion recepata an netu koje mozes isprobati a koji ti nece skoditi...

    pozz
    ''Though nothing can bring back the hour of splendor in the grass, glory in the flower, we will grieve not, rather find strength in what remains behind.''

    William Wordsworth
      Vrh

  9. #9

    Odgovor: Dijeta nakon operacije žuči

    Hvala, u to sam se nažalost uverila, da sa dijetom moram biti veoma, veoma oprezna. Ali, posle operacije mi je bilo toliko dobro da sam se malkice opustila, i nisam znala da će par pogrešnih zalogaja biti tako kobni. Kao da sam imala ponovo napad žuči, koje više nemam. Sad mi je već bolje, ali od tada je prošlo dva dana i vidim da se teško uspostavlja pređašnje dobro stanje.
    U svakom slučaju, puno hvala, a ja ću morati da konsultujem svog lekara.
      Vrh

  10. #10

    Odgovor: Dijeta nakon operacije žuči

    KALKULOZA ZUCNE KESE
    -UPUTSTVA ZA ISHRANU-
    STA JE KALKULOZA ZUCNE KESE ? Zucni kamenci nastaju talozenjem sadrzaja zucne kese, holesterola i bilirubina.
    U 80% slucajeva kamen je nacinjen od holesterola, dok se samo u manjem procentu
    (u slucajevima oboljenja jetre i krvi kamen se stvara od bilirubina.
    Mogu biti mali kao zrno peska ili veci, cak velicine loptice za golf, pojedinacni ili mnogobrojni.
    U nekim slucajevima sitni kamenci daju sliku "zucnog taloga" i nikada ne formiraju kamen.

    Po nekim statistikama jedan od deset ljudi pati od kamena u zucnoj kesi.
    Mnogi od njih, zbog nepostojanja bilo kakvih simptoma i ne znaju da ih imaju. Prisustvo kamena bez tegoba
    naziva se "tiha kalkuloza". U mnogima slucajevima simptomi su neznatni.
    Kod manjeg broja onih nesrecnijih, prisustvo kamenja prouzrokuje napade vrlo jakih bolova.
    Te slucajeve nazivamo simptomatska kalkuloza.

    Naime, pojava simptoma zavisi od broja, velicine i lokalizacije kamena. Mali, brojni kamencici mogu davati
    povremene epizode veoma jakih bolova, pa se moze desiti da se kamen zaglavi u zucnim putevima,
    kada se koza i vidljive sluznice boje u zuto. Kod veceg kamena, javljaju se bolovi koji zrace u ledja,
    desnu lopaticu, udruzeni su sa mucninom i povracanjem. U redjim slucajevima kamen moze prouzrokovati
    po zivot opasne komplikacije. Simptomatske kalkuloze uzrok su velikom broju hospitalizacija i operacija godisnje.

    STA PROUZROKUJE KALKULOZU ZUCNE KESE?
    Kamencice stvara zucna kesa, kruskoliki organ koji se nalazi ispod jetre sa desne strane abdomena.
    Zucna kesa stvara zuc koja se izliva u creva i omogucava varenje hrane. Zuc se sastoji od supstanci zvanih
    zucne soli koje se mogu uporediti sa prirodnim deterdzentima koji rastvaraju masnoce koje unesemo hranom.
    U trenutku kada hrana prelazi iz zeluca u duodenum i dalje u creva, zuc se iz zucne kese izliva u zucne puteve.
    Zuc pomaze eliminaciju viska holesterola iz organizma. Jetra izlucuje holesterol u zuc i dalje kroz digestivni sistem.
    Po mnogima su tri stanja neophodna da bi doslo do stvaranja zucnih kamenaca:
    1. Zuc postaje prezasicena holesterolom koga tada ima mnogo vise nego sto zucne soli mogu da rastvor;
    2. Poremecaj ravnoteze izmedju proteina i drugih sastojaka zuci dovodi do toga da holesterol pocne da kristalizira;
    3. Zucna kesa se ne kontrahuje dovoljno jako tako da se ne prazni u potpunosti.

    DA LI GOJAZNE OSOBE CESCE RAZVIJAJU KALKULOZU ZUCNE KESE ?
    Da ! Gojaznost je glavni faktor rizika za nastajanje kalkuloze zucne kese.
    Naucnici cesto upotrebljavaju matematicku formulu nazvanu indeks telesne mase (ITM) da bi definisali gojaznost.
    On se izrazunava tako sto telesnu tezinu u kilogramima (kg) podelimo kvadratom telesne visne u centimetrima (cm).
    Gojaznost postoji ukoliko je ITM veci od 25, a ukoliko je veci od 30 to je ekstremna gojaznost.
    Poznato je da zene sa ITM preko 30 imaju vise nego duplo veci rizik da dobiju kamenje u zucnoj kesi.
    Zasto je rizik kod gojaznih veci, nije sasvim jasno. Najverovatnije jetra takvih osoba produkuje vise holesterola
    koji se talozi u zucnoj kesi. Naime vise od 40% osoba starijih od 40 godina ima kalkulozu zucne kese, s tim sto je
    ucestalost kod zena veca. Zene izmedju 20. i 30. godine zivota ukoliko su gojazne sestostruko povecavaju rizik
    od nastajanja kamena u zucnim putevima u poredjenju sa zenama koje imaju normalnu telesnu tezinu.
    Takodje svaka treca od gojaznih zena ce nakon 60-e godine zivota dobiti kamen u zucnoj kesi.

    DA LI OSOBE NA DIJETI ZA SMANJENJE TELESNE TEZINE MOGU DA DOBIJU
    KAMEN U ZUCNOJ KESI ?

    Da ! Na osnovu velike studije nadjeno je da zene koje gube u tezini od 5-10 kg (period preko 2 godine) imaju
    za 44% vise izgleda da razviju kalkulozu zucne kese nego zene koje ne gube u tezini. Zene koje gube vise od 10 kg
    u tezini dupliraju rizik od zucne kalkuloze.
    Druge studije su pokazale da 10-25% gojaznih ljudi razvija kamenje u zucnoj kesi u toku dijete za mrsavljenje
    (dijeta sa 800 cal na dan i manje; hrana je u teznom obliku i dijeta traje 12-16 nedelja). Kalkuloza je u ovim
    slucajevima asimptomatska, uglavnom u svako trecem slucaju daje tegobe.
    Ukratko receno, verovatnoca da osoba razvije kamenje u zucnoj kesi za vreme ili ubrzo posle stroge dijete za
    smanjenje telesne tezine je 4-6%.
    Z
    BOG CEGA SE TO DESAVA ?



    Ispitvanja su potvrdila da dijeta moze prouzrokovati poremecaj ravnoteze izmedju zucnih soli i holesterola u
    zucnoj kesi, tako sto se nivo holesterola povecava a zucnih soli smanjuje. Tokom duzeg perioda gladovanja
    (izostavljanja dorucka, npr !) sto se cesto savetuje u mnogima dijetama, slabe kontrakcije zucne kese tako da se
    ona ne prazni dovoljno, a zaostatak zuci formira kamen. Takodje, veoma mala kolicina masnoca koje se tokom
    dijete unose hranom dovodi do toga da se zucna kesa nedovoljno kontrahuje i ne prazni u potpunosti.
    Iz navedenih razloga savetuju se djete sa sto postepenijim gubitkom tezine.

    DA LI OSOBE KOJE IZGUBE U TEZINI POSLE TESIH OPERATIVNIH ZAHVATA TAKODJE RIZIKUJU
    DA DOBIJU KAMEN U ZUCNOJ KESI ?

    Naravno ! Kalkuloza zucne kese cesto nastaje kod pacijeneta koji rapidno izgube u tezini posle operacija.
    Jedna studija je pokazala da trecina (38%) pacijenata koji su imali gastrici bypass razvija postoperativno kamen u
    zucnoj kesi. On nastaje najcesce unutar prvih nekoliko meseci posle operacije.

    Z
    ANIMLJIVOST:

    Podaci govore da su medju obolelima od kalkuloze zucne kese dve trecine zene.
    Objasnjenje se nalazi u hormonskom statusu, trudnoci, ishrani i koriscenju hormonskih kontraceptivnih tableta.
    Ali pored toga sto cesce obolevaju zene, sta jos moze doprineti razvoju kamena u zucnoj kesi ? (naime imaju ih i mnogi muskarci).
    Odgovor je - dijeta i genetika.

    U Cileu, npr., 60% ljudi pre neko sto napuni 80 godina zivota, ima kalkulozu zucne kese. U Africi 1-2 % populacije boluje od
    kamena u zucnoj kesi. Da li je za to kriva ishrana ili genetika ? Mogu biti i jedan ili oba razloga. Studije pokazuju da pripadnici nekih
    etnickih grupa koje inace retko obolevaju od kalkuloze, kada promene podneblje i ishranu sa malo manoca, zamene ishranom
    bogatom mastima i holesterolom, dobijaju kamen u zucnoj kesi. Pored masnoca u ishrani i minerali mogu igrati znacajnu
    ulogu - posebno kalcijum. Naime primeceno je da pored uzimanja hrane sa malo masnoca i holesterola, dodavanje namirnica
    bogatih kalcijumom moze prevenirati kalkulozu. Tako da kalcijum, porem povoljnog efekta na kosti, igra znacajnu ulogu
    u bilijarnom metabolizmu. Naime on pokrece lanac hemijskih reakcija cime se smanjuje kolicina holesterola u zucnoj kesici i time
    sprecava formiranje kamena. Kalcijum se unosi u organizam preko mleka i mlecnih proizvoda. Pojedine osobe koje su do svoje
    45.godine prestale da piju mleko, kalcijum treba da unose u vidu tableta. Normalne doze kalcijuma od 1.000 mg dnevno,
    ne povecavaju rizik nastanka kamena u bubregu, ali preveniraju nastanak oseoporoze i kalkuloze zucne kese.
    Medjutim savet je da ukoliko ste zena, pre pocetka uzimanja tableta posetite svog lekara. Naime muskarci mogu bez rizika da uzimaju
    preparate kalcijuma. Kod zena treba napraviti individualnu procenu rizika i koristi. Ukoliko u porodicnoj anamnezi postoji kalkuloza
    zucne kese kod zena, a ni jedna od njih nije imala osteoporozu, ne savetuje se dopunsko uzimanje preparata kalcijuma.
    Ukoliko postoji osteoporoza, a postojanje kalkuloze samo sporadicno, dozvoljeno je uzimanje tableta kalcijuma.

    KAKO SE LECI KALKULOZA ZUCNE KESE?
    Kalkuloza koja ne daje simptome, najcesce prodje nezapazeno i ukoliko je pacijent prilikom slucajnog pregleda
    ne otkrije, nikada i ne sazna za nju. Leci se samo kalkuloza koja daje simptome.
    Najcesci tretman je hirurski ! Ova operacija naziva se holecistektomija. U veoma retkim slucajevima neki
    lekovi rastvore kamen. Druge, nehirurske metode su za sada u eksperimentalnoj fazi.

    KAKVA ISHRANA TREBA DA BUDE POSLE HOLECISTEKTOMIJE ?
    Neposredno posle operacije pacijent dobija savet za ishranu bez masnoca. On moze da vraca masti u ishranu
    veoma postepeno. Vremenom pacijent moze da zivi potpuno normalno, jer zucni putevi i jetra preuzimaju ulogu
    zucne kese. Mali broj pacijenata i dalje ima tegobe i njima se savetuje da trajno budu na dijeti kao posle operacije.
    Svim pacijentima se savetuje da uzimaju sto vise voca i povrza i hrane sa manje masnoca.

    DA LI JE DOBITAK KOJI DONOSI SMANJENJE TELESNE TEZINE VECI OD RIZIKA ZA
    NASTAJANJEM KALKULOZE ZUCNE KESE ?

    Gojaznost sama po sebi nosi niz rizika za zdravlje. Ona moze dovesti do nastanka srcanih oboljenja, mozdanog
    udara, visokog krvnog pritiska, dijabetesa, prati je visok nivo holesterola u krvi. Veoma cesto je udruzena sa
    nekim tipovima karcinoma - zucne kese, debelog creva, prostate, dojke, materice ili jajnika.
    Smanjenjem telesne tezine smanjuje se i rizik od nastanka nekih od ovih oboljenja. Smanjuje se nivo holesteorla
    u krvi. Cak i malo smanjenje tezine pokazuje pozitivne efekte. Pa cak i sam psiholoski kao i estetski efekat nije
    zanemarljiv.
    Pacijent koji je resio da se podvrgne smanjenju tezine, treba obavezno najpre da se posavetuje sa lekarom.
    Na osnovu istorije bolesti lekar svakom pacijentu posebno pravi individualni program slabljenja.
    U sklopu tog programa razmatra se i eventualni rizik od nastanka kamena u zucnoj kesi.

    MOZE LI SE PREVENIRATI NASTAJANJE KALKULOZE ZUCNE KESE ?

    Nekoliko preventivnih mera moze uticati na sprecavanje ili zaustavljanje stvaranja kamenja u zucnoj kesi:

    1
    .
    OGRANICITE HOLESTEROL

    Nemojte unositi vise od 300 mg holesterola dnevno jer redukovanje nivoa holesterola u krvi smanjuje mogucnost
    da se talozi i formira kamen. Holesetrol se nalazi iskljucivo u namirnicama zivotinjskog porekla - mesu u mesnim
    preradjevinama. Da biste redukovali nivo holesterola, neophodno je da smanjte unos hrane koja sadrzi zasicene
    masne kiseline (one masnoce koje ostaju cvrste na sobnoj temperaturi).

    Koristite hranu bogatu biljnim vlaknima, sa manje masnoce i bogatu vitaminom C, jer niska koncentracija
    vitamina C smanjuje razlaganje holesterola u zucne soli;

    2. SMANJITE KALORIJE

    Studije pokazuju da zene koje uzimaju visokokalorijsku hranu, dobijaju u tezini a samim tim sestostruko
    povecavaju rizik od kalkuloze u odnosu na zene koje maju normalnu tezinu. Od ukupnog dnevnog unosa kalorija
    30% se odnosi na masnoce;

    3. OBRATITE PAZNJU NA SECER

    Studije radjene u Norveskoj na 872 muskarca pokazuju da povecan unos secera skoro duplira rizik od nastanka
    kamena u zucnoj kesi. Nije sasvim jasno zasto, ali izvesno je da secer moze povecati kolicinu holesterola u zucnoj
    kesi, a samim tim doprineti stvaranju kamena;

    4. JEDITE RIBU

    Ispitivanja na zivotinjama i ljudima potvrdila su da riblja ulja smanjuju formiranje kalkulusa.
    Ne moze se reci da ona mogu rastvoriti vec stvoreni kamen, ali je sigurno da usporavaju njegovo stvaranje.
    Naime, ljudima sa visokim rizikom za holecistokalkulozu, onima koji su na brzima dijetama za skidanje tezine,
    trudnicama, savetujemo da u redovnu ishranu uvedu ribu;
    5. Kontrolisite telesnu tezinu i izbegavajte rigorozne dijete;
    6. Jedite manje mesa u pravilnim intervalima;
    7. Ibegavajte preterano izlaganje suncu posebno ukoliko imate svetlu kozu;

    8. REDOVNO VEZBAJTE

    Povecajte svoju fizicku aktivnost jer manjak fizicke aktivnosti zajedno sa ishranom bogatom mastima
    zivotinjskog porekla i slatkisima, a siromasnom biljnim mastima i vlaknima - stvara dobre uslove za nastajanje
    kamena u zucnoj kesi. Trideset minuta vezbi izdrzljivosti dnevno moze potencijalno redukovati stvaranje
    kamena u zucnoj kesi kod muskaraca za 34%. Pola sata fizicke aktivnosti kao sto je brzi hod, dzoging, tenis,
    pet puta nedeljno dovodi do znacajne redukcije nastanka oboljenja. Naime primeceno je da mnoge aktivnosti
    u slobodno vreme dovode do smanjenja rizika nastanka kalkuloze, ali samo ove navedene fizicke aktivnosti
    znacajno redukuju rizik. Muskarci koji provode vise od 40 sati nedeljno ispred televizora imaju tri puta veci rizik
    od stvaranja kamena u zucnoj kesi u odnosu na one koji televizor gledaju manje od 6 sati nedeljno.
    Takodje je utvrdjeno da energicna fizicka aktivnost koristi muskarcima do 65.godine zivota, ali ne i onima starijim
    od 65 godine kojima vise koriste blage i umerene aktivnosti.


    Izvor http://www.heartclinic.co.yu
      Vrh

  11. #11

    13 Dijeta nakon operacije žuči

    Kako poboljsati krvnu sliku nakon operacije zuci, laparoskopske? Puno pozdrava svima i molim odgovor sto pre!
      Vrh

Slične teme

  1. Plasticne operacije
    Autor Savannah u forumu Lepota
    Odgovora: 56
    Poslednja poruka: 27.09.2022, 12:44
  2. Laparoskopska metoda operacije zucne kese
    Autor vvasojevic u forumu Spomenar
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 21.10.2007, 13:47
  3. UN dijeta - recepti
    Autor Lillith u forumu Spomenar
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 15.09.2007, 23:16
  4. Dijeta za dobar seks
    Autor Crazy Angel u forumu Spomenar
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 03.07.2007, 12:59
  5. Hedonistička dijeta pod Suncem - Sonoma
    Autor Goga u forumu Spomenar
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 20.09.2006, 23:08

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •