Vojvodjanski Špic namet-ovi..... - Strana 2
Strana 2 od 3 PrvaPrva 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 16 do 30 od ukupno 33
  1. #16

    Odgovor: Vojvodjanski Špic namet-ovi.....

    Citat simke kaže: Pogledaj poruku
    Mamaljuga (rumunska reč) kačamak.

    Često se može čuti medju ribolovcima u Bačkoj:
    ''Pecam Deverige i Babuške na mamaljugu.''
    A cuje se ponegde i MAMALIGA...
    Nego, ne resi mi dilemu sa spicname-T-om...

  2. #17

    Odgovor: Vojvodjanski Špic namet-ovi.....

    Citat Skarlet kaže: Pogledaj poruku
    moji su Papudzini, a baba mi je Shendjurska
    Što mi je ovo poznato

    Njuškam malko po forumu...okolina Zrenjanina...Denculovi...ali ne mogu nigdje da nađem da li to išta znači

  3. #18
    Mog dedu po materi su i u Novom i u Srpskom Itebeju svi zvali "Paprikaš Šanji bači". Prodavao je mlevenu domaću slatku crvenu papriku, zvao se Pal Šandor (nije onaj političar ), a "bači" vam sa mađarskog prevedeno znači čika. Tako su ga zvali i srbi iz komšijskog Srpskog Itebeja gde je imao tezgu na pijaci da prodaje paprike. On nije mešao mleveni crep u papriku...
    Živi u mom selu jedna porodica koja se preziva Antal. Svi ih zovu "Buđi" Antalovi. A "buđi" su u prevodu gaćice. Gadno nešto zar ne? Tek kad sam saznao da i moja porodica po ocu, prezimenom Kiš isto je do 1860-e koristila taj nadimak. Bili su Buđi Kiš familija. Uh, nezgodno. Počeo sam da istražujem otkuda to. I našao sam. Itebejci bikišani su se 1786-e doselili na područje sela iz Mađarske. Tamo, pored Pešte postoji jedno selo, isto reformatske vere, koje se zove Buđi. Odatle su moji preci. I pošto je bilo 11 različitih familija sa prezimenom Kiš, razlikovali su jedni druge po nadimcima, neretko po onim odakle su došli. Danas u Novom itebeju žive tri različite Kiš familije.
    Čak postoji i izreka o tom naselju: "Prođeš kroz Buđi i stigneš u Šari". I Buđi i Šari su imena za jedno drugom susedna naselja. A kako "buđi" znači gaćice, a "Šari" je mađarsko žensko ime, izreka postaje veoma pikantna i šaljiva.
    Inače moje selo je puno različitih nadimaka. Postoji naprimer "dvadesetodinarni Zima". Zima je prezime, a ono ispred prezimena su dobili, jer je jedan muškarac iz porodice, kad je bilo dete kralo novčanice od 20 dinara od oca iz kase porodične krčme. Sklanjao ih je u nastrešnicu u lastino gnezdo. A novčanice su tamo propale. Naravno slučaj se otkrio, u selu se prepričavao i ostao nadimak.



    Citat schindller kaže: Pogledaj poruku
    A cuje se ponegde i MAMALIGA...
    Nego, ne resi mi dilemu sa spicname-T-om...
    Jeste "špicname" germanizam, a "špicnamet" je možda lalizam tog germanizma..
    Poruku je izmenio simke, 29.01.2008 u 05:21
    Ko rano poludi, ceo vek mu u veselju prođe!

  4. #19

    Odgovor: Vojvodjanski Špic namet-ovi.....

    sto se tice mene i moje porodice,...nash spicnamet je 'Ikrashi' !!!

  5. #20

    Odgovor: Vojvodjanski Špic namet-ovi.....

    Jeste, u pitanju je špicname, a špicnamet je ko zna zašto dobilo to besmisleno "t" na kraju. Inače, ja sam od Piletovih.

  6. #21

    Odgovor: Vojvodjanski Špic namet-ovi.....

    Moj spic name je CIDA, i da naravno da je spic name rec Nemackog porekla "Spitze name" sto u prevodu znaci vrh imena.

  7. #22

    Odgovor: Vojvodjanski Špic namet-ovi.....

    Snajino devojacno prezime je Napijalo. Na vencanju sa mojim bratom, njegovi lajavi prijatelji su ga zezali da uzme zenino prezime
    neunistiva zlojebaba!

  8. #23

    Odgovor: Vojvodjanski Špic namet-ovi.....

    Pradeda sa majčine strane mi je bio od Mačkovih,a sa tatine od Durcikinih
    Don't tease me if you can't please me!

  9. #24

    Odgovor: Vojvodjanski Špic namet-ovi.....

    Naš špicnamet je papula

  10. #25

    Odgovor: Vojvodjanski Špic namet-ovi.....

    kako ja ranije nisam primetila ovu temu
    neko je pre mene ranije pomenuo pitanje "Ciji si ti?" i to je ono po cemu se u selu razlikujemo, ne po prezimenima, jer kad te pitaju babe na ulici Ciji si, ne mogu da kazem po prezimenu, vec moram da im izdeklemujem nadimke od Bugara moje babe, pa do dede pokojnog
    sa majcine strane, ja sam od Curcica, fela Tuturish, njenog pokojnog oca su tako zvali.. veoma interesantna prica uglavnom, u lokalnoj fabrici konzervi, moj deka je bio jedan od sefova, ali nikad paznju na govor nije obracao, i cesto je govorio: "Tu turish" umesto "Tu stavis" pa je ta fela Curcica nazvana Tuturish i od dekinih braca i sestara, samo je jedna sestra jos uvek medju zivima.. ostali oru nebeske njive.. ali sam ja tako sa svim Curcicima u selu rod a od Curcica koje ja znam po Spicnametu su: Bumbari, Lencofiri, Dzagala, Bockala i Koste.. valjda nikoga nisam zaboravila pa tako, kad me pitaju cija sam, kazem: "Od pokojnog Save Tuturisha i Izhe matorog."
    sa oceve srtane, i po prezimenu, ja sam Izha ocev pokojni otac je nosio taj nadimak, a zasto ne znam pitala sam i mamu, ne zna ni ona.. pitacu caleta kad dodje sa posla
    a moje bake..
    baka sa majcine strane je Bugarka i ona nema Spicnamet.. ali je dobila cim se udala
    a sa oceve strane ta loza je od milja zvana Curke Dragine jer je bio neki Dragin po prezimenu u selu, koji je imao glupe curke (a koje su pametne ) i kad je padala kisa, one su umesto da se sklone, gledale u nebo mislim, to je seoska prica, ali od onda, ta fela Dragina, nosi Spicnamet Curka Dragina..
    tako da ima kod mene svasa
    a npr. ja sam ubedjena bila da to postoji samo kod mene u selu, ne znam zasto i u selu ih ima mnoooogo, nema sanse sve da se setim, cak i kad bih probala da ih pobrojim ne bih se setila ni polovine
    Krek, krek.. Ne gudra

  11. #26

    Odgovor: Vojvodjanski Špic namet-ovi.....

    Citat cida kaže: Pogledaj poruku
    ... i da naravno da je spic name rec Nemackog porekla "Spitze name" sto u prevodu znaci vrh imena.
    ...tj. povrh imena, nad imenom, tj. nadimak

  12. #27

    Odgovor: Vojvodjanski Špic namet-ovi.....

    pa naravno da smo poznatiji po Spitze namenu pa valjda smo domaci,..

    Silber

  13. #28

    Odgovor: Vojvodjanski Špic namet-ovi.....

    Moji su u selu poznati kao " čučukovi"
    a babina familija su bili " didićevi"

  14. #29

    Odgovor: Vojvodjanski Špic namet-ovi.....

    Od Zdjelara
    Stvoriću svoj mali raj i u njega primiti one koji su mi već u srcu.

  15. #30

    Odgovor: Vojvodjanski Špic namet-ovi.....

    Moja Majka je bila od Velickih. Deda od Žujinih.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

Strana 2 od 3 PrvaPrva 123 PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •