Najbolji srpski vladar - Strana 2
Strana 2 od 3 PrvaPrva 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 16 do 30 od ukupno 39
  1. #16

    Odgovor: Najbolji srpski vladar

    Car Dusan nije bas bio veliki politicar.

    On je vise bio osvajac i ratnik.

    (Da je bio bolji politicar, ne bi sebi dozvolio da ga otruju.)

    U principu, osvajaci nikad nisu bili dobri politicari i obrnuto.

    Jedini koji je bio odlican i osvajac i politicar istovremeno bio je Julije CEZAR.

  2. #17

    Odgovor: Najbolji srpski vladar

    Citat Zlatni mis kaže:
    Car Dusan nije bas bio veliki politicar.

    On je vise bio osvajac i ratnik.

    (Da je bio bolji politicar, ne bi sebi dozvolio da ga otruju.)

    U principu, osvajaci nikad nisu bili dobri politicari i obrnuto.

    Jedini koji je bio odlican i osvajac i politicar istovremeno bio je Julije CEZAR.
    Tachno, nije bio politichar u danashnjem smislu te rechi, buduci da je bio car pravio je poteze na osnovu sopstvnih odluka. Ali je Srbija generalno, kao drzava imala svoju strategiju i sve ono shto chini drzavu, a shto se generalno uzevshi moze nazvati politikom koju je on vodio..

    I kad kazem vodio politiku to je i fraza koja se ne mora uzimati po definiciji iz rechnika..

    Ja imam politiku u kuci..

    Moj gazda ima politiku preduzeca..

    Ti imash politiku talasanja ..

    Sve je to politika, a niko nije politichar..

    Prema tome, Car Dushan je vladao onako kako je to bilo primereno tada i dokaz, da je bio dobar u tome, je shto Srpska drzzava postoji.. ako je bio i osvajach ..to je bila osvajachka politika..

    I da budemo jasni to se ne moze analogijom primeniti na neke mnogo kasnije vladare.. to shto drzzava postoji josh uvek, nikako nije njihova zasluga, chak buh rekao da postoji usprkos njima..

    A druga stvar, po tebi loshe politichare truju, a dobre bodu nozzevima ? to li je razlika?
    Poruku je izmenio HLEBmaster, 15.08.2006 u 02:27

  3. #18

    02 Odgovor: Najbolji srpski vladar

    Definitivno Dusan , on nam je sve dao pa cak i zakonik koji se uci na svim pravnim fakultetima zemalja sirom sveta ...Dusan Silni je najaca istoriska licnost u nasoj istoriji.

  4. #19

    Odgovor: Najbolji srpski vladar

    Milos Obrenovic, istera osvajace bez velikih gubitaka, mudroscu, unapredi kulturu, uvede institucije, uvede nas u Evropu. Nemoze bez priveska, a to je, gusenje pobuna, gvozdena ruka, ubistvo Karadjordja. itd.
    Kako bi danas prosao?

  5. #20

    Odgovor: Najbolji srpski vladar

    Srpski Imperator Stefan Dusan Silni! Odlican politicar, jak ratnik, iskusan i pametan General Srpske Vojske, prosirio srpsku zemlju od dunava do korinta! Ujedinio Srbi i Grke sto je jedno od najvaznijih, da nije umro, osvojio bi Vizantiju a tada bi Srbija bila jos veca drzava... Verovatno bi i danas dan bili veci da je Uros Nejaki znao da vlada. Ali opet nije on kriv, Uros je bio veoma naivan i dobar.

    Hvala Bogu, preziveli su clanovi srpskog vladarskog roda (Njegovo visocanstvo, Prestolonaslednik Aleksandar je i danas dan ziv, ozenio se njenim visocanstvom Grckom Princezom Katarinom i imaju troje dece) Karadjordjevici, tako da, ako Srbija ponovo postane Kraljevina imamo Kralja...

    Car Dusan nije bas bio veliki politicar.

    On je vise bio osvajac i ratnik.

    (Da je bio bolji politicar, ne bi sebi dozvolio da ga otruju.)

    U principu, osvajaci nikad nisu bili dobri politicari i obrnuto.

    Jedini koji je bio odlican i osvajac i politicar istovremeno bio je Julije CEZAR.
    Da je vise ovakvih

  6. #21

    Odgovor: Najbolji srpski vladar

    U svim segmentima do danas, najveći je car Dušan.
    Naj mudriji je Miloš Obrenović.

    Uskoro slijedi jedan veći od njih oba zajedno(Riđi Čovjek).
    Stvaranje zajednice Srpskih država.

  7. #22

  8. #23

    Odgovor: Najbolji srpski vladar

    Po meni najbolji je bio Car Dusan Silni. Bez obzira da li je bio politicar, osvajac ili ko zna sta, cinjenica je da smo tad bili oho-ho pozitivno ispred drugih....
    Poruku je izmenio Aca1983, 18.05.2007 u 14:49
    ...................

  9. #24

  10. #25

    Odgovor: Najbolji srpski vladar

    po meni je Car Dusan bio naj bistriji i najhrabriji Srpski vladar
    u svakom zlu ima nesto dobra

  11. #26

    Odgovor: Najbolji srpski vladar

    NAJBOLJI SRPSKI VLADAR JE BIO

    T I T O

  12. #27

    Odgovor: Najbolji srpski vladar

    Citat Kunic kaže: Pogledaj poruku
    Počev od Stefana Nemanje, pa do Kralja Petra II Karađorđevića, Tita preskačemo jer nije Srbin , a Sloba još uvek nije istorija, jer, koliko se sećam, da bi postao istorija, mora proći 10 godina.

    Dakle, imate više od devet vekova na raspolaganju, pa izaberite najboljeg srpskog vladara. Birate ga po svojoj proceni, znači, može po veličini Srbije za vreme njegove vladavine, po uspesima u bitkama, diplomatiji, progresu itd.

    Bez većeg razmišljanja, jedan veliki glas dajem Caru Dušanu!




    Car Dušan
    Odmah se setim one rečenice: "Srbi nikada nisu vodili osvajačke ratove"
    Pa se setim kako kako je došlo do toga da ga yovu "Silni" pa i onoga zašto među mnogim srpskim vladarima nije proglašen svecem...

    Ali glasam za nesuđenog kralja Đorđa Karađorđevića.
    c'est en faisant n'importe quoi qu'on devient n'importe qui.

  13. #28

    Odgovor: Najbolji srpski vladar

    Citat TEODORA kaže: Pogledaj poruku
    Knez Lazar...
    Bio je Vlah.

  14. #29

    Odgovor: Najbolji srpski vladar

    Citat Aca1983 kaže: Pogledaj poruku
    Po meni najbolji je bio Car Dusan Silni. Bez obzira da li je bio politicar, osvajac ili ko zna sta, cinjenica je da smo tad bili oho-ho pozitivno ispred drugih....
    Koliko ja znam, od vladara Srpske srednjevekovne države jedino Car Dušan nije kanonizovan. Verovatno Crkva ima razlog, a kad u Srednjem veku Crkva ne uzdiže vladara ...

    Po meni, u konkurenciji za najbolje mora biti i Stefan Lazarević (ako mu se ne ospori kandidatura jer nije bio Srbin - iako Srbi kao nacija u srednjem veku nisu postojali, kao ni nacije uopšte).

    ''Добитком Сребренице, Знепоља, Мачве, Београда и сад Зете деспот је стекао државу, која је била за трећину већа од оне што је имао његов отац. Са облашћу Бранковића Србија је добила земљишни опсег који је био већи од српског поседа у целом XIII веку. То територијално повећање и сређено стање у земљи одражава се и у видном културном полету земље. Србија овога времена претстављала је државу несумњиве вредности и међу балканским народима Срби су тад сигурно стали најбоље иза Турака...''

    Obnoviti državu posle Kosova i dostići najviši kulturni nivo je svakako veći useh od samog zauzimanja velikih teritorija.

    A što se tiče formulacije iz naslova 'najbolji' vladar, tu nedostaju kriterijum šta se pod tim podrazumeva. Da li npr. koji je eliminisao najmanje srodnika - mogućih pretendenata na presto ... (što je naravno bilo maltene legitimno u ono doba) ili neki drugi rezultati.

  15. #30

    Odgovor: Najbolji srpski vladar

    Slažem se sa piscem predhodnog posta da su, da kažem, kriterijumi za izbor najboljeg srpskog vladara nejasni (što nije posebno ni važno), pa ću izneti svoju ličnu impresiju o ovome. Naime ja mislim da se najbolji srpski vladar još nije ni rodio, a kad će i da li će, to ne znam...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

Strana 2 od 3 PrvaPrva 123 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Najbolji srpski zenski vokal, non folk
    Autor SQUAW u forumu Muzika
    Odgovora: 40
    Poslednja poruka: 29.01.2012, 22:18
  2. Poslednji srpski car
    Autor Invisibleman u forumu Istorija
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 11.10.2011, 11:02
  3. Napredni englesko-srpski rečnik
    Autor blueella u forumu Humor i zabava
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 23.04.2010, 12:04
  4. Srpski autoputevi
    Autor Papak u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 12
    Poslednja poruka: 11.03.2010, 10:23
  5. Srpski poslovni rečnik
    Autor zmax u forumu Humor i zabava
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 11.10.2007, 23:00

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •