Tramvaj u Novom Sadu
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 26
  1. #1

    03 Tramvaj u Novom Sadu

    Nisam imao tu čast da se vozim novosadskim tramvajem, suviše sam mlad. Stari ljudi kažu da je to bio doživljaj, naročito kada zamislim kuda je pruga išla, a šta se danas tu nalazi.


    U poslednje vreme se sve više spominje ova tema, pa da vidimo šta Novosađani misle o tome.

    Po nekom mom mišljenju, ima više negativnih nego pozitivnih činjenica.

    Pozitivna je jedna jedina, a ona je zaštita životne sredine od izduvnih gasova.

    Negativnih, na žalost ima mnogo više.

    Da krenemo redom: kuda bi išle tramvajske šine? Da li bi moralo pola grada da se iskopa, da se šire ulice ili postavljaju šine na kolovoz? U svakom slučaju, prevelika investicija za mali grad, jeftinije rešenje kupovina novih autobusa sa euro standardima. Morali bi da se rekonstruišu mostovi (ili čak grade novi) kako bi tramvaj povezao Klisu i eventualno Petrovaradin i Kamenicu. Mada mi povezovanje Kamenice i Petrovaradina deluje izuzetno neverovatno.

    Sledeći problem su uske i stare ulice kroz koje ni autobus ne može da prođe, a mora. Npr. Kosovska, Jovana Cvijića itd. Tuda bi bilo nemoguće postaviti šine zbog starih zgrada koje se i ovako urušavaju svakim prolaskom autobusa kroz ulicu, a kamoli da tutnji tramvaj. Samim tim jedine ulice gde bi eventualno tramvaj mogao da ide su široki novosadski bulevari, a tuda svakako ide bar pet linija GSP-a, tako da se opet ništa ne bi dobilo.

    A da ne pričamo o sve većim gužvama u gradu (raste standard, pa svako vozi kola) i na svu tu muku da dođe još i tramvaj.

    Eto, to je neko moje mišljenje - ukratko protiv toga sam, mada ne bi bilo loše napraviti jednu tramvajsku liniju, više iz fazona i sećanja na stara vremena, nego zbog profita. I naravno, da tu saobraća neki stari tramvaj, poput voza "Romantika".
    Neki ljudi samo zinu, pa zagade okolinu...


    Nisam paranoičan, ali to ne znači da me neko ne progoni!

  2. #2

    Odgovor: Tramvaj u Novom Sadu

    Pa ja mislim da zaista nema potrebe za tramvajem u NS...autobusi sasvim dobro "odradjuju" svoj deo posla...
    A na tvoje pitanje o raskopavanju...pa naravno da bi grad licio na veliko gradiliste...a o guzvama o saobracaju da ne pricamo...

  3. #3

    Odgovor: Tramvaj u Novom Sadu

    Sledeći problem su uske i stare ulice kroz koje ni autobus ne može da prođe, a mora. Npr. Kosovska, Jovana Cvijića itd. Tuda bi bilo nemoguće postaviti šine zbog starih zgrada koje se i ovako urušavaju svakim prolaskom autobusa kroz ulicu, a kamoli da tutnji tramvaj. Samim tim jedine ulice gde bi eventualno tramvaj mogao da ide su široki novosadski bulevari, a tuda svakako ide bar pet linija GSP-a, tako da se opet ništa ne bi dobilo.
    Tramvaj bi i išao samo velikim ulicama. Kroz manje ulice bi i dalje išli busevi. Takva je situacija i u BG-u. Potpuno je nebitno što bulevarima ide bar 5 linija, jer bi u slučaju eventualnog uvođenja tramvaja i dalje tuda išlo 5 linija - tramvajskih.

  4. #4

    Odgovor: Tramvaj u Novom Sadu

    Citat Kunic kaže: Pogledaj poruku
    A da ne pričamo o sve većim gužvama u gradu (raste standard, pa svako vozi kola) i na svu tu muku da dođe još i tramvaj.
    Tramvaji se krecu u odvojenim basticama, tako da ne bi doprineli zagusenju... Ne verujem da bi kolovoznu traku pretvorili u bastice za tramvaje... Ali bi grad morao da pretrpi veliku promenu infrastrukture, ne znam koliko bi se to isplatilo... A i onako moze sve peske da se prodje
    "Ride. Because children need heroes."

  5. #5

  6. #6

    Odgovor: Tramvaj u Novom Sadu

    hm ... upravu si sto se tice price. Vec godinama se naidje na tu temu po novinama. Par puta sam u BG-u vidio kad rade rekonstrukciju postojecih .... ludilo po par mjeseci. A zamisli sta bi bilo kad bi tek postavljali sine po gradu. U NS vec sad postoji problem kad se nesto popravlja na ulici da nastanu takve guzve da je to strasno.
    Imama auto ali se trudim sto manje koristit isti. Po lijepom vremenu svugdje mozes stici pjeske (izuzev prigradskih mjesta Klisa, i sl.). NS je jos uvijek mali grad da bi se takva investicija isplatila.

  7. #7

    Odgovor: Tramvaj u Novom Sadu

    Citat Kunic kaže: Pogledaj poruku
    Nisam imao tu čast da se vozim novosadskim tramvajem, suviše sam mlad. Stari ljudi kažu da je to bio doživljaj, naročito kada zamislim kuda je pruga išla, a šta se danas tu nalazi.
    ......
    i eventualno Petrovaradin i Kamenicu. Mada mi povezovanje Kamenice i Petrovaradina deluje izuzetno neverovatno.
    Родио самсе у "згради" ЈНА-2 данас (АПОЛО ценгар-"ЗВЕЗДА" биЈоскоп/некад) и позориште са ТРАВ(е)ОМ окло њега.
    Трамваји су ме будили свако јутро у 4. h.

    Ја сам за кружну линију : ГСП- Футошка-(код "касарне") десно према факултетима- кејом до иза "Жежељевог моста"- Темеринском до Партизанаске- Ж.станица-Детелинара-Н. Насеље-ГСП.

    - Ветерник- Карловци / 50 % трошков би било "покривено", а сада инфракстутура већ постоји.

    - Нема загађења од ТРОЛЕ као од ауфуха. ЕНДЕ
    Poruku je izmenio LALAponac, 21.02.2008 u 11:59

  8. #8

    Odgovor: Tramvaj u Novom Sadu

    Sto se tice zagadjenja, definitivna prednost tramvaja...

    pogotovo kad se uzme u obzir da su vizila JS krshine,
    koih bi 2/3 bilo iskljuceno iz saobracaja u nekim zemljama,
    sto zbog bezbednosti, sto zbog zagadjivanja vazduha...
    Eto, sad ce dobiti kompleks...

  9. #9

    Odgovor: Tramvaj u Novom Sadu

    Tramvaj u uzem centru vredi ramatrati kao ono sholasticko pitanje "koliko andjela moze da stane na vrh igle".

    Kad su tramvaji (opravdano - jer su isli po uskim ulicama centra) izbaceni iz NS sredinom pedestih cena nafte je bila nezamislivo niska.
    (Potsecanja radi, tada je masovno pocelo i zagrevanje stanova na tzv. loz ulje, tj. cistu naftu koja se sagorevala u 'naftaricama' na najrasipnickiji nacin sto se tice stepena iskoriscenja.) Najilustrativniji primer za to vreme 'modernizacije' je ukidanje subotickog tramvaja do Palica koji bi se danas svrstao i u izletnicku kategoriju.

    Medjutim, za povezivanje sireg centra sa periferijom i prigradskim naseljima (a npr. Veternik i Futog su postali sastavni deo grada) razmatranje ne bi trebalo da bude bespredmetno. Pitanje je samo koliko je katastrofalnim neplaniranjem poslednjih 15-ak tranzicionih godina takav poduhvat prakticno onemogucen.

    Tramvaj kao turisticka atrakcija tesko da bi mogao bilo koga iz 'belog sveta' da zainteresuje jer su ih svi veliki gradovi sacuvali i uklopili u razvoje gradova. Po mom vidjenju turisticka atrakcija bi mogla jedino da bude tramvajska linja negde od Univerziteta preko stubova starog zeleznickog mosta i kroz tunel na Tvrdjavu (bar do donjeg platoa).

    A interesantno je da se trolejbusi kao srednje resenje skoro ni ne razmatraju.

  10. #10

    Odgovor: Tramvaj u Novom Sadu

    Ja ne mogu da zamislim svoj grad bez tramvaja. On daje neku draž gradu. Istina, Zagreb oduvijek ima trase, pa tako i tramvaje stoga se nije moralo sada puno kopati da bi se neke nove linije uvele. Ali, moram da priznam da uvelike pomaže gradskom prometu. Vama bi, kao što je netko spomenuo, sigurno napravio kaos u prometu da se sada iskopava cesta da se stave trase. Ako Vam nije potrebno i dobro funkcionirate bez njih, nastavite i dalje.

    Ali, pogledajte kako su lijepi naši novi tramvaji.. To što se unutra nemate gdje primiti, nema veze. Bitno da je jako lijep izvana

    Osim toga, još uvijek voze i oni stariji tramvaji koji su jako pogodni za švercanje i podizanje adrnalina..

    Ako Vam ikada usfali pričica, slikica i dgodovština iz tramvaja, obratite se meni
    Poruku je izmenio Cecara, 01.02.2015 u 11:00
    Prestani razmišljati o svojim granicama..
    Počni otkrivati svoje mogućnosti.

  11. #11

    Odgovor: Tramvaj u Novom Sadu

    Pa, treba biti jasno svima da je Novom Sadu potreban tramvaj, jer postaje velegrad (ili ce uskoro to postati). Prometni strucnjaci trebaju odredit kuda bi linije prolazile u gradu. Bivsi sam novosadjanin, vec vise od 30 godina zagrepcan. Na Tehnickom fakultetu postoji Saobracajni odsjek koji bi trebao napraviti studiju uvodjenja tramvajskog prometa u gradu. Nadam se da cu docekati taj dan...

  12. #12

    Odgovor: Tramvaj u Novom Sadu

    Slažem se sa tobom neuhvatljiva, koji će nam sad pa tramvaji. Autobusi doduše obavljaju svoj deo posla slično ko taksisti, što znači očajno, ali i pored svega toga meni u ns nenedostaje ni jedno prevozno sredstvo, već samo malo, stvarno samo malo pešačkog prostora, da hodam ko čovek, uspravno i pravo.. Tramvaj..naopako.

  13. #13

    Odgovor: Tramvaj u Novom Sadu

    Moze tramvaj Klisa - Telep i Strand - glavna zeleznicka via spens

  14. #14

    Odgovor: Tramvaj u Novom Sadu

    MIslim da je u gradu napravljen projekat ponovnog uvodjenja tramvaja, negde sam procitao da je predvidjeno programom razvoja do 2020. godine.

  15. #15

    Odgovor: Tramvaj u Novom Sadu

    Nas covek voli da se voza kolima, njemu je gnjavaza stati 100 metara od svog cilja, gde ce jos i tramvajem da se voza?

    Uvodjenje tramvaja je ogromna investicija i to investicija u nesto sto je neprofitabilno, sto posle mora iz budzeta da se izdrzava.

    Jednom ukinut tramvaj tesko da ce se ponovo uvesti. Ovo vazi za Novi Sad, kao i za Suboticu.
    Budimo realni, pojavljuju se nova velika taksi drustva, uskoro ce taksi da se krece elektricnom energijom, autobusi vodonikom, uvodjenje tramvaja na sine je prakticno bez smisla. Bolje razmisliti o brzim vozovima na postojecim prugama i nekim izgradjenim trasama koje bi povezali periferije sa centrom, bez stajanja na mnogo stanica.
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. O Novom Sadu
    Autor Najgora u forumu Novi Sad
    Odgovora: 53
    Poslednja poruka: 10.07.2015, 22:31
  2. GSP u Novom Sadu
    Autor Lady S u forumu Novi Sad
    Odgovora: 118
    Poslednja poruka: 29.01.2015, 19:40
  3. Studentski smeštaj u Novom Sadu
    Autor mikana u forumu Obrazovanje
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 10.11.2009, 15:00
  4. Nevreme u Novom Sadu
    Autor silvia u forumu Spomenar
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 13.06.2008, 11:20
  5. Di-džej zvezde u Novom Sadu
    Autor silvia u forumu Spomenar
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 23.11.2007, 12:30

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •