Seksomnija, poremećaj ili dar?
Prikaz rezultata 1 do 5 od ukupno 5
  1. #1

    Seksomnija, poremećaj ili dar?

    Umeće vođenja ljubavi u snu

    Dobar deo ljudi zaspi odmah nakon seksualnog čina i u tome nema ničeg neobičnog. Međutim, neki ljudi mogu voditi ljubav u snu – to umeće priznato je kao medicinski fenomen tek pre nekoliko godina i nazvano seksomnijom.


    Seksomnija se događa u REM fazi spavanja, kada imamo i najživopisnije snove

    Medicina spavanja ili somnologija relativno je mlada grana medicine koja se samostalno razvija tek unazad poslednjih pedesetak godina. Iako je i ovaj poremećaj zasigurno postojao još u davnoj prošlosti, seksomnija je u medicinskom smislu vrlo 'mlad' fenomen – prvi put su ga dijagnosticirali kanadski istraživači sa univerziteta u Ottawi i Torontu pre samo deset godina. Uzevši to u obzir, nije čudno što se stručna mišljenja o njegovoj pravoj prirodi ne slažu.

    Spomenuti doktori na njega su naišli kada su proučavali ponašanje pacijenata na jednoj klinici za poremećaje spavanja i isprva ga opisali kao 'mešavinu erotskog sna i mesečarenja'. Kasnija istraživanja i analize oblikovali su danas prevladavajuće mišljenje među vodećim autoritetima na ovom polju.

    Najistaknutiji među njima, poput Australca Petera Buchanana ili Britanca Neila Stanleya, smatraju da je seksomnija sasvim različito stanje od mesečarenja i svrstavaju je u grupu REM bihevioralnih poremećaja.

    To znači da se, za razliku od mesečarenja, događa u REM fazi sna, u kojoj je aktivnost neurona u mozgu slična onoj u budnom stanju.

    Sigurno ste ponekad sanjali da trčite, skačete ili se pak s nekim svađate. S druge strane, vrlo verovatno vam se barem jednom dogodilo da sanjate kako se morate brzo pokrenuti s mesta ili nekome nešto reći, ali jednostavno ne možete – kao da su vam noge ili jezik odrveneli. Takvo što može se dogoditi kod posebno živopisnih i 'stvarnih' snova, koje sanjamo u REM fazi za koju je karakteristična imobilizacija, odnosno nepokretnost tela.

    SANJAO SAM NOĆAS DA TE IMAM...

    Većina ljudi probudila bi se u trenutku kada im uspe ostvariti taj u snu važan pokret ili glasanje, ali ne i osobe zahvaćene REM bihevioralnim poremećajima – kod njih izostaje ta sputanost, što znači da istovremeno mogu sanjati i 'uživo glumiti' svoje snove. Doslovce, što god u tom trenutku sanjali, to možete i raditi u stvarnosti, iako zapravo još uvek spavate. Nažalost, to ne znači da se ne morate ni probuditi da biste spremili ispit, napisali tekst na vreme ili skočili u prodavnicu po hleb i mleko jer za to su vam ipak potrebne otvorene oči. No za neke aktivnosti nema nikakvih prepreka, a seks je jedna od njih – barem ako vam je partner pri ruci.





    Ako je insomnija nesanica, onda bi reč seksomnija trebalo prevesti kao seksanica! Ili to zvuči previše bizarno?


    Stručnjaci procenjuju da od seksomnije pati otprilike jedna od hiljadu ili više osoba, od čega su većina muškarci – zašto, to se još ne zna. Njeni uzroci, kao i kod svih drugih REM bihevioralnih poremećaja spavanja, mogu biti genetske prirode ili ih mogu izazvati drugi faktori – prekomerni stres, uživanje alkohola ili droge...

    Seksomnijom zahvaćena osoba neće se probuditi dok god se ono što joj se u stvarnosti događa uklapa u njen trenutačni san. Na primer, sanja li čovek da vodi ljubav sa ženom i u tom trenutku zaista to i radi, sve je u redu i neće se buditi.

    No ovakva aktivnost može završiti i na neželjeni način – spomenuti profesor Stanley navodi primer čoveka koji je u snu svoju devojku tukao videorekorderom po glavi, a sva njena zapomaganja i vrisci nisu pomogli sve dok nije viknula da ga voli...

    Verovatno je ta rečenica toliko odudarala od njegovog sna da ga je morala probuditi. Kao kad sanjate da se kupate u moru – poplava u stanu u tom trenutku možda vas ne bi probudila, ali zvonjava telefona sigurno bi, objasnio je.

    U SNU BOLJI LJUBAVNICI?

    Što se same seksomnije tiče, u poslednje dve godine vodila su se tri sudska procesa u kojima je optuženik za silovanje oslobođen nakon što su nezavisni stručnjaci uspjeli dokazati da boluje od tog poremećaja. Poslednji takav slučaj dogodio se pre manje od nekoliko meseci u Engleskoj.





    Seksomnija je puno češća kod muškaraca nego kod žena, ali još uvek se ne zna zašto

    Snova se sećamo samo ukoliko se probudimo dok još traju, a tako je i sa seksomničarima. Međutim, ako se sećaju sna, ni njima samima nije lako poverovati da su sve to u stvarnosti i napravili. Zato seksomnija može biti prilično opasna za spavača, ali i ljude oko njega. Stručnjaci smatraju da je većina slučajeva tog poremećaja povezana s određenim psihološkim problemima, kojima se mora naći uzrok ukoliko se seksomnija želi dovesti pod kakvu-takvu kontrolu.

    Ipak, posumnjate li da bi vaš partner mogao spadati u onih (manje od) 0,1 posto populacije s ovim poremećajem, nemojte odmah paničariti. Istraživanje objavljeno prošle godine u stručnoj štampi Canadian Journal of Psychiatry pokazalo je da ljubavnici/ljubavnice jednog dela seksomničara nemaju ništa protiv odnosa s osobom koja nije pri svesti – neki od njih opisali su ih čak kao nežnije nego kada su budni...

    Na primer, žena jednog 37-godišnjeg pacijenta izjavila je da joj je draže voditi ljubav s mužem dok spava jer je tada maštovitiji i bolji ljubavnik:

    Odvažuje se na stvari koje budan nikada ne bi napravio... Jednostavno je nezasitan, rekla je neimenovana ispitanica.
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid

      Vrh

  2. #2

    Odgovor: Seksomnija, poremećaj ili dar?

    ...seksanica....dar u svakom slucaju sto da ne?!
      Vrh

  3. #3

    Odgovor: Seksomnija, poremećaj ili dar?

    ...znam da nece niko da mi veruje...zato necu ni da pricam...
    ...hell ain't a bad place to be......
      Vrh

  4. #4

    Odgovor: Seksomnija, poremećaj ili dar?

    Citat Angus kaže: Pogledaj poruku
    ...znam da nece niko da mi veruje...zato necu ni da pricam...
    ...podeli iskustvo sa nama,verovacemo
      Vrh

  5. #5

    Odgovor: Seksomnija, poremećaj ili dar?

    Citat duga12 kaže: Pogledaj poruku
    ...podeli iskustvo sa nama,verovacemo
    ...drage volje,ali bojimse navale...
    ...ma prosto...koliko puta mi se desilo da nalijem lobanju i zavrsim sa nekom cicom u krevetu...normalno,zaspim posle pola sata...ja uveren da smo se kresali...dok je ne sretnem...njen pogled mi je dovoljan...
    ...salim se...nikada nisam cuo za seksomniju...
    ...hell ain't a bad place to be......
      Vrh

Slične teme

  1. Poremećaji ishrane
    Autor Goga u forumu Zdravlje
    Odgovora: 16
    Poslednja poruka: 20.04.2011, 21:38
  2. Dete sa poremećajem pažnje (ADHD)
    Autor makilli u forumu Roditeljski kutak
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 29.10.2010, 22:42
  3. Disleksija i disgrafija, poremećaji čitanja i pisanja
    Autor Neuhvatljiva_ u forumu Roditeljski kutak
    Odgovora: 11
    Poslednja poruka: 10.04.2009, 20:50

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •