Pirinač
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 20

Tema: Pirinač

  1. #1

    Pirinač

    Volim beli pirinac i ukusniji mi je od integralnog. Postoji samo jedan problem, ne znam dobro da ga skuvam, trebalo bi da bude suv i rastresit, takav volim, ali u mojoj reziji bude vlazan. Kako da dobro, suvo i rastresito, skuvam pirinac?

  2. #2

    Odgovor: Pirinač

    Kupiš pirinač koji se kuva u kesicama. I lakše je, i brže, i rastresit je, a i lepo se ocedi jer su te kesice sa rupicama. Ne znam odakle si, ali bi u bolje snabdevenim marketima trebalo da ga ima. Ja koristim najčešće Uncle Ben's rice, kad hoću takav beli pirinač, mada ima raznih proizvođača, koji su isto tako dobri.

    Pustiš vodu da provri u šerpici (staviš malo vegete), okačiš tu kesicu na varjaču i staviš preko šerpe tako da kesica bude u vodi, a da možeš posle da je izvadiš onako vrelu, kuvaš nekoliko minuta, ocediš i imaćeš pirinač kakav voliš
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  3. #3

    Odgovor: Pirinač

    Citat SQUAW kaže: Pogledaj poruku
    Kupiš pirinač koji se kuva u kesicama. I lakše je, i brže, i rastresit je, a i lepo se ocedi jer su te kesice sa rupicama. Ne znam odakle si, ali bi u bolje snabdevenim marketima trebalo da ga ima. Ja koristim najčešće Uncle Ben's rice, kad hoću takav beli pirinač, mada ima raznih proizvođača, koji su isto tako dobri.

    Pustiš vodu da provri u šerpici (staviš malo vegete), okačiš tu kesicu na varjaču i staviš preko šerpe tako da kesica bude u vodi, a da možeš posle da je izvadiš onako vrelu, kuvaš nekoliko minuta, ocediš i imaćeš pirinač kakav voliš
    Baš ti hvala na savetu, verovatno bi mi pomogao kada bih pronašla u prodavnici pirinač u kesicama sa rupicama. Nisam imala priliku tako nešto da vidim u prodavnicama gde pazarim.

  4. #4

    Odgovor: Pirinač

    Citat Ljiljaa kaže: Pogledaj poruku
    Baš ti hvala na savetu, verovatno bi mi pomogao kada bih pronašla u prodavnici pirinač u kesicama sa rupicama. Nisam imala priliku tako nešto da vidim u prodavnicama gde pazarim.
    Mislila sam da imaš u blizini neki Maxi ili tako neku prodavnicu malo veću od piljare, jer ga tamo ima. Prodaje se u kutiji u kojoj su te kesice, a možda ga nisi primetila, pa pokušaj da pitaš. Ja ga sigurno 10 godina nabavljam u našoj zemlji, tako da sam mislila da je već stigao svuda, očigledno grešim
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  5. #5

    Odgovor: Pirinač

    Možda ga ima, nisam primetila, ali i dalje mi je potreban savet kako da skuvam rastresito i suvo pirinač, mislim i na onaj koji nije u kesicama.

  6. #6

    Odgovor: Pirinač

    Kako inace baris pirinac?Jel si probala da u vodu u kojoj kuvas pirinac stavis malo ulja? kad ga dobro ocedis on bude rastresit.Probaj i ovu varijantu
    Volim je od štala do neba, od blata do pšenice, toplu od ciganskih gudala i blagdanskih očenaša, vršidbenu i zadušničku, smeđu kao devojačke pletenice, tu zemlju čardaša, čaša i bezemljaša ...tu Vojvodinu bogomojačku, i bezbožničku, i ivnsku, belju od jaganjaca, crnju od paljevina, tu Vojvodinu svetonikoljsku, velikogospojinsku...

  7. #7

    Odgovor: Pirina?

    Ne znam da li mozes da nadjes aparat za kuvanje pirince (rice cooker).

    Postoje razliciti programi za kuvanje ralicite vrste rize (npr. braon riza se kuva duze nego bijela riza); odnos vode i rize i duzina kuvanja. Aparat se sam automatski iskljuci kad je riza gotova (suva i rastresita).
    "Ability is what you're capable of doing. Motivation determines what you do. Attitude determines how well you do it." Lou Holts

  8. #8

    Odgovor: Pirinač

    Citat Ljiljaa kaže: Pogledaj poruku
    Volim beli pirinac i ukusniji mi je od integralnog. Postoji samo jedan problem, ne znam dobro da ga skuvam, trebalo bi da bude suv i rastresit, takav volim, ali u mojoj reziji bude vlazan. Kako da dobro, suvo i rastresito, skuvam pirinac?
    Ako kuvate bez aparata
    stavite uvek duplo vise vode od pirinca
    npr
    2,5 dcl pirinca/dugacak beli ili zuti ali ne sitan za slutlias
    5 dcl vode
    1 kocku za supu/ja stavim obicno od povrca ali moze i kokosije ili govedje u zavisnosti od mesa koje sluzite

    stavite na najjacu temperaturu da provri pa iskuljucite sporet ali ostavite prinac ne skalnjajte ga sa ringle samo ga poklopite / ne otvarajte i ne mesajte ga
    za c:a 20-30 min je gotov za sluzenje

    suv i rastresit /kocka za supu mu daje i ukus a i malo masnoce koliko da bude fini
    ...Koliko god život od tebe traži ozbiljnost, svako treba prijatelja s kojim se može glupirati. ...

  9. #9

    Riža broj 1 u svetu

    Riža broj 1 u svijetu

    Hranjiva, jednostavna za pripremu i pogodna za različite vrste recepata riža je najvažnija svjetska namirnica iz porodice trave.



    U svijetu se uzgaja više od 40 000 vrsta riže, a grubo se može podijeliti u rižu dugog zrna, srednjeg zrna i kratkog zrna (tzv. okruglu rižu). Sve su ove vrste s nutricionističke strane podjednakih vrijednosti, a razlikuju se u teksturi, izgledu i ukusu. Postoji i divlja riža, ali pod tim se nazivom podrazumijeva sjeme vodene trave.


    U rižu dugog zrna ubraja se riža čija je dužina zrna četiri do pet puta veća od debljine, a najpoznatije su aromatične riže poput tajlandske vrste jasmin i indijske vrste basmati. Aromatične riže, inače, imaju ukus koji lagano podsjeća na pržene lješnike ili kokice. Basmati se uzgaja u Indiji i Pakistanu, a zanimljivo je da zrna pri kuvanju "rastu" u dužinu, umjesto u širinu, što je slučaj kod ostalih vrsta riže. Idealna je za pripremanje indijskih jela i poslužuje se uz curry. Tajlandska riža jasmin je nježne teksture i ukusom slična basmati riži.

    Riža srednjeg zrna nešto je okruglija i sočnija od one dugog zrna, a osobito je omiljena u pojedinim azijskim i latinoameričkim kulturama. Često se upotrebljava za kremaste deserte i pudinge. Poznate talijanske vrste arborio i carnaroli ubrajaju se u rižu srednjeg zrna. Arborio riža najpopularnija je za pripremu rižota, a od nje se rade i ukusni pudinzi.

    Riža kratkog zrna gotovo je okrugla; puna je skroba, kuvana se lijepi i zato je prikladna za jedenje štapićima ili rukama. Najčešće se upotrebljava za razna rižota, paelle i pilav. Sambal riža, koja se uzgaja u Kini i jugoistočnoj Aziji, te japanska ljepljiva riža ("Sticky"), od koje se radi sushi, pripadnice su grupe kratkog zrna. Japanska slatka riža osobito je ljepljiva, a kod kuvanja dobiva proziran izgled, pa je odlična za pripremu rižinih valjušaka i kolačića koji se stavljaju u kalup (npr. japanski mochi).

    Rižu možemo kupiti kao integralnu tamnu ili rafiniranu bijelu. Iako smeđa sadrži više vlakana, vitamina E, fosfora i kalcijuma, i bijela je riža dobar izvor vitamina B, željeza, fosfora i magnezijuma.


    Riža u svijetu

    Više od tri miliona ljudi dijeli tradiciju i kulturu jedenja riže. U dalekim selima jugoistočne Azije hrpica riže jednako se cijeni kao i grumen zlata. Neke civilizacije štuju je kao božanstvo: kao Mae Posop u Tajlandu, Tisnawati u Indoneziji, Inkapati na Filipinima, Ninigino-mikota u Japanu ili Annapurna u Indiji. U mnogim je kulturama simbol plodnosti. I u modernom Japanu riža se smatra srcem cjelokupne kulture. Duž rijeke Senegal u zapadnoj Africi seljaci dočekuju goste posebno pripremljenim jelima od riže.

    Najveći dio svjetske proizvodnje, oko 90 posto, odvija se u Kini; riža najbolje uspijeva u toploj klimi s obiljem padalina. Gdje god rasla: u deltama i dolinama azijskih rijeka, na obroncima Himalaja, u afričkim prašumama ili u suvom području Srednjeg istoka (ne uspijeva jedino na Antarktiku), riža čini velik dio života, ona znači hranu, slavljenje, način života.

    U nekim jezicima riječ "jesti" zapravo znači "jesti rižu", a "riža" i "hrana" obilježavaju se istom riječi: "shi fan" u kineskom i "Kin khao" na jeziku tai.
    Čak i u dijelovima svijeta u kojima uzgajanje riže nema toliku tradiciju rado se jede i prihvaća kao neizostavna namirnica.

    Amerikanci i Evropljani uglavnom je jedu kao zrna, najčešće u službi priloga glavnome jelu, dok se drugdje u svijetu riža jede kao glavno jelo. Najveći izvoznik riže je Sjeverna Amerika, iako čini samo 2 posto svjetske proizvodnje. To samo pokazuje veliku razliku u potrošnji riže u Americi i, naprimjer u Kini.

    (preuzeto sa net-a)
    "Ability is what you're capable of doing. Motivation determines what you do. Attitude determines how well you do it." Lou Holts

  10. #10

    Odgovor: Riža broj 1 u svijetu

    Priprema jela s rižom

    Čovjek poznaje rižu već više od 5000 godina. Pradomovina su joj Indija i Kina, odakle je prenesena u Siriju i istočnu Afriku.

    Kako bi riža postala jestiva, mora se termički obraditi. Najčešći način termičke obrade riže je kuvanje. Rižu stavljamo kuvati u kipuću posoljenu vodu, a razmjer između količine riže i vode trebao bi biti najmanje 1:4. Riža se kuva, zavisno o sorti, između 15 i 20 minuta, a zrna moraju jednolično nabubriti bez međusobnog lijepljenja te zadržati oblik.

    Ili, kako se pjesnički izrazio o pripremanju riže Chiu-Lin: "Riža mora biti prozračna kao biseri i lepršava kao trešnjin cvijet". Riža se može dinstati na šporetu ili u pećnici, uz podlijevanje vodom ili supicom.

    Sorte dugog zrna upotrebljavaju se kao dodaci corbama i salatama, za pripremu nadjeva, kao kuvani ili prženi (u obliku kroketa ili kuglica) prilozi mesnim jelima i kao samostalna jela u kombinaciji s povrćem, mesom ili ribom. Najpoznatije jelo koje se priprema od okruglog zrna riže, koje sadrži dosta skroba, je rižoto. Riža se poslužuje i kao desert u obliku raznih nabujaka, pudinga, pa čak i sladoleda.

    Kao što je riža nezaobilazan dio rizi-bizija i juhe od rajčica, tako je i zanimljiv sastojak salata, bilo da je ona pripremljena na grčki, tajlandski, marokanski ili meksički način. Sam naziv talijanskih rafiniranih rissotta govori nam na svim jezicima koji je glavni sastojak toga jela. Kod pilava i ostalih priloga riža daje temelj glavnom jelu, bez obzira na to je li riječ o patki, ribi, povrću ili kokosu. U kombinaciji s povrćem, mesom i ribom možete je uviti u tanko tijesto i peći ili pržiti – poznavaoci svjetskih kuhinja zasigurno će se sjetiti njihovog naziva – spring rolls.

    Najpoznatiji japanski izvozni kulinarski proizvod koji sadrži rižu je sushi. Iako to jelo poznajemo kao kombinaciju sirove ribe i riže obavijene morskom algom, termin sushi u japanskoj kuhinji označava sva jela koja su napravljena od riže uz dodatak sirceta.

    Ako želite zaokružiti jelo slatkim rižinim desertom, isprobajte engleski čokoladni rižin puding, talijanski sladoled od riže ili palačinke od rižina brašna.

    Rižino brašno možete upotrijebiti za pripremu slatkog hleba, kao i svih vrsta kolača, čak i mafinsa. Ako, pak, želite kvalitetan doručak, možete pripremiti rižine pahuljice s mlijekom.

    Kako se italijanska kuhinja može podičiti svojom ukusnom i raznovrsnom tjesteninom, tako azijska kuhinja ima prozirnu rižinu tjesteninu koju možete poslužiti kao prilog mesnim jelima ili kao dio toplog predjela.

    A za dobrodošlicu uz jela azijske kuhinje ne zaboravite rižino vino – sake.


    Ljekovitost

    Riža se po svojim svojstvima ubraja u dijetalne namirnice. Hranjiva je i lako probavljiva. Skrob riže već se u ustima pomoću pljuvacke pretvara u šećer, a u želucu ostaje samo dva sata, u kojemu se gotovo potpuno razgrađuje. Brzo donosi energiju, dobro djeluje na crijevnu floru i nikada ne izaziva alergije.

    Budući da ne sadrži gluten, važan je dio bezglutenske dijete.

    Preporučuje se svima onima koji moraju paziti na unos natrijuma i kalijuma; sadrži malo natrijuma i pogodna je za neslane dijete – idealna je hrana kod bubrežnih bolesti.

    Riža, nadalje, regulise krvni pritisak. Povećava elastičnost krvnih žila, smiruje živce, štiti od ateroskleroze, srčanog infarkta, nervoze, komplikacija u trudnoći.

    Korisna je kod crijevnih katara i kao hrana za dojenčad.

    (sakupljeno sa net-a)
    "Ability is what you're capable of doing. Motivation determines what you do. Attitude determines how well you do it." Lou Holts

  11. #11

    Odgovor: Riža broj 1 u svijetu

    Koliko cesto kuvate i jedete rizu?
    "Ability is what you're capable of doing. Motivation determines what you do. Attitude determines how well you do it." Lou Holts

  12. #12

    Riža – broj 1 u svijetu

    Citat irnik kaže: Pogledaj poruku
    Koliko cesto kuvate i jedete rizu?
    Cesto ...Nemam naviku da kupujem hleb, posto ga ni zverko ni ja ne jedemo skoro u opste, tako da mi je super za gulas ili neko jelo sa piletinom da obarim rizu...jos u nju ubacim neko kuvano povrce

  13. #13

    Odgovor: Riža broj 1 u svijetu

    Citat Neuhvatljiva_ kaže: Pogledaj poruku
    Cesto ...Nemam naviku da kupujem hleb, posto ga ni zverko ni ja ne jedemo skoro u opste,

    Da li si ti sigurna da si Vojvodjanka
    ... šalim se naravno
    Mada jesam čuo da postoje sela po Vojvodini gde i kifle jedu sa hlebom

    No da se vratim ja na temu
    Elem, i ja slabo jedem hleba, naročito ako ima riže ili krompira.

    Šta reči o njoj
    Univerzalni prilog, često toplo predjelo, a može da prodje i kao poslastica,
    sjajno se slaže sa kiselim kupusom u rerni, odlično ide uz djuveč, a rižoto bez nje i nije rižoto.

    Onome ko ne može da je jede svaki dan, preporučujem da to čini bar svaki treći, ali da ostalim danima na meniju obavezno budu ili pirinač ili oriz.

    Na šta bi ličila sarma bez nje ?
    - Ne znam. Iskreno, ne bih ni da probam.

    Kako je najradije jedem ?
    E to je već teško pitanje. Recimo kao rižoto
    skuvani pirinač, izdinstani repovi od pečuraka (šeširiće sačuvati za glavno jelo) malo narendanog kačkavalja preko toga, i trun ili dva šafrana... tek da zažuti, i doda malo arome

  14. #14

    Odgovor: Riža broj 1 u svijetu

    волем ја ту рижу, у сваком облику...
    слано или слатко, свеједно је. у кинеској кухињи
    ево, сад ми се једе рижа...
    лицем ка ветру
    с ветром уз лице

  15. #15

    Odgovor: Riža broj 1 u svetu

    Riza (pirinac) je jedna od najboljih namirnica za ljude koji zele skinuti neko kilce. Naime, mala kolicina prilikom kuvanja toliko nabubri, da vam se cini da ste pojeli oho ho koliko, a ono vi pojeli samo 100 grama, a sve ostalo je voda koja je izazvala bubrenje.

    U mojoj kuci se retko jede riza. Najvise je jede keva, iako ni ona nije neki ljubitelj. Otac i ja samo kada je sastavni deo nekog jela, i to u manjem procentu da je ima, inace ovako ne.
    Ne znam zasto, probao sam je na hiljadu nacina spremnjenu, i nijedan mi se nije svideo, cak ni u slatkom obliku u vidu sutlijasa ili...
    Iako nisam probirac u hrani, ipak postoje namirnice kojih nisam ljubitelj. Ajd’ navescu par biljaka koje me ukusom ne privlace. Npr. ren, kiseli kupus, riza, boranija sa koncima, spanac, grejpfut.

    A sto se rize tice, nesto malo sam pisao pre par meseci o njoj na biljnom carstvu, na temi o sortama, pa da se ne ponavljam, evo linka:

    http://www.vojvodinacafe.com/forum/b...-dobrom-2.html
    ...................

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •