Mali Princ
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 31

Tema: Mali Princ

Hybrid View

Prethodna poruka Prethodna poruka   Sledeća poruka Sledeća poruka
  1. #1

    Mali Princ

    Kad mi je bilo sest godina, video sam jednom prilikom velicanstvenu sliku u nekoj knjizi o prasumi koja se zvala 'Istinite price'. Slika je predstavljala zmijskog cara kako guta neku zver. Evo toga crteza.



    U knjizi je pisalo 'Zmijski car guta svoju zrtvu celu, ne zvacuci je. Posle toga nije u stanju da se krece i spava sest meseci dok je ne svari'.
    Mnogo sam tada razmisljao o pustolovinama u prasumi i uspeo sam da olovkom u boji nacrtam svoj prvi crtez. Moj crtez broj 1. Izgledao je ovako:



    Pokazivao sam svoje remek-delo odraslim osobama i pitao ih da li se plase moga crteza.
    One su mi odgovarale: 'Zasto bi smo se plasili jednog sesira?'
    Moj crtez nije predstavljao sesir. On je predstavljao zmijskog cara koji je progutao slona. Nacrtao sam tada zmijskog cara iznutra, kako bi odrasle osobe mogle da shvate. Njima su uvek potrebna objasnjenja. Moj crtez broj 2 izgledao je ovako:



    Odrasli su me savetovali da se ostavim crtanja zmijskog cara spolja i iznutra i da se pozabazim geografijom, istorijom, racunom i gramatikom. I tako sam u sestoj godini napustio sjajnu slikarsku buducnost. Bio sam obeshrabren neuspehom svoga crteza broj 1 i svog crteza broj 2. Odrasle osobe nikada nista ne shvataju same, a decu zamara da ima stalno daju objasnjenja.

    (Odlomak iz Malog Princa)


    ovu knjigu sam citala i vise nego previse puta.. ali uvek joj se vracam.. uzela sam ovaj deo iz knjige jer me zanima kako vi gledate na stvari koje su vam predstavljenje..!? uzimate li sve ono sto se kaze 'zdravo za gotovo' ili ipak gledate dublje u srz..!? mora li vam se svaka stvar objasnjavati ili ipak dozvolite masti da stvori neku svoju sliku..!?

    Poruku je izmenio yige_gui, 14.04.2006 u 20:20

  2. #2

    Odgovor: Mali Princ

    Odlican primer si uzela a pokusacu da odgovorim na tvoje pitanje mada nisam sigurna da cu biti objektivna...Ustvari, sve zavisi od motiva da stvar pogledam dublje, naravno sto mi je nesto intrigantije i vaznije srazmerno je i dubini i ozbiljnosti shvatanja t.j. prihvatanja...Od kada imam klince vise pustam masti na volju...dakle, u glavi mi je sarenije

  3. #3

    Odgovor: Mali Princ

    Ali se desi da mali princ, posto je dugo koracao po pesku, kamenju i snegu, najzad pronade neki put. A svi putevi vode ka ljudima.
    - Dobar dan, rece on.
    Bio je to svet pun rascvetalih ruza.
    - Dobar dan, odgovorise ruze.
    Mali princ ih pogleda. Sve su licile na njegovu ruzu.

    - Ko ste vi? upita on zaprepascen.
    - Mi smo ruze, rekose one.
    - Oh! rece mali princ.
    Osecao se vrlo nesrecan. Njegova ruza mu je pricala da je ona jedistveni primerak svoje vrste na svetu. A evo, samo u jednom jedinom vrtu, bilo ih je pet hiljada potpuno istih!
    "Ona bi bila vrlo uvredjena kad bi to videla, pomisli on... strasno bi se zakasljala i pravila bi se kao da umire da ne bi ispala smesna. I ja bih bio prinudjen da je negujem, jer bi inace, da bi i mene ponizila, stvarno pristala da umre..."
    Zatim pomisli opet: "Verovao sam da sam bogat sto imam jedinstven cvet, a u stvari imam samo obicnu ruzu. Nju i moja tri vulkana koja mi dopiru do kolena, i od kojih je jedan mozda zauvek ugasen; sve to ne cini me bas tako velikim princom..." I on leze na travu i gorko zaplaka.



    Tada se pojavi lisica:
    - Dobar dan, rece lisica.
    - Dobar dan, uctivo odgovori mali princ koji se okrete, ali ne vide nista.

    - Evo me ovde, rece jedan glas, pod jabukom...
    - Ko si ti? upita mali princ. Vrlo si lepa...
    - Ja sam lisica, rece lisica.
    - Hodi da se igramo, predlozi joj mali princ. Tako sam tuzan...
    - Ne mogu da se igram sa tobom, rece lisica. Nisam pripitomljena.
    - Ah! izvini, rece mali princ.
    A onda razmislivsi dodade:
    - Sta to znaci "pripitomiti"?
    - Ti nisi odavde, rece lisica, sta trazis?
    - Trazim ljude, rece mali princ. Sta znaci to pripitomiti?
    - Ljudi imaju puske, rece lisica, i oni love. To je prilicno nezgodno! Ali oni gaje i kokosi. Po tome su zanimljivi. Trazis li kokosi?

    - Ne, rece mali princ. Trazim prijatelje. Sta znaci to "pripitomiti"?
    - To je nesto sto se davno zaboravilo, rece lisica. To znaci "stvoriti veze..."
    - Stvoriti veze?
    - Naravno, rece lisica. Ti si za mene samo mali decak slican stotinama hiljada drugih decaka. I ti mi nisi potreban. A ni ja tebi nisam potrebna. Ja sam za tebe samo lisica slicna stotinama hiljada lisica. Ali, ako me pripitomis bicemo potrebni jedno drugom. Ti ces za mene biti jedini na svetu. Ja cu za tebe biti jedina na svetu...
    - Pocinjem da shvatam, rece mali princ. Postoji jedna ruza.... mislim da me je pripitomila...
    - To je moguce, rece lisica. Cega sve nema na Zemlji...
    - Ah! to nije na Zemlji rece mali princ.
    Lisica je izgledala vrlo radoznala:
    - Na nekoj drugoj planeti?
    - Da.
    - Ima li lovaca na toj planeti?
    - Ne.
    - Gle, pa to je zanimljivo! A kokosi?
    - Ne.
    - Nista nije savrseno, uzdahnu lisica.

    Ali lisica se ponovo vrati na svoju misao:
    - Moj zivot je jednolik. Ja lovim kokosi, ljudi love mene. Sve kokosi su slicne, i svi ljudi su slicni. Meni je, dakle, pomalo dosadno. Ali, ako me ti pripitomis, moj zivot ce biti kao obasjan suncem. Upoznacu bat koraka koji ce biti drukciji od svih ostalih. Drugi koraci me teraju pod zemlju. Tvoj ce me kao muzika pozivati da izadjem iz rupe. A zatim pogledaj! Vidis li tamo dole, polja puna zita? Ja ne jedem hleb. Za mene zito ne predstavlja nista. Zitna polja ne podsecaju me ni na sta. A to je zalosno! Ali ti imas kosu boje zlata. Bice divno kada me pripitomis! Zito, koje je pozlaceno, podsecace me na tebe. I ja cu voleti sum vetra u zitu...

    Lisica ucuta i dugo gledase malog princa:
    - Molim te... pripitomi me, rece ona.
    - Vrlo rado, rece mali princ, ali nemam mnogo vremena. Treba da pronadem prijatelje i da se upoznam s mnogim stvarima.
    - Covek poznaje samo one stvari koje pripitomi, rece lisica. Ljudi nemaju vise vremena da bilo sta upoznaju. Oni kupuju gotove stvari kod trgovaca. A kako nema trgovaca koji prodaju prijatelje, ljudi vise nemaju prijatelja. Ako hoces prijatelja, pripitomi me!
    - Sta treba da radim? upita mali princ.
    - Treba da si veoma strpljiv, odgovori lisica. Najpre ces sesti malo dalje od mene, eto tako, na travu. Gledacu te krajickom oka, a ti neces nista govoriti. Govor je izvor nesporazuma. Ali, svakog dana, sesces malo blize....
    Sutradan mali princ ponovo dodje.
    - Bilo bi bolje da si dosao u isto vreme, rece lisica. Ako dolazis, na primer, u cetiri sata popodne, ja cu biti srecna vec od tri sata.
    Ukoliko vreme bude odmicalo, bicu sve srecnija. U cetiri sata bicu uzbudjena i uznemirena; upoznacu cenu srece! Ali ako budes dolazio kad ti padne na pamet, nikada necu znati za koji cas da spremim svoje srce... Potrebni su citavi obredi za to.
    - Sta je to obred? upita mali princ.
    - I to je nesto sto se davno zaboravilo, rece lisica. To je ono sto cini da se jedan dan razlikuje od drugog, jedan cas od drugih casova. Kod mojih lovaca, na primer postoji jedan obred. Oni cetvrtkom igraju sa seoskim devojkama. Cetvrtak je, dakle, divan dan! Idem u setnju cak do vinograda. Kad bi lovci igrali kad im padne na pamet, svi bi dani licili jedan na drugi, i ja ne bih uopste imala odmora.
    Tako mali princ pripitomi lisicu. A kad se dan rastanka priblizi:
    - Ah! rece lisica... Plakacu.
    - Sama si kriva, rece mali princ, nisam ti zeleo nikakva zla, ali ti si htela da te pripitomim.
    - Naravno, rece lisica.
    - Ali ti ces plakati, rece mali princ.
    - Naravno, rece lisica.
    - Znaci, time nista ne dobijas!
    - Dobijam, rece lisica, zbog boje zita.
    Zatim dodade:
    - Idi, pogledaj ponovo ruze. Shvatices da je tvoja jednistvena na svetu. Vrati se onda da mi kazes zbogom, a ja cu ti pokloniti jednu tajnu.

    Mali princ ode da ponovo vidi ruze.
    - Vi uopste ne licite na moju ruzu, vi jos nista ne znacite, rece im on. Niko vas nije pripitomio, i vi niste nikoga pripitomile. Vi ste kao sto je bila moja lisica. Bila je to obicna lisica slicna stotinama hiljada drugih. Ali ja sam od nje napravio svog prijatelja, i ona je sada jedinstvena na svetu.

    Ruze su se osecale veoma nelagodno.
    - Lepe ste, ali ste prazne, rece im on jos. Covek ne moze da umre za vas. Naravno, obican prolaznik poverovao bi da moja ruza lici na vas. Ali ona sama znacajnija je od svih vas zajedno zato sto sam ja nju zavoleo. Zato sto sam nju stavljao pod stakleno zvono. Zato sto sam njoj napravio zaklon. Zato sto sam radi nje poubijao gusenice (sem one dve-tri radi leptirova). Zato sto sam nju slusao kako se zali, hvalise ili kako ponekad cuti. Zato sto je to moja ruza.
    I on se vrati lisici.
    - Zbogom, rece joj on...
    - Zbogom, odgovori lisica. Evo moje tajne. Sasvim je jednostavna:
    Covek samo srcem dobro vidi. Sustina se ocima ne da sagledati.
    - Sustina se ocima ne da sagledati, ponovi mali princ da bi zapamtio.
    - Vreme koje si ulozio oko tvoje ruze cini tu ruzu tako dragocenom.
    - Vreme koje sam ulozio oko moje ruze... rece mali princ da bi zapamtio.
    - Ljudi su zaboravili tu istinu, rece lisica. Ali ti ne treba da zaboravis. Ti si zauvek odgovoran za ono sto si pripitomio. Ti si odgovoran za svoju ruzu.
    - Ja sam odgovoran za svoju ruzu, ponovi mali princ da bi zapamtio.






    onomad sam se vratila ovom delu Malog Princa, u cijim recima mogu uvek da nadjem smisao.. i da te reci primenim u nekom licnom iskustvu..
    treba znati naci i prepoznati istinske ruze u moru beznacjanih, bezlicnih istih ruza.. jer istinske ruze postoje.. a ako srcem gledamo, pronaci cemo ih sigurno.. i jednom kad ih nadjemo, treba ih znati ceniti.. jer ako ih ne pazimo, mozemo da ih izgubimo u samo delicu jednog trenutka.. i da zauvek nestanu.. a nije vredno gubiti istinsku ruzu zbog obicne ruze..
    Poruku je izmenio yige_gui, 07.07.2006 u 04:02
    moomoo meee jooouu

  4. #4

    Odgovor: Mali Princ

    Mali princ predje pustinju i srete samo jedan cvet. Cvet sa tri listica, ne beznacajni cvetic...
    - Dobar dan, rece mali princ.
    - Dobar dan, odgovori cvet.
    - Gde su ljudi? uctivo zapita mali princ.



    Cvet je jednog dana video neki karavan kako prolazi:
    - Ljudi? Ima ih, verujem, pet ili sest. Spazio sam ih pre mnogo godina. Ali nikad se ne zna gde su. Nestalni su kao vetar. Nemaju korena i to im mnogo smeta.
    - Zbogom, rece mali princ.
    -Zbogom, rece cvet.
    moomoo meee jooouu

  5. #5

    Odgovor: Mali Princ

    Na sledecoj planeti ziveo je pijanica. Ova poseta je bila veoma kratka, ali je malog princa duboko rastuzila.




    - Sta ti tu radis? rece on pijanici, koga zatece cutljivog sa zbirkom praznih i zbirkom punih flasa ispred sebe.
    - Pijem, odgovori pijanica turobno.
    - Zasto pijes? upita ga Mali Princ.
    - Da zaboravim, odgovori pijanica.
    - Sta da zaboravis? raspitivao se Mali Princ koji ga je vec zalio.
    - Da zaboravim da se stidim, priznade pijanica obarajuci glavu.
    - Cega da se stidis? raspitivao se Mali Princ koji je zeleo da mu pomogne.
    - Da se stidim sto pijem! zavrsi pijanica i utonu konacno u cutanje.
    I mali princ ode zbunjen.
    "Odrasli su zaista vrlo, vrlo cudni", govorio je on u sebi dok je putovao.
    moomoo meee jooouu

  6. #6

    Odgovor: Mali Princ

    Izvanredna knjiga...
    Citah je mnogo puta i svaki put je doziveh na neki potpuno nov nacin...
    Mali Princ je definitivno jedno od najboljih dela ikada napisanih...
    Mislim da svi oni koji je nisu procitali nisu ni svesni koliko su na gubitku...jer ta knjiga ... ta knjiga obogacuje citaoca svojom komplexnoshcu tako jednostavno srocenom....ma... ta knjiga se ne cita,ona se dozivljava...

    Ubica mekog srca.

  7. #7

    13

    Jedna od omiljenih. Svaki deo za sebe je savrsen.
    Omiljen deo je dijalog izmedju Malog Princa i lisice..
    Ako vam deluje da je sve u redu, nešto vam je promaklo.

  8. #8

    Odgovor: Mali Princ

    - Svi ljudi imaju zvezde, ali one svima ne znače isto. Za one koji putuju zvezde su vodiči. Za druge, one su samo male svetiljke. Za naučnike one su problemi. Za mog poslovnog čoveka one su bile zlato. Ali sve te zvezde tamo gore ćute. Ali ti, ti ćeš imati zvezde kakve niko nema ...
    - Šta hoćeš da kažeš ?
    - Kada budeš noću gledao u nebo, budući da ću ja živeti na jednoj od njih, budući da ću se ja smejati na jednoj od njih, tebi će se činiti kao da se sve zvezde smeju!
    I on ponovo prsnu u smeh.
    - A kada se utešiš jer čovek se uvek uteši, bićeš srećan što si me upoznao. Uvek ćeš mi biti prijatelj. Želećeš da se smeješ sa mnom. I ponekad ćeš otvoriti svoj prozor, tako, iz pukog zadovoljstva ... A tvoji prijatelji će se čudom čuditi kada vide kako se smeješ gledajući u nebo. Tada ćeš im reći:
    - ''Da, zvezde me uvek uveseljavaju!''
    A oni će smatrati da si lud. Uvaljivaću te u grdne neprilike ...
    I on se ponovo nasmeja.
    - To će biti kao da sam ti, umesto zvezda, poklonio hrpu malih praporaca koji umeju da se smeju ...





    * * ** * ** * ** * ** * ** * *

  9. #9

    Odgovor: Mali Princ


    O tome koliko mi je draga
    i ... koliko mi je primenjiva

    najbolje govori - moj potpis !


















    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


  10. #10

    Odgovor: Mali Princ

    ... pamtim godinama jedno tumačenje Malog princa, prevedeno na naš jezik.

    Po njemu, lik lisice Egziperi je izgradio prema svojoj prijateljici, Francuskinji, koja je u Njujorku bila izbeglica, kao i on. U tekstu se kaže da su živeli u istoj zgradi i da su provodili sate i sate zajedno. "Ako ćeš doći u četiri, ja ću se radovati još od tri sata" - kaže lisica Malom Princu. Čuvena rečenica o zrncu radosti ljudske koje liči na zrno peska u pustinji (sećate se: avion je pao u pustinju!?). O dubini njegovih nežnih osećanja prema dotičnoj Francuskinji svedoči sama lisica svojim shvatanjima o pripitomljavanju.

    Lik ruže Egziperi je izgradio prema svojoj ženi, kapricioznoj i sklonoj ispadima poput poput gađanja tanjirima pred gostima i šetnja Central Parkom u bundi u doba žestokih letnjih vrućina (O, zar ne beše i ta ruža sujetna i ohola, a ipak jedna u hiljadu istih?). O ruži se mora starati iako ima trnje, iako je ponekad dosadna i liči na obavezu, i liči na sidro za onog ko bi da zaplovi malo sam.

    U tom tumačenju pominjalo se i Egziperijevo neobično, euforično ponašanje dok je pisao ovu knjigu... Posle svakog završenog poglavlja imao je običaj da zove telefonom svoje prijatelje i da im to čita satima, uzbuđenim glasom, kao da je imao neki predosećaj da dolazi nešto veliko od sudbine, nešto što ga i samog prevazilazi i potapa.

    Sećate se, avion je pao u pustinju?! Ima li bolje metafore za mnoštvo puteva u nepregledu od kojih svaki vodi ka ljudima?

    I poslednji let samog pilota Egziperija, nedugo posle objavljivanja "Malog Princa", odveo je Egziperija-pisca u nepovrat. Ali odveo ga je prema ljudima, premaprema dušama miliona koji će naučiti da pamte jedan predeo i da osluškuju zvezde u noći.
    ...
    Sklona sam da slutim i samo da slutim čime nas je taj Mali Princ ulovio i učinio zavisnicima... Čim on progovori onim svojim glasom punim zvezdanog zveckanja: " Molim vas... nacrtaj mi ovcu!" on kao da otvori jadan tamni arhetipski krater usamljenosti u nama: on istog trena postane naš alter-ego u duodrami, gospodsko dete u nama, dete koje nam šapne u srce kako ne znamo ni odakle smo došli, ni kuda idemo - a to je beskrajno zavodljivo jer je strašno.

    Vesna Aleksić, za Blic, Knjiga broj 16 / 01.02.2009./

  11. #11

    Odgovor: Mali Princ

    Nekoliko čarobnih rečenica
    -------Ja tada nisam bio u stanju da shvatim!Trebalo je da sudim o njemu po delima,a ne po rečima.On me je opijao mirisom i nadahnjivao.Nikada nisam smeo da pobegnem!Morao sam da naslutim njegovu nežnost skrivenu iza njegovih jadnih lukavstava.Cveće je tako protivrečno!Ali ja sam bio suvise mlad da bih umeo da ga volim.
    -Mnogo je teže suditi samom sebi nego drugom.Ako uspeš da sebi dobro sudiš,znaci da si pravi mudrac.
    ---Uobraženi ljudi uvek čuju samo pohvale.
    -Čovek je usamljen i medju ljudima.
    -------Izlažemo se opasnosti ako dopustimo da nas pripitome.
    -A kada se utešiš(čovek se uvek uteši),bices zadovoljan što si me upoznao.Uvek ćes biti moj prijatelj.Želećeš da se smejes sa mnom.I ponekad ćeš otvoriti svoj prozor ,onako,iz zadovoljstva....A tvoji prijatelji će se veoma čuditi kada vide kako se smeješ gledajući nebo.Tada ćeš im reći:"Da,zvezde me uvek zasmejavaju!"A oni će misliti da si lud.
    Oci,prilicno krupne i otvorene,zracile su uvijek mirnim i nepomucenim sjajem koji me privukao vec od prvog dana

  12. #12

    14 Odgovor: Mali Princ


    "I sada, naravno, prošlo je šest godina... Još nikad nisam pričao ovu priču.
    Kad su me drugovi ponovo videli, bili su veoma zadovoljni što me vide živa. Bio sam tužan ali sam im rekao:
    "To je od zamora..."
    Sad sam se malo utešio. To jest... ne sasvim. Ali znam da se on vratio na svoju planetu, jer u zoru nisam pronašao njegovo telo. To nije bilo tako teško telo...
    A ja volim noću da slušam zvezde. Kao pet stotima miliona zvončića...
    Ali, evo, događa se nešto neobično. Na brnjicu, koju sam nacrtao za malog princa zaboravio sam da stavim kožni kaiš! Nikada je neće moći da namesti svojoj ovci. I ja se pitam: "Šta li se dogodilo na njegovoj planeti? Možda je ipak ovca pojela ružu..."
    Ponekad kažem sebi: "Naravno da nije! Mali princ zatvara svake noći svoju ružu pod stakleno zvono, dobro pazi na svoju ovcu..."
    Tada sam srećan. I sve zvezda se smeju umiljato.
    Po nekada opet kažem sebi: "Katkada je čovek rasejan i to je dovoljno! Jedno veče zaboravio je stakleno zvono, ili se možda jedne noći ovca iskrala nečujno..."
    Tada se svi zvončići pretvaraju u suze!...

    Velika je to tajna.

    Za vas koji isto tako volite malog princa, kao i za mene, nije ni malo sve jedno da li je negde, bogzna gde, jedna ovca koju ne poznajemo, pojela ili nije, jednu ružu...
    Pogledajte nebo. Zapitajte se: Da li je ovca pojela ružu ili nije? I videćete kako se sve menja...

    I nijedna odrasla osoba neće nikad razumeti da to ima toliko značaja!"

    __________________________________




    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


  13. #13

    Odgovor: Antoan de Sent Egziperi

    Mali princ je knjiga koju svako biće na planeti treba da čita i to više puta u životu...
    Poruku je izmenio Goga, 28.05.2009 u 15:19 Razlog: bold + slova u boji

  14. #14

    14 Odgovor: Mali Princ

    Tako mali princ pripitomi lisicu. A kad se dan rastanka priblizi:
    -Ah! rece lisica... Plakacu.
    -Sama si kriva, rece mali princ, nisam ti zeleo nikakva zla, ali ti si htela da te pripitomim.
    -Naravno, rece lisica.
    -Ali ti ces plakati, rece mali princ.
    -Naravno, rece lisica.
    -Znaci, time nista ne dobijas!
    -Dobijam, rece lisica, zbog boje zita.
    Zatim dodade:
    -Idi, pogledaj ponovo ruze. Shvatices da je tvoja jednistvena na svetu. Vrati se onda da mi kazes zbogom, a ja cu ti pokloniti jednu tajnu.
    Mali princ ode da ponovo vidi ruze.
    -Vi uopste ne licite na moju ruzu, vi jos nista ne znacite, rece im on. Niko vas nije pripitomio, i vi niste nikoga pripitomile. Vi ste kao sto je bila moja lisica. Bila je to obicna lisica slicna stotinama hiljada drugih. Ali ja sam od nje napravio svog prijatelja, i ona je sada jedinstvena na svetu.
    Ruze su se osecale veoma nelagodno.
    -Lepe ste, ali ste prazne, rece im on jos. Covek ne moze da umre za vas. Naravno, obican prolaznik poverovao bi da moja ruza lici na vas. Ali ona sama znacajnija je od svih vas zajedno zato sto sam ja nju zavoleo. Zato sto sam nju stavljao pod stakleno zvono. Zato sto sam njoj napravio zaklon. Zato sto sam radi nje poubijao gusenice (sem one dve-tri radi leptirova). Zato sto sam nju slusao kako se zali, hvalise ili kako ponekad cuti. Zato sto je to tvoja ruza.
    I on se vrati lisici.
    -Zbogom, rece joj on...
    -Zbogom, odgovori lisica. Evo moje tajne. Sasvim je jednostavna: covek samo srcem dobro vidi. Sustina se ocima ne da sagledati.
    -Sustina se ocima ne da sagledati, ponovi mali princ da bi zapamtio.
    -Vreme koje su ulozio oko tvoje ruze cini tu ruzu tako dragocenom.
    -Vreme koje sam ulozio oko moje ruze... rece mali princ da bi zapamtio.
    -Ljudi su zaboravili tu istinu, rece lisica. Ali ti ne treba da zaboravis. Ti si zauvek odgovoran za ono sto si pripitomio. Ti si odgovoran za svoju ruzu.
    -Ja sam odgovoran za svoju ruzu, ponovi mali princ da bi zapamtio.




    kad si dete nerazumes je bas
    kad porastes i citas ponovo
    pozelis da si opet mali

    to je ustvari prava mala dzepna biblija
    Poruku je izmenio maksimilijan, 28.05.2009 u 15:56

  15. #15

    Odgovor: Mali Princ

    ...-Idi, pogledaj ponovo ruze. Shvatices da je tvoja jednistvena na svetu. Vrati se onda da mi kazes zbogom, a ja cu ti pokloniti jednu tajnu.
    Mali princ ode da ponovo vidi ruze.
    -Vi uopste ne licite na moju ruzu, vi jos nista ne znacite, rece im on. Niko vas nije pripitomio, i vi niste nikoga pripitomile. Vi ste kao sto je bila moja lisica. Bila je to obicna lisica slicna stotinama hiljada drugih. Ali ja sam od nje napravio svog prijatelja, i ona je sada jedinstvena na svetu.
    Ruze su se osecale veoma nelagodno.
    -Lepe ste, ali ste prazne, rece im on jos. Covek ne moze da umre za vas. Naravno, obican prolaznik poverovao bi da moja ruza lici na vas. Ali ona sama znacajnija je od svih vas zajedno zato sto sam ja nju zavoleo. Zato sto sam nju stavljao pod stakleno zvono. Zato sto sam njoj napravio zaklon. Zato sto sam radi nje poubijao gusenice (sem one dve-tri radi leptirova). Zato sto sam nju slusao kako se zali, hvalise ili kako ponekad cuti. Zato sto je to tvoja ruza.
    I on se vrati lisici.
    -Zbogom, rece joj on...
    -Zbogom, odgovori lisica. Evo moje tajne. Sasvim je jednostavna: covek samo srcem dobro vidi. Sustina se ocima ne da sagledati.
    -Sustina se ocima ne da sagledati, ponovi mali princ da bi zapamtio.
    -Vreme koje su ulozio oko tvoje ruze cini tu ruzu tako dragocenom.
    -Vreme koje sam ulozio oko moje ruze... rece mali princ da bi zapamtio.
    -Ljudi su zaboravili tu istinu, rece lisica. Ali ti ne treba da zaboravis. Ti si zauvek odgovoran za ono sto si pripitomio. Ti si odgovoran za svoju ruzu.
    -Ja sam odgovoran za svoju ruzu, ponovi mali princ da bi zapamtio.


    Taj deo mi je ostao u sećanju kad sam prvi put pročitala knjigu sa nekih osam godina...mišljenja sam da to nije nikako knjiga za decu (deca ne shvataju poentu knjige, oni je gledaju kao malu avanturu), to je knjiga za nas "odrasle" ...obožavam i ja jednu ružu
    Poruku je izmenio cvishna, 05.06.2009 u 08:35 Razlog: ...zbog najcrvenije ruže u mom srcu...

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Mali Radinci
    Autor airplanejunior u forumu Srem
    Odgovora: 11
    Poslednja poruka: 23.07.2021, 00:02
  2. Mali Iđoš uveo crnogorski jezik
    Autor Turkmenbashi u forumu Bačka
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 09.05.2011, 19:31
  3. Mali saveti za velike promene
    Autor SQUAW u forumu Zdravlje
    Odgovora: 33
    Poslednja poruka: 20.10.2010, 18:03
  4. Bertonijev mali problemcic
    Autor lukasbertoni u forumu Ljubav
    Odgovora: 22
    Poslednja poruka: 30.08.2009, 08:58
  5. Mali info o kvalitetu filmova
    Autor SQUAW u forumu Softverski problemi
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 27.05.2008, 21:13

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •