Subotica - Umrli od gladi...
Prikaz rezultata 1 do 9 od ukupno 9
  1. #1

    Subotica - Umrli od gladi...

    Majka i sin umrli od gladi


    SUBOTICA - Viktorija Vojnić - Hajduk (84) i njen sin Ivan (56) umrli su od gladi u svojoj kući u Ulici Vajski vinogradi br. 23 na periferiji Subotice. Stravičan uzrok smrti majke i sina otkriven je tek posle obdukcije u subotičkoj bolnici.
    Der Šeregelj Edit, predsednik Okružnog suda u Subotici je saopštila da je obdukcijom tela rešen kompletan slučaj.
    - Svi smo proglašeni krivima, jer je u 21. veku dvoje ljudi umrlo od neuhranjenosti - kaže predsednica subotičkog Okružnog suda. - Nebriga društva ih je ubila. Kao istražni sudija i predsednik suda često po zapustenim kućama pronalazim mrtve stare ljude kojima nije imao ko da pomogne. Oni izgledaju kao robijaši iz Aušvica.
    Prema rečima Der Šeregelj Edit ljudi po periferiji umiru jer nemaju šta da jedu dok se lokalna samouprava razmeće gradnjom već izgrađenih puteva. Ona upozorava da su ove dve smrti opomena i za sve nas.
    svaki komentar je suvisan... vlast nam je takva kakva je, ali smo pali i na generalnom ispitu medjuljudskih odnosa... Srbija na pocetku 21. veka
    You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not your fucking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world.
      Vrh

  2. #2

    Odgovor: Subotica - Umrli od gladi...

    SUBOTICA - Viktorija Vojnić-Hajduk (79) i njen sin Ivan (58 ), koji su godinama živeli na ivici egzistencije, umrli su od gladi čekajući socijalnu pomoć. NJihove leševe je pronašao mesar kod koga je Ivan povremeno radio da bi pored socijalne pomoći koju su primali zaradio koricu hleba.
    - Dežurni lekar je 31. oktobra utvrdio smrt Viktorije i Ivana u 16.30, a naša uviđajna ekipa u večernjim satima nije mogla da utvrdi razlog smrti. To je učinio obducent 1. novembra. NJegovo mišljenje je ujedno i rešilo predmet i sve nas proglasio krivim jer su pokojna i pokojni umrli od gladi u Subotici, u 21. veku. Stručnjaci kažu da smrt u od gladi nastupa posle tri nedelje gladovanja. To su činjenice. Suđenje, pronalaženje krivaca, određivanje kazne prepuštamo vama. Kao predsednik i kao istražni sudija svakog dana se suočavam s tim da napisano, a ne sprovedeno u delo je mrtvo slovo, bez obzira na to da li je pročitano, naučeno do ispita ili prosleđeno, sve se to prepušta zaboravu koji uvek pobeđuje - izjavila je Edit Der-Šeregi, predsednik Okružnog suda u Subotici.
    Viktorija je pre nekoliko meseci imala moždani udar i bila je nepokretna, pa stručnjaci misle da je Ivan prvi umro, a njegova majka je nepomično čekala da smrt dođe po nju.
    - Bio sam šokiran kada sam čuo šta se dogodilo. Nisu se ni sa kim družili, bili su povučeni i niko od nas komšija nije imao pojma da im treba pomoć. Svi osećamo krivicu - kaže komšija Jožef Braun i žali što nije imao prilike da im pomogne.
    Viktorija i Ivan su čekali pomoć od Crvenog krsta. Pomoć je stigla, ali kada su oni već bili mrtvi. Na vratima kuće u ulici Bajski vinogradi 23, preko puta ulaza u Bajsko groblje, gde su živeli, zalepljeno je obaveštenje da će se pomoć deliti 1. novembra. Obaveštenje nije imao ko da pročita jer kada ga je radnik Crvenog krsta lepio na vrata Viktorija i Ivan su već bili mrtvi.
    Ivan je, takođe bio bolestan. Imao je čir na želucu, koji je krvario, ali nije imao novca da kupi lekove i da se leči. Jožef Braun kaže da je Ivan bio spretan majstor. Razumeo se u struju i stolarstvo iako nije imao nikakvu diplomu. Zbog toga je radio za sitniš, tek toliko da majci i sebi obezbedi nešto za jelo.
    Boldovala sam neke recenice u tekstu u kojima se navodi da nisu umrli bas od gladi nego su bili i bolesni. Ona ima 70 godina, a sin 58. Gde su im rodjaci, deca i prijatelji?
    Tako da je ovo jos jedna vest malo istrgnuta iz konteksta nasih predivnih novinara koji ne znaju sta da pisu. A ne tvrdim da drzava nije kriva, naravno da jeste ali nije sve bas tako kako novinari kazu. Ko zna da li je i ovo istina?
      Vrh

  3. #3

    Odgovor: Subotica - Umrli od gladi...

    ali opet cinjenica je da tim ljudima niko nije pruzio pomoc... upravo to gdje su im komsije, rodjaci, prijatelji...
    You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not your fucking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world.
      Vrh

  4. #4

    08 Odgovor: Subotica - Umrli od gladi...

    činjenica da nadležne institucije peru ruke od svega, tj. prebacuju lopticu na ovoga ili onoga danas nikoga ne bi trebalo da iznenađuje obzirom na činjenicu u kakvoj državi živimo (na žalost). ljudskoj gluposti naravno nikad kraja, jer se najviše polemiše da li su umrli od gladi ili od pothranjenosti (ja u tome ne vidim neku veliku razliku, jer je sin Ivan imao oko 45 kilograma, sa čirom ili bez njega). ono što bi trebalo da zabrine je činjenica da je zatajilo ono ljudsko, a to se odnosi na rodbinu, prijatelje i komšije.
    nattydread is coming to dinner
      Vrh

  5. #5

    Odgovor: Subotica - Umrli od gladi...

    Citat nattydread kaže: Pogledaj poruku
    čono što bi trebalo da zabrine je činjenica da je zatajilo ono ljudsko

    Upravo to je pravo pitanje i stvar oko koje treba da se povede polemika.
    Zar smo toliko otudjeni da se setimo jedni drugih samo kad nam nesto treba ......

    No odoh ja u off-topic , a i vec imamo temu o tome .....
    Possibility of dream come true makes life worth living.....
      Vrh

  6. #6

    Odgovor: Subotica - Umrli od gladi...

    Citat nattydread kaže: Pogledaj poruku
    ono što bi trebalo da zabrine je činjenica da je zatajilo ono ljudsko, a to se odnosi na rodbinu, prijatelje i komšije.
    Baš to me i zabrinjava u ovom društvu. Ma, za državu sam ja samo JMBG, broj u poreskoj upravi, socijalnom. Pa, ako oni zataje, nisu se ogrešili o čoveka nego o predmet. A nije veći greh ogrešiti se o predmet nego ogrešiti se o čoveka kojeg si poznavao lično, pozdravljao ih na ulici, pričao sa njim, živeo pokraj njega.
    Otuđenje i/ili nečovečnost i/ili nešto drugo?
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....
      Vrh

  7. #7

    08 Odgovor: Subotica - Umrli od gladi...

    Citat Mish kaže: Pogledaj poruku
    Otuđenje i/ili nečovečnost i/ili nešto drugo?
    možda sve ovo navedeno u kombinaciji. možda je ovo treće onaj famozni odgoj koji nosimo od kuće. svaka čast izuzecima, ali onaj običaj ustajanja starijim osobama u busu da sjednu, starijim komšijama da dotlegiš nešto iz dućana, da im pomogneš u nekim težim poslovima pomalo iščezava, pa se onda i dešavaju situacije kao ove. solidarnost i briga za ostale padaju polako u zaborav.
    nattydread is coming to dinner
      Vrh

  8. #8

    Odgovor: Subotica - Umrli od gladi...

    Samo je jedna stvar žalosnija od ove vesti,to je činjenica kako me ona uopšte ne čudi.Mi smo društvo u kome se pojedinac ne bori za samoga sebe,a kud bi se borio za onemoćale,stare,bolesne,ili gladne.Mi smo se predali stihiji i pristali da radimo za 8000din mesečno,bez osiguranja i polako,ali sigurno krećemo stopama ovih dvoje,nesrećnih ljudi-mi se uopšte ne borimo za sebe,odustali smo od sebe...lagano starimo bez prava na penziju,bez materijalne sigurnosti i onda završavamo kao jedna kratka vest u nekim od dnevnih novina...Izgleda da smo se prejeli raznoraznih govora sa bina,prejeli smo se 'velikih,svetlih ciljeva', a sad smo u poslednjoj fazi očaja kada prihvatamo sve,ma baš sve,kao da smo potpuno zaboravili na to da možemo barem ponekad i da odreagujemo...mi smo društvo u kome ne postoji n i minimum solidarnosti,jer da postoji ne bismo svi 'složno' posmatrali kako nas bespoštedno iskorišćavaju i pretvaraju u olupine koje sutra neće imati ni za hleb,a kamoli da nekome od njega daju parče...uzrok smrti ovo dvoje ljudi nije samo glad,jer pre te gladi je postojalo potpuno odsustvo ljudskosti,ali gde da bude ljudskosti kad mi sami gledamo kako su nam deca malokrvna,kako radimo za siću i ne činimo ama baš ništa...mi se ne borimo za sebe,a ne za komšije...iza ove gladi i iza ove smrti stoje oni mehanizmi pljačke i manipulacije kojima je ovaj narod doveden do siromaštva.Trebalo bi sprečiti 'konstruktore' tih mehanizama da ih 'instaliraju' u društvo i da se njima služe,pa neće biti gladi,biće nešto od one famozne 'socijalne pravde',ali kao što već rekoh za to je potrebna solidarnost,a kod nas je nema...mi smo prihvatili svoju sudbinu kao nešto nepromenjivo.Ne,ova vest zaista ne čudi.Jer,svi smo u njoj svojom apatijom,svojim nereagovanjem,odigrali svoju ulogu.Mi smo ovu vest DOZVOLILI!
      Vrh

  9. #9
      Vrh

Slične teme

  1. Subotica
    Autor Najgora u forumu Bačka
    Odgovora: 33
    Poslednja poruka: 25.02.2015, 10:21
  2. Više od 70 posto starih umire od gladi!!
    Autor Buba Erdeljan u forumu Spomenar
    Odgovora: 14
    Poslednja poruka: 16.01.2008, 14:19

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •