Savršen tata
Prikaz rezultata 1 do 13 od ukupno 13
  1. #1

    02 Savršen tata





    Sad kad ste otac, svi će očekivati da se ponašate kao takav!
    Nekoliko lekcija o roditeljstvu može da pomogne, ali na žalost to nije uvek opcija.
    Sve je u praksi.
    Da bismo Vam pomogli već na početku, pitali smo grupu mama šta su one očekivale od svojih partnera u prvim danima.


    Ostanite smireni

    Možda ćete imati osećaj panike kada babice, lekari, negovatelji nestanu i ostave vas da držite bebu.
    Ovo može da se podudari sa tim da se beba probudi jako plačući ili sa čudnim štucanjem od dojenja.
    To je vreme kad treba da ostanete pribrani i da podsetite partnera da je do sad obavila odličan posao.



    Znajte koga da pitate

    Držite listu ključnih brojeva telefona kraj telefona, tako da kada Vas obuzme panika možete brzo da pozovete najbolju osobu za savet.
    Pored brojeva babice, lekara, negovateljice, mame, ta lista može da sadrži još i brojeve prijatelja koji imaju decu, antenatalnog učitelja, lokalnog savetnika za dojenje ili nacionalnu liniju za dojenje.



    Kupujte dok ne padnete

    Nagomilajte ostave i frižider gomilom hrane idealnom za brze i lake obroke.
    Veoma često će biti toliko posla po kući da nećete imati vremena za kuvanje.
    Pored toga, u početku će obroci biti haotični i budite spremni da obezbedite hranu čim Vas pozovu.
    Naravno, još jedna opcija je i da stavite broj Vašeg lokalnog obavljača hrane.



    Takođe saznajte gde su bebi-redovi u Vašem lokalnom supermarketu tako da možete na brzinu da uzmete još pelena, bebi kreme, i druge potrepštine kad zatreba.



    Budite vratar

    Primetićete da ste u prvim danima veoma popularni kada Vaš partner i beba dođu kući.
    Otkrićete da nema veće atrakcije od nove bebe, kad prijatelji, porodica, komšije nagrnu u velikom broju samo da na kratko vide Vašeg novog člana porodice.
    Iako je lepo biti popularan, sigurno je veoma zamorno pratiti toliko ljudi kako ulazi i izlazi.
    Vidite da odložite posete ukoliko se Vaš partner, beba ili Vi osećate iznureni.
    Čak možete i da uvedete svoj režim, poput bolničkog, poseta, tako da stavite do znanja da su svi dobrodošli samo u periodu od npr. 14-16h.



    Kontrolišite telefon

    Vaš telefon će najverovatnije zvoniti non-stop jer će vas prijatelji i porodica zvati da vam čestitaju i da čuju nove vesti o bebi.
    Ukoliko neprestana zvonjava počne da vam smeta, snimite prijatnu poruku na sekretarici koja će da uključuje sve novosti o bebi.
    Ukoliko vam je do toga možete i da ih pozovete.



    Razmazite je

    Napravite partneru opuštajuću kupku, masirajte joj ramena, spremajte omiljena jela i donosite joj grickalice i piće dok doji.
    Prosečna mama ima bolove, umorna je, pod uticajem hormona, preuzbuđena, pa joj je potrebno da joj pomažete.
    Ona će ceniti Vaš trud da će na duži period to učvrstiti vašu vezu.
    Bićete bliži nego ikad ranije.



    Pričajte i slušajte

    Vama i Vašem partneru ovoga neće biti dosta.
    Pružite svom partneru kao i vašoj bebi istu količinu hvale i budite iskreni kada su u pitanju Vaša osećanja kao roditelja.
    Poslednja stvar koju želite je da prikrijete to kako na Vas utiče takvo iskustvo.
    Za uzvrat, Vi slušajte nju, probajte da razumete da iako je u isto vreme plačljiva i ushićena, sve što želi od Vas su ljubav i podrška.



    Seks i vaš partner

    Isprva, seks neće biti na visokom mestu na listi prioroteta vašeg partnera.
    Najvereovatnije će biti isuviše umorna, u bolovima, i svesna svog tela.
    Saslušajte je i učinite da se opet oseti voljenom i privlačnom.
    To možete učiniti tako što će te je puno maziti, pričati kako je lepa, čak i ako nije oprala kosu i ne izlazi iz pižame već nedeljama!



    Imajte prijatelja

    Ne zaboravite na sebe.
    Svakome je potreban neko za priču van porodičnog kruga.
    Dok će se vaš partner poveraveti drugaricama ili majci, vi se možete obratiti jednom od najbližih prijatelja, ili pozovite vašeg antenatalnog učitelja, da pričate o svim krvavim detaljima porođaja ili o bilo kakvim brigama da imate.
    To će vas bolje opremiti za poveravanje sa partnerom, i bićete u boljem duševnom raspoloženju prilikom kretanja na put u očinstvo.
    Poruku je izmenio Mish, 27.02.2015 u 18:57 Razlog: slicka

  2. #2

    11 saveta kako da i na daljini ostanete u kontaktu sa vašim detetom


    Ako Vas posao odvaja od Vašeg deteta češće nego što biste hteli, ove zanimljive ideje će pomoći da Vi i beba podelite vreme iako ste kilometrima daleko.

    1.
    Ako imate svoj omiljeni parfem, kapnite malo na njen jastuk kako bi je podsećao na Vas.

    2.
    Kupite ili sami napravite stikere na kojima ćete napisati Vaše i ime Vašeg deteta i zalepite ih na imena karaktera u knjizi.
    Takođe možete da zalepite slike Vas i Vašeg deteta preko njihovih slika.
    Uvijte knjigu i recite joj da je otvori prve noći kad ste na putu.

    3.
    Snimite kasetu na kojoj ćete Vi čitati priče pred spavanje.

    4.
    Pošaljite poštom ili mail-om dokumentarac o tome šta radite preko dana kada ste odsutni.
    Tu uključite i Vašu ishranu, način putovanja itd.
    Neka i Vaše dete to uradi.

    5.
    Lansirajte napad razglednica - šaljite razglednicu za svaki dan u nedelji.
    Probajte da nađete neke zabavne ili neobične.

    6.
    Uključite iznenađenja u Vaša pisma - strane valute, podmetače, figurice, Vaše crteže, latice cveća, konfete, slike iz novina, markice ili autobuske karte - da pokažete da mislite na nju.

    7.
    Ako i Vi i Vaše dete imate pristup internetu, pošaljite joj neke online razglednice.
    Ima dosta sajtova sa velikim izborom razglednica.

    8.
    Pronađite originalne stvari na kojima ćete pisati - papir u njenoj omiljenoj boji, stikere ili slike stvari koje Vaše dete voli.

    9.
    Pošaljite kući nešto para kako bi Vaše dete otišlo u zoološki vrt ili na zatvoreno igralište.

    10.
    Ukoliko kući posedujete telefon sa spikerfonom, recite svojoj supruzi da telefon stavi na sto za vreme večere tako da možete zajedno večerati.

    11.
    Pre nego što odete, sakrijte neka blaga po kući - to mogu biti neke igračke, stikeri, čokoladice itd.
    Nacrtajte mapu gde ste sve to sakrili, a onda je pošaljite.
    Ukoliko imate bežični telefon možete da pričate i da Vašem detetu dajete nagoveštaje dok je u potrazi za sakrivenim stvarima.

  3. #3

    Važnost očeva





    Nema sumnje da majke igraju najvažnije uloge u životima njihove dece.
    One su očigledni heroji dečjeg odgoja.
    Ali šta je sa ulogom oca?
    Koliko su bitni očevi sveta u poređenju sa svemogućom slikom majke?
    Moje mišljenje je da očevi imaju pojednako važnu ulogu kao i majke.
    Različitu, da.
    Verovatno ne kao dojenje, ili svežrtvujuća ali podjednako važna u razvojnom i emocionalnom blagostanju deteta.

    Očevi su čvrsti oslonci u našim životima.
    Oni su obala kojoj plivamo kada nam se ruke i noge veoma umore.
    Oni su snaga na koju se oslanjamo kada preduzimamo naše prve probne korake ka svetu.
    Očevi mogu biti nežni, snažni, krhki ili moćni, ali su verovatno i najjednostavnija ljubav koju ćemo ikada znati.

    Za ćerke, Tata je prvi muškarac kojega obožavaju... prve čovek čije oči sijaju od neodoljive zadivljenosti kada nas pogledaju.
    On je prvi čovek koji se zaljubljuje u nas.
    Za sinove, Tata je idol koga prvo požele da imitiraju... njihov odraz u ogledalu onoga što će biti i verovatno jedini muškarac koga će moći slobodno da vole.

    Tata je prvi muškarac koji nas je držao, kao roditelj koji voli, sa ogromnom knedlom u grlu, i jedino radost te ljubavi može da izbriše poražavajući bol davljenja neočekivanom sirovom emocijom.
    Mislim da kad otac drži njegovu novorođenu bebu, da je dirnut čistom ranjivošću po prvi put u njegovom odraslom životu, ostavljajući ga zauvek poniznim pred neobjašnjivim čudima života.

    Za majke, otac naše dece je osoba kojoj možemo da verujemo u pažljivom nadgledanju dece, onako kako bismo i mi.
    Sigurne smo u znanje njihove ljubavi prema našem dragocenom potomku.
    Tata je jedina druga osoba na svetu fascinirana svakom nijansom i žagorom naših beba.
    On je jedina osoba na planeti sa kojom možemo da zadovoljavamo našu potrebu za hvaljenjem i pričanjem o postignućima i srcoboljkama naše dece do nerviranja drugih ljudi...
    Osoba koja će biti podjednako zainteresovana i nikada neće zevati u lice našiem posvećivanju.

    Bez tata, ni mi ne bi bile mame.
    Iskoristiću ovo da im se zahvalim od sveg srca za ovu čast i što su naši partneri u ovom poslu podizanja dece.
    Znajte koliko ste voljeni i duboko poštovani, momci!
    Vi ste naši verni vojnici i tebate nam više nego što će te ikada shvatiti.

  4. #4

    Pet mitova o očinstvu


    Uverenja i istine


    Ako ste poput većine novopečenih očeva, verovatno imate i neke pretpostavke o kojima ne pričate o tome šta po vama znači biti otac. Te ideje su usađene u vašim iskustvima sa vašim ocem i u tome šta vi smatrate da okolina očekuje od oca. Na žalost, postoji malo izvora koji mogu da pomognu muškarcu da promisli o ovim temama ili testira te opšte mitove. Mada što više ispitujete i razumevate vaša neizgovorena očekivanja očinstva to su vam veće šanse da postanete otac kakav želite da budete.

    Možda najveći mit od svih je onaj da postoji samo jedna definicija �dobrog oca�. Ali očistvo nije fiksiran entitet. Posedujete moć da sami kreirate svoju verziju i da zadovoljite svoje i potrebe vaše porodice- i to možete stalno da radite. Od trudnoće i kroz prve godine očinstva, muškarci se menjaju i razvijaju jedinstveni identitet oca. Evo i pet drugih uverenja i istina koje se kriju iza njih.

    Mit 1: Samo osećanja trudnice su važna

    Telo vašeg partnera se menja tokom trudnoće i fokus na sam porođaj olakšava razmišljanje o tome kako su samo njena osećanja važna. Vaša briga za njeno fizičko i mentalno zdravlje je važna i sad i nakon bebinog rođenja, ali takođe su važna i vaša osećanja.

    Lako je budućem tati da uzbuđeno priča o pozitivnim stvarima postajanja oca. Mnogo je teže dati glas podjednako važnim- i neizbežnim- osećanjima straha i zebnje. Hoću li se onesvestiti prilikom porođaja? Hoće li biti nekih komplikacija? Da li će se promeniti naš odnos nakon porođaja? Mogu li težiti za karijerom i biti otac kakav želim?

    Vaš partner mora da zna za vaša osećanja. Mnogi muškarci drže svoje srahove od trudnoće i očinstva za sebe jer ne žele da opterećuju partnera dodatnim brigama. Ne plašite se da je opteretite. Mnoge žene žude za ovom vrstom interakcije, i znaju da očinstvo nosi izvesne izazove. Deljenje strahova sa vašim partnerom će vas zbližiti.

    Takođe možete da potražite i druge buduće očeve, pročitajte dobru knjigu o očinstvu, i posetite grupe podrške. Slobodno dozvolite sebi ispoljavanje osećanja ranjivosti i uzbuđenja. Ako stalno igramo uloge snažnih muškaraca, gubimo dodir sa samim sobom. Ako svoje brige iskažete za vreme trudnoće i ranog roditeljstva, testirate mit po kome mi samo pratimo naše partnere tokom procesa.

    Mit 2: Novorođenčadima u stvari ne trebaju očevi

    Jaka veza između vašeg partnera i bebe- naročto ako doje- vam nameće razmišljanje da li ste potrebni vašoj bebi. Budite sigurni da joj trebate. Vi ste bitna osoba u njenom životu, i vaše prisustvo je teši i smiruje. Da bi ste se i vaša beba povezali, držite je, ljuljajte, gučite sa njom, ali sačekajte da prvo jede kako bi imali njenu punu pažnju. Preuzimanje bebe nakon jela takođe omogućava vašem partneru da nadoknadi energiju nakon dojenja.

    Možete pomoći pri hranjenju bebe ukoliko vaš partner izmuza mleko u bočicu ili ako se odlučite da povremeno dopunite dojenje veštačkom hranom (formulom). Na indirektan način će te pomoći i vašoj bebi tako što će te pomoći vašem partneru po kući. Olakšavajući joj radnu normu je dobro za nju i omogućava joj više opuštajućeg vremena sa bebom. Zapamtite, vi pravite razliku u porodici.

    Mit 3: Muškarci ne znaju da brinu o maloj deci

    Ovo je velika laž koja sprečava očeve da imaju prvenstveno vezu sa bebom i stvaraju nepotrebnu uznemirenost majki koje misle da muškarci nisu sposobni da se brinu o novorođenima. Čak je i Dr Spok, noviji pedijatar i najprodavaniji autor, upozorio u svojoj prvoj knjizi da su muškarci podložni �trapavosti� oko beba. U sledećim izdanjima je promenio mišljenje, i vi možete, takođe. Sada znamo da otac može da bude detetov primarni brižnik (negovatelj). Roditeljstvo je posao koji se uči od svih, mama i tata. Ako provodite vreme sa vašom bebom razumeće te njene potrebe.

    Mit 4: Muškarci koji se posvećuju deci ne mogu da uspeju na poslu

    Muškarci se često uče da cene posao kao njihov primarni izvor vrednosti i samopoštovanja. Osnovna poruka društva je da muškarci koji se žrtvuju i biraju porodicu nad karijerom to rade zato što ne mogu da postignu uspeh na poslu. Ali mi se nalazimo na početku epske promene društvenih normi. Sve više muškaraca smatra roditeljstvo značajnim i da to podiže status očeva. Neki muškarci menjaju napredak u karijeri za vreme sa porodicom jer cene ispunjenje koje pronalaze u očinstvu, ne zato što ne mogu da se snađu na poslu. Muškarci više nego ikad smatraju da je biti dobar otac važno dostignuće u životu.

    Mit 5: Suđeno vam je da budete kao vaš otac

    Vaš otac će imati novo značenje kada postanete otac. Normalno je da se osvrnete na svoju istoriju i da pomislite, u dobru i zlu, da će te krenuti stopama vašeg starog. Ali vaš otac ne mora da bude vaš primarni uzor za ulogu roditelja. On je samo jedan primer toga kakav otac možete da postanete. Pogledajte i ostale koji su se brinuli o vama tokom života, uključujući i učitelje, kolege, prijatelje, ujake, braću itd i stvorite sopstveni identitet oca.

    U mom istraživanju po svetu, nisam pronašao nijedan dokaz o jednom doslednom modelu očinstva. Različite kulture očinstvu prisupaju na različite načine. U stvari, u nekim afričkim kulturama. �otac� je grupa ljudi, ne pojedinac. Očinstvo se društveno formira, što znači da se prilagođava potrebama individualnih kultura. To je tačno ono što su naši očevi radili. Za njih, dobar otac je značilo da se porodici obezbedi dom, hrana i obrazovanje. Naši očevi sigurno nisu provodili toliko vremena sa nama koliko bi mi hteli sa našom decom. Ali oni su radili ono što su mislili da je najbolje za nas, zadovoljavajući vremenom i društvene i porodične potrebe.

    Vi, takođe, morate da napravite izbore koji su najbolji za vašu porodicu. Probajte da sagledate očinstvo kao ulogu u koju srastate dok istražujete razne mogućnosti. Možete da iskoristite pozitivne stvari iz istorije vaše porodice i unesete ih u nove metode.

    Kako da testirate pet mitova o očinstvu:

    1.
    Porazmislite malo o tome kako postajanje ocem utiče na vas. Podelite vaša osećanja sa partnerom i sa drugim novim ili budući očevima.
    2.
    Držite, ljuljajte, pričajte sa vašom bebom odmah po rođenju
    3.
    Naučite kako da menjate pelene, kupate, hranite vašu bebu, i budite deo njegovog života
    4.
    Razmislite koje ste kompromise u karijeri voljni da donesete dabi provodili vreme sa vašim detetom. Ovo je eksperiment koji se dešava tokom vremena.
    5.
    Uzmite ono što vam se najviše sviđa kod vašeg oca, kolega, učitelja, prijatelja i rođaka kako bi stvorili vaš identitet oca. Svako ko je brinuo o vama može biti dobar uzor.
    Poruku je izmenio Mish, 27.02.2015 u 18:58 Razlog: slicka

  5. #5

    Ljubav i posle dolaska bebe





    Cesto se novi roditelji jako trude da ponovo uspostave fizicku i emotivnu bliskost koju su imali pre rodjenja deteta.
    Umor, obaveze i brige neprijatelj su erotske napetosti.


    Rec je izuzetno sredstvo komunikacije, kojim je moguce iskazati stanje duha i emocije.
    To doprinosi jacanju veze i pomaze parovima da se ponovo pronadju.
    Milovanje stimulise lucenje za zdravlje vaznog hormona endorfina, koji opusta i siri telom osecaj prijatnosti, ono se ne mora zavrsiti kompletnim odnosom.
    Usta su jedna od najvaznijih erogenih zona naseg tela.
    Od pocetka povezana su sa zdravim osecanjem zadovoljstva.
    Zagrljaj je gest podstreka koji priblizava muskarca zeni.
    U prvo vreme posle rodjenja deteta moze se dogoditi da muskarac zensko telo automatski veze za sliku majke, tj. osobe koja doji, a ne sliku voljene partnerke.
    Zato ne zaboravite tate da pohvalite haljinu majke, zadivite je cudesnom vecerom i jednostavno bice vam kao pre.
    Poruku je izmenio Mish, 27.02.2015 u 18:58 Razlog: slicka

  6. #6

    Odgovor: Savršen tata

    Uh, nisam sigurna da postoji savršen roditelj. Pa tako ni savršen tata. Ne znam ni da li imam viziju savršenog tate.
    Imate li je vi? Da li ste vi upravo savršeni ili je možda vaš partner savršen otac? Čime je zaslužio tu karakteristiku? Kako je to postigao?
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  7. #7

    Odgovor: Savršen tata

    svako djete ima nekoga ko ce se brinuti o njemu
    a savrsenstvo ne postoji samo malo dobro
    u svakom zlu ima nesto dobra

  8. #8

    Odgovor: Savršen tata

    Jednoga dana kad vam kose posede.....osvrnete se oko sebe i vidite da je vas sin(cerka)postao-la predivan roditelj pun paznje i razumevanja......e tad cete tek znati da ste i vi bili savrsen roditelj.Onako kako postupate vi sa vasom decom,tako ce i oni sa svojom.
    TO SAM JA !!!!

  9. #9

    Odgovor: Savršen tata

    Citat Mish kaže: Pogledaj poruku
    Uh, nisam sigurna da postoji savršen roditelj. Pa tako ni savršen tata. Ne znam ni da li imam viziju savršenog tate.
    Imate li je vi? Da li ste vi upravo savršeni ili je možda vaš partner savršen otac? Čime je zaslužio tu karakteristiku? Kako je to postigao?
    Svakako da ne postoji savršen roditelj, jer svi mi grešimo, isto kao što su i naši roditelji grešili...Samo se trudimo da iz njihovih grešaka nešto naučimo
    Vizija savršenog tate ...Pa nemam je...Sve se ruzne stvari zaborave i ostanu one lepe...Sad smo odrasli, roditelji su tu kao oslonac nama, i moji moram priznati dobro tu ulogu "odradjuju" ...
    Ja još nisam postala roditelj, maceha jesam i mislim da tu ulogu za sad dobro obavljam , mislim dobro sam se snašla, s obzirom da mi nije bilo sve jedno...
    A moj partner kao otac ...Moram priznati da me u nekim postupcima odusevi , a to je kad ima strpljenja da sedne sa njim i razgovara, objasni im u čemu greše, zašto trebaju ili ne trebaju da se tako ponašaju, a opet sa druge strane zna ponekad da bude malo više popustljiv ...Medjutim, zbog okolnosti, razumem ga, i do nekle opravdavam...
    Mislim da nisu svi ljudi "nadareni" da budu roditelji...Lično su mi najgori oni sto su dozivotno sebični, i koji jednostavno ne mogu da dele sa nekim svoju ljubav, usmeravaju paznju ka detetu...

  10. #10

    Odgovor: Savršen tata

    Svaki tata smatra da je savršen.
    "Za mene postoji samo putovanje putevima koji imaju srca. Tuda ja putujem, i jedini dostojan izazov je da se taj put pređe sav, do kraja. I tuda putujem, gledajući, gledajući bez daha".

  11. #11

    Odgovor: Savršen tata

    Nas tatica se u pocetku nije bas najbolje snalazio, ali me jako iznenadila kolicina njegove volje i spremnosti da ipak nesto ucini, da se angazuje. Uvek je otvoren za savet, cita clanke o roditeljstvu i deci u novinamai neustrucava se da razgovara na tu temu samnom, sa svojim ili mojim roditeljima, prijateljima.
    Kao roditelj se ne slazem sa konstatacijom da svaki tata misli da je savrsen.Nijedan roditelj ne razmislja o sebi na takav nacin.Mogu da konstatujem da se tata snalazi ili ne snalazi u ulozi roditelja ali ako se dobro snalazi to ga ne cini savrsenim tatom.Savrsenstvo u ulozi roditelja ne postoji.
    Kad bi meni dali kišobran, ja ga ne bih potrošio sam
    pola mesta ja bih dao nekom, ko je dobar a slučajno sam.

  12. #12

    Odgovor: Savršen tata

    Nisam savsen al sam definitivno tata za pozeljeti

    Sta znam gledam i ucim od drugih. Za sada mi ide dobro rekao bih,
    You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not your fucking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world.

  13. #13

    Odgovor: Savršen tata

    Citat swba kaže: Pogledaj poruku
    Nisam savsen al sam definitivno tata za pozeljeti

    Sta znam gledam i ucim od drugih. Za sada mi ide dobro rekao bih,
    Samo da potkrepim ovu svoju trvdnju cinjenicom...

    Elem, odemo mi pre neki dan na redovnu kontrolu kod naseg doce i kaze ti on nama kako mu je jako drago kad mu mi dodjemo u posjetu jer nosimo neku dozu pozitivnosti sa nama, da zracimo ljubavlju i brigom za nasim potomkom jelte. E onda se okrene meni i kaze da je divno gledati koliku paznju i podrsku pruzam svojoj supruzi i kako ce sigurno nasoj djeci mnogi zavidjeti kakvog oca imaju
    You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not your fucking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world.

Slične teme

  1. Vaš savršen odmor...
    Autor Lady S u forumu Turizam i putovanja
    Odgovora: 16
    Poslednja poruka: 16.01.2016, 15:21
  2. Tata
    Autor cvishna u forumu Porodica
    Odgovora: 70
    Poslednja poruka: 03.02.2015, 19:18
  3. Savršen... ali oženjen!
    Autor Lady S u forumu Ljubav
    Odgovora: 237
    Poslednja poruka: 17.02.2012, 23:48
  4. Tata, mama - dovodim Vam dečka/curu
    Autor little fairy u forumu Porodica
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 21.10.2009, 08:21
  5. Savršeni stranac
    Autor silvia u forumu Film i pozorište
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 03.12.2008, 11:47

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •