Sta znate o svojim precima? - Strana 3
Strana 3 od 4 PrvaPrva 1234 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 31 do 45 od ukupno 52
  1. #31

    Odgovor: Sta znate o svojim precima?

    Citat banatian kaže: Pogledaj poruku
    Ne razumem?! Išao na Solunski front? Sa koje strane? Ako su ti pradede bili vojni obveznici K und K monarhije, onda su svi bili u Honvedu ili već u Imperijalnoj vojsci.
    Svi su bili u K&K vojsci, a ovaj je na Solunski front stigao kao srpski dobrovoljac. Ja se ne stidim, oni su živeli tamo gde su živeli i bili su šta su bili. Uostalom, mislim da se kultura Srba stotinama godina razvijala baš najviše u Austrougarskoj, a da je ova istorija koju uče deca u školama falsifikat.
    Isto tako smatram da moj grad treba da se ponosi svim građanima koji su živeli i stvarali u njemu, ali to sada nije slučaj. Mnogi su izbrisani zbog prezimena ili nekih drugih svojih delatnosti, poput Ernea Kiša npr, no to je druga tema.

  2. #32

    Odgovor: Sta znate o svojim precima?

    Da li će neko da se javi sa informacijom ima li u Vojvodini Jelkića i Panića i gde? To su moji preci, ali ne znam tačno odakle su došli u Beograd, početkom 19. veka (detaljnije sam napisala u odgovoru 21). Ima li neko voljan da mi pomogne?

  3. #33

    Odgovor: Sta znate o svojim precima?

    Panića ima par porodica u selu Tovariševo. Selo se nalazi 15-tak kilometara od Bačke Palanke prema Baču. Eto malo sam pomogla

  4. #34

    Odgovor: Sta znate o svojim precima?

    Citat Kal_el kaže: Pogledaj poruku
    Ja znam da mi je neki dedin deda pobegao iz Crne Gore zbog krvne osvete jer je stalno tuko medvede po şumi i da je bio velik ko Kiklop ...
    Kad je umro zatrpaşe ga ali su mu noge virile iz groba jer je bio jako velik
    Posle su ste strane kod nogu nadzidali spomen ploçu da ne smrde i da se ne vide i da nam se komşije ne smeju kako smo nogati
    Ta,.. ovo je jedan od najsimpatičnijih postova koje sam pročitao u ovom kafiću!!!


    Inače ja sam Itebejac i mađar stoposto. To sam saznao iz Matičnih Knjiga i popisao sam sebi pretke do 1786-e godine. Moji su tad došli iz okoline grada Bekeša. Nije bilo jednostavno pretraživati jer je početkom 19. veka bilo 11 porodica sa mojim prezimenom, a oni nisu bili rodbina međusobno. Tako da su imali ona tzv. "špicnamena": "Buđi" sa mađarskog "gaćice", ali to se nisu odnosile na donji veš nego na ime sela u Mađarskoj - Buđi.
    Poruku je izmenio itebejac, 02.08.2008 u 17:05 Razlog: dopuna
    Ko rano poludi, ceo vek mu u veselju prođe!

  5. #35

    Odgovor: Sta znate o svojim precima?

    znam da se prezivam Miklos,miklosova fajta .Miklos je madjarsko ime i prezime koliko znam,ali ja sam Rusin(polutan),tj tata rusin mama bosanka,nisam im dosadjivao da mi previse pricaju o tome,ja sam rodjen na rodjendan dede sa tatine strane,a sestra na rodjendan dede sa mamine strane,ima tu neceg

  6. #36

    Odgovor: Sta znate o svojim precima?

    ihaaaaaaaaaaaj,ja bas puno toga znam tata mi je Crnogorac,dosao sa Kosova iz Djakovice,kupio plac u selu do Beograda.Njegov deda je bas iz Lijeve Rijeke oklen poticemo mi A.familija.Praded se za vreme 68 godine odselio sa Kosova,digo neke Sipce u vazduh i tako..nosim prababino ime ona se udala sa 15 godina za tog mog pradedu.On je imao 30.Tako i ja nekako na nju povukla Mama mi je iz Beograda.

  7. #37

    Odgovor: Sta znate o svojim precima?

    Znam da sam ja
    oni
    znam da su oni
    ja
    znam da sam ponosan
    znam da bi i oni
    bili.

  8. #38

    Odgovor: Sta znate o svojim precima?

    Ja u stvari ne znam, od koga tachno potichem jer
    jedan praded mi je bio rumun nemachkog porekla, imao i nemachno prezime koje promenio u srpsko, ozenio babu chistu shumadinku, zbog koje i veru promenio i uzeo krsnu slavu
    drugi chist crnotravac, ozhenio pomoravku
    treci srbin iz bosne ,baba takodjer iz bosne - ona iz vakufa on iz bugojna..
    ali
    iako lichim na dedu nemca/rumuna,
    po naravni sam sve na bosance
    njih najvishe i volim..

    moj sin je sve to + po ocu makedonac
    njemu je bash do yaya
    Never lie to someone that trusts you. Never trust someone that lied to you.

  9. #39

    Odgovor: Sta znate o svojim precima?

    Poprilično .
    Zbog činjenice da je neko iz familije uvek bio sveštenik (čak sam se smejao kada sam čuo da su pripadnici moje familije u ranije vreme bili "grđeni" kao "Popine") ostalo je mnogo pisanih dokumenata i epitafa sa podacima o rođenju, predacima i potomcima.
    Kako god...jedan istoričar (zaintrigirian neobičnim prezimenom) i par pripadnika familije su uspeli da sklope stablo koje vuče korene još od 1690g.
    Po tim podacima 3 brata su te godine krenuli na sever iz postojbine, Sandžaka, prvo se zaustavili u rejonu Užica a kasnije Valjeva. Za vreme Austro-turskog rata 1715-1718 jedan od njih je postao husarski kapetan i ostao u vojsci sve do 1728g. Majka prote Mateje Nenadovića (prvog predsednika vlade ustaničke Srbije) je bila iz naše familije . Grobovi ta 3 brata još postoje i na njima ima dosta podataka. Kasnije je jedan naš pripadnik poklonio biblioteku Uzun Mirku (negde oko 1764 godine), dugo godina je pisar kneza Miloša Obrenovića bio naš srodnik, neki istaknuti sveštenici su ostavili epitafe koje je bilo lako slediti...
    Sve u svemu...iako nas nema mnogo (možda svega 150-200 u celoj zemlji) lepo je znati svoje korene, dela i tragove predaka .
    Lav je možda kralj životinja ali nikada vuka nećeš videti da igra u cirkusu .

  10. #40

    Odgovor: Sta znate o svojim precima?

    Moji preci su imali burnu prošlost kao i preci ostalih forumaša...
    Imamo sačuvano porodično stablo još od 1700 i neke godine.
    O svakoj osobi mužkog roda iz porodičnog stabla imamo zapisane detalje (ponašanje, zanimaciju,narav, dobre osobine a neki i par loših), Iako imamo staro stablo neznamo iz kog tačno mesta su došli. Zna se sa sigurnošću da su došli iz srednje Slovačke u Selenču (Bačka), zbog nasilne madjarizacije tojest nacionalne i verske diskriminacije. To možda nekome zvuči strašno ali takva su to bila vremena, to je tada bilo normalno... Moja rodbina, barem ova u Yugi odavno se pomirila sa tim bolom koji je bio počinjen... Posle doseljavanja u Selenču, preselila se u Srem, jer su tu mogli slobodno verski da se izražavaju i nisu bila tako stroga pravila što se tiče nacionalnog izražavanja i jezika kao u Slovačkoj ( tadašnje oblasti Ugarske...)
    Izmedju dva svetska rata i posle drugog svetskog rata dosta članova porodice je napustilo svoju domovinu... Jugoslaviju.
    Nije mi bilo poznato da je neko od familije bio u partizanima, pa su verujem zbog toga bili prinudjeni, iako su neki bili u KPJ, da se odsele, jedan je otišo' u Ameriku da krampa (pre wwII) i vratio se imućan posle wwII pa je posle toga bio skraćen za glavu.. (dome slatki dome), drugi je nestao (možda) na putu za Argentinu, jedan deo porodice je otišao da živi u Nemačkoj a jedan čovek iz familije se vratio posle 200 godina u slovačku i se infiltrirao u KP slovačke, ostao da živi....
    Glavno stablo je ostalo da živi u Vojvodini...

  11. #41

    Odgovor: Sta znate o svojim precima?

    Devojacko prezime moje babe po ocu je bili Latas.Ona je potomak Omer pase Latasa.Nakon njegove smrti porodica mu se preselila u Srem u selo Sasince. Danas Latasovih ima i po Novom Sadu ,Rumi,....
    Deda po ocu je dosao krajem prvog svetskog rata u selo Asanja ,kao decak iz okoline Knina.Tokom rata otac mu je poginuo ,a mama se smrzla u snegu.
    Deda po majci se prezivao Kokinovic. Ziveo je u Brestacu. A priča se da su u Srbiji živela 3 brata: Veselin, Velimir i Kokan sa sestrom. Kada su Turci pokušali da im otmu sestru ubili su jednog Turčina i pobegli su u Srem i nastanili su se u Brestaču... Dedina baba se prezivala Vukmanovic. Njeni preci su iz Crne Gore(jos uvek u C.Gori postoji pleme Vukmanovic) i vode poreklo od Crnojevica.(tako da jaimam i malo plave krvi)

  12. #42

    Odgovor: Sta znate o svojim precima?

    Hm, uvek sam zapitkivala moje na ovu temu, ali su odgovor uvek izbegavali. Ne znam zašto al imaju neku teoriju da prošlost treba ostaviti gdi joj je mesto i da ne treba da se zamaram time. A ja bi volela da znam. Sve što su mi rekli je da smo poreklom iz Dušanovih plemena, negde iz okoline Kosova, da smo tokom velike seobe otišli u Liku. Kaže otac da je pola Liške divizije činila naša rodbina. Deda je za vreme Drugog svetskog rata iz Like došao u Banat. Za babu znam da je iz Zrenjanina. Otac je odrastao u selu u kome i sada živimo, a majka je došla iz Makedonije. Majčin otac je valjda makedonac, a majka italijanka... Il obrnuto. Neće da kažu, sunce im

  13. #43

    Odgovor: Sta znate o svojim precima?

    Moji preci poticu iz jednog malog gradica, kraj granice Nemacke i Francuske.
    Za vreme gradjenja Petrovaradinske tvrdjave, nastanili su se u danasnjem Petrovaradinu i od tad smo tu pustili korenje
    Mnogo izmesane krvi tece mojim venama.
    Moja prabaka je bila Italijanka poreklom.
    Za vreme drugog svetskog rata, prebegla je u Partizane, zasto i kako, taj deo istorije ne znam,znam da je bila bolnicarka u ratu, gde je i upoznala mog pradedu.
    Potom je bila babica
    Iz te ljubavi rodio se moj deda, jedinac je bio.
    On se pak, opet zaljubio u Poljakinju, moju baku.
    Dinastija
    Sa mamine strane,deda je poreklom sa Cetinja, ali je tokom sluzenja JNA upoznao Sremicu, pa se nastanio u Sremu.
    Mamini su krsni Crnogorci, koji su se nastanjivali u danasnjem Sremu.
    Ocigledno im planine nisu odgovarale, pa su pozeleli ravnicu.
    I takoC zahvaljujuci njima ja sam u Vojvodini i ne micem odavde

  14. #44

    Odgovor: Sta znate o svojim precima?

    Kod mene se brkalo sve i svasta u familiji.
    S' mamine strane sam poreklom Ruskinja.
    Moja prababa do baki je bila Litvanka ali je presla u pravoslavnu veru. Pradeda je bio plemickog porekla (Afanasjev). No, sa dolaskom Lenjina oduzeto im je svo imanje i raseljeni su u Uzbekistan (radi uzdizanje pasivnih krajeva).
    Pradeda po dedi je cist Rus dok je prababa Ciganka (ali nema veze sa ovim ciganima ovde, pravoslavka, zavrsila konzervatorijum...)
    S' tatine strane su svi Grci poreklom. Ali su bili komunisti pa su proterani iz Grcke posle 2. svetskog rata (cini mi se).
    Tako se mama i tata sreli u Tashkentu (gde se i ja rodila).
    A moja deca su sve to plus po njihovom dedi Crnogorci a po babi Vojvodjani...
    Veselo, veselo
    Budi pametan i pravi se lud

  15. #45

    Odgovor: Sta znate o svojim precima?

    Moj pradeda, a bakin tata (a mamin deda) je bio iz Bugarske koji je dosao u Sentu da radi kao povrtar, a prabaka, bakina mama je bila Srpkinja koja je zivela u Madjarsko i 1912. godine je cela familija prebegla u Srbiju i tu su se upoznali Pradedino ime ne znam, ali znam mu nadimak.. deda Kure Nisam pitala zasto.
    Sa dedine strane (maminog tate) svi su "domaci" Jedino je prabaka iz Banata

    Takodje, i sa tatine strane svi su nasKi. Imam pravo pravoslavno poreklo
    Krek, krek.. Ne gudra

Strana 3 od 4 PrvaPrva 1234 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Sve što treba da znate o glutenu
    Autor silvia u forumu Zdravlje
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 22.02.2015, 20:41
  2. Koliko ste zadovoljni svojim poslom?
    Autor Kunic u forumu Posao
    Odgovora: 125
    Poslednja poruka: 22.11.2013, 18:47
  3. Da li upravljate svojim zivotom?
    Autor diktatorka u forumu Psihologija
    Odgovora: 37
    Poslednja poruka: 27.02.2010, 20:11
  4. Znate li se smejati
    Autor sekula u forumu Astrologija
    Odgovora: 54
    Poslednja poruka: 27.12.2009, 21:33

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •