Sta znate o svojim precima? - Strana 4
Strana 4 od 4 PrvaPrva ... 234
Prikaz rezultata 46 do 52 od ukupno 52
  1. #46

    Odgovor: Sta znate o svojim precima?

    ...sa mamine strane svi su bili begovi, i njenog tata i njene mame. Kako sam ja čula, moja majka (mamina mama) je bila najbogatija jedinica, begovica koja se udala za mog djeda...kasnije, djed većinu prokockao, pa se mlad razbolio, i skoro sav imetak je otišao na liječenje. I da...bio je na smrt osuđen (svi sa mamine strane su bili komunjare ) iii...onda je majka išla da ga otkupi u Travnik. Onako filmski, pred samo ubijanje ona je došla. I djed i majka su bili neki operativci u partizanima...jedan mamin amidža (stric) je odveden u Jasenovac...a mamina tetka je prvoborac bila...

    ...s tatine strane, paori. Niko mi nije rekao sa sigurnošću, ali preci sa dejkine strane su Rumuni, valjda došli iz nekog grada Denta ...a bakini su isto iz mjesta koje je na granici sa Rumunijom, Žitišta. Kao što rekoh, paori...velika imanja sa obe strane...ali skoro pa nema ko više to da obrađuje, osim ako se ja ne latim traktora.

    Mix...samo takav...da se naježiš.
    Pa čemu onda osmeh što sam ja ničija
    kad je to, zapravo, najgore što može da ti se desi?

  2. #47

    Odgovor: Sta znate o svojim precima?

    Citat starsica kaže: Pogledaj poruku
    Imam pravo pravoslavno poreklo
    Takodje.

    Zadnjih sam par godina, samoiznenadjena kolicinom sopstvenog ustashtva, gejizma i chedizma bas namerno kopala i rovala koLjenima i koLjenima unazad, vapeci za otkricem bilo kakvog upliva neke druge vere, rase, nacije.. Ma kakvi, nema nista.
    ZnaĆi, sve je stecheno. Nista urodjeno.

    Majcino podriJetlo se vrti oko Bosansko - Hercegovackih, ustvari obrnuto, seljakanja, dok je otac Vojvodjanin, Banacanin. Paorska varijanta.

    O svojim precima znam to da medju njima nije bilo ubica, silovatelja.. Po koji Geda raspikuca i vandrokash ali generalno niko koga bih se sad morala odricati preko burde.
    Život nije, i nikada nije bio, pobeda sa 2:0 kod kuce protiv lidera lige, posle rucka u restoranu brze hrane.

  3. #48

    Odgovor: Sta znate o svojim precima?

    Gledam ova vaša porekla, pa vam zavidim. Znate nešto o svojim precima i njihovom poreklu, za razliku od mene koji znam za jednu generaciju unazad. Znam samo da je istorija moje porodice istorija smrti. Skoro svi muški članovi su okončali život pod nesrećnim okolnostima.

    Očevi roditelji su iz jednog malog mesta u Lici, u današnjoj Hrvatskoj. Njihovi roditelji su svi pobijeni za vreme NDH, po svoj prilici odmah 1942. Dedin brat je bio četnik, pa je po završetku rata pobegao, i nastanio se u Torontu. Umro je pre 5 godina i ostavio dedi simboličnu sumu kanadskih Dolara, inače ne bih ni čuo za njega.

    Mamini roditelji su iz Bosne, okoline Prijedora. Deda je bio vojno lice, pa su se ćesto selili. Znam da su jedno vreme proveli u Kavadarcima, Makedonija. Razveli su se jer je deda bio pijanica, umro je 1984 i ne sećam ga se. Mamin očuh je bio predobra osoba za vreme i mesto u kom je živeo. Poginuo je na ratištu u okolini Gradačca 1991. godine, nedugo nakon mog oca.

    Svi Srbi, pitanje koje se nametnulo iz prethodnih postova.
    Poruku je izmenio Morpheus, 26.04.2010 u 01:32

  4. #49

    Odgovor: Sta znate o svojim precima?

    Mati i svi sa njene strane su rodjeni Kraljevcani, i po ocu i po majci. Otac je poreklom iz Gnjilana. Kao gradjevinski inzenjer radio je u "Kablaru" u Kraljevu, gde se ozenio mojom majkom. 70-tih godina njegovi su roditelji napustili Kosovo i preselili se u Beograd.
    Znam pouzdano i:

    "Kad me neko pita od porekla sta sam,
    s ponosom mu velim, Srpkinjica da sam"!
    neunistiva zlojebaba!

  5. #50

    Odgovor: Sta znate o svojim precima?

    Poreklo moje porodice ne znam odakle vodi,ali se po crkvenim knjigama spominje negde krajem XVlll veka.Čukun deda je rođen u Vršcu 1852,pradeda 1878,deda 1912,otac 1938,ja 1959,moj sin 1983,a unuk 2005.To je ono što znamo sigurno,za ono pre treba videti u crkvi.
    KUBANAC

  6. #51

    Odgovor: Sta znate o svojim precima?

    Predivni partizani su spalili crkvene knjige, tako mi je rečeno u užičkom muzeju, pa sam morao po groblju da gledam i da slušam neke matore ljude da bih napravio stablo.Znam svoje stablo, sa obe strane od dolaska u Srbiju, ali ostalo, crkvene knjige u kojima je vođena evidencija pre toga, mogu da potražim na nekom zgarištu koje su napravile ustaše u Bosni ili neki partizani u Srbiji.

    Stoprocentno sam Zlatiborac, što je skroz ok, kako Lj. Mićić u 19. knjizi Naselja i poreklo stanovništva (jebeliga davno sam čitao pa ne mogu da se setim baš najjasnije naslova) nije bilo lopova, nije bilo palikuća, ubistava, rod se poštovao, nije se mešalo sa srodnicima i tako to.

    Jedni su se doselili iz Brodareva, drugi iz Štrbaca na tromeđi, treći iz Pljevalja, četvrti takođe iz Pljevalja, svi u u 18. veku.
    Mojih prezimenjaka ima jako malo, što onih koji su mi rod, što onih koji to nisu.
    Ima nas svega pedesetak u celoj Srbiji, a onda sam našao preko neta nekog lika koji se zove Kurt, a preziva isto kao ja. Međutim, nisam nikako mogao da skontam, da li je deda zveknuo neku nemicu dok je bio četvrte godine logorovanja u domaćinstvu, il' se neka budala sprdala sa tim prezimenom
    Najgora je uš što iz opanka iziđe.

  7. #52

    Odgovor: Sta znate o svojim precima?

    Prabaka, iz Donjeg Vakufa rodom, rodila četvoro sinova i jednu kćer. Za sinove nije ič marila, kćerka joj je bila sve svja a ona strah i trepet. Celog života nosila je cigaretu među usnama. Bila lepotica i veoma manipulativna. Njen muž, pradeda Marko, bio je pekar rodom iz Zenice. Čuvam još uvek dokument koji mu je izdat nakon završetka pekarskog zanata. Bio je crnomanjast, sa brkovima, nadživeo suprugu i sahranjen na Lešću, daleko od rodne grude tj Zavidovića, gde su on i prabaka živeli.
    Deka je isto kao i otac završio pekarski zanat, ali se uhvatio u partizane i žestoko mrzeo klerike, naročito katoličke. Tokom rata, više je ratovao protiv ustaša nego protiv Nemaca. Zbog njih je i prebegao u Srbiju. Tata sumnja da je bio u nekim tajnim odredima i da je bio pod poternicom NDH. Došao u Srbiju, upoznao baku dvanest godina mladju, raspuštenicu koja nije gubila vreme dok je on po vrletima Bosne jurio ustaše, te ga baka prevari i udade se za njega. Imali su divan brak i na žalost, samo mog tatu. Na grobu mu stoji petokraka i nikada nije pustio sveštenika u kuću. Baka se posle njegove smrti nije više udavala. Kod mojih bosanskih predaka vladao je matrijarhat. Žene su bile glava porodice. Poštovane i čuvane. Nijedna žena sa očeve strane nije bila zlostavljana i maltretirana. Ženska reč je i danas u našoj porodici poslednja.
    I bakina priča je potpuno netipična.
    Otac joj je bio Nemac izbegao u Rumuniju, pa u Vršac. Poliglota. Boem. Kafanski čovek. Jedan od onih koji krenu po cigarete pa dođu posle dve godine , ali bukvalno, tako je radio i celu Evropu tako obišao. Na proputovanju kroz Srbiju, u Kragujevcu sretne Janiku, visoku, vitku sa dugom plavom kosom. Janina majka bila je seoska vidarka, lečila i ljude i stoku, pravila meleme i čajeve, bila i babica, ali i pomalo vidovita. Deda Georg, kasnije prekršten u pravoslavlju u Đuru, zagleda se i oženi Janu. Tad je i primio pravoslavlje, promenio ime i prezime i uzeo krsnu slavu. Dvoje dece su izrodili u Kragujevcu, pa su se nakon nekoliko godina preselili severnije, gde i danas živimo. Prabaka Jana je bila divna i blaga žena. PraDeda probisvet, jebivetar. Sećam ih se kao kroz maglu. Baka je povukla očeve gene, imamo na njega gustu kosu, elokventnost, težak karakter i sklonost ka avanturama

    to su preci sa tatine strane...
    Never lie to someone that trusts you. Never trust someone that lied to you.

Strana 4 od 4 PrvaPrva ... 234

Slične teme

  1. Sve što treba da znate o glutenu
    Autor silvia u forumu Zdravlje
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 22.02.2015, 20:41
  2. Koliko ste zadovoljni svojim poslom?
    Autor Kunic u forumu Posao
    Odgovora: 125
    Poslednja poruka: 22.11.2013, 18:47
  3. Da li upravljate svojim zivotom?
    Autor diktatorka u forumu Psihologija
    Odgovora: 37
    Poslednja poruka: 27.02.2010, 20:11
  4. Znate li se smejati
    Autor sekula u forumu Astrologija
    Odgovora: 54
    Poslednja poruka: 27.12.2009, 21:33

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •