Patriotizam - Strana 4
Strana 4 od 7 PrvaPrva ... 23456 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 46 do 60 od ukupno 101

Tema: Patriotizam

  1. #46

    Odgovor: Patriotizam

    Bosna
    Jovan Dučić

    I ovi te, Svetla, idu da prodadu:
    Svi te vođi vode od trga do trga!
    Samo na pazaru tvoju cenu znadu,
    Tvoju snagu mere po teretu kvrga...

    O zemljo stvorena za svetle megdane,
    Uvek si na tezgi sramnih trgovaca;
    Svi prodaju tvoje kraljeve i bane,
    Krv tvojih sinova i zavet otaca.

    Drinu, pored iste i brazde i setve,
    Između dva pluća u istome dahu -
    Dve reči iz iste molitve i kletve,
    Dva anđelska krila u istom zamahu...

    Uvek protiv borca, lupež od početka;
    Uvek u otrovu noži iskuvani;
    I protiv zastave intriga i spletka;
    Uvek od trgovaca da te heroj brani!

    Još vezanog vode starca Vujadina,
    Pecija i Golub sad su prah i sena,
    Petra Mrkonjića pokrila je tmina:
    Svetla je legenda na trg iznesena.

    U Romaniji će Starina Novače,
    I Pivljanin Bajo u ljutom Drobnjaku,
    Zalud dohvatiti za zelene mače:
    Podli će se pazar da svrši u mraku!

    A u tvom su nebu sve molitve naše,
    O večna predstražo i slavi i plaču!
    Čista Božja kapljo iz zavetne čaše,
    Svetlo naše slovo pisano na maču!
    Scar tissue is stronger than regular tissue. Realize the strength, move on.

  2. #47

    Odgovor: Patriotizam

    Patriotizam je nesto sto se nosi u srcu,osecaj pripadnosti svojoj drzavi,postovanje drugih naroda i vera..Voleti svoju zemlju je nesto najlepse sto jedan covek moze imati,kakva je takva je,nasa je..A sta smo mi uradili da je popravimo?
    Банатска равница,српска лепотица..

  3. #48

    Odgovor: Patriotizam

    Citat Elita kaže: Pogledaj poruku
    Patriotizam je nesto sto se nosi u srcu,osecaj pripadnosti svojoj drzavi,postovanje drugih naroda i vera..Voleti svoju zemlju je nesto najlepse sto jedan covek moze imati,kakva je takva je,nasa je..A sta smo mi uradili da je popravimo?
    Bas o tome razmisljam ovih dana...



    Postoji lazni patriotizam, kao sto postoji i lazni moral.
    Oba pojma unistavaju bas ono u sta se kunu!

    Pravi patriota deluje svakim danom, sitnim koracima...
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  4. #49

    Odgovor: Patriotizam

    U zavisnosti od toga koliko kulturno nasleđe,a naročito jezičko,mesta na kome živimo priznamo svojim i poistovećujemo se sa njegovim odlikama,toliko se osećamo povezanim i sa samim tim mestom i ljudima oko sebe.(Naravno,potrebno je da i oni odgovaraju takvom 'patriotskom kodu' kako bismo ih doživljavali kao 'svoje').Patriotizam je,shodno ovom mom razmišljanju,prepoznavanje onih odlika koje nas čine zajednicom u odnosu na mesto boravka i/ili rođenja,osećaj pripadnosti istoj,priznavanje pripadnosti drugima kroz iste odlike.Upravo zbog svega toga,granice patriotizma su vrlo 'mutne',nema zapravo jasne granice i svako od nas ih postavlja prema sopstvenom 'odabiru' odlika prema kojima sebe i druge prepoznaje kao pripadnike jedne velike zajednice koja bi trebala da bude etnos,ali nije obavezno.Osećaj patriotizma je zbog toga vrlo, vrlo složen.Ukoliko uzmemo kao primer srpski narod,onda možemo zaista shvatiti svu složenost ovog osećanja,jer srpski narod jeste etnos,ali drugačije taj pojam shvataju,doživljavaju Srbi u Srbiji i Srbi van matice.Čak i u samoj matici postoje podele,pa tako drugačiji 'patriotski kod' imaju Srbi iz južne Srbije,a drugačiji vojvođanski Srbi,sa tim što u Vojvodini postoji podela na 'meštane' i 'dođoše' što uveliko usložnjava pitanje patriotizma,jer patriotizam nije jednostavno 'ljubav prema domovini',već i odnos prema sunarodnicima,bez obzira na 'geografske' podele istih.Sve to u velikoj meri doprinosi i samom odnosu ljudi na mesto na kome žive,na njihovu odgovornost prema njegovom razvitku.Ako uzmemo u obzir da u našem slučaju vrlo često 'genetski kod' izjednačujemo sa 'patriotskim kodom',onda dolazi do toga da vrlo često 'mesto boravišta 'ne priznajemo za domovinu,ili je tražimo izvan okvira 'boravišnog mesta'.
    Jedno je sigurno-adresa u ličnoj karti ne predstavlja konačno odredište na kome 'stanuje' naš patriotizam,čak ni zemlja naših očeva(ukoliko su živeli van sadašnje nam domovine)ne mora biti priznata za otadžbinu,niti se prema njoj osećati ljubav i vezanost.Patriotizam se filtrira kroz mnoge slojeve svesti jednog čoveka kako bi dobio svoj konačni oblik,a on ne mora imati puno sličnosti sa patriotizmom ljudi do nas.

  5. #50

    Odgovor: Patriotizam

    Uz to najvaznije je to da se Patriotizam,ljubav prema domovini ne pokazuje i ne nosi NA sebi vec U sebi..Gnusam se onih "patriota i rodoljuba" sto stave sajkacu,masnih brkova i drze tri prsta a ruke masne od pecenja i pevaju rodoljubive pesme..To je (za mene)sramota za Srbiju i tih ljudi se ja stidim,to su ti isti sto pevaju pesme u crkvi,slave slavu a psuju Boga..Takav patriotizam?Neka hvala..Ja volim moju Srbiju,moju Vojvodinu,moj Banat..Predstavljacu Srbiju u svetu na najlepsi moguci nacin,kulturno,argumentovano,trudicu se da krenem iz svog dvorista,da nesto pomognem roditeljima,da pomognem komsiji(da komsiiji ne crkne krava),da probudio onaj pravi stari srpski duh u ljudima i da ih nateram da vole majku Srbiju,nasu Vosu.. Zivi bili dragi ljudi
    Банатска равница,српска лепотица..

  6. #51

    Odgovor: Patriotizam

    Rekoh ja da je bolest ali na svu sreću izlečiva.

    Koliko sam učio u školi mislim da je patriotizam širi pojam.

    Kada mi neko zalepi post "Patriotizam" odmah pomislim na sve one patriJote.
    c'est en faisant n'importe quoi qu'on devient n'importe qui.

  7. #52

    Odgovor: Patriotizam

    Патриотизам је врста национализма. Патриотизам је поштовање и огромна љубав према својој земљи или земљи у којој живите. Патриота може бити и Турчин у Арабији.

    Национализам је спремност да се све учини за своју, нацију, огромна љубав према својој нацији и држави.

    Постоје многе многе врсте национализма: например религиозни национализам.

    Национализам је најчешње позитиван (љубав према свом народу) међутим ''постоје врсте'' национализма (познате под другим именом) које се представљају сасвим другачије и негативне су, то већ није национализам.

  8. #53

    Odgovor: Patriotizam

    Citat Srpski Radikal kaže: Pogledaj poruku
    Патриотизам је врста национализма. Патриотизам је поштовање и огромна љубав према својој земљи или земљи у којој живите. Патриота може бити и Турчин у Арабији.

    Национализам је спремност да се све учини за своју, нацију, огромна љубав према својој нацији и држави.

    Постоје многе многе врсте национализма: например религиозни национализам.

    Национализам је најчешње позитиван (љубав према свом народу) међутим ''постоје врсте'' национализма (познате под другим именом) које се представљају сасвим другачије и негативне су, то већ није национализам.
    Lepa stvar ali nema veze sa nacionalizmom,toliko veze ima ko Turci sa Arapima!

  9. #54

    Odgovor: Patriotizam

    Nacionalizam

    Nacionalizam je ideologija koji postavlja naciju, odnosno etničku zajednicu za osnovu ljudskog i društvenog zivota i koji održanju iste daje prednost nad bilo kojim drugim političkim i društvenim principima.

    Postoje različite vrste nacionalizama, s obzirom na različite definicije nacije koje se odnose na zajednički jezik, kulturu, društvene vrijednosti ili etničko porijeklo.

    Određeni fenomeni koji bi se mogli nazvati nacionalizmom su postojali kroz sve vrijeme historije, ali se u svom modernom obliku nacionalizam javlja tek u Novom vijeku, prvo sa stvaranjem apsolutnih monarhija koje su stvorile okvir za stvaranje zajedničkog nacionalnog identiteta među podanicima (najčešće u Zapadnoj Evropi), potom kao kulturni pokreti u višeetničkim državama gdje je prosvjetiteljstvo i širenje pismenosti dovelo do stvaranja posebnih nacionalnih identiteta.

    Nacionalizam se često prožima s drugim ideologijama kao što su konzervativizam, socijalizam i liberalizam. U 19. vijeku se nacionalizam počeo ispoljavati kao rasizam i imperijalizam, a u 20. vijeku je poslužio kao podloga za fašizam. Krajem 20. vijeka se pod određenim okolnostima počeo ispoljavati i kao vjerski fundamentalizam.

    Nacionalizam se u 19. vijeku nametnuo kao dominantna ideologija u svijetu te je imao ključnu ulogu u mnogim važnim događajima kao što je izbijanje prvog i drugog svjetskog rata, odnosno cijelog niza etničkih sukoba od kojih mnogi traju i do današnjeg dana.

    S obzirom na ulogu koju je odigrao u izbijanju nekih od najkrvavijih događaja u historiji, nacionalizam često ima pejorativno značenje te se povezuje uz etničku netoleranciju, etničko čišćenje, šovinizam i militarizam. S druge strane mu se često iz ideoloških razlika daje pozitivan predznak kada se manifestira u obliku oslobodilačkih pokreta protiv velikih imperijalističkih sila, odnosno kada daje poticaj za napredak kulture i tehnologije kroz miroljubivo natjecanje nacionalnih država što u biti predstavlja najpozitivniji oblik razumevanja nacionalizma.
    c'est en faisant n'importe quoi qu'on devient n'importe qui.

  10. #55

    Odgovor: Patriotizam

    Патриотизам и национализам су две веома сличне ствари. А то што многи национализам погрешно схватају (неки чак и патриотизам овде сматрају болешћу) је ваша ствар.

  11. #56

    Odgovor: Patriotizam

    Moja porodica je posle Drugog svetskog rata bila svrstana u drzavne neprijatelje.

    Za vreme komunista, bili smo to. Za vreme Milosevica, bili smo strani placenici i domaci izdajnici. Danas, "patriote" me gledaju blago podozrivo, znajuci ko su bili moji dedovi i pradedovi, znajuci da moj cale nikada nije bio clan SK...al' verovatno im ne izgledam dovoljno patriotski zato sto ne radim stvari o kojima je pisao Elita (par postova ispod). Plus, ne volim ni Gucu, ne slusam narodnjake, ne pijem pivo ni domacu radzu...ukratko, sumnjivo lice.

    Patriotizam se cuva u sebi.

    Patriotizam su tri prsta. Krstim se njima.

    Patriotizam je ono kada cujete Boze pravde a koza vam se jezi, bez da se prisiljavate na to.

    Patriotizam je osecaj koji vas, kada odete van zemlje, vec posle 10-ak dana tera da otprilike odredite u kom pravcu je Srbija, i da uhvatite sebe kako, nesvesno, sve vise i vise gledate u tu zamisljenu tacku.

    Patriotizam je kada osecate kako su vam pluca sira od ovog vazduha, kada se vracate u Srbiju.

    Patriotizam je zalost zbog svake crne marame koja je zadesila vas narod.

    Patriotizam je kada radite sve da se kukolj zbog koga je doslo do toga izopsti iz vaseg naroda.

    Patriotizam je kada mogu da se zakunem da je moje parce neba plavlje od bilo kog drugog na ovoj planeti.

    Patriotizam je kada volite svoj narod, ali i kada svojim ponasanjem uticete na druge narode - da ga i oni zavole.

    Patriote su ljudi koji se ne busaju u grudi vec licnim primerom svetlaju obraz, prvo sebi, a onda i naciji kojoj pripadaju. Kada bi vecina Srba tako razmisljala, mogli bi sebe da nazovemo nebeskim narodom...s (bar maleckim) pravom.

  12. #57

    Odgovor: Patriotizam

    Patriotizam je kada volite svoj narod, ali i kada svojim ponasanjem uticete na druge narode - da ga i oni zavole.

    klap klap klapprimerza ove
    Poruku je izmenio dani danguba, 15.10.2007 u 23:03 Razlog: nevredi

  13. #58

    Odgovor: Patriotizam

    Lovče na ljubav svaka čast na poruci.

    E da se tako većina razmišlja i ponaša u ovoj zemlji svi bi smo procvetali.

    Uzgred,

    dosta mi je ovih kvazi, "velikih", "pravih" patriota koji pevanjem patriotskih pesama (prikladnih i neprikladnih), busanjem u grudi, psovanjem neistomišljenika, preobrojavanjem krvnih zrnaca a sve to u stanju povišenog nivoa alkohola u kriv, misle da su istinski i "pravi" Srbi.

    Spominju istoriju, pretke a ne znaju ni osnovne podatke iz te istorije niti se, ni približno, ponašaju kao ti isti preci, koji su cenili i negovali ljudske vrline.

    Kunu se u boga, a ponašaju se kao najveći nevernici a crkve se sete u vreme slave, Božića i Uskrsa.

    Ej Srbijo...
    Doviđenja Srbijo ma gde bila!!!

  14. #59

    13 Odgovor: Patriotizam

    Патриотизам је љубав према својој земљи,народу,пореклу. Патриотизам је заједничка свест свих нас да поштујемо и ценимо дела наших предака, а у исто време и да заједнички радимо на добробити наших будућих поколења.
    Све остало је болест и вуче на самообожавање и егоизам.

  15. #60

    Odgovor: Patriotizam

    Ja sam nacionalista, a nisam sovinista, volim svoje, a ne mrzim druge
    ZVEZDA mi je sve...

Strana 4 od 7 PrvaPrva ... 23456 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Sumnja u patriotizam
    Autor Sirijus u forumu Dijaspora
    Odgovora: 29
    Poslednja poruka: 03.02.2008, 23:50

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •