PDV na (određenu) računarsku opremu smanjen na 8%
Prikaz rezultata 1 do 4 od ukupno 4
  1. #1

    PDV na (određenu) računarsku opremu smanjen na 8%

    Prodavci procenjuju da će smanjenje poreza sa 18 na 8 odsto dovesti do toga da prosečan računar bude jeftiniji za oko 35 evra.

    Smanjenje poreza se ne odnosi na takozvanu sekundarnu kompjutersku opremu, kao što su štampači i skeneri, a takođe se čeka i mišljenje Vlade Srbije na koje vrste monitora se odnosi niža poreska stopa.


    Srećko Miodragović, direktor CT ritejl, maloprodajnog dela Komtrejda, navodi na koje se kompjuterske elemente odnosi pravilnik o nižem porezu.

    "Kućište, matična ploča, memorija, optički diskovi, hard diskovi, zatim ceo računar u celini, naravno i tastature i miševi. Za građane će to značiti niže cene u proseku za 8,5 posto, biće im dostupniji računari", kaže on.

    "Moram da priznam da veliki broj građana kod nas nema tu kreditnu sposobnost da kupi neki kvalitetniji kompjuter. Prosečna konfiguracija sa TFT monitorom, koja je u rangu 400 evra, na njoj će građani od danas štedeti oko 35 evra", kaže Miodragović.

    Smanjenje poreza se odnosi i na prenosive (laptop) računare, ali ne i na štampače, male prenosne uređaje, skenere, MP3 plejere, USB, digitalne aparate – sve ono što se spolja dodaje na kompjuter biće oporezovano po stopi od 18 posto.

    Čeka se objašnjenje na koje se monitore odnosi niža stopa, a Saša Jocić, izvršni direktor distribucije za veleprodaju u Pakomu, kaže da ima još nekih nejasnoća.

    "Ono što može da stvori zabunu kod kupaca ili samih maloprodavaca je činjenica da neki proizvodi, koji inače mogu da uđu u sastav konfiguracije, kada se kupuju samostalno mogu biti oporezovani višom stopom od 18 posto", kaže Jocić.

    "To isto važi i za softver koji je instaliran na konfiguraciji - podleže stopi od 8 posto, a kada se kupuje samostalno, ide na 18", navodi on.

    "Takođe, to važi i za monitore koji imaju DVI priključak i trenutno se kod nas u sistemu tretiraju kao video-monitori, a ne kao monitori za računare i zbog toga i prilikom uvoza i prilikom pojedinačnog fakturisanja idu sa 18 posto PDV-a. To može da važi i za zvučnike i za još neke stvari", kaže on.


    Sagovornici B92 kažu da se cena računara u Srbiji ne razlikuje mnogo od zemalja u regionu, kao i da bi povećana prodaja mogla da dovede do toga da i Srbija jednog dana dođe u rang zemalja čiji su građani kompjuterski pismeni.

    "Trenutno je svuda u regionu stopa PDV-a na računare između 17 i 19 procenata, tako da smo mi po tom pitanju apsolutno korektni sa cenama, a što se samih cena komponenti ili gotovih konfiguracija u Srbiji tiče, odgovorno tvrdim da tržište radi svoj posao i da nema prevelikih marži", kaže Saša Jocić iz Pakoma.

    On, međutim, navodi da 70 odsto građana u Srbiji nema računar. "Statistika iz prošle godine pokazuje da je prosečan građanin koristio samo 44 evra na nešto što je vezano za informacione tehnologije", kaže Jocić.

    "U Hrvatskoj se godišnje troši 130, a u Sloveniji 300 evra po glavi stanovnika, tako da je jasno da mi zaostajemo za komšijama. Potražnja za kompjuterima će biti veća, kako zbog za nijansu nižih cena, tako i zbog onog psihološkog efekta da ne plaćam porez od 18 već od 8 odsto", kaže on.

    PDV od 18 odsto na kompjutersku opremu uveden je pre dve i po godine i od tada, prema statistici, građani troše sve manje novca na računare. Trgovci očekuju da se, posle letnjeg zatišja, prodaja kompjutera poveća.

    Navode i da bi smanjenje carina dodatno uticalo da kompjuterska oprema bude još jeftinija.


    B92
    Neki ljudi samo zinu, pa zagade okolinu...


    Nisam paranoičan, ali to ne znači da me neko ne progoni!
      Vrh

  2. #2

    Odgovor: PDV na (određenu) računarsku opermu smanjen na 8%

    Namerno sam boldovao određene delove, jer moram da ih prokomentarišem.

    Smanjenje poreza se ne odnosi na takozvanu sekundarnu kompjutersku opremu, kao što su štampači i skeneri, a takođe se čeka i mišljenje Vlade Srbije na koje vrste monitora se odnosi niža poreska stopa.
    Koji bolid periferne uređaje naziva "sekundarnom opremom"? Pa nije to sekundarna sirovina idiote jedan. I zašto koji moj štampačima i skenerima (u daljem tekstu će se ispostaviti još nekim uređajima) nije skresan PDV? Šta, oni kao nisu računarska oprema? Skener je inače sastavni deo tostera i zbog toga neće dobiti poresku olakšicu, dok se štampač koristi u prehrambenoj industriji prilikom konzerviranja hrane i takođe ne zaslužuje olakšice.

    "Kućište, matična ploča, memorija, optički diskovi, hard diskovi, zatim ceo računar u celini, naravno i tastature i miševi. Za građane će to značiti niže cene u proseku za 8,5 posto, biće im dostupniji računari", kaže on.
    A procesor? A grafička, zvučna ili mrežna kartica? Modem?

    Smanjenje poreza se odnosi i na prenosive (laptop) računare, ali ne i na štampače, male prenosne uređaje, skenere, MP3 plejere, USB, digitalne aparate – sve ono što se spolja dodaje na kompjuter biće oporezovano po stopi od 18 posto.
    To je nastavak za šta se još plaća 18%.

    "Ono što može da stvori zabunu kod kupaca ili samih maloprodavaca je činjenica da neki proizvodi, koji inače mogu da uđu u sastav konfiguracije, kada se kupuju samostalno mogu biti oporezovani višom stopom od 18 posto", kaže Jocić.
    Eto, to samo u Srbiji može da se desi.

    "Takođe, to važi i za monitore koji imaju DVI priključak i trenutno se kod nas u sistemu tretiraju kao video-monitori, a ne kao monitori za računare i zbog toga i prilikom uvoza i prilikom pojedinačnog fakturisanja idu sa 18 posto PDV-a. To može da važi i za zvučnike i za još neke stvari", kaže on.
    Evo ga primer savršenog debilizma. Umesto da donesu neki pametan zakon kako bi išli u korak sa svetom, oni se mlate sa klimama koje kaplju. Tipičan primer kretenizma i debilizma. Koja genijalnost "Monitori koji imaju DVI priključak i trenutno se kod nas u sistemu tretiraju kao video-monitori, a ne kao monitori za računare". Pa promenite sistem, magarčine jedne.

    "Trenutno je svuda u regionu stopa PDV-a na računare između 17 i 19 procenata, tako da smo mi po tom pitanju apsolutno korektni sa cenama, a što se samih cena komponenti ili gotovih konfiguracija u Srbiji tiče, odgovorno tvrdim da tržište radi svoj posao i da nema prevelikih marži", kaže Saša Jocić iz Pakoma.
    Joooooj što lažu. Lažu i u oči te gledaju. I pri tome se smeškaju. Sada će još ispasti kako su u Srbiji delovi za računar najjeftiniji.

    Da ne budem baš nezahvalan, konačno sam dočekao i nešto konstruktivno od ove vlade. Svaka čast, bilo je krajnje vreme. Ali zašto onda ne uradite sve do kraja, nego ostavite na pola.
    Neki ljudi samo zinu, pa zagade okolinu...


    Nisam paranoičan, ali to ne znači da me neko ne progoni!
      Vrh

  3. #3

    Odgovor: PDV na (određenu) računarsku opremu smanjen na 8%

    ... još uvek je blagi haos na tržištu računara... Zakon je donet negde oko 01. jula + 8 dana da prođe dok se neobjavi u Službenom glasniku - znači oko 9. je stupio na snagu.

    Elem, sačekam ja do 9. kako bi za firmu kupio 2 touch screen 17'' LCD monitora... Evo 3. dan je prošao, poslao sam zahteve za ponude na mail-ove 15-ak firmi što u NS, što u Bg (uvoznicima svih poznatih marki, distributerima, dilerima...) i nisam dobio konkretnu ponudu - niko ih nema na stanju! (svega 2 firme su mi dale ponude sa rokom isporuke od 2 nedelje do 30-40 dana...)

    Prvo su se vadili da Zakon nije jasan na koje komponente se odnosi i da ne znaju da ga tumače... pa su mi poručivali da su izgleda svi uvoznici povukli ove monitore sa tržišta - kao čekaju da rastumače zakon i da se tržište smiri!

    (Meni se čini da su odreagovali na stari način... čim se nešto novo sprema - odmah sve povuku sa tržišta, sačekaju da vide kako će konkurencija da odreaguje pa će tako i oni... banda.)
    _____________

    "Ne pada sneg da pomori svet, već da svaka zverka ostavi svoj trag."
    (Beli je svakako naj.... )
      Vrh

  4. #4

    Odgovor: PDV na (određenu) računarsku opremu smanjen na 8%

    Citat DarkRed kaže: Pogledaj poruku
    Prvo su se vadili da Zakon nije jasan na koje komponente se odnosi i da ne znaju da ga tumače... pa su mi poručivali da su izgleda svi uvoznici povukli ove monitore sa tržišta - kao čekaju da rastumače zakon i da se tržište smiri!

    (Meni se čini da su odreagovali na stari način... čim se nešto novo sprema - odmah sve povuku sa tržišta, sačekaju da vide kako će konkurencija da odreaguje pa će tako i oni... banda.)
    Stočari jedni. A svi su se obogatili piraterijom dok je moglo i nije im dosta. A sada se cigane za 20-30 evra, a svesni su da će i dalje zarađivati jednako kao i pre.
    Neki ljudi samo zinu, pa zagade okolinu...


    Nisam paranoičan, ali to ne znači da me neko ne progoni!
      Vrh

Slične teme

  1. Brak na određeno vreme?!
    Autor Lady S u forumu Porodica
    Odgovora: 31
    Poslednja poruka: 25.05.2010, 21:15
  2. Kako dan rođenja odrešuje našu sudbinu
    Autor Apolonija u forumu Astrologija
    Odgovora: 15
    Poslednja poruka: 01.07.2008, 21:46

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •