Palma
Prikaz rezultata 1 do 8 od ukupno 8

Tema: Palma

  1. #1

    09 Palma

    ćao, možeš li mi neko pomoći kada je u pitanju palma,ne znam šta joj ne odovara ima jako suhe listove iako je prskam i slabo izlaze mladi listovi

  2. #2

    Odgovor: Palma

    Možda joj ne odgovara vazduh u prostoriji, možda mesto na kom se nalazi ili je možda ne zalivaš dovoljno
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  3. #3

    Odgovor: Palma

    Citat mirka kaže: Pogledaj poruku
    ćao, možeš li mi neko pomoći kada je u pitanju palma,ne znam šta joj ne odovara ima jako suhe listove iako je prskam i slabo izlaze mladi listovi
    Cao Mirka. Prvo da pozdravim tvoj dolazak i prvi post.

    Palme su biljke koje vrlo brzo iscrpljuju hranjive sastojke iz substrata, tj. zemljista, pa ih treba cesce presadjivati u noviji supstrat-mesavinu zemlje. Preporucuje se svake, eventualno svake druge godine da se presade. Presadjivanje se uvek radi u prolece. Pri presadjivanju treba paziti da se zile na dnu saksije ne povrede. Ako ih dugo drzis na istom supstratu i ne presadjujes ih, onda mogu polako zadobijati hloraticne pege usled iscrpljenosti substrata i nedostatka pojedinih hranjivih makro ili mikro elemenata.

    Takodje, palme imaju svoj stadijum odmora preko zime-k’o i sve ostale biljke. U to vreme ne treba ih zalivati, jer im je tad vegetacija jako usporena i zalivanje moze da izazove trulez korena i hlorozu na listu.

    Inace, ovako ako li se pojavi neka hloroza ili jos gore neka nekroza ne bi bilo lose da prskas preko lista mesavinu sa folijarnim djubrivima koja odgovaraju palmama. To ce brzo nadoknaditi nedostatak elemenata u substratu, i bice ti biljke opet sveze, bez hloraticnih pega .

    Takodje kao sto to Squaw rece vodi racuna i o njihovom polzaju i vazduhu-One vole svetla mesta bez vetra. Preko leta pocev od juna palme se mogu iznositi i napolje. Sudove u kojima drzis palme treba zakopati u zemlju sve do vrha, a u septembru ih opet unosis unutra.

    Biljke za cas istrose ugljendioksid tj. CO2 iz zatvorene prostorije. A zna se da ga prosecno u atmosferi ima oko 0.03%, dok biljke vole znatno vece koncentracije. Zato je potrebno provetravati prostorije.

    ...................

  4. #4

    Odgovor: Palma

    Palma, mada ne izgleda tako, je veoma osetljiva, pogotovo na prekomerno zalivanje, na promaju i na drmusanje - pomeranje s mesta na mesto
    neunistiva zlojebaba!

  5. #5

    Odgovor: Palma

    Citat Aca1983 kaže: Pogledaj poruku
    One vole svetla mesta bez vetra. Preko leta pocev od juna palme se mogu iznositi i napolje.
    Istina, drveće koje ja imam je redom počelo da divlja & luduje kad sam počela da ga iznosim na terasu iako je lepo raslo i unutra, ali svež vazduh im toliko prija leti, da rastu kao džinovski pasulj a kad ga unosiš, naravno, opet ga vratiš na mesto koje mu odgovara.

    Palme su biljke koje vrlo brzo iscrpljuju hranjive sastojke iz substrata, tj. zemljista, pa ih treba cesce presadjivati u noviji supstrat-mesavinu zemlje.
    Vidiš, a ja sam čula da palme ne vole nikakvu petljanciju oko korena
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  6. #6

    Odgovor: Palma

    Ja imam palmu kući. Pravu pravcatu. Matora je jedno 17-18 godina. Visoka oko metar i po. Leti je na terasi, zimi u kuhinji, za sve ovo vreme je par puta presađivana. Nikakvih problema nije bilo sa njom. A posadili smo semenku što nam je ostala kada smo u radnji kupili urme.
    Neki ljudi samo zinu, pa zagade okolinu...


    Nisam paranoičan, ali to ne znači da me neko ne progoni!

  7. #7

    03 Razmnožavanje palmi

    Dali se neko razume u razmnozavanje palmi? Imam "lepeza" palmu kojoj iz stabla pri dnu izrastaju pelceri. Pokusala sam na nekoliko nacina da ih presadim ali bezuspesno.

  8. #8

    Odgovor: Razmnožavanje palmi

    Citat smiljka23 kaže: Pogledaj poruku
    dali se neko razume u razmnozavanje palmi? Imam "lepeza" palmu kojoj iz stabla pri dnu izrastaju pelceri. Pokusala sam na nekoliko nacina da ih presadim ali bezuspesno.
    Нећеш тако успети. Палма се врло лако размножава семеном, набери на мору или купи урме у продавници. Посеј то семе у пролеће и за месец - 2 ће кренути да ничу. Једимо је проблем што Палме као младе веома споро расту па им треба 3-4 године да се отвори лепеза или рибља кост. До тада расту само сабљице.

Slične teme

  1. Cikas palma - Cycas revoluta
    Autor Lady S u forumu Biljno carstvo
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 20.06.2009, 17:38
  2. Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 13.06.2008, 22:41

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •