Strategija za podsticaj rađanja
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 19
  1. #1

    Strategija za podsticaj rađanja

    Nacrt Strategije za podsticaj rađanja predviđa punu naknadu trudnicama za vreme bolovanja i novac za mlade bračne parove. Predviđeni su i dodaci za treće i četvrto dete. Strategija bi trebalo da bude usvojena u septembru. Ovaj dokument, u koju je Beta imala uvid, predviđa osam ciljeva: usklađivanje rada i roditeljstva, ublažavanje ekonomske cene podizanja deteta i snižavanje psihološke cene materinstva. Ciljevi strategije su i promocija reproduktivnog zdravlja adolescenata, borba protiv neplodnosti, zdravo materinstvo, populaciona edukacija i aktiviranje lokalne samouprave. Među merama za postizanje tih ciljeva su naknada u punom iznosu za vreme trudničkog bolovanja, povećanje dečijeg dodatka i povećanje broja korisnika, kao i isplata materinskog dodatka nezaposlenim majkama od rođenja do navršene tri godine života detata.
    Od 2010. godine uvelo bi se pravo na porodični dodatak za treće i četvrto dete u visini najniže osnovice doprinosa do punoletstva deteta, a od 2008. godine i besplatni udžbenici tokom celog školovanja za treće i četvrto dete.
    Nacrt strategije predviđa i ukidanje PDV-a za hranu, odeću, obuću i opremu za decu do tri godine.
    Predlaže se umanjenje dohotka za oporezivanje za iznos naknade za vreme porodiljskog odsustva i odsustva radi nege deteta, na ime izdržavanog člana porodice, na troškove boravka dece u predškolskim ustanovama, putne troškove i troškove stanovanja deteta za vreme osnovnog i srednjeg školovanja.
    Porodici sa decom gde je jedan roditelj mlađi od 35 godina nude se i olakšice pri kupovini prvog stana kroz obezbeđivanje povoljnih stambenih kredita kao i kredita za započinjanje biznisa.
    Strategijom su definisani i konkretni programi za brže i lakše zapošljavanje mladih, posebno žena i sprečavanje njihove diskriminacije, a posebno se naglašava značaj oca u podizanju deteta.
    U cilju podizanja nivoa rađanja u Srbiji, predviđena je i stručna pomoć parovima sa problemima steriliteta uz obezbeđivanje besplatnih lekova za prva dva pokušaja lečenja.
    Predviđa se formiranje Odbora za stanovništvo, porodicu i decu na nivou lokalne samouprave i posebnog Fonda za podršku porodici sa decom na nacionalnom nivou, a sredstvima fonda obezbeđivalo bi se ostvarivanje uvećanih prava koja nisu mogla da se ostvare iz budžetskih sredstava.
    Javna rasprava o Nacrtu strategije trebalo bi, prema najavama ministra za rad i socijalnu politiku Rasima Ljajića da počne tokom nedelje, a Vlada bi konačnu verziju trebalo da usvoji do kraja septembra.
    VojvodinaCafe - prvi, pravi i jedini vojvođanski portal. Online since 2006.
    Vojvodina nije geografski pojam, Vojvodina je način života.
    Uputstvo | Pretraga | Pravilnik | Kontakt | Like us | Follow us
    Hvala Ti na svemu!

  2. #2

    Odgovor: Strategija za podsticaj rađanja

    Konacno nesto konkretno da se pokrene...Do sad su sve bile neke prazne price, i obicni clanci po novinama a nista konkretno se nije preduzimalo...
    Nadam se da ce se nesto od tih predloga i usvojiti...A prvenstveno ukidanje poreza na deciju "opremu" i da trudnice primaju celu platu dok su na trudnickom...

  3. #3

    Odgovor: Strategija za podsticaj rađanja

    I meni je drago da ce se konacno nesti uraditi.Ja imam cetvoro dece a u avgustu ocekujem i peto.Krivo mi je jedino sto niko nista ne govori za peto dete.Zna li nekoda li imam nekakvih povlastica?

  4. #4

    Odgovor: Strategija za podsticaj rađanja

    Ne znam samo šta se do sad čekalo, svi pričaju o beloj kugi, a niko ništa da preduzme, pa eto ni ja, imam samo dva sina, za razliku od 6b06, kojoj treba dati orden "Majka Hrabrost".

  5. #5

    Odgovor: Strategija za podsticaj rađanja

    E kakav smo mi narod ... treba neko da nam plati da legnemo sa ...
    sopstvenom zenom
    Ko je za jednu voznjicu

  6. #6

    Odgovor: Strategija za podsticaj rađanja

    Citat Kal_el kaže: Pogledaj poruku
    E kakav smo mi narod ... treba neko da nam plati da legnemo sa ...
    sopstvenom zenom
    Nije u tome stvar...Zaista su ovde "troskovi" za malo dete jako veliki...Jednostavno radi se o tome da ljudi neki ne mogu svom detetu da priuste nesto sto je normalno...Pa stranci kad dodju zabezeknu se nasim cenama za bebi opremu...
    Pelene, hrana, cipelice, krevetac, garderoba....sve je jako skupo...
    Ja gledam mog brata, pa on i njegova zena nema sanse da bi se izvukli svaki mesec da ih roditelji ne pomazu...Da maloj ne kupuju neophodne stvari...
    A pre neki dan sam upoznala muskarca kome je zena u 9 mesecu trudnoce a on dobio otkaz na poslu...I sta sad oni da rade...Na koju oni pomoc da racunaju...Parola snadji se ko moze...
    Svaki roditelj uglavnom ima cilj da njegovo dete zivi bolje od njega, a ne da u zivotu svega bude zeljno...Nista gore nego da ti dete trazi nesto "obicno" a ti mu kazes "nemam"...

  7. #7

    Odgovor: Strategija za podsticaj rađanja

    Ma da li je moguce? Dobro su se setili.

    Krivo mi je jedino sto niko nista ne govori za peto dete.Zna li nekoda li imam nekakvih povlastica?
    Da se ja pitam zakonom bi bila zasticena kao beli medved.
    E sad, nisam sigurna, mogu samo da napisem sta sam nacula, a to je da za peto dete nemas nikakve povlastice.
    Umro je Ajnštajn, umro je Tesla...a i meni nešto nije dobro

  8. #8

    Odgovor: Strategija za podsticaj rađanja

    I ja sam cula isto to al nekako ne mogu da verujem.U svakom slucaju,ne radjam ni ja niti bilo ko drugi,decu drzavi,pa i ne moraju nista da daju.Do pre godinu dana nisam dobijala ni deciji dodatak,posto smo i ja i moj suprug radili,kazu-veliki nam je prosek plate,a dali oni znaju koliko treba novaca da bi skolovao troje dece a pri tom i beba...Zato se i ne nadam previse,samo je sramota sto ne daj Boze u slucaju bolesti,sve moras da platis ako hoces da ti dete ozdravi.Bar to da srede...SRAMOTA

  9. #9

    Odgovor: Strategija za podsticaj rađanja

    Strategija.....iluzija....imam dvoje dece,zaposleni smo i ja i suprug,nemamo pravo na deciji dodatak,jer zamislite imamo velika primanja,moja plata celih 13hiljada budjona,njegova malo veca,blagostanje sta reci?Divim se ljudima koji imaju vise dece.Moj sin je asmaticar,nedavno je imao gusenje,kad mu se ukazala lekarska pomoc,sa pet recepata odlazim u apoteku,gde mi ljubazna apotekarka saopstava da treba da platim ucesce za lekove koji su mu neophodni da bi mogao da dise.Naravno podizem lekove(placam),a moje osmogodisnje srculence koje stoji pored mene,pita jel to placam zato sto je on bolestan?!?!Tuga...

  10. #10

    Odgovor: Strategija za podsticaj rađanja

    Ja imam jedno dete i najverovatnije necu radjati vise. Zasto?
    Zato sto je litar mleka 1euro, zato sto su decije cipele skuplje od cizama za odrasle, zato sto nema mesta u vrticima, zato sto antibiotik za dete moram da platim 1000 dinara jer ima upalu grla a ne besike, zato sto ekspertski ultrazvuk kosta 2000 dinara, zato sto svakog meseca moram u vrtic ,koji btw placam punu cenu svakog meseca, da donesem pakovanje papirnih ubrusa da dete ima cime da obrise ruke, zato sto je normalno da vam renomirani pedijatar pred penziju kaze da vam je bog kriv sto vam je dete bolesno i da niste trebali da ga radjate.
    Eto, za pocetak.

    Svako ko u ovoj nasoj zemlji podigne i iskoluje vise od jednog zdravog deteta i usput sacuva sopstveno fizicko i mentalno zdravlje je Bog i ja mu skidam kapu.

    Strategija?
    Kad bi meni dali kišobran, ja ga ne bih potrošio sam
    pola mesta ja bih dao nekom, ko je dobar a slučajno sam.

  11. #11

    Odgovor: Strategija za podsticaj rađanja

    Разговор недеље: Биљана Спасић

    Срби нестају као Хазари


    Поуздано знам да нема државе на свету у којој нема припадника нашег народа, али се нико тако лако не асимилује као ми, каже ауторка књиге Зашто Срби нестају

    Од последњег званичног пописа из 2002. године, у Србији се број становника смањио за више од 163.000 и процене су да их је почетком 2009. било 7.334.935. Ова бројка укључује и грађане Косова, па се верује да Срба заправо има свега 6.212.000 и још четири милиона расејаних по свету. Да би природни прираштај у Србији постао позитиван, свака породица би требало да има најмање четворо деце.
    То би било могуће кад би овај народ одлучио да опстане. Ми бисмо могли да зауставимо нестајање нашег народа, ако би свако од нас дао своју ноту српској мелодији опстанка, рекла је за Политику професорка Биљана Спасић, аутор књиге Зашто Срби нестају, која је објављена 2001. године и доживела пет издања. Од тада, с благословом Његове светости патријарха Павла, ауторка је оовојтемиодржала више од 450 предавања по Србији, Републици Српској, дијаспори, школама, факултетима, владичанским дворима
    Патријарх ми је рекао: Идите Биљана, будите Србе, обавештавајте их, спуштајте проблем у народ. Даће Бог, пробудиће се неко, сећа се наша саговорница.

    Треба ли ови подаци да нас узнемире? Нестају ли Срби?

    Примера ради, у Сремској Митровици су 2002. године умрле254 особе више него што се родило. Та разлика је 2004. године била 329, а прошле године 478. То је само један пример. Подаци су фрапантни и то се понавља у сваком засеоку, општини, граду, округу. Ми се као народ смањујемо. Ове године у целој Србији имамо негативан природни прираштај, осим у четири општине Бујановцу, Прешеву, Тутину и Новом Пазару. Несрпско становништво има позитиван прираштај, а Срби негативан.

    Недавно смо сазнали да је Србија четврта земља у свету по броју становника старијих од 65 година, да је просечна старост њених грађана 41,3 године.

    Просечан Србин ушао је у пету деценију живота. У петој деценији се деца не рађају, нити такво становништво може да ствара национални доходак, а и одбрана земље је у питању.
    Демографи имају образац ако број старих преко 60 година буде два и по пута већи од броја младих до 19 година, ту је почетак краја једног народа. А ми на југу Србије имамо места у којима је број старих четири и по пута већи од броја младих. Рецимо, у Гаџином Хану је просечна старост 60 година, а мало даље, у Прешеву, просечна старост је 21 годину. Не треба вам научно знање да имате представу шта ће се дешавати даље, ко има перспективу, ко иде даље...

    Зашто се смањујемо као народ?

    Наше нестајање је најпре последица ратова, јер процене историчара говоре да је само у последњем веку тако нестало четири милиона Срба, а зна се да у ратовима гину млади, способни, који се најчешће нису женили ни репродуковали. Имала сам прилику да чујем коментаре Руса, којих има 150 милиона. Кад су сазнали те податке, они су се запањили. Кажу, па то су невероватни губици.

    Критичари таквих теза тврде да смо се управо после великих несрећа и ратова најбрже обнављали.

    Ја нисам историчар и морам да се приклоним неком ауторитету. За мене је ауторитет рецимо академик Драгиша Васић, који је говориода се од последица Првог светског рата Србија није демографски никад опоравила нити обновила. Значи толики су губици били. Ми смо у Првом светском рату демографски рањени, а онда смо тако необновљени ушли у Други светски рат.

    Колико су миграције из села у градове допринеле црној српској статистици?

    Село је база хумане репродукције. Кад је српско село било живо, оно је хранило град, храна је била јефтина и није било гладних. Забринута сам чињеницом да 150.000 деце гладује у Србији. Мене је срамота. Деца гладују у Србији, а земља нам је запарложенаи необрађена, куће разрушене, у бунарима змијарници, творови се запатили по темељима, врата на школама закованадаскама, из кућа дрвеће расте. То је слика да човек заплаче.
    У Вашој књизи као разлог нестајања наводите и непрестане сеобе.
    Мислим да смо после Јевреја најрасејанији народ на свету. Наше сеобе су почеле пре Косовског боја и никад нису завршене. Оне трају и данас. Поуздано знам да нема државе на свету у којој нема Срба. Од Аљаске, преко Огњене земље до Андаманских острва. Нико не може да каже тачне податке, али се процењује да Срба ван матице има око четири милиона. Једину евиденцију о њима има Црква јер се они нигде другде не бележе.

    Колико брзо Срби у расејању губе свој национални идентитет?

    Чини ми се да се нико тако лако не предаје и нико тако лако не асимилује као ми. Била сам гост у породицама где брак није мешовит, обоје су Срби, а њихова деца не говоре српски. Друге државе, међутим, имају изванредан школски систем. Рецимо, скоро да нема грчког детета у дијаспори да није обухваћено грчком школом. Аутобуси долазе по децу, одвозе их у школе где уче свој језик и упознају културу. Стално негују ту везу с постојбином. За Србе је познато да је само 0,2 посто деце у расејању обухваћено неким српским школама, које негде постоје а негде уопште не постоје. Наша држава ту није на висини задатка.

    Је ли проблем само у држави?

    Није. У дијаспори постоје Срби који су веомаимућни, који би могли да се сами организују и да направе српске школе. Међутим, они се не организују. Обично имате ситуацију да су посвађани, да не могу да се договоре... Зато наш владика Николај каже:Помози,Боже,да се Срби обоже, сложе и умноже. Тим редоследом.

    Процене говоре и да се у Србији годишње обави око 300.000 абортуса.

    За мене је то чедоморство јер је мој изричит став да је зачето дете у телу мајке живо биће, да има свој идентитет и да треба да буде рођено. Ако је тај број заиста 300.000, за последњих 20 година шест милиона људи није рођено.
    Мој је закључак да ми патимо од недостатка љубави. Кад бисмо имали љубави, ми бисмобили спремни да се жртвујемо и уложимо у то ново биће. Пошто нисмо спремни, ми смо кренули да правимо институте за планирање породице, развили смо читаву филозофију о абортусу, о томе како ако дете није жељено не треба ни да буде рођено. Себе тако оправдавамо, а нећемо истини да погледамо у очи и да кажемо: Јесте, ми Српкиње смо чедоморке. О томе говори и статистика Светске здравствене организације, која каже да највећи број абортуса на свету направе Рускиње. А одмах иза Рускиња смо ми.

    Шта су прави разлози због којих нам прети нестајање?

    У контакту са својом публиком, урадила сам анализу разлога за нерађање. Скоро 93 одсто тих разлога су хедонизам, самољубље, каријеризам. А с друге стране, само седам процента тих младих парова се налази испод границе сиромаштва и има неке реалне разлоге економске природе.
    Ова већина каже: скупа су Кикова колица, памперс пелене, скупе су Џонсонове креме, не можемо ми детету све да обезбедимо. Ако неко нема могућност да купи памперс пелене, нека употреби обичне пелене. Тада обично интелектуалка каже: Е, онда после морам да их перем... Ту долазимо до праве истине разлога за нерађање. То је неспремност на жртву. Постати родитељ, бринути о телесном и духовном узрастању детета, то захтева жртву.

    Знамо да проблем беле куге има већина европских земаља, Србија ту није усамљена.

    Чињеница је да од друге половине прошлог века бела жена све мање рађа. Тај проблем имају Енглескиње, Францускиње, Швеђанке... Али то су многољудни народи, а нас је свега 10 милиона. Ми смо практично први на списку за нестајање. Историја нас учи да су народи који су престали да рађају заиста нестали. Као Хазари, који су некада били моћна царевина, а данас само остаци тог народа живе расејани по свету. То је чињеница којеморамо да будемо свесни.

    Како се против тога борити?

    Имамо велики број министарстава, а најважније министарство, оно за бригу о породици и становништву, немамо. Чини ми се да смо ми једина земља која има драматичну белу кугу, а која ништа не чини. Рецимо, да беби опрема буде ослобођена пореза на промет, да лекови за одржавање трудноће буду на позитивној листи, а не да се купују, да крене кампања против абортуса, да се породици врати место у друштву које јој припада.

    Шта држава може да уради, а да то не захтева велике финансијске издатке?

    Много може да се уради у погледу омладине, школе могу да уведу демографију као предмет. Држава може да пробуди младе људе јер је то питање бити или не бити. Да им се каже: Децо, ваши дедови су бранили Србију с пушком на рамену, а данас, у 21. веку, Србија се брани рађањем. Четири детета за опстанак наше нације.
    Видећете шта ће бити после укидања виза, интелектуалци ће се опет спаковати и отићи. Наша кућа се руши, а ми је напуштамо и одлазимо да служимо туђине. Свака част свима, али боље да подижемо своју кућу и своју децу.

    Марко Албуновић
    -----------------------------------------------------------
    Албанци скоро три пута млађи

    На Косову и Метохији је просечна старост становништва 23,5 година, што је најбоље доба за репродукцију. Међу становништвом КиМ је чак 54 одсто деце, односно сваки други становник је дете млађе од 19 година.
    Демографска граница коју један народ не сме да пређе по проценту деце до 19 година је 20 одсто. У централној Србији и Војводини је још према попису становништва из 2002. године тај број био 19,6 одсто, и у сталном је опадању.

    М. А.

    Политика



  12. #12

    Odgovor: Strategija za podsticaj rađanja

    skinuti porez na pelene i bebi opremu,hranu za bebe ,odecu i obucu
    ovako njegove potrepstine budu skuplje nego moje,i to mnogo skuplje....odeca za decu je po ceni jednaka odeci za odrasle

    dalje,insistirati na patriotizmu jos od osnovne skole...prestati sa stidom u vezi sopstvenog porekla,istorijom i verom

    okaciti zastave Srbije na svakom cosku....to izgleda banalno,ali verujte mi da nije,nimalo
    Ploviti se mora i bez broda ..

  13. #13

    Odgovor: Strategija za podsticaj rađanja

    Citat believer kaže: Pogledaj poruku
    skinuti porez na pelene i bebi opremu,hranu za bebe ,odecu i obucu
    ovako njegove potrepstine budu skuplje nego moje,i to mnogo skuplje....odeca za decu je po ceni jednaka odeci za odrasle
    За ово је било не знам ни сам колико иницијатива! Тражило се укидање ПДВ-а за беби опрему и наравно ништа од тога. Држави очигледно није у интересу да јој народ опстане, не знам само ко ће им чинити државу и како они на све то дугорочно гледају. Народу се паре узимају на оним стварима које су за живот неопходне - храна, пиће, струја, гориво итд. Наравно ту су и опрема и храна за бебе. Држава заиста стимулативно делује на пораст наталитета, важнији је Мишковић од читаве наше популације...


    dalje,insistirati na patriotizmu jos od osnovne skole...prestati sa stidom u vezi sopstvenog porekla,istorijom i verom
    И за ово би се одмах нашли дежурни дефетисти да критикују

    okaciti zastave Srbije na svakom cosku....to izgleda banalno,ali verujte mi da nije,nimalo
    У Бечу, готово свака зграда има заставу на себи, свака бандера, сваки ћошак. Од оних малих заставица по зидовима до оних великих на јарболима и државним институцијама. Је л' пролазио неко кроз Хрватску у данима када прослављају "дан победе"? Застава на сваком ћошку, на свакој бандери, на сваком аутомобилу.

    Код нас је један дан била иницијатива "заставе на прозоре" (или тако некако) и то је то. Е а сад ме подсети и ова прича са заставама а на неки начин је и повезана са белом кугом у Србији, не директно али прилично повезана:


    Некада помислим да нам и не треба држава и народ и да треба да изумремо, нарочито када гледам однос "државе" према свему...



  14. #14

    Odgovor: Strategija za podsticaj rađanja

    Citat believer kaže: Pogledaj poruku
    skinuti porez na pelene i bebi opremu,hranu za bebe ,odecu i obucu
    ovako njegove potrepstine budu skuplje nego moje,i to mnogo skuplje....odeca za decu je po ceni jednaka odeci za odrasle
    Ovo se nece desiti nikad, a mozda ni tad
    Znaju oni vrlo dobro da ce svaki roditelj pre "odvojiti" sebi od usta da bi svom detetu obezbedio bar one najosnovnije potrebe a za to vreme neki bas fino profitiraju.
    Naprasno se u poslednjh godina pojavio trend...te ovakva obuca, te onakav ulozak, te ovakav djon...a to sve ovakvo - onakvo papreno kosta. Pa se cesto pitam...kada sam ja bila mala postojale su samo CIPELE...a koliko vidim nista mi ne fali (u nogama....mozda u glavi, ali to je druga tema).
    Ono sto mene ljuti je...sto (bar u NS) je deficit vrtica za decu. Pre ces uci u Pentagon nego dete smestiti u vrtic. Kada sam konkurisala za malu odbili me s' izgovorom da ja ne idem na posao i da mogu da sama cuvam dete
    A ja naivna mislila da su vrtici vaspitno obrazovna institucija za socijalizaciju deteta...kad ono cvrc....svelo se na tete cuvalice...
    Budi pametan i pravi se lud

  15. #15

    Odgovor: Strategija za podsticaj rađanja

    Citat Turkmenbashi kaže: Pogledaj poruku

    У Бечу, готово свака зграда има заставу на себи, свака бандера, сваки ћошак. Од оних малих заставица по зидовима до оних великих на јарболима и државним институцијама. Је л' пролазио неко кроз Хрватску у данима када прослављају "дан победе"? Застава на сваком ћошку, на свакој бандери, на сваком аутомобилу.

    ..
    ja sam u nekoliko navrata na politici kritikovala to odsustvo zastava na nasim ulicama.....to je jedan od nacina da neosetno ljudima usadis u svest osecaj pripadnosti drzavi u kojoj zivis....Hrvatska ima zastave i po ducanima a kamoli na boljim mestima.Ameri s ponosom kace svoju zastavu gdegod stignu.Onaj seljak u Arizoni moze da nema pojma koje se drzave granice s Arizonom,ko je predsednik,ali ipak ima osecaj pripadnosti Americi.
    Ne vidim nista lose u nacionalizmu ukoliko nije podupredjen sikaniranjem ostalih.A oni koji zive u Srbiji ,koje god da su nacije,treba da postuju drzavu i zastavu .
    Ploviti se mora i bez broda ..

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Vojvodina za sećanja
    Autor nenad.bds u forumu Vojvođanski bircuz
    Odgovora: 13
    Poslednja poruka: 12.08.2018, 10:18
  2. Za ljubitelje strategija
    Autor Kunic u forumu Igre
    Odgovora: 15
    Poslednja poruka: 30.07.2013, 22:19
  3. Izlazna strategija
    Autor Sunny u forumu Ljubav
    Odgovora: 19
    Poslednja poruka: 08.06.2011, 23:18
  4. Predizborna obećanja
    Autor Necromancer u forumu Spomenar
    Odgovora: 14
    Poslednja poruka: 24.05.2007, 14:07

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •