Pro et contra
Prikaz rezultata 1 do 11 od ukupno 11
  1. #1

    05 Pro et contra

    Pokrećem temu u nadi da ćemo razrešiti pojedine nedoumice,mada ih neki i nemaju,a sa druge strane da probamo da dobijemo što više argumenata koji će podupreti jednu od ovih opcija.Naravno da će se diskutovati o knjigama , koje u nama, ili izazivaju totalno ushićenje ili totalno gadjenje, na samo pominjanje naslova iste.

    Počinjemo sa jednom od najprodavanijih,najkontraverznijih,najomraženijih, ... sa knjigom na koju ni Katolička crkva nije ostala ravnodušna...


    Knjiga "Da Vinčijev kod"

    „Da Vinčijev kod“ (eng. The Da Vinci Code) je roman koji je napisao američki pisac Den Braun (eng. Dan Brown). Roman je izdat 2003. godine. Bio je svetski bestseler sa preko 36 miliona odštampanih primeraka (do avgusta 2005. godine) i preveden je na 44 jezika, uključujući i srpski.

    Spajanjem elemenata detektivskog romana, trilera i romana o zaveri, priča je zainteresovala mnoge ljude. Naime, radi se o objašnjavanju raznih teorija o legendi o „Svetom gralu“ − peharu tajne večere i ulozi Marije Magdalene u istoriji hrišćanstva - teorije koje hrišćani smatraju jeretičkim i koje su kritikovane kao istorijski netačne.

    Knjiga je drugi deo trilogije knjiga koja je počela Braunovim romanom iz 2000. godine koji se zove „Anđeli i Demoni“ (eng. Angels and Demons) u kojem se čitaoci upoznaju sa glavnim junakom Robertom Langdonom. Novembra 2004. godine, „Rendom Haus“ (eng. Random House) je izdao specijalno ilustrovano izdanje knjige sa preko 160 ilustracija.

    U knjizi se tvrdi da je Rimokatolička crkva bila umešana u zaveru da se sakrije istinita priča o Isusu Hristu. Pod ovim se podrazumeva da Vatikan funkcioniše na osnovu laži, ali ništa ne priznaje kako bi bili na vlasti. Pristalice knjige tvrde da je knjiga vrlo kreativna, uzbudljiva i podstiče na razmišljanje, dok kritičari napadaju knjigu zbog navodne istorijske netačnosti.


    wikipedia


    Da Vinčijev kod , pro et contra?
    I may not be perfect but I'm always me

  2. #2

    Odgovor: Pro et contra

    vrlo smelo napisana...tendeciozno antihriscanska. Citala sam raznorazne polemike na ovu temu, i slazem se sa komentarima, kao sto su, da knjiga sadrzi lazi koje srozavaju i teologiju i istoriju - zalosno!
    neunistiva zlojebaba!

  3. #3

    Odgovor: Pro et contra

    Najbolja je laž kada sadrži pedest posto istine vešto smeštene između laži!
    "Da Vinčijev kod" je upravo takva knjiga, virtuoznošću pisca, poznavanje materije o kojoj piše, uspeo je da napravi intrigantnu priču koja mu je donela ono i zašto ju je napisao: svetsku slavu. Okvire gde ju je smestio, zadirući u veru, automatski je skupio publiku-čitaoce. Podela na za, protiv i onih nezainteresovanih, a ovih zadnjih je mnogo manje od ovih prvih, samo su učvrstili komercijani efekat napisane knjige. Moja ocena je briljantno smišljeno i napisano, ali nažalost zadirujuće u nešto što je mnogima sveto: veru.Dali je moralno tako nešto uraditi, e to je druga priča, jer novac i slava su nerazdvojni brat i sestra đavolovi, tu duše propadaju. Podseća me način odabrane teme i stil prezentovanja istina i laži na Harolda Robinsa i njegove romane. Ne u bukvalnom smislu već po osnovnoj zamisli, Robins pišući o savremenoj Americi, u svojim beletrističkim romanima, isto to radi kao i Den Braun, vešto kombinujući istine i laži stvara priču koja je pitka i na oko istinita sa prepoznatljivim likovima savremene Amerike, samo što je to u daleko skromnijem, pa i lokalnom, vremenskom pozicioniranju, i on uspeva. No to je moje skromno mišljenje palo na pamet vezujući neke konce pri čitanju i jednog i drugog pisca. Uostalom "Da Vinčijev kod", će nahraniti ateiste, ostaviti ravnodušnim slaboverujuće, i naoštriti vernike protiv njega!

  4. #4

    Odgovor: Pro et contra

    Zasto nebi bilo moralno napisati takav roman?

    Mozda bi pitanje i bilo na mestu da je DaVincijev Kod imao pretenziju da bude predstavljen kao naucno delo koje otkriva nekakve cinjenice ali s'obzirom da je u pitanju ROMAN koji po definiciji autoru dozvoljava da pusti masti na volju ja ne vidim problem. Tom logikom bi citavi zanrovi (poput naucne fantastike) bili etiketirani kao jereticki, nemoralni spisi cije bi autore svakako trebalo spaliti na lomaci (uopste ne sumnjam da bi Braun upravo tako i zavrsio da inkvizicija ipak nije malo prevazidjena), jer pisati o bicima koja zive na drugim planetama je prilicno u sukobu sa ucenjem crkve.

    Nesto slicno (samo svakako u mnogo blazoj formi) je bilo i sa famoznim Harijem Poterom jer kako neko ko se bavi magijom i vesticarenjem uopste moze da bude good guy???

    Ja nisam ateista (naprotiv) i procitao sam DaVincijev Kod i uopste se nisam nasao besnim ili razocaranim, niti sam doveo u sumnju ono u sta verujem upravo zato sto je to fikcija, sa vrlo zanimljivom i golicljivom temom.

  5. #5

    Odgovor: Pro et contra

    Knjiga koja osim fabule nema ništa: ni stil, ni poruku... možda par obećavajućih likova na kojima je moglo da se gradi. Baš zbog svega toga očekivao sam sjajan film. Međutim, ispade da je film i gori od knjige.
    Crkva? Hm, mislim da je osuđivanjem umetnika nanela sebi mnogo štete. Tolstoj ekskomuniciran iz RPC, na Ruždija bačena fatva... Osim toga, već je rečeno da ovo nije naučni rad o Opus Dei, već beletristika... ili bar njen pokušaj
    "All I got is a red guitar, three chords, and the truth."

  6. #6

    Odgovor: Pro et contra

    Dobar roman, sa lepim opisima, i zanimljivim preokretom na kraju. Bavi se nekim stvarima koje ja volim, a to je klimanje crkve, koja ionako stoji na staklenim nogama. I uprkos tome što je to samo roman, ima u njemu dosta proverenih naučnih činjenica. Ne znam da li takva zavera postoji, ali je definitivno da je tako nešto moguće. Čak i vrlo verovatno. Sad, ne znam zašto roman koji preispituje svetost crkve (za koju znamo da nije baš sveta) odmah biva napadan sa svih strana. Zaboga, to je samo roman. Baš se pitam šta će ondak reći za moj kad i ako ga izdam, pošto i on preispituje crkvu i religiju. Ali Da Vinčijev Kod je knjiga koja se bavi veoma stvarnim, i realnim agendama crkve, koliko god ta priča bila izmišljotina. Smatram da je Den Braun vrlo hrabar što je napisao i izdao ovaj roman, a njegovu vrednost potvrđuje i broj prodatih primeraka.
    I Dont Believe In God, and I'm proud if it.

  7. #7

    Odgovor: Pro et contra

    procitala sam je i za mene je to samo jedna odlicno napisana knjiga...sto bi se reklo zanatski napisana.
    da je zanimljiva i drzala mi interesovanje dok sam je do kraja procitala - da...naravno pocela sam da neke stvari koje su tamo opisane, istrazujem...
    ali nakon toga nista - nije mi je promenila misljenje niti veru koju nosim u sebe prema Bogu (a nisam preterano religiozna)
    o tome dali, je to sto on pise istina ili ono sto kaze crkva i istorija, jedan moj prijatelj je lepo rekao - od kud znamo dali i ono sto nam oni serviraju je potpuna istina?


  8. #8

    Odgovor: Pro et contra

    Dobar krimić. Da se nije podigla tolika prašina, to bi i ostao. Kao i sa dvosmislenim rečima, tako je i sa knjigama. Nije dvosmislen onaj koji piše nego onaj koji čita, pa gde se ko pronađe. Ljudi su skloni da do rasprsnuća naduvavaju stvari kada su uvređeni, a ovde je izgleda takvih bilo mnogo. Ja sam za i uvek ću biti za čitanje... Da bi znali da napravimo poređenje između dobrog i lošeg, moramo upoznati i jedno i drugo. Meni se "Kod" dopao...
    nije dotakla ništa što bi moglo da boli
    njene ruke su bele kao led
    njene misli su čiste, ona misli da voli,ona veruje, veruje

  9. #9

    Odgovor: Pro et contra

    Odlična knjiga za ubijanje vremena...mada ko hoće da filozofira i fantazira može daleko da dogura...

    Iskreno rečeno,brzo sam je pročitao i isto tako brzo i zaboravio

  10. #10

    Odgovor: Pro et contra

    Nisam je zaboravila. Naprosto volim drskost kojom se tabui stavljaju pod pitanja, bockaju i gurkaju u poziciju da moraju uvek nanovo da se opravdavaju i brane. Neka toga. Sjajno je da jedna knjiga uzdrma uspavane duše, mozgove, uopšte čitalačku javnost. Knjiga ne bi izazavala toliko dizanje prašine da je baš toliko marginalna, netačna ili loše napisana.
    Ostale njegove knjige su mi umanjile prvi utisak da se radi o jednom pravom pankeru među piscima. Volim kad pisac neguje svoj stil, ali ispostavila se matrica, pa štanc sa varijacijama. A to ne volim nikako, pogotovo što sam za par sledećih njegovih knjiga potrošila dobre pare...
    Vrag odneo šnalu...

  11. #11

    Odgovor: Pro et contra

    Nije mi se dopala...
    Više je bilo reklame i prašine...
    Da nije bilo vike i povike ostao bi prosečan romančić...
    ...svi mukarci misle da su bogovi...samo im niko nije rekao da su ene ateisti...

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •