Vegetarijanac - Da ili Ne
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 91

Hybrid View

Prethodna poruka Prethodna poruka   Sledeća poruka Sledeća poruka
  1. #1

    Vegetarijanac - Da ili Ne

    Vegetarijanstvo (lat. vegetus = zdrav, čio, krepak) u užem smislu podrazumeva bezmesnu ishranu. Vegetarijanac je osoba koja uopste ne jede meso, ukljucujuci piletinu, govedinu, svinjetinu i ostale vrste mesa. Neki vegetarijanci odlucuju da jedu neke zivotinjske proizvode kao sto su jaja, mleko ili med, i zbog toga postoji nekoliko grupa vegetarijanaca:

    -lakto-ovo vegetarijanci, koji ne jedu meso, ali jedu mleko i mlecne proizvode(lacto-mlecni), i jaja (ovo-jaje);

    -lakto-vegetarijanci, koji ne jedu meso ni jaja, ali u ishrani koriste mleko i mlecne proizvode;

    -vegan - vegetarijanci, ili potpuni vegetarijanci, ljudi koji u svojoj ishrani uopste ne koriste namirnice zivotinjskog porekla, ukljucujuci meso, mleko, jaja i med.

    -ovo-vegetarijanci, ne jedu meso i ribu, ali konzumiraju jaja.

    -pesco-vegetarijanci, ne jedu meso, ali jedu ribu (granični slučaj bezmesne ishrane).

    Najekstremniji slučaj bezmesne ishrane su svakako breatharijanci, tj ljudi koji uopšte ne jedu, nego se hrane direktnom sunčevom energijom - pranom.

    Vegeterijanstvo, kao životna filozofija, najčešće podrazumeva nepušenje, te izbjegavanje alkohola, lekova i droga. Uz to prirodno ide sportsko-rekreativni način života: biciklizam, planinarenje, plivanje ...

    Između tipa vegetarijanaca koji od mesa jedu samo ribu i bretharijanaca postoji jako puno nijansi bezmesne prehrane. Ja sam vegetarijanac koji jede med i u poslednje vreme pije malo više jogurta, tj mlečnih proizvoda. Kako su mi proteini drastično pali, morala sam uključiti i neke plodove mora. Vegeterijanac nisam ni iz pomodarstva, već mi taj režim ishrane odgovara, mislim da je zdraviji, i naravno, zato što sam protiv ubijanja životinja.

    Da li ste vegetarijanac ili ne, ili da li bi voleli da budete ili ne, ili zasto ste za ili protiv?
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  2. #2

    Odgovor: Vegeterijanac - Da ili Ne

    Nisam vegetarijanac, i iskreno to se na neki način kosi sa nekim mojim stavovima o ubijanju životinja, ali ipak volim da jedem meso i nisam sigurna da li bih ga se mogla odreći u ishrani. Mleko i mlecne proizvode konzumiram sasvim normalno. Jedem uglavnom samo pileće i riblje meso, pa kao umišljam da time činim manje zlo.

  3. #3

    Odgovor: Vegeterijanac - Da ili Ne

    Da sam vegetarijanac (bilo koje vrste nabrojane) verovatno bih umrla vec dosad, posto sam inace mrsava i brz mi je metabolizam. Verujem ja da takav nacin ishrane nekom odgovara ali meni nikako. Volim podjednako meso i voce i ne volim da jedem 5 i vise puta dnevno.

    A sto se tice ubijanja zivotinja.... pa sad....
    Zivotinje koje se koriste za prehranu ljudske vrste su od samog dolaska na svet predvidjene da ce se natoviti i zaklati. Ljudi "vestacki" izazivaju razmnozavanje zivotinja da bi ih kasnije iskoristili za njihovu ishranu. Jako je to lepo prikazanu u filmu Baraka (iz 1990 godine, cini mi se).

    Protiv sam ubijanja divljih zivotinja kojih ima sve manje i cije vrste izumiru zbog ljudske nemarnosti.

  4. #4

    Odgovor: Vegeterijanac - Da ili Ne

    Nisam vegetarijanac i od mesa me moze odvojiti samo zabrana lekara zbog bolesti (daleko bilo!). Najvise volim prasetinu i curetinu, tu su odmah govedina i piletina, dok jaganjce, jarice, zeke, patke, guske i morke ne jedem. Divljac jos nisam probala. Upoznala sam jednu bakicu koja ima 84 godine i NIKADA u svom zivotu nije okusila meso! To mi nikako nije jasno, ne mogu da shvatim ali postujem, svako ima prava da se hrani kako mu odgovara (ovde iskljucujem kanibalizam )

  5. #5

    11 Odgovor: Vegeterijanac - Da ili Ne

    mislim da je to stvar licnog izbora, koji se postuje, naravno. a sto se mene same tice, jedem i meso, i piletinu i ribu i soju. mislim da se u ishrani ne bih mogla nicega odreci, jer jedem sve u razumnim kolicinama i trudim se da se hranim raznoliko - tu ukljucujem i voce i povrce.
    nattydread is coming to dinner

  6. #6

    Odgovor: Vegeterijanac - Da ili Ne

    Kad sam bio sasvim mlad (ovde dodje jedan uzdah!), 4 godine nisam jeo meso, onda sam bio sam van zemlje, tesko mi je bilo da kuvam vegetarijanski pa sam nekoliko godina jeo govedinu (do pojave "ludih krava") i piletinu (samo belo meso), i sad evo opet vec 7 godina ne jedem meso.

    Doduse prosle godine u Kini sam probao dve vrste egzoticnog mesa (jaka i magare) -- po mozda 50-60 grama od obe vrste.

    Moj problem sa mesom nije "surovost prema zivotinjama" i slicne -- racionalno neodrzive -- nebuloze. Tigar jede meso, to mu je priroda. Majmuni -- 97% iste DNK sa ljudima -- jedu i meso, mada naravno ne samo njega.

    Razlog da ja ne jedem meso je to sto necu da jedem ono sto se pravi za ljudsku upotrebu pa je prepuno antibiotika, hormona, izmenjene DNK i drugog djubreta.

    Kad bih imao nekog da lovi za mene negde gde je zagadjenje minimalno (nikad nije bilo zemljoradnje na hiljadama kilometara unaokolo, nema ozonske rupe, ne dolaze kisele ksie itd.), i da neko to kuva, a da ja istovremeno predajem na univerzitetu (u toj divljini?), imam internet, podzemnu superbrzu zeleznicu do aerodroma na pola sata itd. -- onda bih jeo meso.

    Ovako... jedem morsku ribu, uglavnom onu koja se lovi na otvorenom moru, a ne u priobalju (malo je skuplja, ali bar znas koje vrste gde zive). Jeste i okean sve zagadjeniji, ali ipak se nekako koliko-toliko cisti (tj. pada sve na dno gde one neke bakterije koje jedu sumpor i zivu i sta vec ne to preardjuju...)

  7. #7

    Odgovor: Vegeterijanac - Da ili Ne

    Nisam vegetarijanac, mada meso skoro i da ne jedem (nije presudno u mojoj ishrani), jedem med i mleko, kao i mlečne preradjevine.. Volela bih da jednog dana postanem ''pravi'' vegetarijanac iz čisto zdravstvenih razloga.. naravno, nije mi baš svejedno kada znam da je to što spremam nekada hodalo zemljom, plivalo morima..
    Ako vam deluje da je sve u redu, nešto vam je promaklo.

  8. #8

    Odgovor: Vegeterijanac - Da ili Ne

    Nisam, iz jednog jedinog razloga (a to su dva! ):
    1. Posle obroka koji ne sadrzi meso ogladnim u roku od (najvise) tri sata i
    2. Ne prave mi se dva razlicita rucka

    Ovo drugo bi posebno neprakticno bilo u vreme studiranja, kada sam jela po principu "za dobru svinju nema losih pomija", tj. sve sto mi je doslo pod ruku... a i pored toga sam uvek bila gladna Moja cimerka je svaki post odradila onako full, po nekoliko nedelja, a ja sam primetila da vec i meni polako postaje muka gledajuci je kako svaki dan cepa dzem i hleb
    Gather ye rosebuds while ye may...

  9. #9

    Odgovor: Vegeterijanac - Da ili Ne

    Uh, biti vegetarijanac je jako tesko. Probao sam i nije ni malo lako. Dodushe nisam se bash razvalio od truda, ali... Najveci problem je spremanje hrane posto ti treba malo vise truda da spremis ukusno jelo bez mesa a da te zasiti. Sa druge strane tu je i dostupnost, jer pljeku i cevape imas da kupis pa prakticno na trafici. Licno nikada nisam jeo meso van kuce, jer zelim da znam sta jedem, a inace jedem samo piletinu i ribu. Nadam se da cu u buducnosti "evoluirati" u neku kategoriju vegetarijanca... A shto se tice priche o zivotinjama i okrutnosti, ne mogu da budem ravnodushan sa idejom da smo mesozdrei i da treba da jedemo sve redom. Ok, treba jesti meso ali jezive egzibicije jedenja pasa, foka, srna stvarno su suvishne pored toliko hrane koje postoje na svetu...

    Izvinjavam se na gushenju...

  10. #10

    Odgovor: Vegeterijanac - Da ili Ne

    Meso sam prestala da jedem pre vise od 15 godina, dakle sa svojih nepunih 17. U to vreme ('92.), bila sam zaista jedna od retkih koji se tako hrane i svi su sumnjali da sam u nekoj sekti U kuci je to prouzrokovalo pravi rat. Govorili su mi kako ce mi opasti kosa, ispasti zubi i slicno. Naravno, nista od ovoga se nije desilo.

    Razlog za ovo je iskljucivo moralne prirode-smatram da nije neophodno da neko bude zaklan da bih se ja najela (i kad sam pocela stvari tako da posmatram vise nije bilo tih batina i samara koji su me mogli naterati da pojedem bilo sta mesnato). Vremenom sam shvatila da se zahvaljujuci ovakvoj ishrani mnogo bolje osecam, nikad nema onog teskog osecaja "kamenja" u stomaku, nema masne hrane....

    Mnogo sam se raspitivala o tome moze li recimo moj nacin ishrane jednog dana imati losih posledica tokom trudnoce. Odgovori koje sam dobila upravo idu u korist ovakvoj ishrani. Naime, trudnicama se i savetuje da jedu sto manje mesa a sto vise voca i povrca, zitarica, soje.

    Ja licno jedem mlecne prizvode i jaja (jaja veoma retko) kada nije post. Do sada (u ovih 15 godina) nisam cula za ni jedan negativan aspekt ovakve ishrane. Sto se mene licno tice, nema te sile koja bi me naterala da stavim telo mrtve zivotinje u usta (znam da zvuci grozno ali to je to, zar ne??)

    Na kraju samo da spomenem ljude koji kazu da ne bi mogli bez mesa- postujem, ali sve u zivotu - pa tako i ovo - je stvar stava i volje.
    Isn't it funny how day by day, nothing changes, but when you look back, everything is different?
    C. S. Lewis

  11. #11

    Odgovor: Vegeterijanac - Da ili Ne

    Nisam Vegeterijanac,i Divim Se Ljudima Koji Mogu Da Zive Bes Mesa I Slicnih Stvari.

  12. #12

    Odgovor: Vegeterijanac - Da ili Ne

    Citat Senka81Serbija kaže: Pogledaj poruku
    Nisam Vegeterijanac,i Divim Se Ljudima Koji Mogu Da Zive Bes Mesa I Slicnih Stvari.
    Ni ja nism a isto se divim takvim ljudima
    Mene niko ne voli,
    i nikom nije stalo, pa mi dodje zao,
    jer ja bih svoje srce svakom dao.

  13. #13

    Odgovor: Vegeterijanac - Da ili Ne

    nisam vegetarijanac i ne bih ni mogao biti
    u svakom zlu ima nesto dobra

  14. #14

    Odgovor: Vegeterijanac - Da ili Ne

    Tesko da bih ja uspeo kao vegetarijanac.....

    Jeste da je to zdrav nacin ishrane (tako kazu ali nisam bas siguran da je tako...)

    Jeste da ne treba 'zaklati' nista da bi se prezivelo,

    Jeste da ...........sve ja to znam.

    Ali da je Covek poceo kao vegetarijanac, verovatno bi jos pasao u savanama Afrike, i bio na svakodnevnom meniju....kao glavno jelo........

    Zakoni prirode su najjaci, bez obzira sto neko pokusava da pobegne od toga, i trudi se da deluje 'humano'........jedi ili budi pojeden.......vrlo snazan pokretac evolucije..

    Znaci: Salata ili Krmenadla?

    Naravno MESO......


    P.s. ma postujem ja vegetarijance ali .....
    Ako ne mogu da pomognem, necu da odmognem

  15. #15

    Odgovor: Vegeterijanac - Da ili Ne

    Probao sam da zivim kao vegetarijanac, za mesec dana sam prestao.
    Bez mesa nemam dovoljno energije da radim teske fizicke poslove, materijalno vise odvajam na hranu (ako zelim kupovat kvalitetne namirnice), a i ucenje teze ide.
    Nasi vegetarijanski preci nikad ne bi napravili evolucijski korak prema coveku da nisu pronasli nacin sticanja vece energije sa manjim fizickim radom (lov). Mozak puno trosi.

    Gledam da jedem koliko je moguce zdravo ali jedem i meso a volem i vojvodjansku slaninicu.
    Uzivam u zivotu i ne zelim da zivim 100 godina.

    Zadovoljan sam...
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •