Rimska vojska za vreme carstva - Strana 2
Strana 2 od 3 PrvaPrva 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 16 do 30 od ukupno 42
  1. #16

    Odgovor: Rimska vojska za vreme carstva

    Lepo ste objasnili Rimsku vojsku-svaka vam cast obojici. Licno sam odusevljen istom. Volim da citam o Starom Rimu, i njegovim osvajanjima, vojsci ,i ... ali prvenstveno Rimljane cenim kao graditelje.

    Meni je kao nekome ko se bavi izucavanjem bilja paznju cesto privlacio Galen (rodjen 129godine u maloazijskom mestu Pergamu, umro oko 199-te godine nove ere). Slavni lekar na dvoru rimskog cara Marka Aurelija. Tvrdio je da se u biljkama nalaze pored korisnih i stetne materije koje je neophodno odstranjivati (sto je potpuno tacno). On je prvi uveo u praksu primenu ekstrakcije lekovitog bilja, a ti ekstrakti se po njemu i dan danas nazivaju Galenski preparati. Njegova uputstva zadrzala su se u medicini preko hiljadu godina, a neka se i danas koriste.

    No, da se ne udaljavam mnogo od teme, da prilozim i ja neku slikicu rimskog oklopa, i da pitam ono sto me interesuje ako se nadje mozda neko ko bi i odgovorio.


    Naime citao sam dosta knjiga, i u mnogima se spominjalo da su rimski pesadinci izuzetni, ali koliko vidim, mornaricu im bas nesto i nisu mnogo hvalili. Kazu da je imala nekih mana. Jel to tacno?
    ...................

  2. #17

    Odgovor: Rimska vojska za vreme carstva

    Kao prvo da ti se zahvalim na komplimentima i da kažem da se u potpunosti slažem sa tobom kada kažeš da su Rimljani bili izvrsni graditelji . Nekako tu pravim podelu između njih i Grka. Na pomen Rimljana na um mi najpre pada Koloseum, legije, mreža puteva, Panteon, akvadukti, Cirkus maksimus, forumi i mnoga druga graditeljska dostignuća, što znači graditelji. Kada neko spomene Grke odmah mi na um padne demokratija, Arhimed, Akropolj, skupština, pozorište, Homer, Sofokle, Fidija i druga dostignuća na kulturno-naučnom nivou, što znači mislioci i umetnici. Ima izuzetaka, to jest mislioca i umetnika u Rimu i graditelja u Grčkoj, ali ja gledam globalnu sliku.

    A sad što se tiče drugog dela tvog posta. Dobro si primetio da sam izostavio mornaricu, pa evo da nešto napišem i o njoj. Za razliku od mornarice Atinskog saveza, koja je svojevremeno bila jedna od najjačih pomorskih sila, Rimska mornarica je uvažavala daleko slabiji ugled. Za to je zaslužna činjenica da Rimljani nisu bili vešti pomorci, jer nije bilo razloga da toliko obraćaju pađnju na nju jer je njima daleko veća pretnja dolazila sa kopna nego sa mora, kao i to da su u to vreme posedovali skoro celu obalu Sredozemnog mora, koje su sa dobrim razlogom zvali Mare nostrum (naše more), tako da nisu imali mnogo prekomorskih neprijatelja, osim ponekih gusara..

    Svesni činjenice da su na moru inferiorniji, oni su gledali da svaku pomorsku bitku pretvore u borbu prsa u prsa. To su postigli usavršavanjem prilaznog mosta sa velikim gvozdenim šiljkom na donjoj strani, koji se okretao oko svoje ose, a bio je učvršćen na prednjem delu broda. Zbog šiljka koji ih je podsećao na kljun, taj mehanizam je dobio naziv "vrana" (corvus).


    Corvus

    Pomorska taktika mornara je bila sledeća: prvo bi se trebalo približiti neprijateljskom brodu što bliže i potom na njega baciti vranu koja bi se zabila u palubu. Time bi se dobijao siguran prelaz na protivnički brod gde bi upadala rimska pomorska pešadija koja bi protiv manje obučenih mornara odnosila pobedu. Jedina mana ovog sistema je velika nestabilnost broda zbog pomerenog težišta, što se naročito primećivalo na nemirnom moru.


    Pripadnik rimske mornarice

    Na brodu je ponekad od oružja stajao katapult koji je izbacivao zapaljene strele i pilume, kao i druge sprave. Znali su da na njegovom prednjem kraju postave udarnog ovna pa bi ponekad razbijali neprijateljske brodove tako što bi se zabijali u njih. Takođe se dešavalo da su na palubi sagradili toranj na koji su se popeli strelci, koji su sa visine nesmetano gađali posadu protivničkog broda.


    Toranj sagrađen na brodu

    Jedan odred mornarice je bio stacioniran u Rimu, iako on nema izlaz na more. Njihova uloga je bila da za vreme igara u koloseumu upravljaju sistemom užadi koji su služili da se koloseum delimično pokrije u slučaju jakog sunca ili kiše.

    U antičko vreme najviše je u upotrebi galija sa nekoliko redova vesala. Prvi rimski brod bio je kvinkverema. Inače, oni su brodovima davali imena tako što bi na naziv rema dodali prefiks koji je označavao broj redova vesala (tako je postojala birema, trirema, kvadrirema...), što znači da je kvinkverema imala pet redova vesala.


    Trirema

    Svaki brod ima kapetana, kormilara i dekurione (desetare) koji komanduju posadom. Nazivi oficira su preuzeti iz grčke. U posadi su veslači, odabrani među robovima, mornari i pomorska pešadija. Auguri su na moru, kao i na kopnu, predviđali ishod bitke.

    Zanimljivo je pomenuti da je Avgust, kada je krenuo u osvajanja duž Save i Dunava osnovao rečnu Panonsku flotu, čije je sedište bilo u Taurunumu (Zemunu). U Zemunu na opekama iz ovog perioda se uočava pečat sa oznakom CLFP (Classiss Flavia Pannonica). Njen reon je bio do Đerdapa, odakle je do Crnog mora nadležnost preuzimala Mezijska flota.

  3. #18

    Odgovor: Rimska vojska za vreme carstva

    ja je i neznam detaljno objasniti kao vi ali zna reci da sam ja impresioniran sa rimskim carstvom i njihovom strategijom ratovanja kao i vladavinom kao sto je ono kruha i igara
    u svakom zlu ima nesto dobra

  4. #19

    Odgovor: Rimska vojska za vreme carstva

    Mozej Vojvodine je, mislim prošle godine, napravio izložbu "Rimska vojska u Sremu" i izdao preteran katalog.
    c'est en faisant n'importe quoi qu'on devient n'importe qui.

  5. #20

    Odgovor: Rimska vojska za vreme carstva

    Citat Invisibleman kaže: Pogledaj poruku
    Mozej Vojvodine je, mislim prošle godine, napravio izložbu "Rimska vojska u Sremu" i izdao preteran katalog.
    ....katalog sa dva rimska paradna zlatna slema nadjena kod Berkasova nikako ne moze biti preteran,...a uz to u Sremu su bila i dva legijska logora ACUMINCUM (Slankamen) i CAPVT BASSIANENSE (Dobrinci),sto je jedinstven slucaj da na tako maloj teritoriji budu smestene dve legije,ne racunajuci auksilijarne jedinice,detasmane drugih legija i tri velike luke SIRMIUM(sa cak 100 liburna),BONNONIA MALATA i TAURUNUM,a treba dodati da je PANNONIA SIRMIENSIS skoro jedina ,uz Italiju,davala regrute za pretorijanske kohorte,a druga stvar kako bu mogao biti preteran katalog koji svedoci o rimskoj vosci u jednoj od prestonica carstva,Sirmijumu???????!!!!!!!!

  6. #21

    Odgovor: Rimska vojska za vreme carstva

    Citat felix kaže: Pogledaj poruku
    ....katalog sa dva rimska paradna zlatna slema nadjena kod Berkasova nikako ne moze biti preteran,...a uz to u Sremu su bila i dva legijska logora ACUMINCUM (Slankamen) i CAPVT BASSIANENSE (Dobrinci),sto je jedinstven slucaj da na tako maloj teritoriji budu smestene dve legije,ne racunajuci auksilijarne jedinice,detasmane drugih legija i tri velike luke SIRMIUM(sa cak 100 liburna),BONNONIA MALATA i TAURUNUM,a treba dodati da je PANNONIA SIRMIENSIS skoro jedina ,uz Italiju,davala regrute za pretorijanske kohorte,a druga stvar kako bu mogao biti preteran katalog koji svedoci o rimskoj vosci u jednoj od prestonica carstva,Sirmijumu???????!!!!!!!!
    Dve legije koje su smeštene u geografskom Sremu na samoj granici Carstva nisu ni malo slučajne, jer Rimska vlast se nikada nije prostirala u današnjoj geografskoj Bačkoj.I ne razumem čemu tolika veličina i zanesenost tim carstvom, i nažalost mislim da Sirmijum nikada nije bip prestonica, samo rezidencija, pa sve i da je u njemu kovan zlatni novac.Mislim da se sedam ili osam Rimskih careva rodilo u Sirmijumu,a inače kuriozitet je da jedan paradni šlem nosi po rubu oboda ukucan grčki natpis, prevodio nam ga je profesor Srdjan Šarkić, upamtio sam prvi deo teksta koji mislim da glasi NOSI (ga ) DIONISIJE, ISKOVAO . . . (ime kovača ) to je šlem koji duboko zadire u doba dekadencije i podele Carstva tako da bi ispravnije bilo reći Romejski.

  7. #22

    Odgovor: Rimska vojska za vreme carstva

    Citat "VELIKI MAJSTOR" kaže: Pogledaj poruku
    Dve legije koje su smeštene u geografskom Sremu na samoj granici Carstva nisu ni malo slučajne, jer Rimska vlast se nikada nije prostirala u današnjoj geografskoj Bačkoj.
    Eh sad....nemoj "Majstore" tako,a rimsko utvrdjenje Onagrinum u Begeču?...a Konstantinov zid izmedju Novog Sada i Mosorina? Nemoj iznositi proizvoljne zakljucke...a rimsko utvrdjenje u okolini Bača?
    I ne razumem čemu tolika veličina i zanesenost tim carstvom, i nažalost mislim da Sirmijum nikada nije bip prestonica, samo rezidencija, pa sve i da je u njemu kovan zlatni novac
    Misliti je jedno,a dokumentovati drugo...Sirmijum je zvanicnim dekretom Dioklecijana proglasen za prestonicu 1.marta 293.godine...zato tise malo i drzi se prava..bolje ti ide..ovo je ipak moja struka.......
    Mislim da se sedam ili osam Rimskih careva rodilo u Sirmijumu
    Potvrdjeno je za 7 (Decije Trajan,Aurelijan,Prob,Konstancije II,Gracijan,Maksimijan Herkulije,Licinije II),a Britanci smatraju da je jos 8 rodjeno(Pertinax,Konstans,Herenije Etruskus,Hostilijan,Romul Avgustul,Ingenije,Regalijan,Maksiminus Tracanin)
    a inače kuriozitet je da jedan paradni šlem nosi po rubu oboda ukucan grčki natpis, prevodio nam ga je profesor Srdjan Šarkić, upamtio sam prvi deo teksta koji mislim da glasi NOSI (ga ) DIONISIJE, ISKOVAO . . . (ime kovača ) to je šlem koji duboko zadire u doba dekadencije i podele Carstva tako da bi ispravnije bilo reći Romejski.
    Ne moze biti romejski ako je nastao pocetkom IV veka pre pojave Konstantina...malo ste "majstore" usli u temu koju ne razmete...slem je pronasao dr Petar Milosevic u okolini Berkasova...i pise na slemu (prvom):" Dionisije ga nosio u zdravlju"..a na drugom :" U sreci ga nosio"....grcki jezik je koriscen u carstvu i u I veku,pa u II (Hadrijan)...jedno je biti opsednut Hiramovim naslednicima..a drugo je pripadati braći....
    Poruku je izmenio felix, 23.12.2008 u 16:39

  8. #23

    Odgovor: Rimska vojska za vreme carstva

    Citat felix kaže: Pogledaj poruku
    Eh sad....nemoj "Majstore" tako,a rimsko utvrdjenje Onagrinum u Begeču?...a Konstantinov zid izmedju Novog Sada i Mosorina? Nemoj iznositi proizvoljne zakljucke...a rimsko utvrdjenje u okolini Bača?
    Misliti je jedno,a dokumentovati drugo...Sirmijum je zvanicnim dekretom Dioklecijana proglasen za prestonicu 1.marta 293.godine...zato tise malo i drzi se prava..bolje ti ide..ovo je ipak moja struka.......Potvrdjeno je za 7 (Decije Etruskus,Hostilijan,Romul Avgustul,Ingenije,Regalijan,Maksiminus Tracanin) Ne moze biti romejski ako je nastao pocetkom IV veka pre pojave Konstantina...malo ste "majstore" usli u temu koju ne razmete...slem je pronasao dr Petar Milosevic u okolini Berkasova...i pise na slemu (prvom):" Dionisije ga nosio u zdravlju"..a na drugom :" U sreci ga nosio"....grcki jezik je koriscen u carstvu i u I veku,pa u II (Hadrijan)...jedno je biti opsednut Hiramovim naslednicima..a drugo je pripadati braći....
    RIMSKA VLAST NOGOM NIJE KROČILA NA TERITORIJU BAČKE.BAČ KOJI SE POMINJE KAO BACHENSI PAGACII, nalazio se u Sremu .Za rezidenciju sam pogrešio, to priznajem, ali za natpis sigurno nisam kao ni za provincijenciju izrade.Grčki jezik je bio korišćen u carstvu, ali vreme njegovog nastanka je dekadencija, i to prava, tako da bi približnije bilo reči romejski.

    A što se tiče opsedanja,pa tu je "Srećom" isterivač duhova, da ne skrećem sa teme, da ne bih suviše raširio šestar pa da mi posle bude krivo, ne vidim tu nikakvu vezu sa istorijom a isto tako ni pripadnost braći . . . Nordijska škola . . .
    SRDAČAN POZDRAV

  9. #24

    Odgovor: Rimska vojska za vreme carstva

    Citat VELIKI MAJSTOR kaže: Pogledaj poruku
    RIMSKA VLAST NOGOM NIJE KROČILA NA TERITORIJU BAČKE.BAČ KOJI SE POMINJE KAO BACHENSI PAGACII, nalazio se u Sremu .Za rezidenciju sam pogrešio, to priznajem, ali za natpis sigurno nisam kao ni za provincijenciju izrade.Grčki jezik je bio korišćen u carstvu, ali vreme njegovog nastanka je dekadencija, i to prava, tako da bi približnije bilo reči romejski.
    Aman covece u Begecu je bio castel Onagrinum sa celom legijom...sta pricas to...smesno....a za utvrdjenje u Bacu,procitaj - Petar Petrovic -"Rimski limes na Dunavu" strana 28.......i utvrdjenje je otkrio jedan od najvecih arheologa Evrope,madjarski naucnik A.Mocsy na obali kanala Mostonga...a koji je to Bač bio u Sremu?...he he....a za slemove...nisi ti jos izgleda video slem koji je izvadjen iz reke Kupe kod Siska (Siscia,Segestica)..da vidis nacin izrade...a pripada I veku.....ne ide ti datovanje nesto ...opet mi je jako smesno da slusam o Romejima (sto i znaci-Rimljanima ) pocetkom IV veka...ni termini ti ne idu nesto....

  10. #25

    Odgovor: Rimska vojska za vreme carstva

    Citat felix kaže: Pogledaj poruku
    Aman covece u Begecu je bio castel Onagrinum sa celom legijom...sta pricas to...smesno....a za utvrdjenje u Bacu,procitaj - Petar Petrovic -"Rimski limes na Dunavu" strana 28.......i utvrdjenje je otkrio jedan od najvecih arheologa Evrope,madjarski naucnik A.Mocsy na obali kanala Mostonga...a koji je to Bač bio u Sremu?...he he....a za slemove...nisi ti jos izgleda video slem koji je izvadjen iz reke Kupe kod Siska (Siscia,Segestica)..da vidis nacin izrade...a pripada I veku.....ne ide ti datovanje nesto ...opet mi je jako smesno da slusam o Romejima (sto i znaci-Rimljanima ) pocetkom IV veka...ni termini ti ne idu nesto....

    E pa izvini felixe molim te, ti ne razlikuješ Rimljane Quirite od Romeja, to je dekadencija rimskog carstva, istočne oblasti, vizantija.Meni je isto tako jako smešno kada se neko trudi pre svega da veliča sve Nordijsko i Arijsko Rimsko i ko zna koje.A što se tiče rimskog starusa Familie, Civitates i Libertates, tu se razlikuju Rimljani od Romeja.Na kraju Carstva i svi varvari foederati su dobili status Rimljana, misli se pri tome Rimskog gradjana, ali badava.Kakvi crni Romeji da su Rimljani.Samo istočnjačka pusta želja.

    A isto tako Ti ne razlikuješ Limes, utvrdjenu liniju od zaposedanja teritorije.Pogledaj kartu rasprostiranja carstva.Izmedju Dunava i Tise nema Rimskog carstva.

    A za Bachenesi pagacii u Sremu za koji se navodi da je bio biskupsko sedište, taj navod sam preuzeo iz Vesnika RADA VOJVODJANSKIH MUZEJA, i taj Bač na žalost mešaju sa geografskim Bačem u Bačkoj.Pa valda poznajem mesto gde sam rodjen.Kakve legije.Pogledaj kartu rasprostiranja Rimskog carstva 120 godine, područje izmedju Dunava i Tise nikada nije bilo u sastavu Rimskog Carstva.
    Da me ne mrzi otišao bih do bIblioteke MGNS, I PRONAŠAO BAŠ TAJ GODIŠNJAK.Ali na Topovnjači vetar duva kao lud pa ću se na taj poduhvat odvažiti tek na proleće.

    Ostaci utvrdjenja sa pristaništem Castellum Onagarium nalaze se na levoj obali Dunava u Naselju Begeč, tačnije na samom nekadašnjem rubu korita Dunava, na potesu Kuve i Acke, to utvrdjenje je podignuto krajem III VEKA I JAKO KRATKO SE ODRŽALO KAO DEO MOSTOBRANA, KAKO TO ISTORIČARI KAŽU UTVRDJENOG KONTRALIMESA nasuprot utvrdjenju Bononia u Banoštoru.Tu je otkrivena temeljna stopa utvrdjenja i kasnija sarmatska nekropola, a na jugu još i kasnosrednjevekovna nekropola.


    U sastavu velikog Rimskog carstva nalazila se samo teritorija desne obale Dunava, dok su prostranstva sa leve strane Dunava naseljavala varvarska plemena sarmatskih Jaziga. Ubrzo Jazigi postaju veoma moćni i sve češće organizuju pljačkaške pohode po Rimskim podunavskim provincijama. Da bi zaštitili svoju granicu, Rimljani su duž desne obale Dunava izgradili niz utvrđenja povezanih u odbrambeni sistem, a jedno od njih bilo je i utvrđenje Kuzum (Cusum) izgrađeno na mestu današnje Petrovaradinske tvrđave koje će u V veku razoriti Huni. Ostaci rimskog Kuzuma danas su prekriveni zidovima Tvrđave, ali je u okolini sačuvano dovoljno istorijskih spomenika iz tog vremena.

    Rimljani osvajaju oblast izmedu Drave i Save krajem I veka stare ere. Od ovog momenta podrucje današnjeg Srema uključujuje se u rimsku politicku i kulturnu istoriju, a Banat i Bačka postaju granicne teritorije antičkog sveta

    Novouspostavljena granica Rimske države duž desne obale Dunava presecala je Vojvodinu i na njenom tlu oštro odredivala anticki od varvarskog sveta, odnosno rimsku civilizaciju s centrima na podrucju Srema od primitivne, još praistorijske dacko-keltsko-saramitske kulture u Banatu i Backoj. Iz decenije u deceniju, iz veka u vek sve više su se zaoštravale suprotnosti izmedu ova dva nepomirljiva sveta i dve kulture. U narednim vekovima podrucje današnjeg Srema postalo je u nekoliko mahova važno politicko, administrativno, kulturno i religijsko središte rimske države. Medutim, baš zato su se na drugoj strani, u Backoj i Banatu, okupljale najjace varvarske snage, najpre dacke i sarmatske, zatim kvadske, markomanske, gotske, hunske i, najzad, avarske i slovenske. Pocetkom II veka n. ere rimski car Trajan pokorio je Dacane (pretke današnjih Rumuna) i tad je najveci deo današnjeg Banata dospeo pod rimsku vlast. Trajan je Banat naselio isluženim rimskim vojnicima, a na njegovom pobednickom monumentalnom stubu u Rimu mogu se i danas videti pognute figure pokorenih banatskih domorodaca. Kad su Huni 441. osvojili i razorili Sirmium,) severna granica carstva pomerena je daleko na jug. Time je period rimske vladavine u Sremu i delovima teritorije današnje Vojvodine bio završen.
    Poruku je izmenio VELIKI MAJSTOR, 23.12.2008 u 20:53 Razlog: unoenje podataka o Castellum Onagrinum-u

  11. #26

    Odgovor: Rimska vojska za vreme carstva

    Ti stvarno ili namerno ne zelis da razumes ili se pravis blesav...pa naveo sam ARHEOLOSKI lokalitet na obali Mostonge kod Baca,a ne gde je Bac bio u Srednjem veku..a biskupsko sediste je bilo u Banostru i Cerevicu...posle premestanja iz Mitrovice...imas na temi o Sirmijumu na kulturnoj bastini ceo spisak sremskih biskupa....Jazigi su ziveli u BANATU u IV veku,mesas vekove,Trajana i Sarmate (razlika tri veka)....u Backoj su tada ziveli Kvadi i postojao je ,ponavljam,ČITAV LEGIJSKI LOGOR ONAGRINUM U BEGEČU......period rimske vladavine je zavrsen 582.godine i avarskim osvajanjem.....pa cak su i romani pisani o tome...ma mrzi me da ti vise odgovaram,ili se uci ili se mani onog sto ne znas..kao sto ni ja nemam pojma o pravu,tako ni ti o arheologiji i istoriji...Romeji nisu ni postojali pocetkom IV veka,tada je carstvo dozivelo veliki uspon...kakvi Romeji pre Konstantina,pa cak ni za vreme njega nisu postojali...sve do Teodosija I Velikog....i mesas vekove bre.....' ajd zdravo...dosadno mi je vise...idi pricaj komsiji to...sabio si pet vekova antike u 10 recenica.....

  12. #27

    Odgovor: Rimska vojska za vreme carstva

    Citat felix kaže: Pogledaj poruku
    Ti stvarno ili namerno ne zelis da razumes ili se pravis blesav...pa naveo sam ARHEOLOSKI lokalitet na obali Mostonge kod Baca,a ne gde je Bac bio u Srednjem veku..a biskupsko sediste je bilo u Banostru i Cerevicu...posle premestanja iz Mitrovice...imas na temi o Sirmijumu na kulturnoj bastini ceo spisak sremskih biskupa....Jazigi su ziveli u BANATU u IV veku,mesas vekove,Trajana i Sarmate (razlika tri veka)....u Backoj su tada ziveli Kvadi i postojao je ,ponavljam,ČITAV LEGIJSKI LOGOR ONAGRINUM U BEGEČU......period rimske vladavine je zavrsen 582.godine i avarskim osvajanjem.....pa cak su i romani pisani o tome...ma mrzi me da ti vise odgovaram,ili se uci ili se mani onog sto ne znas..kao sto ni ja nemam pojma o pravu,tako ni ti o arheologiji i istoriji...Romeji nisu ni postojali pocetkom IV veka,tada je carstvo dozivelo veliki uspon...kakvi Romeji pre Konstantina,pa cak ni za vreme njega nisu postojali...sve do Teodosija I Velikog....i mesas vekove bre.....' ajd zdravo...dosadno mi je vise...idi pricaj komsiji to...sabio si pet vekova antike u 10 recenica.....
    U nekropoli iz vremena seobe naroda u Singidunumu, u grobu br. 8, otkrivene su opeke sa pečatom LEG VIHRC X (dva primerka) i jedan odlomak, s delom pečata, LEG VI H. Otkrivene su 1991. godine, pri iskopavanjima nekropole koja je nastala u periodu IV-VI vek na padini Kalemegdana prema Dunavu nedaleko od rimskog legijskog utvrđenja. Dve opeke su bile uzidane u pod zidane grobnice br,8; mesto nalaza treće nije poznato. Radi se o ciglarskoj produkciji panonske legije koja je stvorena u vreme tetrarhije. Njen stalni vojni logor se nalazio u provinciji Pannonia Secunda. Po jedan prefekt legije imao je sedište u tvrđavama Teutoburgijum (Dalj), Aureus Mons u današnjoj Mađarskoj i Onagrinum na levoj obali Dunava. Opeke s istovetnim pečatom, koji treba razrešiti u Leg(io) VIH(e)r(culia) c(ohors)X otkrivene su na teritoriji Panonije, u Dalju (Teutoburgijum), Sotinu (Cornacum), Begeču u Sremskoj Mitrovici i drugim mestima u rimskoj Panoniji.

    Kakav LEGIJSKI LOGOR, obični kontralimes, mostobran, možda sa pola kohorte, tek toliko da se spreče "Varvari" da izvrše upad u carstvo na izdisaju.

  13. #28

    Odgovor: Rimska vojska za vreme carstva

    Citat VELIKI MAJSTOR kaže: Pogledaj poruku
    U nekropoli iz vremena seobe naroda u Singidunumu, u grobu br. 8, otkrivene su opeke sa pečatom LEG VIHRC X (dva primerka) i jedan odlomak, s delom pečata, LEG VI H. Otkrivene su 1991. godine, pri iskopavanjima nekropole koja je nastala u periodu IV-VI vek na padini Kalemegdana prema Dunavu nedaleko od rimskog legijskog utvrđenja. Dve opeke su bile uzidane u pod zidane grobnice br,8; mesto nalaza treće nije poznato. Radi se o ciglarskoj produkciji panonske legije koja je stvorena u vreme tetrarhije. Njen stalni vojni logor se nalazio u provinciji Pannonia Secunda. Po jedan prefekt legije imao je sedište u tvrđavama Teutoburgijum (Dalj), Aureus Mons u današnjoj Mađarskoj i Onagrinum na levoj obali Dunava. Opeke s istovetnim pečatom, koji treba razrešiti u Leg(io) VIH(e)r(culia) c(ohors)X otkrivene su na teritoriji Panonije, u Dalju (Teutoburgijum), Sotinu (Cornacum), Begeču u Sremskoj Mitrovici i drugim mestima u rimskoj Panoniji.

    Kakav LEGIJSKI LOGOR, obični kontralimes, mostobran, možda sa pola kohorte, tek toliko da se spreče "Varvari" da izvrše upad u carstvo na izdisaju.
    Kakve veze imaju opeke iz Singidunuma sa Onagrinumom?

    U Sirmijumu su najcesce opeke legije II Adiutrix a ona je bila smestena u Budimpesti (Aquincum)...kakve to veze ima?..sirom Donje Panonije je pronadjeno nekoliko desetina(DESETINA) hiljada takvih opeka...kakve veze ima ti sto si naveo,pa svaki grob je gradjen od opeka u IV veku...a ako je gradjen u VI veku onda su opeke u sekundarnoj upotrebi,kao sto su i Hazari u Celarevu koristili rimske opeke iz Onagrinuma...Singidunum nije bio legijski logor...maestro...koplja se lome oko toga u strucnoj literaturi i nije nam stalo do misljenja laika oko toga...
    A ako se vec petljas u ono sto ne znas,u Notitia Dignitatum Occidentialis pise ovako:u Onagrinumu su smesteni prefekti (zapovednici ) dve legije,-praefectus legiones quintae Ioviae et sextae Herculeae in castello Onagrino- V Jovije i VI Herkulije,zatim, prva pretorijanska (carska ) ala,II kohorta Hispanorum i II kohorta equites Dalmatae (dalmatinskih konjanika)...Aureus Mons je kod Smedereva covece...kakva Madjarska....opeke su radile pomocne ,auksilijarne, jedinice pomenutih legija,ne redovni sastavi...

    i samim svojim postom si dokazao i potvrdio da je rimska vlast ipak bila na levoj obali Dunava

    I sad pisi sta hoces...mesas vojsku u I veku sa vojskom u IV veku...a rimska drzava se mnogo razlikovala u tih 400 godina...kako to ne mozes da shvatis...i da dodam Panonia Secunda je Srem...a Onagrinum je potpadao pod administrativnu upravu Srema...potvrdio si...dovoljno je...
    Poruku je izmenio felix, 23.12.2008 u 23:52

  14. #29

    Odgovor: Rimska vojska za vreme carstva

    Citat felix kaže: Pogledaj poruku
    Kakve veze imaju opeke iz Singidunuma sa Onagrinumom?

    U Sirmijumu su najcesce opeke legije II Adiutrix a ona je bila smestena u Budimpesti (Aquincum)...kakve to veze ima?..sirom Donje Panonije je pronadjeno nekoliko desetina(DESETINA) hiljada takvih opeka...kakve veze ima ti sto si naveo,pa svaki grob je gradjen od opeka u IV veku...a ako je gradjen u VI veku onda su opeke u sekundarnoj upotrebi,kao sto su i Hazari u Celarevu koristili rimske opeke iz Onagrinuma...Singidunum nije bio legijski logor...maestro...koplja se lome oko toga u strucnoj literaturi i nije nam stalo do misljenja laika oko toga...
    A ako se vec petljas u ono sto ne znas,u Notitia Dignitatum Occidentialis pise ovako:u Onagrinumu su smesteni prefekti (zapovednici ) dve legije,-praefectus legiones quintae Ioviae et sextae Herculeae in castello Onagrino- V Jovije i VI Herkulije,zatim, prva pretorijanska (carska ) ala,II kohorta Hispanorum i II kohorta equites Dalmatae (dalmatinskih konjanika)...Aureus Mons je kod Smedereva covece...kakva Madjarska....opeke su radile pomocne ,auksilijarne, jedinice pomenutih legija,ne redovni sastavi...

    i samim svojim postom si dokazao i potvrdio da je rimska vlast ipak bila na levoj obali Dunava

    I sad pisi sta hoces...mesas vojsku u I veku sa vojskom u IV veku...a rimska drzava se mnogo razlikovala u tih 400 godina...kako to ne mozes da shvatis...i da dodam Panonia Secunda je Srem...a Onagrinum je potpadao pod administrativnu upravu Srema...potvrdio si...dovoljno je...
    Posvećena istorija za posvećene ljude.Nema ja nešto da potvrdjujem ili ne potvrdjujem.Pročitaj kako piše.Niko ne spori Rimsko prisustvo na levoj obali Dunava,Mislim Tadašnjoj levoj obali Dunava jer svako ko i jednom prodje kroz naselja Begeč i Futog a povuče liniju Rimski šančevi-Futog-Begeč-Čelarevo-Lokalitet Turski breg-Bačka Palanka može da vidi da se sva ta sadašnja naselja nalaze na samon suvom dnu nekadašnjeg rečnog korita Dunava.Jedna poplava i Dunav sva ta naselja zaobidje.Kao što je zaobišao i Bačku Palanku, nažalost "Braća" hrvati su u pravu.Uvidom u Pedološku kartu jasno se može videti da su se ta naselja ni kriva ni dužna našla većim delom sa ove strane Dunava.Pa sve i da je Rimsko prisustvo zapaženo i sa ove strane, ali samo u svrhu obezbedjenja Limesa , sa nešto porobljenih naroda, ropskih limitaraca, ali ogromna većina je bila slobodna.I ponavljam, jer ne smem da koristim velika slova.Na teritoriji Bačke Rimsko prisustvo nikada nije učvršćeno.To se lepo da videti prema kartama rasprostiranja.Baš izmedju Dunava i Tise nema Rimljana.A sve i da je u pitanju postojanje i stolovanje tih legija na "Levoj obali Dunava" to je sadašnja leva obala.Da postoje tragovi ma i u fragmentima Rimskog prisustva, Radovan Bunardžić-Baćko bi ih iskopao.A što se tiče opeka i Hazara.Pa zadužili smo ih verujte mi, tako što je prilikom "Arheološkog iskopavanja" gline za ciglanu od strane radnika iste, buldožerom ili bagerom, prosto razneto nalazište i da nije te Čuvene opeke, sa menorom, koja se nalazi u MGNS, tragovi njihovog prisustva bili bi pomereni par hiljada kilometara na istok.

    A što se tiče lomljenja koplja, o maglu se ona nikada nisu lomila, kako to Veljko Petrović kaže, već o glavne premise samog postojanja i rada takozvane nordijske škole, koja izmedju ostalog godvori o Tevtoncima i Slovenima kao plavokosim zverima koje treba krotiti.E pa dosta toga više.A što se tiče tvoga "Upućenog stava" da laicima ne treba da imaju svoje mišljenje na tome ti čestitam.Primenjujući isti princip u tom duhu i odgovaram.Da su se svi Panonski narodi držali pred Rimljanima kao "Bačvani" ne bi ti sada u dvadeset prvom veku zastupao Nordijsku postavku.To je isto kao da se svi radujemo Čudu Svetog Dimitrija u Solunu, i još treba da idemo na poklonjenje istom ,Zato što je "Pomogao" da se razbije Slovensko-avarska opsada Soluna.Pa na toliki prezir i samoprezir prema svojim korenima i svojoj nacionalnoj istoriji još nisam naišao.Pročitaj neku od knjiga Milana Paroškog, Racki tetralog.
    Poruku je izmenio VELIKI MAJSTOR, 24.12.2008 u 07:30 Razlog: izmena reči sadašnje u tadašnje-slovna greška

  15. #30

    Odgovor: Rimska vojska za vreme carstva

    Citat VELIKI MAJSTOR kaže: Pogledaj poruku
    .Niko ne spori Rimsko prisustvo na levoj obali Dunava,Mislim Tadašnjoj levoj obali Dunava jer svako ko i jednom prodje kroz naselja Begeč i Futog a povuče liniju Rimski šančevi-Futog-Begeč-Čelarevo-Lokalitet Turski breg-Bačka Palanka može da vidi da se sva ta sadašnja naselja nalaze na samon suvom dnu nekadašnjeg rečnog korita Dunava.
    Eto ti sporio,pa ti potvrdio....sta drugo da kazem,cas rimska noga nije stupila u Backu,cas jeste....jel' Bunardzic iskopao u Titelu rimske nadgrobne spomenike sa natpisima?...

    ...a sto se tice nordijske skole ili becko-berlinske,pa sigurno ih ne zastupam....ali ne zelim da se strani naucnici ismevaju teorijama u stilu "Srbi narod najstariji"...o Semiramidi Srpkinji i ostalom....bez materijalnih dokaza nema ni istorije....procitaj neke moje postove pa ces videti da ne zastupam tu skolu,i jedan deo tih postova su moji autorski tekstovi preneti iz casopisa "Serbona" i udruzenja za Srbistiku ciji sam clan zajedno sa Radovanom Damjanovicem,Miodragom Milanovicem,Slobodanom Jarcevicem,prof dr Djordjem Jankovicem...cak nam je pristupio i glumac Aleksandar Bercek....iako laik,mnogo pomaze....ja verujem u zaveru protiv prave istorije Srba,ali ne na nacin Jovana Deretica i Olge Lukovic...moramo imati meru da nam se svet ne smeje i prvo uvesti ono sto je dokazano ,a tek kasnije izvoditi zakljucke tipa Deretica...a dokaz ti je i moj post na temi "Srpske kraljevske porodice" gde sam naveo i vladarsku kucu cara Samuila koga (bas ti "nordijci") smatraju cas Bugarinom,cas Makedoncem...nije Radovan Bunardzic otkrio samo jednu opeku sa menorom..sto,opet,mozes videti ovde,na temi "Hazari"....a sto se tice zaduzivanja unistavanjem arheoloskih lokaliteta...pa to se radi ovde ,slobodno mogu reci,vekovima...i u ovom momentu sigurno neki pljackasi velikim plugovima unistavaju neki lokalitet u potrazi za nalazima (vidi temu "oteto kulturno blago")...procitaj i post o Svetom Dimitriju na temi o Sirmijumu (prenet iz casopisa "Glasnik Srpskog arheoloskog drustva",rad moje malenkosti).....olako delis epitete i olako prihvatas gluposti.....ne prilici braći ni malo da to rade...ako zelis da budes brat ,uopste...jer brat se ne postaje,on se radja....
    Poruku je izmenio felix, 24.12.2008 u 13:54

Strana 2 od 3 PrvaPrva 123 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Vreme neznosti...
    Autor diktatorka u forumu Ljubav
    Odgovora: 16
    Poslednja poruka: 17.09.2013, 13:12
  2. Vreme leči sve
    Autor mala u forumu Ljubav
    Odgovora: 176
    Poslednja poruka: 11.06.2013, 13:17
  3. Vreme leti...
    Autor Sokica u forumu Roditeljski kutak
    Odgovora: 21
    Poslednja poruka: 08.06.2009, 22:47

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •