Karma - verujete li? - Strana 4
Strana 4 od 4 PrvaPrva ... 234
Prikaz rezultata 46 do 49 od ukupno 49
  1. #46

    Odgovor: Karma - verujete li?

    Citat Vlada Vasic kaže: Pogledaj poruku
    Karma je kosmički zakon. To je zakon uzroka i posledice koji kruži i koji se odnosi na svako fizičko ispoljavanje u univerzumu. Taj zakon je prihvatila Perenijalna Filozofija na osnovu svojih učenja i dokaza o postojanju sveta. Moral ili nemoral je akcija, uzrok iz koga će proisteći neka posledica. Postoji još milijardu akcija, uzroka iz kojih će proisteći neka posledica. Zato je besmisleno tvrditi da je karma zasnovana na moralu. Međutim, svetske religije, pre svega istočne, pokušavaju da interpretiraju svoje viđenje karme i da daju odgovor, koji slednenike najviše interesuje, a to je spasenje čovečije duše. Iz tog egoističnog razloga se karma ubacuje u tekstove sa svemogućim i svemogućima, kako bi se održao korak.
    Kosmički zakoni su oduvek postajali, pa i pre čoveka i njegovih pokušaja da ih uoči i objasni. To što ih istočnjački filozofi svojataju i što ih je ta famozna perenijalna filozofija navodno prihvatila ne znači apsolutno ništa. Posledicama nisu uzroci moral i nemoral već prirodni, dakle, fizički i hemijski procesi. To što istočnjčke religije čine (ali istini za volju i ne samo one) svojim vernicima je pravi nemoral. Jer po mom mišljenju ta priča o putu duše je suštinski manipulativni stožer svake religije pa i istočnjačke i sve je ostalo dekor pa i nesuvisla priča o karmi. Ne znam zašto bi tvoje objašnjenje postupaka istočnjaka bilo validno, jer ti si zainteresiran za afirmativni odnos prema karmi i istočnjačkim religijama, dok ih ja smatram izrazito ropskim i haotičnm religijama....


    Šta podrazumevaš pod prirodnim procesima?
    Karma jeste prirodan proces. Karma obuhvata sveukupni ispoljeni univerzum. Sve što postoji u univerzumu. Nauka je otkrila samo jedan delić tih prirodnih procesa. Prirodni proces je zakon koji stvara univerzum-karma.
    Šta podrazumevam pod prirodnim procesom već sam objasnio u prethodnom pasusu, a sam naziv nečeg što se i ne zna šta je je nebitna stvar. Pa kada si tako upućen i kada tvrdiš da je nauka otkrila tek delić nečega što je istočnjacima oduvek i kroz karmu poznato, ne budi cicija pa i nama pokloni deo te mudrosti sa par ekskluzivnih i do sada nauci nepoznatih detalja.
    Šta je plus a šta minus u duši? To je zamka u koju zapanjak,a i većina istočnjaka, upada kada želi da tumači drugačije poglede na svet. Ovakav pogled je u svojoj suštini oslikan u svom dubokom religijskom ( socijalnom ) ubeđenju borbe dobra i zla ( pozitivnog i negativnog ). Tu se zapravo radi o integraciji polariteta-pomirenju, stapanju, a ne pobedi jednog nad drugim, ne bežanju i od jednog i od drugog u nekakvom neutralnom položaju. Takva integracija omogućava odlazak iz sfere posledica u sferu uzroka i o tome su nam govorili svi mudri ljudi kroz istoriju, između ostalog Buda i Hrist.

    Međutim, lakše je bilo napraviti religiju, zatvoriti sve puteve u tom smeru i zvanično proglasiti da se takav poduhvat smatra odlaskom u ludilo.

    Po toj logici, nemoj da koristiš struju jer može da te ubije...
    Plus i minus stanja duše su metafore. To je bar jasno. To je zamka za koju mene boli ona stvar, jer apsolutno ne verujem u te vrste priča, ali to je zamka oko koje se ti grčevito boriš na većini tema kako bi dokazao isključivu pravovernost istočnjačkih religuja, a posebno, izgleda, budizma. To je, naravno, tvoje pravo, i svako od nas može imati stav o religiji kakav god hoće. Moj stav je da je svaka religioznost, pa i istočnjačka gubljenje vremena, integriteta i slobode same. Međutim, religije imaju svakako ogroman kulturni značaj i ništa više. Svaki ostali pristup tome smatram iracionalnim, nesvrsishodnim i suštinskom legitimacijom nas samih, a ne religija koje odaberemo.

    Ne znam da li su Buda i Hrist bili mudri. Verujem da jesu. Ali, zato sam potpuno siguran da su više nego zloupotrebljavani, da im je učenje zamagljivano i iskrivljivano vekovnim nastojanjem klera i sveštenstva (ali i vladara i država) da bi se lakše ostvarili staleški, kastinski, plemenski, nacionalni, ali i lični i ko zna sve čiji i kakvi interesi.

    I za sam kraj mog učešća na ovoj temi je da mislim da ti možeš i bolje od tog primera sa strujom.
    Poruku je izmenio memento, 23.07.2009 u 10:30
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  2. #47

    Odgovor: Karma - verujete li?

    Jedan od glavnih problema u komunikaciji je podela na ove i one. Kada neko kaže onom drugom: tvoje je pravo da budeš šta ti želiš...on ti u stvari kaže da ne želi da ima bilo kakvih posla sa tobom, okreće se, odlazi i počinje da te ignoriše...

    Pitam se čime je taj proces iniciran?

    Naravno ---karmom.. Narod karmu zove sudbinom, međutim problem nastaje kada se izgovori *strana* reč kamma-karma. Tada dolazi do asocijacije misaonog procesa koji prouzrokuje emociju i fizičku manifestaciju-osećaj. I tada nastaje podela na nas koji smo dobri, i njih koji su loši i imaju taj termin. Prihvatanje ili ne prihvatanje misli o nekom pojmu je direktno podređeno religijskom uticaju područne sredine gde se čovek nalazi. Koliko god čovek mislio da nije podložan religijskom uticaju područja, gde je odrastao, grdno se vara. Čak i oni koji sebe smatraju okorelim ateistima apsolutno postupaju u skladu sa religioznim načelima svoje socijalne sredine a da toga nisu ni svesni.

    Ako se prebacimo iz termina karme, u svet uzrok- posledica, na termin odobren u psihologiji podsvest-svest, uočićemo da je skoro 80% zapadnjaka čitalo Frojda i Junga. A ako je knjiga prevedena sa Istoka i govori o karmi, 90% zapadnjaka je neće ni pogledati...

    Glavno pitanje je : Šta meni saznanje o karmi ( uzročno posledičnom zakonu ) može pomoći u svakidašnjem životu?

    Ja sam shvatio jedinstvenu poruku u svim delovima sveta, sveta koji mi prividno delimo na ove i one, koja glasi:

    Svako stvara svoju karmu...
    Svako nosi svoj krst..
    Kako seješ, tako žanješ......

    ..Zatim sam shvatio odakle podela dolazi, ko mi je stvarao karmu i čiji sam krst nosio..E sada sejem ..ono što želim da žanjem..

    malo li je...

  3. #48

    Odgovor: Karma - verujete li?

    Šta podrazumevam pod prirodnim procesom već sam objasnio u prethodnom pasusu, a sam naziv nečeg što se i ne zna šta je je nebitna stvar. Pa kada si tako upućen i kada tvrdiš da je nauka otkrila tek delić nečega što je istočnjacima oduvek i kroz karmu poznato, ne budi cicija pa i nama pokloni deo te mudrosti sa par ekskluzivnih i do sada nauci nepoznatih detalja.

    YouTube - CowboyBebop2012's Channel

  4. #49

    Odgovor: Karma - verujete li?

    Pa, gledajući meni omiljenog Garuja Kupera, samo sam se osnažio (mada mi čak ni to nije trebalo) u svom uverenju.

    Zaboravljaš samo da si ti deo kolektiviteta, deo jedne ideje, deo religijskog kolektivnog mišljenja i deo, kako kaže film, tog ropstva, a ne ja, koji sam ateista, potpuno odan individualizmu, nauci i zdravom i nezavisnom razumu i sloodi duha i tela...

    Sve ovo, naravno, ne znači i da se i ti, na neki svoj način, ne osećaš srećnim, slobodnim itd, itd. Pa srećno ti bilo.

    Meni za to zaista nisu potrebni religijski uzori i tuđe kar(m)e...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

Strana 4 od 4 PrvaPrva ... 234

Slične teme

  1. RTS - Hvala što nam verujete
    Autor Arthur Dent u forumu Televizija i ostali mediji
    Odgovora: 68
    Poslednja poruka: 11.12.2010, 16:49
  2. Da li verujete u bapske priče?
    Autor makilli u forumu Pričaonica
    Odgovora: 130
    Poslednja poruka: 13.08.2010, 13:52
  3. Da li verujete u snove?
    Autor Lady in red u forumu Psihologija
    Odgovora: 74
    Poslednja poruka: 26.03.2010, 12:00
  4. Da li mu (joj) verujete?
    Autor love hunter u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 12.03.2009, 17:33
  5. Karma
    Autor lilika u forumu Domaći spotovi i tekstovi
    Odgovora: 31
    Poslednja poruka: 13.03.2008, 14:56

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •