Karma - verujete li?
Strana 1 od 4 123 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 49
  1. #1

    Karma - verujete li?

    Ser Isak Njutn je jednom priliko napisao da "za svaku akciju postoji istovetna i
    suprotna reakcija". Veliki učitelj Buda nas uči da "smo ono što mislimo, pošto smo postali ono što smo mislili". U suštini, oba ova stava govore istu stvar - da svaki posledica ima svojuzrok.
    U tome leži zakon karme. Svaka misao koju imamo se utiskuje u supstancu univerzalnematerije gde će se konačno manifestovati kao efekat u fizičkom svetu. Ponekad, doposledice može doći nekoliko trenutaka posle uzroka i tada možemo jasno videti kako sumisao i efekat me|usobno povezani, skoro isto kao kad bacimo kamen u vodu i posmatramotalase kako se šire. Međutim, u drugim slučajevima efekti usleđuju godinama posle uzroka ipostaje teže uvideti vezu između njih.
    Međutim, uvek za jednim godišnjim dobom dolazi drugo.Posle proleća uvek dolazi leto. Za levim stopalom uvek stupa desno. Čovek nikada
    ne može nikuda da ode, a da nije odnekuda krenuo. Svaki dan je izdanak prethodnog dana,kao što je današnji dan mladica sutrašnjeg drveta. Svaka misao je rezultat misli koja joj prethodi, kao što je svaki život još jedan god na drvetu večitog života.
    U svakoj inkarnaciji, šta god radili, kuda god išli, o čemu god mislili, sve što činimo predstavlja upoznavanje samoga sebe! I svako životno iskustvo treba da nam pomogne da pročistite tu suštinu, neprestano je razvijajući do savršenijeg izraza vaše duše. Takav jezakon karme.
    U Bibliji čitamo sledeće: "Nemoj se zavaravati, Bogu se ne ismeva... Kako
    poseješ, tako ćeš i požnjeti."
    Oni koji se smeju moraju naučiti da plaču, kao i oni što plaču moraju naučiti da se smeju. Svakom suzom i osmejkom, pošto smo se približili upoznavanju suštine, za budućnost nam se stvara nova karma. Duša neprekidno širi svoju svest kroz vlastito polje iskustva, sve dok joj konačno više nije neophodno da se reinkarnira u fizičko telo. Prerođenja naša duša bira duše koje će postati naši roditelji. Ona određuje religiju sa kojom ćemo živeti. Ona odabira susedstvo u kojem ćemo se roditi i vaspitavati i konačno programira u redosledu sva životna iskustva kroz koja ćemo proći, uključujući i svaku
    stranputicu u kojoj ćemo se iscrpljivati, sve dok ne prona|emo put istine.
    Kako nam koračanje kroz život postaje lakše, tako nam se povećava karmička težina.
    Ipak, kroz ovaj proces upoznavanja sebe se ne može juriti, jer ako čovek stoji na vrhovima prstiju, nije stabilan. Čovek večito traži put do kuće i stanje sreće definiše time da zasigurno korača tim putem.
    Kojim god putem da korača, on se kreće ka kući, a karmičke lekcije mu predstavljaju mape puteva, zajedno sa znacima za zaustavljanje, preprekama i skretanjima koje mora prebroditi da bi dušu doveo u stanje savršenstva gde ponovo može postati jedno sa Čistim duhom.

    ŽIVOT POD KARMIČKIM ZAKONOM
    U svojoj knjizi "Joganandina kazivanja" veliki mistik objašnjava reinkarnaciju i
    karmu sledećim rečima:
    "Učitelju, svestan sam samo sadašnjeg života. Zašto ne posedujem nikakvih sećanja
    na prethodne inkarnacije, niti predznanja o budućim životima", upita jedan učenik.
    Učitelj odgovori: "Život je kao veliki lanac u Božjem okeanu. Kada se iz vode
    izvuče jedan deo tog lanca, vidiš samo taj mali komad. Početak i kraj su skriveni. U ovoj
    inkarnaciji vidiš tek jedan beočug u životnom lancu, prošlost i budućnost, iako nevidljivi,
    ostaju u dubinama Boga. On svoje tajne otkriva onima koji su sa njim u harmoniji."
    Iako većina nas ne poseduje svesno sećanje na prethodne živote, ne proživljavamo
    posledice svega što smo prouzrokovali u tim životima, ali upravo ti uzroci doprinose tome
    da se ra|amo nejednaki.
    Uverenje da su "svi ljudi stvoreni jednaki" ne smemo pomešati sa mišljenjem da se
    "svi ljudi rađaju jednaki". Znamo da dete rođeno sa urođenom manom verovatno ne bi
    moglo očekivati isti način života ili životne mogućnosti kao dete rođeno normalno. Dete
    rođeno u getu ne bi moglo očekivati ista iskustva kao dete rođeno na seoskom imanju. Dok
    znamo da je koncept da su svi ljudi stvoreni jednaki istinit, u pogledu odnosa prema čoveku
    kao entitetu duše u njegovoj prvobitnoj kreaciji, ono što čini od jednakosti od tog trenutka je
    u potpunosti njegov lični izbor i slobodna volja. Naravno, ono što čini sa tom voljom
    odre|uje nivoe do kojih mu dopire duša, čim ih dostigne.
    Dve različite osobe suočene sa istim doga|ajima ili okolnostima, sagledavaju ih
    različito, jedna bežeći od događaja, a druga hvatajući se u koštac s preprekom i uzdižući se
    do najviših karmičkih mogućnosti. Prva osoba mora da ponavlja događaj, dok je druga
    spremna da uznapreduje do novih lekcija. Kako dani prelaze u mesece, godine i živote,
    druga osoba će se dizati na više nivoe karme sve brže, dok bi prva mogla, vrlo lako, da se
    bori sa istim elementarnim lekcijama u beskraj života.
    Zamislite da ste deca na školskom času na početku školske godine. Sva deca počinju
    novim knjigama, novom odećom, zaoštrenim olovkama i novim kutijama za ručak. Sva
    deca dolaze u odeljenje naizgled jednaka, međutim, s poslednjeg školskog časa izlaze
    nejednaka. Za nekoliko sedmica, neki učenici će pocepati sveske, izgubiti kutije za ručak i
    neće uraditi nijedan domaći zadatak, dok će drugi biti zaokupljeni vanškolskim aktivnostima
    koje će im doneti više ocene, puno učenja i napredovanja za vreme tekuće školske godine.
    Kada se škola završi, ista priča se ponavlja. Pošto učenici nisu bili jednaki na početku, na
    kraju između njih nastaje još dublji jaz.
    Učitelj koji objektivno gleda na odeljenje može videti različite nivoe do kojih svaki
    učenik doseže. Početak školske godine je veoma sličan početku života; uvek su nejednaki na
    početku i suočeni s različitim budućim lekcijama, svi ljudi ponaosob. Ono što je dobro za
    gusku nije nužno dobro i za gusana. Dok vam pogled vrluda zelenim travnjacima susedove
    bašte, Bog se osmehuje i govori:
    "Ali, ja za tebe čuvam nešto bolje, uprkos tome što ga ne pronalaziš, ukoliko pokušaš
    da savladaš lekciju svog suseda."
    Iako svi mi živimo pod istim karmičkim zakonom, svako od nas stoji na različitoj
    prečagi merdevina ka savršenstvu. Svaki korak je drugačija faza napretka, od kojih je
    najvažnija ona kroz koju treba da prođemo. Međutim, to će uvek zavisiti od svih koraka
    koje smo već načinili, da bismo se domogli visine na lestvama gde sada stojimo. Svaki
    korak iza nas je jedna prošla inkarnacija i u svakom životu se uveravamo da su svi delovi
    merdevina ispod nas čvrsti i stabilni. Mnogo je veći rizik žuriti uz merdevine koje se
    pomeraju nego boriti se na nižim prečagama dok ih ne učinimo bezbednim.

    Da li verujete u zakon karme?
    ''Though nothing can bring back the hour of splendor in the grass, glory in the flower, we will grieve not, rather find strength in what remains behind.''

    William Wordsworth

  2. #2

  3. #3

    Odgovor: Karma - verujete li?

    U poslednje vrijeme sam pocela jako da vjerujem u karmu, ne samo po onom sto se meni desava vec i po onom sto se desava drugima.
    "Ability is what you're capable of doing. Motivation determines what you do. Attitude determines how well you do it." Lou Holts

  4. #4

    Odgovor: Karma - verujete li?

    verujem da ako cinis lose, vraca ti se lose.. ili ako cinis dobro, vraca se duplo dobro..
    .. sve se vraca, sve se placa..
    Krek, krek.. Ne gudra

  5. #5

    Odgovor: Karma - verujete li?

    Verujem! A ovo što je Lillith napisala bi moglo biti objašnjenje za ono što se naziva raj i pakao. Jer ako za života učiniš nešto loše u sledećem životu ćeš imati loše uslove za život, bolest, hendikep, beda, problemi u porodici i sl. i obrnuto.
    Pita se gde sam bio tako dugo odsutan, reći ću ti, bio sam u ve-ce-u

  6. #6

    Odgovor: Karma - verujete li?

    Citat Lillith kaže: Pogledaj poruku
    Čovek nikada ne može nikuda da ode, a da nije odnekuda krenuo.
    ......
    Ipak, kroz ovaj proces upoznavanja sebe se ne može juriti, jer ako čovek stoji na vrhovima prstiju, nije stabilan. Čovek večito traži put do kuće i stanje sreće definiše time da zasigurno korača tim putem.

    Kojim god putem da korača, on se kreće ka kući, a karmičke lekcije mu predstavljaju mape puteva, zajedno sa znacima za zaustavljanje, preprekama i skretanjima koje mora prebroditi da bi dušu doveo u stanje savršenstva gde ponovo može postati jedno sa Čistim duhom.
    Ja bih izdovjila ovo kao, možda, najsnažniji i najmudriji deo iz teksta. Kada je čovek u stanju da svaki svoj mali svakodnevni cilj pred sebe postavi toliko važnim i toplim i nezamenjivim kao što je dom ili kuća onda će se brže i sigurnije kretati ka tom cilju.

    Isto tako, za nas koji živimo živote čergara, krećući se po svetu bez neke jasne baze, najvažnije je da imamo u glavi to da je svaka naša stanica u životu ustvari dom! Tako gledano, mnogo se bezbolnije i otvorenije prolazi kroz iskušenja koja donosi svaki sledeći dan...

    Citat Lillith kaže: Pogledaj poruku
    Duša neprekidno širi svoju svest kroz vlastito polje iskustva, sve dok joj konačno više nije neophodno da se reinkarnira u fizičko telo. Prerođenja naša duša bira duše koje će postati naši roditelji. Ona određuje religiju sa kojom ćemo živeti. Ona odabira susedstvo u kojem ćemo se roditi i vaspitavati i konačno programira u redosledu sva životna iskustva kroz koja ćemo proći, uključujući i svaku
    stranputicu u kojoj ćemo se iscrpljivati, sve dok ne prona|emo put istine.
    Ovaj deo mi je već malo više maglovit i nejasan, uopšte pojam duše, ne umem ja to sebi da predstavim na baš najsrećniji način, pa ne mogu ni da se složim ili ne sa ovim stavom.

    Generalno, verujem u karmu....
    Poruku je izmenio euridika, 26.08.2007 u 22:22
    "...There is a crack in everything. That's how the light gets in..."

  7. #7

    Odgovor: Karma - verujete li?

    Ne znam šta sam zgrešio u prošlom zivotu da se u ovom rodim u Srbiji.
    c'est en faisant n'importe quoi qu'on devient n'importe qui.

  8. #8

    Odgovor: Karma - verujete li?

    ovih dana verujem....
    Mada uvek i sve preispitujem....generalno mislim da ima necega....
    Covek je sinteza beskonacnosti i konacnosti,prolaznog i vecnog, slobode i nuznosti, kratko: sinteza.

  9. #9

    Odgovor: Karma - verujete li?

    Sudbina nije strogo zapisana kao munjom u kamenu, ali svakom od nas sledi neka staza necime unapred odredjena... Mi je mozemo malo skretati, oblikovati i uredjivati, alil ce nas ovako ili onako odvesti do istog cilja... Sudbina, karma, maktub... zovite kako hocete... Verujem da postoji,kockice se uvek sloze
    Ćuti i prenesi dalje....

  10. #10

    Odgovor: Karma - verujete li?

    Sam pojam da ne mozemo da biramo gde i kad cemo se roditi, navodi na zakljucak da postoji sudbina. Sudbina mi je odredila datum i mesto rodjenja, a naravno, i zivotno okruzenje. Ustvari polaznu tacku zivota.

    Genetika je ta koja nam svojim nebrojenim kombinacijama odredjuje zivotni put, jer u genezi licnosti leze svi odgovori na sva pitanja.
    Jednostavno to je tako.
    Splet okolnosti dovodi svakoga od nas na raskrsnice, a svako od nas bira put kojim ce ici. Svako izabira svoj put jer je on po njemu logican pa tako u stvari smo i mi sami tvorci svoje sudbine.
    Svako moze da kaze da je on "sam" izabrao bas taj put ali to je u sustini zabluda, jer mentalni sklop odredjen jos pre rodjenja je taj koji odlucuje o tome.
    Pa tako imamo paradoks, da u stvari mi sami kreiramo put koji je jos davno (nasim nastankom) kreiran.
    Ko voli nek izvoli.
    Svako neka tumaci na svoj nacin.
    Moj odgovor je "DA".
    Nije sve crno, nadje se i poneka plavusa

  11. #11

    Odgovor: Karma - verujete li?

    Verujem da svako od nas mora proći kroz neke tačke na putevima kroz svoj život, a mi možemo samo da, manje ili više, umanjimo ili povećamo efekat tih događaja na nas i našu okolinu.
    Doviđenja Srbijo ma gde bila!!!

  12. #12

  13. #13

    Odgovor: Karma - verujete li?

    i da i ne neznam ponekad mi djeluje tako nevjerovatno a ponekad sasvim suprotno.
    Mene niko ne voli,
    i nikom nije stalo, pa mi dodje zao,
    jer ja bih svoje srce svakom dao.

  14. #14

    Odgovor: Karma - verujete li?

    Definitivno ne!
    Proizašlo verovanje u karmu na ovim prostorima je kao i ostalo tipičan uvoz svega i svačega, a prihvatanje i "kupovina" tih roba je rezultat gubljenja korena, veštački izazvan stid što smo sa ovih prostora, gubljenje nacionalnog identiteta, a sve zbog tog tampona, kad su starije generacije prihvatile neki drugi uvoz.
    In vinas veritas

  15. #15

    Odgovor: Karma - verujete li?

    Koliko god da se trudim da neverujem uvek mi se desi da kažem:ma loša karma
    "Za mene postoji samo putovanje putevima koji imaju srca. Tuda ja putujem, i jedini dostojan izazov je da se taj put pređe sav, do kraja. I tuda putujem, gledajući, gledajući bez daha".

Strana 1 od 4 123 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. RTS - Hvala što nam verujete
    Autor Arthur Dent u forumu Televizija i ostali mediji
    Odgovora: 68
    Poslednja poruka: 11.12.2010, 17:49
  2. Da li verujete u bapske priče?
    Autor makilli u forumu Pričaonica
    Odgovora: 130
    Poslednja poruka: 13.08.2010, 14:52
  3. Da li verujete u snove?
    Autor Lady in red u forumu Psihologija
    Odgovora: 74
    Poslednja poruka: 26.03.2010, 13:00
  4. Da li mu (joj) verujete?
    Autor love hunter u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 12.03.2009, 18:33
  5. Karma
    Autor lilika u forumu Domaći spotovi i tekstovi
    Odgovora: 31
    Poslednja poruka: 13.03.2008, 15:56

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •