Libija: Oslobođeni medicinari
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 21
  1. #1

    Libija: Oslobođeni medicinari

    Bugarske medicinske sestre i lekar stigli u Sofiju pošto ih je jutros vlada u Tripoliju oslobodila služenja kazne.

    Medicinski radnici doputovali su u Sofiju gde su ih pored članova porodice dočekali predsednik Georgij Parvanov, premijer Sergej Stanišev i ministar inostranih poslova Ivailo Kalfin. Parvanov je saopštio da je pomilovao pet bugarskih medicinskih sestara i lekara koji su u Libiji bili osuđeni na doživotni zatvor.

    Oslobođene medicinske radnike u Sofiju je dopratila Sesilija Sarkozi, supruga predsednika Francuske.

    Bugarski i strani mediji smatraju da je oslobađanje medicinskih radnika velika pobeda Pariza, a to oslobađanje za Tripoli, po svemu sudeći, predstavlja još jedan politički poen u odnosima te afričke zemlje i Evrope.

    Predsednik Francuske Nikola Sarkozi izjavio je da će već sutra posetiti Tripoli.

    "Ovog puta ta poseta će biti u cilju unapređenja pozicije Libije u međunarodnoj zajednici. I dok sam bio samo ministar u vladi imao sam sjajne odnose s Tripolijem u borbi protiv terorizma i moram priznati da nisam jedini koji je imao takvo iskustvo", kaže Sarkozi.

    Bolničarke i lekar, koji je u međuvremenu dobio bugarsko državljanstvo, oslobođeni su ranije jutros posle osam godina provedenih u zatvoru zbog optužbi da su inficirali virusom side više od 460 libijske dece.

    Tokom juče vođenih razgovora, libijske vlasti tražile su normalizovanje odnosa Libije i država Evropske unije, preneo je Rojters reči neimenovanog zvaničnika iz Tripolija.

    Jedan francuski diplomata upućen u taj problem rekao je, međutim, da je glavnu prepreku i dalje predstavljao novac, a ne diplomatski razlozi, jer je Libija tražila dodatna novčana sredstva iz inostranstva, dok je EU odbijala da plati kompenzaciju, smatrajući da bi tako priznala da su sestre i lekar krivi.

    Prema rečima nekih zvaničnika u Tripoliju, Libija od zemalja EU zapravo traži novac za modernizaciju medicinskog centra u Bengaziju, gde će se lečiti zaražena deca, i sredstva za njihovo lečenje u inostranstvu, ako to bude bilo potrebno.

    Bugarska i njeni evropski saveznici tvrde da su sestre nevine, ali su ipak obezbedili dugotrajnu medicinsku pomoć žrtvama i donaciju za bolnicu u Bengaziju.

    Bugarske medicinske sestre i palestinski lekar najpre su u Libiji osuđeni na smrtnu kaznu, ali je ona nadavno preinačena u doživotnu robiju. U libijskom zatvoru bili su od 1999, tvrdeći da nisu krivi za inficiranje dece sidom, već da je do zaraze došlo zbog nehigijenskih uslova u ustanovi u kojoj su bila smeštena.

    Porodice zaražene dece pristale su da odustanu od zahteva za smrtnu kaznu u zamenu za odštetu.

    Sin libijskog lidera Moamera Gadafija Seif el Islam izjavio je nedavno da je vrednost kompenzacija porodicama oko 400 miliona dolara, odnosno milion dolara za svako zaraženo dete. Do sada je od posledica side umrlo 56 dece.

    b92.net

    Eto šta je pravda, zaraziš 460 dece sidom, preko 50 ih je već umrlo, a ti slobodno šetaš ulicom.
    Poruku je izmenio BaneK, 25.07.2007 u 08:53 Razlog: uzastopni postovi
    Neki ljudi samo zinu, pa zagade okolinu...


    Nisam paranoičan, ali to ne znači da me neko ne progoni!
      Vrh

  2. #2

    Odgovor: Libija: Oslobođeni medicinari

    "...da je do zaraze došlo zbog nehigijenskih uslova u ustanovi u kojoj su bila smeštena...."

    Nisam navikla od novinara devedeset dvojke da dobijem nepotpunu informaciju.Sta ovo znaci?Sta nije higijenski bilo?Ne radi se o gripu ili nekoj lako izlecivoj infektivnoj bolesti!Davali su im injekcije iglama kojima su se pre toga boli narkomani?Ili sta?Danas i deca znaju kako se AIDS prenosi...Kod transfuzije nema greske kada je higijena u pitanju.Dakle...?


    "...
    Porodice zaražene dece pristale su da odustanu od zahteva za smrtnu kaznu u zamenu za odštetu..."

    Ovo je za drugu pricu.Tuga!
    Poruku je izmenio DrinChe, 25.07.2007 u 02:20
      Vrh

  3. #3

    Odgovor: Libija: Oslobođeni medicinari

    Da se ja pitam, visili bi oni na banderama, ali pre toga bi se krčkali na blagoj vatri.
    Neki ljudi samo zinu, pa zagade okolinu...


    Nisam paranoičan, ali to ne znači da me neko ne progoni!
      Vrh

  4. #4

    Odgovor: Libija: Oslobođeni medicinari

    Ne donosim sud na osnovu "novinarskih zapazanja" ali vise od 400 dece mi daje za pravo da kazem da tu nesto nije u redu i da su krivi. Ako ne za nameru a ono sigurno za nemar, tim pre sto su oni "medicinsko osoblje" a narocito sto su u pitanju deca.
    Nije sve crno, nadje se i poneka plavusa
      Vrh

  5. #5

    Odgovor: Libija: Oslobođeni medicinari

    Ja nisam znala da su oni pusteni na slobodu... vec da im je samo smrtna kazna zamenjena dozivotnom robijom...
    Počinjen je veliki zločin nad tom decom i neko bi trebalo da odgovara, u ovom slucaju pomenuti medicinari,zbog nesavesnog vrsenja svoje duznosti...Kako je moguce da toliko dece dobije krv koja nije ispitana ...
    I sta se desilo, docekani su od strane svih visokih sluzbenika kao pocasni drzavljani te zemlje...Tuga...stvarno tuga...
      Vrh

  6. #6

    Odgovor: Libija: Oslobođeni medicinari

    Bugarke i joş medicinske sestre pa nevine ne verujem
    Ko je za jednu voznjicu
      Vrh

  7. #7

    Odgovor: Libija: Oslobođeni medicinari

    Citat pero_M kaže: Pogledaj poruku
    Ne donosim sud na osnovu "novinarskih zapazanja" ali vise od 400 dece mi daje za pravo da kazem da tu nesto nije u redu i da su krivi. Ako ne za nameru a ono sigurno za nemar, tim pre sto su oni "medicinsko osoblje" a narocito sto su u pitanju deca.
    Isto mislim i kada je jedno i 401 dete u pitanju.Ne sme da se dogodi,jednostavno ne sme!!! A kada se desi,ne bistriti puno politiku.SAMO naci krivca.Pravog-koji je obicno iza sedam velova.Pa i njega i svaku produzenu ruku... natenane....
      Vrh

  8. #8

    Odgovor: Libija: Oslobođeni medicinari

    Citat DrinChe kaže: Pogledaj poruku
    "...da je do zaraze došlo zbog nehigijenskih uslova u ustanovi u kojoj su bila smeštena...."

    Nisam navikla od novinara devedeset dvojke da dobijem nepotpunu informaciju.Sta ovo znaci?Sta nije higijenski bilo?Ne radi se o gripu ili nekoj lako izlecivoj infektivnoj bolesti!Davali su im injekcije iglama kojima su se pre toga boli narkomani?Ili sta?Danas i deca znaju kako se AIDS prenosi...Kod transfuzije nema greske kada je higijena u pitanju.Dakle...?
    Prvo da se osvrnem na ovo narkomani(moj bold) pa cu na nehigijenske uslove...
    Od AIDSa ne boluju samo narkomani vec razne rizicne grupe i sasvim sigurno narkomanske igle neces naci u bolnici...

    A sad sto se tice uslova...
    Iskreno en znam kakvo je stanje u Libiji ali znam da vec vise desetljeca Libija uvozi medicinski kadar iz Evrope jer nema svoj vlastiti...S obzirom da ni medicinske sestre nisu u stanju da obuce onda mozemo da zamislimo kakvo ej stanje u njihovim bolnicama...
    Nehigijenski uslovi u prvom redu podrazumevaju sterilan pribor...Da li Libija zaista u svojim bolnicama zadovoljava ovaj kriterij ,pitanje je...Dalje da ne pricam o sanitarnim uvjetima,broju kreveta, prostoru za odmaranje i ko vodi racuna o velikom broju djece na odjelu...

    Sto se tice same vesti,broj zarazene dece je dovoljno veliki da se pomisli na namerno sirenje zaraze,mozda u cilju nekih istrazivanja no sta se tamo zaista desilo nikada necemo saznati,zataskano je...
    Ako su krivi trebali su ostati an dozivotnoj robiji,ako nisu drago mi ej da su pusteni a EU bi zaista trebala da da novac Libiji da osposobi strucni kadar i unapredi bolje medicinske uvjete...Bar im toliko duguje...
    ''Though nothing can bring back the hour of splendor in the grass, glory in the flower, we will grieve not, rather find strength in what remains behind.''

    William Wordsworth
      Vrh

  9. #9

    Odgovor: Libija: Oslobođeni medicinari

    Citat Lillith kaže: Pogledaj poruku
    Prvo da se osvrnem na ovo narkomani(moj bold) pa cu na nehigijenske uslove...
    Od AIDSa ne boluju samo narkomani vec razne rizicne grupe i sasvim sigurno narkomanske igle neces naci u bolnici...

    A sad sto se tice uslova...
    Iskreno en znam kakvo je stanje u Libiji ali znam da vec vise desetljeca Libija uvozi medicinski kadar iz Evrope jer nema svoj vlastiti...S obzirom da ni medicinske sestre nisu u stanju da obuce onda mozemo da zamislimo kakvo ej stanje u njihovim bolnicama...
    Nehigijenski uslovi u prvom redu podrazumevaju sterilan pribor...Da li Libija zaista u svojim bolnicama zadovoljava ovaj kriterij ,pitanje je...Dalje da ne pricam o sanitarnim uvjetima,broju kreveta, prostoru za odmaranje i ko vodi racuna o velikom broju djece na odjelu...

    Sto se tice same vesti,broj zarazene dece je dovoljno veliki da se pomisli na namerno sirenje zaraze,mozda u cilju nekih istrazivanja no sta se tamo zaista desilo nikada necemo saznati,zataskano je...
    Ako su krivi trebali su ostati an dozivotnoj robiji,ako nisu drago mi ej da su pusteni a EU bi zaista trebala da da novac Libiji da osposobi strucni kadar i unapredi bolje medicinske uvjete...Bar im toliko duguje...
    Lillith,lekar sam,radim u bolnici i to(boldovano) je moj ironican krik-vapaj-pitanje -neverica...
    A za poboljsanje uslova za rad,medicinske opreme i usavrsavanje sam saglasna.Za bilo koju zemlju.Za decije bolnice na prvom mestu.
    Kao i usvakoj drugoj profesiji,ljudski faktor je presudan.
    I uvek treba da je iznad politike.
    Ovde,konkretno,imam utisak da nije tako.I plasim se ponovo.
      Vrh

  10. #10

    Odgovor: Libija: Oslobođeni medicinari

    Izvni ali kao lekaru ti se onda ne bi smeli desavati takvi lapsusi
    ''Though nothing can bring back the hour of splendor in the grass, glory in the flower, we will grieve not, rather find strength in what remains behind.''

    William Wordsworth
      Vrh

  11. #11

    Odgovor: Libija: Oslobođeni medicinari

    Citat DrinChe kaže: Pogledaj poruku
    "...da je do zaraze došlo zbog nehigijenskih uslova u ustanovi u kojoj su bila smeštena...."

    Nisam navikla od novinara devedeset dvojke da dobijem nepotpunu informaciju.Sta ovo znaci?Sta nije higijenski bilo?Ne radi se o gripu ili nekoj lako izlecivoj infektivnoj bolesti!Davali su im injekcije iglama kojima su se pre toga boli narkomani?Ili sta?Danas i deca znaju kako se AIDS prenosi...Kod transfuzije nema greske kada je higijena u pitanju.
    Citat Lillith kaže: Pogledaj poruku
    Izvni ali kao lekaru ti se onda ne bi smeli desavati takvi lapsusi
    Nije lapsus,rekoh ti sta je.Vrlo jednostavno-ko je i na koji nacin zarazio decu me zanima.Odgovor "transfuzijom zbog nehigijenskih uslova" nema veze sa istinom,to znas.
    anex
    Zna se kako se ovakve grozote sprecavaju,a isto tako se zna kako se,kada se dese i "resavaju".
    Ni u mojoj zemlji,Srbiji,nije reseno pitanje odgovornosti lekara , niti sankcije povodom toga.
    Ostale sankcije se mnogo brze uvode.
    Mene boli sto se politika(ne kazu dzabe da je kurVa) umesala i ovde i sto po obicaju,stradaju neduzni.U ovom slucaju najneduzniji.Deca.
    Poruku je izmenio DrinChe, 25.07.2007 u 09:41
      Vrh

  12. #12

    Odgovor: Libija: Oslobođeni medicinari

    Drince gde pise da su zarazeni transfuzijom,svih 400 dece?

    Ja samo vidim da pise
    Citat Kunic kaže:
    U libijskom zatvoru bili su od 1999, tvrdeći da nisu krivi za inficiranje dece sidom, već da je do zaraze došlo zbog nehigijenskih uslova u ustanovi u kojoj su bila smeštena.
    Inace desava se greska i u italijanskim bolnicama pa se zaraze ljudi,zasto en bi u Libiji,ako cemo vec o transfuziji...
    ''Though nothing can bring back the hour of splendor in the grass, glory in the flower, we will grieve not, rather find strength in what remains behind.''

    William Wordsworth
      Vrh

  13. #13

    Odgovor: Libija: Oslobođeni medicinari

    Citat Neuhvatljiva_ kaže: Pogledaj poruku
    Ja nisam znala da su oni pusteni na slobodu... vec da im je samo smrtna kazna zamenjena dozivotnom robijom...
    Počinjen je veliki zločin nad tom decom i neko bi trebalo da odgovara, u ovom slucaju pomenuti medicinari,zbog nesavesnog vrsenja svoje duznosti...Kako je moguce da toliko dece dobije krv koja nije ispitana ...
    I sta se desilo, docekani su od strane svih visokih sluzbenika kao pocasni drzavljani te zemlje...Tuga...stvarno tuga...

    Procitaj postove redom ako nije problem.Videces da sam u prvom napisala da me zanima zasto nije naveden nacin na koji su zarazena.
    Danas procitam da Neuhvatljiva zna i prati "slucaj"(pise sve u njenom postu),a posto u medjuvremenu niko nije dao drugo objasnjenje,pozvala sam se na to,ali sa sumnjom.
    Nehigijenski uslovi u ustanovi su nonsens nad nonsensima kao objasnjenje.
    ________________
    Ne,u bilo kom zavodu za transfuziju krvi,ali U BILO KOM koji radi legalno,provera donatorove krvi na AIDS je obavezna.
    Sta se radi u Italijanskim bolnicama mozemo na drugoj temi.I to je crno.
      Vrh

  14. #14

    Odgovor: Libija: Oslobođeni medicinari

    Citat DrinChe kaže: Pogledaj poruku
    Procitaj postove redom ako nije problem.Videces da sam u prvom napisala da me zanima zasto nije naveden nacin na koji su zarazena.
    Danas procitam da Neuhvatljiva zna i prati "slucaj"(pise sve u njenom postu),a posto u medjuvremenu niko nije dao drugo objasnjenje,pozvala sam se na to,ali sa sumnjom.
    Nehigijenski uslovi u ustanovi su nonsens nad nonsensima kao objasnjenje.
    ________________
    Prvo imam obavezu da procitam sve postove na ovom forumu,sve i da necu

    U zvanicnoj vesti ne pise nigde da su zarazeni transfuzijom a to sto Neuhvatljiva sama izvodi zakljucke to je druga prica...

    Sto se tice nehigijenskih uvejta pa ja sam ih vec objasnila na sta se to odnosi

    Citat Lillith kaže:
    A sad sto se tice uslova...
    Iskreno en znam kakvo je stanje u Libiji ali znam da vec vise desetljeca Libija uvozi medicinski kadar iz Evrope jer nema svoj vlastiti...S obzirom da ni medicinske sestre nisu u stanju da obuce onda mozemo da zamislimo kakvo ej stanje u njihovim bolnicama...
    Nehigijenski uslovi u prvom redu podrazumevaju sterilan pribor...Da li Libija zaista u svojim bolnicama zadovoljava ovaj kriterij ,pitanje je...Dalje da ne pricam o sanitarnim uvjetima,broju kreveta, prostoru za odmaranje i ko vodi racuna o velikom broju djece na odjelu...
    Dalje...

    Ne,u bilo kom zavodu za transfuziju krvi,ali U BILO KOM koji radi legalno,provera donatorove krvi na AIDS je obavezna.
    Sta se radi u Italijanskim bolnicama mozemo na drugoj temi.I to je crno.
    Poenta cele price je da u Libiji zaista nema adekvatnih zdravstevnih uvejta jer kao sto vec spomenuh oni nemaju ni strucan kadar,uveoze medicinsko osoblje...
    I diljem Afrike,to je bar poznato,ne postoje adekvatni higijenski uslovi u bolicama ako bolnice uopce postoje...
    Vrlo je poznato kako tamo funkcionisu stvari...
    Sve i da jeste bila rec o transfuziji u sto cisto sumnjam,gde naci 400 i vise litara krvi zarazene AIDSOm ?
    ''Though nothing can bring back the hour of splendor in the grass, glory in the flower, we will grieve not, rather find strength in what remains behind.''

    William Wordsworth
      Vrh

  15. #15

    Odgovor: Libija: Oslobođeni medicinari

    @ Lillith

    *pozvala sam se na to,ali sa sumnjom(ne podcenjivanjem njene obavestenosti).
    *nije potrebno 10,100,ni 400 litara zarazene krvi.Razmisli.Idem,vracam se na nekoj pauzi.
      Vrh

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •