Mark Twain (Mark Tven)
Prikaz rezultata 1 do 6 od ukupno 6

Hybrid View

Prethodna poruka Prethodna poruka   Sledeća poruka Sledeća poruka
  1. #1

    Mark Twain (Mark Tven)



    Pravo ime ovog prvog i najvećeg tipično američkog književnika je Samuel Langhorne Clemens(1835.-1910.)
    U opsežnom delu ostvario je široku lestvicu osećaja i misli, od pune životne radosti do potpune beznadnosti.
    Počasni doktorat na Oxfordskom Univerzitetu dobio 1907.

    Odabrana dela
    "Pustolovine Toma Sawyera" (1876.)
    "Kraljević i prosjak" (1882.)
    "Život na Mississipiju" (1883.)
    "Pustolovine Huckleberry Finna" (1884.)
    "Yankee na dvoru kralja Arthura" (1889.)
    "Tajanstveni stranac" (1916.)

    __________________________________________________ ________

    Da je trebalo da mi pričamo više nego da slušamo, mi bismo imali dvoja usta i jedno uvo.

    MARK TWAIN
    __________________________________________________ _________

    Sta ste citali,sta ste zapamtili,a cemu se vracate u mislima Vi?
    Poruku je izmenio Cecara, 09.07.2009 u 09:12 Razlog: slovne greske

  2. #2

    Odgovor: Mark Twain

    Čovek sa novom idejom je osobenjak sve dok se ta ideja ne ostvari". (Mark Tven)

    Moje knjige su kao voda, dok su knjige velikih genija kao vino. Srećom svi piju vodu".

    Nikada nisam dozvolio da se moje školovanje meša sa mojim obrazovanjem"

    Mi imamo najbolju vladu koju novac može da kupi".
    Da bi ste uspeli u životu potrebne su vam dve stvari: neznanje i samopouzdanje".

    Razum zna da mu je mesto na kraju povorke".

    Nemam ni rasne, ni klasne, ni verske predrasude. Bitno mi je samo da je čovek; ne može biti gore od toga."

    Činjenica da čovek zna šta je pravo, a šta nije dokazuje njegovu intelektualnu superiornost nad svim ostalim bićima; to što čovek ipak čini zlo, dokazuje njegovu moralnu inferiornost spram svih drugih bića."
    __________________________________________________ ______

    Inače Mark Twain" je bio izraz mornara sa reke Misisipi, koji je označavo da je voda dovoljno duboka da brod može da prođe.

  3. #3

    Odgovor: Mark Twain

    Mark Tven je okončao dominaciju britanske i evropske literature u Americi svojom odanošću američkim temama, autentičnom okruženju i jednostavnom jeziku, koji je bio svakodnevni, ali nije gubio na svojoj poetičnosti. Ernest Hemingvej se nalazio među mnogobrojnim američkim piscima koji su priznavali da su ih direktno inspirisala Tvenova dela.

    Moje knjige su kao voda, dok su knjige velikih genija kao vino. Srećom svi piju vodu". (Mark Tven)

    Pravo ime Marka Tvena je Samuel Langhorne Clemens. Pseudonim Mark Tven po prvi put je upotrebio 3. februara 1863.u tekstu koji je poslao Territorial Enterprise"-u, listu koji je izlazio u Virginia City-ju. Inače Mark Twain" je bio izraz mornara sa reke Misisipi, koji je označavo da je voda dovoljno duboka da brod može da prođe.

    Školovanje Marka Tvena se okončava u njegovoj 12 - toj godini, kada mu je umro otac. On, tako, nije zavšio osnovnu školu, iako je 1907. godine primio počasni doktorat na univerzitetu u Oksfordu.

    Nikada nisam dozvolio da se moje školovanje meša sa mojim obrazovanjem". (Mark Tven)

    U mladosti se bavio različitim poslovima, uglavnom vezanim za štamparije, mada je izvesno vreme bio i kormilar broda koji je plovio rekom Misisipi. Godine 1862. se okušao sa svojim bratom i kao kopač srebra u Nevadi, ali je ova epizoda kratko trajala.

    Godine 1876. objavljuje Avanture Toma Sojera", a 1884. i nastavak ovog romana Avanture Haklberi Fina", koji se smatra remek - delom američke literature. U ovom potonjem se bavi temom robovlasništva i okrutnošću ljudi. U njemu on prikazuje panoramu uz reku Misisipi pre Američkog građanskog rata (1861- 1865) i veoma vešto hvata i održava ritam života koji je tada vođen, čime se izdvaja od dotadašnjih američkih pisaca.

    Tven osniva izdavačku kuću 1884. godine, kako bi objavljivao svoja, ali i dela drugih pisaca. Međutim, usled ishitrene investicije u automatsku mašinu za slaganje, firma bankrotira 1894. godine, a Mark Tven zapada u velike dugove, koje otplaćuje držanjem predavanja širom sveta.

    Koja je razlika između preparatora i poreznika? Preparator uzima samo vašu kožu". (Mark Tven)

    Tvenova dela od 1890. do smrti obeležena su pesimizmom i zajedljivom satirom, što je uzrokovano smrću njegove supruge i dve ćerke. Pisao je uglavnom kratke priče, ali i političke i filozofske eseje.

    Mi imamo najbolju vladu koju novac može da kupi". (Mark Tven)

    Njegova ogorčenost životom i ljudima bila je nadaleko poznata: Nemam ni rasne, ni klasne, ni verske predrasude. Bitno mi je samo da je čovek; ne može biti gore od toga." Ili: Činjenica da čovek zna šta je pravo, a šta nije dokazuje njegovu intelektualnu superiornost nad svim ostalim bićima; to što čovek ipak čini zlo, dokazuje njegovu moralnu inferiornost spram svih drugih bića."

    Tven nije posebno cenio ni uspeh, videvši ko ga sve i kako postiže: Da bi ste uspeli u životu potrebne su vam dve stvari: neznanje i samopouzdanje", rekao je.

    Smatrao je da nije problem što na svetu ima mnogo budala, nego što one nisu ispravno raspoređene, te da stoga: Razum zna da mu je mesto na kraju povorke".

    Dragan Matić
    Isn't it funny how day by day, nothing changes, but when you look back, everything is different?
    C. S. Lewis

  4. #4

    Odgovor: Mark Twain (Mark Tven)

    Iskreno jedino delo koje sam procitala od njega jeste cuveni Tom Sojer koji je bio pod moranje..jedva sam se nagovorila da je procitam i kao sto sam i mislila nije nista posebno."Tajanstvenog stranca" sam krenula da citam i na tome se sve zavrsilo.
    Verujem da je njegov zivot pun avantura ali veceg znacaja za mene nema.

  5. #5

    Odgovor: Mark Twain (Mark Tven)

    Mark Tven o slobodi štampe


    O poštenom novinarstvu


    U zbirci eseja Marka Tvena Sloboda štampe objavljenoj povodom stogodišnjice piščeve smrti, u kojoj su sabrani njegovi posthumno objavljeni tekstovi posvećeni prokletstvu novinarske profesije, Tven pored ostalog konstatuje da se javno mnjenje spustilo na nivo štampe, i da moralni principi u jednom društvu opadaju u zavisnosti od broja novina u opticaju: što je više novina, naš moral je sve gori.

    U pismu koje je 1865. uputio svom bratu, mladi Mark Tven (Mark Twain) je napisao: "Kako ne želim nikakve apsurdne literarne ostatke, moja neobjavljena pisma treba da budu publikovana posle moje sahrane." Naravno, šalio se. Ali, kada je 1910. umro, Tven je iza sebe ostavio ogromnu kolekciju ličnih zapisa, od kojih su mnogi dugo počivali u arhivu kalifornijskog univerziteta Berkli. Neki od piščevih rukopisa odskora su dostupni široj čitalačkoj publici

    Povodom stogodišnjice smrti Marka Tvena, po Foknerovim rečima "prvog istinskog američkog pisca", u Italiji je nedavno objavljena zbirka Tvenovih eseja Sloboda štampe (izd. Piano B). Tematika kojom se u ovim esejima bavi jedan od najduhovitijih, najzabavnijih i najoštroumnijih književnika svog vremena, veoma je aktuelna: vrline i prokletstva novinarstva.

    U ovoj dragocenoj knjižici (120 strana), punoj paradoksalnih i grotesknih epizoda, protagonista je sam pisac kao komentator ili urednik izmišljenih novina. Drska Tvenova genijalnost upire prst na zanat informisanja, na metode konstrukcije i ubeđivanja javnog mnjenja, na cenzuru, na "preveliku slobodu" izvesne štampe i na prekomernu opreznost neke druge, ne štedeći udarce i ne ostavljajući po strani ni kategoriju kojoj je i sam pripadao.

    S ONE STRANE GROBA: Jedan od niza članaka i priča o večito kontroverznim temama, obeleženim nedvosmislenim humorističkim i polemičnim Tvenovim talentom, jeste i esej Privilegija groba koji je književnik napisao 1905, a prvi put je posthumno objavljen u časopisu "Njujorker" krajem 2008.

    Američki pisac smatra da je sloboda govora privilegija koju nijedna živa osoba stvarno ne uživa, pa tako ni novinari. Samo mrtvima je dozvoljeno da govore istinu, tvrdio je Tven poučen ličnim iskustvom – njegovi razni rukopisi su cenzurisani ili odbačeni od strane urednika. Živ čovek nije u potpunosti lišen te privilegije, ali kako je poseduje kao puku formalnost i zna da ne može da je koristi, ne možemo smatrati da je efektivno posedujemo, piše Tven. Iako je sloboda govora aktivna privilegija, za razliku od ubistva, koje je formalno i faktički zabranjeno, sloboda govora je formalno dozvoljena, ali faktički zabranjena.

    "Čovek nije nezavisan i ne može sebi da dozvoli da ima ideje koje bi mogle da dovedu u pitanje način na koji se zarađuje hleb. Ako želi da uspe, treba da sledi većinu. O veoma važnim pitanjima, kao što su politika i religija, treba da misli i oseća kao većina; u suprotnom, njegova socijalna pozicija će biti ugrožena a zarada umanjena", smatra pisac i nastavlja: "Opiranje izražavanju nepopularnih misli je opravdano: cena koju treba platiti isuviše je visoka. Sloboda govora može da dovede do ekonomske propasti čoveka, prouzrokuje gubitak prijatelja, da ga izloži javnoj poruzi i nasilju, osudi njegovu porodicu na isključenje iz društva i učini od njegove kuće pusto mesto, koje svi preziru i izbegavaju."

    Iako za Tvena sloboda govora predstavlja privilegiju groba, monopol mrtvih, on sa setom konstatuje: "Ponekad, moja osećanja su tako jaka da moram da uzmem pero i da ih izlijem na papir da bih sprečio da se njihova vatra ne potroši u meni; ali sve to mastilo i napor su uzaludni, zato što ne mogu da objavim ono što pišem. Ali kada završim jedan članak tog tipa, zadovoljan sam. Mojoj izmučenoj duši čini dobro čitati ga i razmatrati probleme koje bi mogao da stvori meni i mojoj porodici. Ostaviću ga dalekim potomcima i objaviću ga iz groba. Tamo postoji sloboda govora i ona ne može nauditi mojoj porodici."

    IZMEĐU NOVINA: U eseju Sloboda štampe, objavljenom posthumno (1923), Tven konstatuje da se javno mnjenje spustilo na nivo štampe; i da moralni principi opadaju u zavisnosti od broja novina u opticaju: što je više novina, naš moral je sve gori.

    U skladu sa svojom poznatom izrekom: "Novinar je onaj koji razlikuje istinito od lažnog... ali koji objavljuje neistinu", pisac, s prezirom, primećuje kako je lako za štampu da stvori ili uprlja reputaciju bilo kog čoveka, zahvaljujući svojoj slobodi da nazove "varalicom i lopovom najboljeg čoveka u narodu, beznadežno ga uništavajući". Tven pronalazi paradoks i u situaciji kada se podnese tužba za klevetu protiv novina pošto i to može postati podstrek za ponavljanje laži: svi drugi listovi treba da objave istu lažnu i pogrešnu vest, da bi je potom opovrgli.

    Pisac zaključuje da je sloboda štampe "nacionalno prokletstvo". Ako jedne novine čine dobro, ostalih pedeset proizvode štetu. Pisac je mišljenja da ni politika ne može da je koriguje, bar ne ona američka: senatori su "nesposobni da shvate razliku između zločina, zakona i ljudskog dostojanstva, pošto su moralno slepi". "Pošteni novinari postoje. Samo koštaju više", kaže Tven na drugom mestu.

    Pomenimo i esej U pogledu patriotizma (napisan oko 1905, takođe objavljen posle smrti autora). Po Tvenu, patriotizam – ljubav prema domovini, odanost državnoj zastavi, časti i prosperitetu – nije ništa drugo do religija. Međutim, pisac konstatuje da patriotizam generacijski "kroje" štampa i političari i da im za to ne treba puno vremena.

    Pouka priče je da novinarsko "dresiranje" čini čudesne stvari. "Ne postoji ništa što dobra novinarska obrada ne može da uradi. Ništa nije ispod ili iznad njenog dometa. Štampa može da pretvori loše principe u dobre, i dobre u loše; može da uništi svako načelo i kasnije da ga ponovo stvori; može da spusti anđele na nivo čoveka i uzdigne ljude do anđela. A to može da ostvari sa bilo kim za samo jednu godinu, čak i za šest meseci. Kasnije, ljudi se mogu obučavati da proizvode njihov sopstveni patriotizam", zaključuje Tven.

    Koliko god izgledale hiperbolične, Tvenove misli su obojene dubokom intuicijom i veoma jasne, a čini se i prilično primenljive i u današnjem vremenu.

    IZVOR
    Život nije, i nikada nije bio, pobeda sa 2:0 kod kuce protiv lidera lige, posle rucka u restoranu brze hrane.

  6. #6

    Odgovor: Mark Twain (Mark Tven)

    Jedan jedini i neponovljivi

Slične teme

  1. Mark Knopfler
    Autor DrinChe u forumu Strani spotovi i tekstovi
    Odgovora: 18
    Poslednja poruka: 22.03.2010, 22:05
  2. Mark Tven
    Autor Goga u forumu Književnici
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 21.08.2008, 02:20

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •