Nova teorija: Nesrećni ljudi gledaju horor filmove
Prikaz rezultata 1 do 13 od ukupno 13

Hybrid View

Prethodna poruka Prethodna poruka   Sledeća poruka Sledeća poruka
  1. #1

    Nova teorija: Nesrećni ljudi gledaju horor filmove

    Psiholozi sa američkih univerziteta Berkeli i Florida iznijeli su novu teoriju o tome zašto ljudi vole horore i smatraju da su pronašli odgovore na pitanje zašto su filmovi te vrste veoma popularni.

    Do sada se smatralo da ljudi koji vole napetost, liptanje krvi, unezvijerene vriske neopreznih žrtava i talase straha sa filmskog ekrana, zapravo uopšte nijesu osjećali strah, već ih je prožimalo samo uzbuđenja. Prema drugoj teoriji koja je bila popularna pred kraj prošlog vijeka, nekim je ljudima potrebna određena mazohistička doza straha u profilaktične svrhe. Nakon sat i po do dva komadanja noževima, kosama i motornim testerama i morbidnih scena od kojih se prevrće stomak, gledaoci su, bez obzira na ishod filma, imali osjećaj euforije, bili su puni adrenalina.

    Najnovija teorija upućuju na pomalo morbidan profil ljubitelja horora. Naime, oni uživaju u takvim filmovima, jer uživaju u neobičnom osjećaju sreće, pošto su u stvarnom životu nesrećni. Zato, bez griže savjesti zbog bizarnih i monstruoznih scena klanja, odrezanih glava, ruku i nogu, neobavezno gruckaju kokice gledajući svoje omiljeno ostvarenje. Dakle, ako nijeste znali zašto volite horore, to je zato jer zbog nečega nijeste sretni i možda treba da preispitate svoj život.

    Matematičari sa istih univerziteta izračunali su i formulu za uspješan horor, koja je veoma komplikovana, ali kada se pojednostavi zapravo kombinuje - dozu realizma, pomiješanu sa dosta krvi i napetost radnje. Prema naučnicima, tu formulu zadovoljava kultno ostvarenje "Isijavanje" Stenlija Kjubrika iz 1980. po istoimenom romanu najlegandarnijeg autora tog žanra Stivena Kinga sa Džekom Nikolsonom u glavnoj ulozi.

    Stiven King o hororima je rekao: "Ako je film san masovne kulture, onda je horor njegov košmar". Psiholozi sa Berklija i Floride izdvojili su još tri horor filma kao najuspješnije predstavnike žanra - Hičkokov "Psiho" (1960), Fridkinov "Egzorcist" (1973) i pseudodokumentarac "Vještice iz Blera" (1999).
    "Ability is what you're capable of doing. Motivation determines what you do. Attitude determines how well you do it." Lou Holts
      Vrh

  2. #2

    Odgovor: Nova teorija: Nesrećni ljudi gledaju horor filmove

    Moja sudbina je jadna, ali kada gledam horore vidim da ima jos jadnijih od moje. I onda se ocecam dobro.

      Vrh

  3. #3

    Odgovor: Nova teorija: Nesrećni ljudi gledaju horor filmove

    Citat irnik kaže: Pogledaj poruku
    Najnovija teorija upućuju na pomalo morbidan profil ljubitelja horora. Naime, oni uživaju u takvim filmovima, jer uživaju u neobičnom osjećaju sreće, pošto su u stvarnom životu nesrećni.
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid

      Vrh

  4. #4

    Odgovor: Nova teorija: Nesrećni ljudi gledaju horor filmove

    Ja ih ne gledam jer ih se plaşim
    a ovi u Amerikama i na trulom Zapadu sve znaju
    Ko je za jednu voznjicu
      Vrh

  5. #5

    Odgovor: Nova teorija: Nesrećni ljudi gledaju horor filmove

    Oduvek sam volela psihologe

    Ne gledam horore jer se, kao i u svaki drugi film, preterano udubim i onda se plašim, i to mi ne prija

    A ova teorija mi skroz bzv...
      Vrh

  6. #6

    02 Odgovor: Nova teorija: Nesrećni ljudi gledaju horor filmove

    Citat irnik kaže: Pogledaj poruku

    Najnovija teorija upućuju na pomalo morbidan profil ljubitelja horora. Naime, oni uživaju u takvim filmovima, jer uživaju u neobičnom osjećaju sreće, pošto su u stvarnom životu nesrećni. Zato, bez griže savjesti zbog bizarnih i monstruoznih scena klanja, odrezanih glava, ruku i nogu, neobavezno gruckaju kokice gledajući svoje omiljeno ostvarenje. Dakle, ako nijeste znali zašto volite horore, to je zato jer zbog nečega nijeste sretni i možda treba da preispitate svoj život.
    nemam vremna da preispitujem svoj život iz gore navedenog razloga - obožavam horor filmove, stalno ih gledam, naročito kada je dobro društvance oko mene - koji znaju kolike se '' unesem '' Kada kod neke napete scene kažu: '' BU '' Isprepadam se i posle toga smejem... Jeste, to je nesreća ili sreća - kako za koga , doza u mom mentalnom sklopu

    Zanima me, koja li je sledeća teorija koju će da iznesu, samim tim i zviznu etiketu na nečiji život ... Šta bi rekli za ljude koji gledaju SF filmove, komedije... Neću da razmišljam o tome - već o svom nesrećnom životu.

    Ako vam deluje da je sve u redu, nešto vam je promaklo.
      Vrh

  7. #7

    Odgovor: Nova teorija: Nesrećni ljudi gledaju horor filmove

    Ta teorija ocigledno nije potkrepljena nikakvim opipljivim podacima, i zaista bi bilo fantasticno uraditi istrazivanje koje bi nam pokazalo koje su zajednicke karakteristike licnosti ljudi koji vole horor filmove. Takodje, moramo uzeti u obzir ogromnu razliku izmedju vole horore i uzivaju u hororima. Svasta volima ali uzivanje je vec hedonizam. Poznajem nekoliko osoba koje vole ponekad da pogledaju horore a ni u kom slucaju nisu nesrecni. Iako je tto mali broj da bi opovrgao teoriju ili jos nepostojece istrazivanje, ipak je ugrozava jer mislim da svako od vas poznaje bar 2-3 takve osobe. To je vec puno... Moje misljenje jeste (samo misljenje, bez dokaza) jeste da ljudi koji vole horore po prirodi jesu svadljivi i potrebna ima je bilo kakva vrta dinamike da bi im zivot bio zanimljiv. Znaci, nije bitno da li je to svadja sa partnerom ili voznja ringispilom, uzbudjenje je neophodno. S druge strane, ljudi kojima je miran zivot idealan imaju odbojnost prema intenzivnim osecanjima straha koji se javljaju u takvim filmovima, stoga ih ni ne gledaju.
    Mada, sve je to diskutabilno. Mozda je u stvarnosti upravo obrnuto zbog nadoknadjivanja ali...
    Dosta sam filozofirala...
    Evo, promenila sam potpis
      Vrh

  8. #8

    02 Odgovor: Nova teorija: Nesrećni ljudi gledaju horor filmove

    Citat Lady in red kaže: Pogledaj poruku
    Moje misljenje jeste (samo misljenje, bez dokaza) jeste da ljudi koji vole horore po prirodi jesu svadljivi i potrebna ima je bilo kakva vrta dinamike da bi im zivot bio zanimljiv. Znaci, nije bitno da li je to svadja sa partnerom ili voznja ringispilom, uzbudjenje je neophodno. S druge strane, ljudi kojima je miran zivot idealan imaju odbojnost prema intenzivnim osecanjima straha koji se javljaju u takvim filmovima, stoga ih ni ne gledaju.
    Ništa bez dinamike - sada ću stvarno da se zabrinem ...
    Ako vam deluje da je sve u redu, nešto vam je promaklo.
      Vrh

  9. #9

    Odgovor: Nova teorija: Nesrećni ljudi gledaju horor filmove

    Dakle, ako nijeste znali zašto volite horore, to je zato jer zbog nečega nijeste sretni i možda treba da preispitate svoj život.
    Ja volim da gledam horor filmove ....moracu da preispitam svoj zivot
    Volim je od štala do neba, od blata do pšenice, toplu od ciganskih gudala i blagdanskih očenaša, vršidbenu i zadušničku, smeđu kao devojačke pletenice, tu zemlju čardaša, čaša i bezemljaša ...tu Vojvodinu bogomojačku, i bezbožničku, i ivnsku, belju od jaganjaca, crnju od paljevina, tu Vojvodinu svetonikoljsku, velikogospojinsku...
      Vrh

  10. #10

    Odgovor: Nova teorija: Nesrećni ljudi gledaju horor filmove

    Ja sam kao klinka volela da gledam horor filmove. Bilo je to u nizim razredima osnovne skole. I to sam uglavnom radila kada dodjem iz skole kuci i budem sama do pola 3 dok mama ne dodje sa posla. E tad sam gledala Fredi Krugera, Kriterse, Caki, Kuca 1 i 2.... I mogla sam da ih gledam po 100 puta. I uvek su me plasili i uvek sam umela da se unesem u pricu. E sad da li to znaci da sam ja bila nesretno dete? Ne bih rekla. Ja sam to volela da radim, verovatno zato sto su budili neka osecanja koja su mi tada bila jako zanimljiva.


    Danas ne volim da gledam horore, ne znam zasto. Ne privlace me vise toliko.
      Vrh

  11. #11

    Odgovor: Nova teorija: Nesrećni ljudi gledaju horor filmove

    Eh! Što volim što sam srećna
      Vrh

Slične teme

  1. Titlovi za filmove i serije
    Autor SQUAW u forumu Film i pozorište
    Odgovora: 72
    Poslednja poruka: 02.12.2011, 09:09
  2. Muškarci gledaju na žene kao na objekte
    Autor Charlie Harper u forumu Erotika & sex
    Odgovora: 31
    Poslednja poruka: 07.06.2010, 13:59
  3. Novčana nagrada onome ko sam odgleda horor film
    Autor silvia u forumu Film i pozorište
    Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 28.02.2010, 22:28
  4. Da li cutite dok gledate filmove?
    Autor Muckota u forumu Film i pozorište
    Odgovora: 93
    Poslednja poruka: 08.12.2008, 00:20
  5. Nova teorija o tome kako su građene egipatske piramide
    Autor HLEBmaster u forumu Nauka i tehnologija
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 30.06.2007, 19:21

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •