Otkriven spomenik Djindjicu
Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 37
  1. #1

    Otkriven spomenik Djindjicu

    Spomenik pokojnom premijeru otkriven je na 55-godišnjicu rođenja Zorana Đinđića, a statua se nalazi ispred sportske hale koja nosi njegovo ime. "Ovaj spomenik mi znači život, to nije bila mala stvar, nije bilo jednostavno doći do toga, mnogo je trebalo truda i muke, ali sam ja uspela uz pomoć prijatelja", kaže Mila Đinđić, majka Zorana Đinđića.Spomenik je podignut u Prokuplju jer porodica Đinđić potiče iz Topličkog kraja. "Danas na dan njegovog rođenja mi otkrivamo prvi spomenik u Srbiji i neko će reći da mesto možda nije baš prikladno, da je trg mali, ali neka zna da se vara iz dva razlog: prvi, to je želja njegove majke, drugi - ova hala iza nas nosi njegovo ime", rekao je Vladimir Jovanović, predsednik opštine Prokuplje.

    Otkrivanju su prisustvovali i predsednik Srbije i Demokratske stranke Boris Tadić, vicepremijer Božidar Đelić, predsednik Skupštine Oliver Dulić i ministri Rasim Ljajić i Dragan Šutanovac, opozicione političarke Vesna Pešić i Nataša Mićić iz LDP-a i lider SDU Žarko Korać, predstavnici diplomatskog kora i brojni građani.

    O političkoj pozadini ubistva Zorana Đinđića njegova majka Mila kaže da će sigurno biti otkrivena.

    "Ljudi rade na tome da se to razotkrije, nije jedan čovek i naravno da će se razotkriti. Ima ljudi koji neće dozvoliti da ostane to neotkriveno i u senci, zato što tačno znaju ko su ti ljudi", rekla je Mila Đinđić.

    Spomenik Zoranu Đinđiću je poklon vajara Zdravka Joksimovića njegovoj majci. Spomenik prikazuje Đinđića u hodu, sa ispruženom rukom spremnom za rukovanje, a autor kaže da ispružena ruka predstavlja ideje i vizije za kojima je Đinđić išao.

    Đinđić je rođen 1. avgusta 1952, a ubijen u atentatu 12. marta 2003.

    Prvooptuženi za ubistvo, bivši komandant rasformirane Jedinice za specijalne operacije Milorad Ulemek i Zvezdan Jovanović, koji je optužen da je neposredan izvršilac atentata, osuđeni su na maksimalne kazne zatvora od 40 godina.


    B92

    I dalje bez spomenika u Beogradu

    Na pitanje B92 zbog čega u Beogradu nema spomenika Zoranu Đinđiću i kako to da Demokratska stranka do sada nije pokrenula takvu inicijativu, predsednik te stranke Boris Tadić je odgovorio da on o tome ne može da odlučuje.

    "Nisam gradska vlast i ne bavim se time, ali kao građanin mogu da kažem da verujem da će biti", odgovorio je Tadić.

    Zoran Đinđić bio je gradonačelnik Beograda. U Beogradu je 2001. postao prvi demokratski premijer Srbije.

    Ubijen je u centru Beograda 12. marta 2003. ispred ulaza u zgradu Vlade Srbije. Za sada u prestonici nema spomenika Zoranu Đinđiću. Da bi se izgradio spomenik, kažu u gradu, neophodno je da neko pokrene inicijativu.

    U međuvremenu, svako obeležje u spomen na stradalog premijera izaziva burna reagovanja.

    Preimenovanje Bulevara AVNOJ-a u Bulevar doktora Zorana Đinđića na Novom Beogradu, pripadnici ekstremne desnice zajedno sa radikalima iskorostili su da u znak protesta lepe plakate sa imenom Ratka Mladića.

    Na prvu godišnjicu ubistva, plato na Trgu republike nazvan je Plato Zorana Đinđića. Ploča koja je tada otkrivena nekoliko puta je skranvljena.

    Sudeći prema anketi B92 većina Beograđana ne zna da se plato kojim prolaze tako zove, a smatraju da u Beogradu treba izgraditi spomenik premijeru.

    Poslanik DSS-a iz Beograda Miloš Aligrudić kaže za B92 da se slaže sa idejom podizanja spomenika u Beogradu Zoranu Đinđiću, ali smatra da je neophodno da se napravi istorijaska distanca:

    "Kada je reč o dizanju spomenika onda se podiže da traje, a ako se podiže da traje u trenutku kada se spomenik podiže ili se menja naziv ulice ipak mora da postoji neki konsenzus, da je to nešto što treba da bude opšteprihvaćeno. A ako nije sazrela atmosfera, za šta krivicu mogu da snose svi podjednako, onda je vrlo teško reći da onda i samo dizanje spomenika nije deo politike a ne pametne evaluacije", kaže Aligrudić.

    Urbanistički plan prema kojem će biti razvijan Beograd napravljen je 2003. godine. Bio je ideja upravo Zorana Đinđića i on predsedavao savetom koji je plan doneo.
    Volim je od štala do neba, od blata do pšenice, toplu od ciganskih gudala i blagdanskih očenaša, vršidbenu i zadušničku, smeđu kao devojačke pletenice, tu zemlju čardaša, čaša i bezemljaša ...tu Vojvodinu bogomojačku, i bezbožničku, i ivnsku, belju od jaganjaca, crnju od paljevina, tu Vojvodinu svetonikoljsku, velikogospojinsku...
      Vrh

  2. #2

    Odgovor: Otkriven spomenik Đinđiću

    Spomenik koji je podignut u njegovom rodnom kraju i od strane njegove majke podrzavam u potpunosti. On, kao covek, znam da je bio OK. I za to, mozda, zasluzuje da ima spomenik u rodnom mestu.

    Medjutim,
    Podizanje spomenika odmah posle smrti, kod nas koji nismo njegovi "istomisljenici" i pajtasi, namece pitanje "Zasto?". Zasto tako brzo? Pa ni njegovo ubistvo nije razjasnjeno. Ko je sve umesan? Sa kim je sve saradjivao? Koga je sve angazovao i za koje poslove? Za sve to potrebno je vreme. Pa cemu onda zurba? Da li treba da gradimo spomenik pa posle da ga rusimo ("kuca cveca")? Ja bih volio da nisam u pravu, ali obzirom na sve cinjenice koje znam, za 10-20 godina on i nece izgledati tako briljantan politicar.
    Samo ako uzmemo u obzir, da je on taj, koji je u vecini slucajeva podrzavao sve izjave stranih novinara (a citali ste forum "Prljavi medijski rat") mozemo da se zapitamo koji je bio njegov stvarni motiv dolaska na vlast.
    Nakon sto je V.Kostunica pobedio Milosevica (ni u to nisam 100% siguran ali ajd), smeta mi sto je on preuzeo komplet vlast u zemlji (obmana glasaca, jer je narod glasao za Kostunicu).
    Da rezimiram, bio sam protiv njega i protiv dosta njegovih odluka.
    Smatram da je bio vrlo sposoban politicar. Znam da je kao covek bio OK.
    Nisam protiv spomenika, naprotiv, ali da se isti izgradi tek za npr. 10 godina.
    Nije sve crno, nadje se i poneka plavusa
      Vrh

  3. #3

    Odgovor: Otkriven spomenik Đinđiću

    преурањено, сем на гробљу, као и што су преурањене одлуке о преименовању улица и тргова у његову славу, као што рече претходник, ни пресуде се још нису слегле.
    Дизање у небеса или гурање у блато истог човека, без посебних заслуга у року од 1 године је наш специјалитет, зато треба пустити генерацијама које долазе да дижу споменике заслужнима за будућу садашњост, а ми треба да дижемо споменике заслужнима за нашу садашњост, који су пре једног века ударили темеље савремене државе, науке и културе, доброчинитељима из прошлих времена, великим ратним жртвама и победама.
    нисам против, јер немам за шта бити против, али није у реду, има много заборављених доказаних великана.
      Vrh

  4. #4

    Odgovor: Otkriven spomenik Đinđiću

    Bio je gradonačelnik Beograda. U Beogradu je ... postao prvi ... premijer Srbije.

    Ubijen je u centru Beograda ... ispred ulaza u zgradu Vlade Srbije.


    Ponos i cast jedne nacije nalaze da podigne spomenik i nazove ulicu bilo kojoj licnosti za koje gornje recenice vaze!
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!
      Vrh

  5. #5

    Odgovor: Otkriven spomenik Đinđiću

    Лично мислим да треба подићи споменике Зорану Ђинђићу. У инат онима који желе Србију да повуку назад, али не допуштати онима који тврде да једини баштине "Зоранову мисао" да то злоупотребљавају. Оно што прича луди Јовановић везе са Ђинђићем нема.
    Ђинђић је повео Србију у правом правцу, убијен је у том настојању, томе треба одати признање.
    Живо ме интересује да ли они који тврде да не треба давати улице по борцима из последњих ратова мисле да треба сачекати и са споменицима Зорану Ђинђићу.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле
      Vrh

  6. #6

    Odgovor: Otkriven spomenik Đinđiću

    Свако од нас има своје грехове.
    Грешимо, Бог види и на крају прашта ... јер нам је природа таква.


    И он је био грешан - али имао је исправну идеју и ширио ју је - имао је жеље да Србија буде велика, јака и моћна - и могао је то спровести.

    Његов филм - да се не заборави - је нешто најздравије што сам у последње време гледао и мислим да је његова идеја права.

    Први је рекао да ако Косово има право да одреди своју судбину - има право и Крајина и Република Српска !!! Зато су га и убили - земунски клан је само нечија полуга !!!
    Лепа Војводина - лепа и Србија !!
      Vrh

  7. #7

    Odgovor: Otkriven spomenik Đinđiću

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Живо ме интересује да ли они који тврде да не треба давати улице по борцима из последњих ратова мисле да треба сачекати и са споменицима Зорану Ђинђићу.
    Крушке и јабуке се не збрајају, већ се засебно броје
    У уништавању Србије није нимало био другачији од претходника, само је имао други правац, (све продати и поделити одмах је на пр. један а има их изузетно "корисних" за Србију тог времена 2000 ) и медијски је екстра био пропраћен, зналачки, па још увек прави збрку, али и прашина ће се слећи, уосталом рекох да немам ништа против, ако Роки може да има споменик у Србији, може и бивши премијер, никакав прблем.
    Poruku je izmenio StOlA, 12.08.2007 u 02:06
      Vrh

  8. #8

    Odgovor: Otkriven spomenik Djindjicu

    Prvo: Bog je zrtvovanje. Patimo u ovom zivotu i bicemo srecni u buducem.

    Drugo: ko se zabavlja taj je dete. Zivimo u neprestanoj napetosti.

    Trece: drugi znaju sta je za nas najbolje, jer imaju vise iskustva.

    Cetvrto: nasa je duznost da druge usrecimo. Treba da im cinimo po volji, cak i ako to podrazumeva velika odricanja.
    Peto: ne treba piti iz pehara srece, jer nam se to moze osladiti - a necemo ga uvek imati u rukama.

    Sesto: treba prihvatiti sve kazne. Svi smo mi gresnici.

    Sedmo: strah je najbolji strazar - necemo se izlagati opasnostima.



    Ovo su zapovesti kojih nijedan ratnik svetlosti ne moze da se pridrzava."



    Prirucnik za ratnika svetlosti
    Paulo Koeljo


    Ko razume shvatice !
    Kuda tako urno ti ratniče hodis ?
    Ka sudbini !
      Vrh

  9. #9

    Odgovor: Otkriven spomenik Đinđiću

    Citat StOlA kaže: Pogledaj poruku
    преурањено, сем на гробљу, као и што су преурањене одлуке о преименовању улица и тргова у његову славу, као што рече претходник, ни пресуде се још нису слегле.
    Дизање у небеса или гурање у блато истог човека, без посебних заслуга у року од 1 године је наш специјалитет, зато треба пустити генерацијама које долазе да дижу споменике заслужнима за будућу садашњост, а ми треба да дижемо споменике заслужнима за нашу садашњост, који су пре једног века ударили темеље савремене државе, науке и културе, доброчинитељима из прошлих времена, великим ратним жртвама и победама.
    нисам против, јер немам за шта бити против, али није у реду, има много заборављених доказаних великана.
    Ovome nemam šta da dodam. To je i moj stav.
    Spadam u poštovaoce njegovog dela, a imala sam prilike da se sa pok. Djindjićem upoznam i razgovaram u nekoliko navrata. Na mene je ostavio utisak "hodajuće eksplozije" - toliko energije, duha, tolerancije, pameti...
    Zoran Djindjić je tragično izgubio život, pod još uvek nedovoljno razjašnjenim okolnostima... Njegov konačni odlazak nije ujedinio čak ni demokratski politički blok u Srbiji, da ne govorimo o drugim političkim opcijama i njegovim oponentima...
    U takvim okolnostima, kada je previše animoziteta na svim stranama, smatram, kao i autor citiranog post-a, da su spomenici i nazivi ulica po Djindjiću - preuranjeni.

    Verujem da je i Svetozar Marković medju svojim savremenicima imao protivnika, da je, možda, Jovan Cvijić smatran za "pomerenog", da je i knjaz Miloš Obrenović bio od mnogih osporavan - pa danas mnoge ulice nose njihova imena. Vreme je učinilo svoje, stišale su se strasti i netrpeljivosti, izbistrilo se mnogo toga.

    Usput, ulici Djure Djakovića na Dorćolu gradski oci su promenili naziv u Venizelosovu... Verujem da mnogi u svom životu nisu čuli za tog lika. Ni o Djuri nisu imali bog zna kakve informacije, ali sam potpuno ubedjena da će bar još dve generacije tu ulicu zvati - Djure Djakovića... I bolje da su promenili asfalt i trotoar u toj ulici, da su zasadili neki platan ili lipu, nego što su se istrošili na postavljanje tabli sa novim nazivom!
    Ne biti mrtav nije to i biti iv.
      Vrh

  10. #10

    Odgovor: Otkriven spomenik Djindjicu

    Хахахах... Смешно, успут, зашто не бисмо подигли споменик и хитлеру и клинтону (кад могу албанци...).
      Vrh

  11. #11

    Odgovor: Otkriven spomenik Djindjicu

    "Ako Djindjic prezivi, Srbija nece". Djindjic nazalost nije prizeveo, a i Srbija je na umoru zahvaljujuci Svinjoglavom i partijskim drugovima. Lesinar.
    Medijski napadi su cesto za metu imali pok. Zorana Djindjica. Nije ni cudo. Premijer se svim silama borio protiv svega sto narodnjaci predstavljaju, borio se protiv nazadnosti, nacionalizma, mrznje, a za Evropu i svetliju buducnost u Srbiji, koju su nam ovi oteli. Svi koji su pozivali na linc moraju stati pred lice pravde. Srbija mora dokazati da je prestala da bezi i da je pocela da se sukobljava sa demonima proslosti, a Svinjoglavi je samo jedan od njih. Tek kada narodnjaci budu obezvljasceni i na celu Srbije budu demokratske snage, moze se pricati o odgovornosti za govor mrznje
    AKO VAM JE DOBRO,
    ONDA NISTA
      Vrh

  12. #12

    Odgovor: Otkriven spomenik Đinđiću

    Citat pero_M kaže: Pogledaj poruku
    Spomenik koji je podignut u njegovom rodnom kraju i od strane njegove majke podrzavam u potpunosti. On, kao covek, znam da je bio OK. I za to, mozda, zasluzuje da ima spomenik u rodnom mestu.

    Medjutim,
    Podizanje spomenika odmah posle smrti, kod nas koji nismo njegovi "istomisljenici" i pajtasi, namece pitanje "Zasto?". Zasto tako brzo? Pa ni njegovo ubistvo nije razjasnjeno. Ko je sve umesan? Sa kim je sve saradjivao? Koga je sve angazovao i za koje poslove? Za sve to potrebno je vreme. Pa cemu onda zurba? Da li treba da gradimo spomenik pa posle da ga rusimo ("kuca cveca")? Ja bih volio da nisam u pravu, ali obzirom na sve cinjenice koje znam, za 10-20 godina on i nece izgledati tako briljantan politicar.
    Samo ako uzmemo u obzir, da je on taj, koji je u vecini slucajeva podrzavao sve izjave stranih novinara (a citali ste forum "Prljavi medijski rat") mozemo da se zapitamo koji je bio njegov stvarni motiv dolaska na vlast.
    Nakon sto je V.Kostunica pobedio Milosevica (ni u to nisam 100% siguran ali ajd), smeta mi sto je on preuzeo komplet vlast u zemlji (obmana glasaca, jer je narod glasao za Kostunicu).
    Da rezimiram, bio sam protiv njega i protiv dosta njegovih odluka.
    Smatram da je bio vrlo sposoban politicar. Znam da je kao covek bio OK.
    Nisam protiv spomenika, naprotiv, ali da se isti izgradi tek za npr. 10 godina.
    Neverovatno.

    Zasto da ne?

    Podeli sa nama,obicnim smrtnicima,te cinjenice,molim te ...osecam da je izvor Trece oko,Zona sumraka ili neki slican tirazni naucnopopularni list...Scandal,mozda ?

    A rezimiranje ti je posebna prica: smatras da je bio vrlo sposoban politicar,znas da je bio ok covek,pa zasto si onda bio protiv njega?
    Blizi su ti srcu nesposobni politicari i losi ljudi?

    U principu,i nije toliko bitno da li ce Djindjicevo ime osvanuti na nekom trgu ili ulici,sve dok se bude nalazilo u nasim srcima...u mom ima svoje mesto,zauvek.
      Vrh

  13. #13

    Odgovor: Otkriven spomenik Đinđiću

    Citat love hunter kaže: Pogledaj poruku
    Neverovatno.

    Zasto da ne?

    Podeli sa nama,obicnim smrtnicima,te cinjenice,molim te ...osecam da je izvor Trece oko,Zona sumraka ili neki slican tirazni naucnopopularni list...Scandal,mozda ?

    A rezimiranje ti je posebna prica: smatras da je bio vrlo sposoban politicar,znas da je bio ok covek,pa zasto si onda bio protiv njega?
    Blizi su ti srcu nesposobni politicari i losi ljudi?

    U principu,i nije toliko bitno da li ce Djindjicevo ime osvanuti na nekom trgu ili ulici,sve dok se bude nalazilo u nasim srcima...u mom ima svoje mesto,zauvek.
    Neznam koje cinjenice te interesuju?

    Biti protiv nekog politicara ili politicke stranke je nesto sasvim normalno. Nije normalno biti ZA sve politicke partije.
    Tvoja konstrukcija (ko mi je blizi srcu) stvarno nije na mestu. Da li me smatras kretenom ili debilom samo zato sto sam uvek bio i uvek cu biti protiv Zorana Djindjica. Zar nije prosao Komunizam? Zar svi moraju imati lepo misljenje o gospodinu Predsedniku?

    To sto ti je Zoran Djindjic u srcu je tvoj problem. Meni je u srcu moja porodica, a politicari dolaze i odlaze (najcesce punih novcanika), a njegova je nesreca sto on to nije uradio (izgleda da ipak nije bio dovoljno pametan).
    Nije sve crno, nadje se i poneka plavusa
      Vrh

  14. #14

    Odgovor: Otkriven spomenik Đinđiću

    Citat pero_M kaže: Pogledaj poruku
    Neznam koje cinjenice te interesuju?

    Biti protiv nekog politicara ili politicke stranke je nesto sasvim normalno. Nije normalno biti ZA sve politicke partije.
    Tvoja konstrukcija (ko mi je blizi srcu) stvarno nije na mestu. Da li me smatras kretenom ili debilom samo zato sto sam uvek bio i uvek cu biti protiv Zorana Djindjica. Zar nije prosao Komunizam? Zar svi moraju imati lepo misljenje o gospodinu Predsedniku?

    To sto ti je Zoran Djindjic u srcu je tvoj problem. Meni je u srcu moja porodica, a politicari dolaze i odlaze (najcesce punih novcanika), a njegova je nesreca sto on to nije uradio (izgleda da ipak nije bio dovoljno pametan).
    Ne znam se pise odvojeno.

    Komunizam se pise sa malim k,osim ako nije na pocetku recenice (ili ako ti se ne nalazi tamo negde,pored porodice).

    Nije bio predsednik (malo p-ne znam da li se veliko pisalo za tita (namerno malo t),pa ti je to ostalo u secanju),nego premijer.

    Nije moj problem,daleko od toga. Problem je ako u njemu imas mesta samo za porodicu. To je znak da ti je srce prilicno malo. Usko.

    Nije otisao punog novcanika,otisao je raznesenih grudi.

    Probaj da ne siris vise ovu temu,molim te.

    Pozdrav.

    P.S.Ne,ne mislim da si kreten i debil.
      Vrh

  15. #15

    Odgovor: Otkriven spomenik Đinđiću

    Citat love hunter kaže: Pogledaj poruku
    Ne znam se pise odvojeno.

    Komunizam se pise sa malim k,osim ako nije na pocetku recenice (ili ako ti se ne nalazi tamo negde,pored porodice).

    Nije bio predsednik (malo p-ne znam da li se veliko pisalo za tita (namerno malo t),pa ti je to ostalo u secanju),nego premijer.

    Nije moj problem,daleko od toga. Problem je ako u njemu imas mesta samo za porodicu. To je znak da ti je srce prilicno malo. Usko.

    Nije otisao punog novcanika,otisao je raznesenih grudi.

    Probaj da ne siris vise ovu temu,molim te.

    Pozdrav.

    P.S.Ne,ne mislim da si kreten i debil.
    Hvala Lektore na Lektorisanju mojih reci.
    Ako nemas nista da mi odgovoris nisi trebao ni da mi ispravljas greske u kucanju (ne pisanju, jer ja kucam, a ne pisem).
    Sto se tice mog srca, ono je meni sasvim dovoljno i u njega ne trpam gluposti. Ono sto ja volim su samo pozitivne stvari.
    Nije sve crno, nadje se i poneka plavusa
      Vrh

Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Otkriven novi sunčev sistem sa sedam planeta?
    Autor silvia u forumu Astronomija
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 25.08.2010, 12:27
  2. Spomenik iz NOB na Jabuci!
    Autor liberalac55 u forumu Vojvođanski bircuz
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 04.05.2010, 09:57

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •