Koju dekorativnu osobinu u biljaka najviše volite?
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 23

Hybrid View

Prethodna poruka Prethodna poruka   Sledeća poruka Sledeća poruka
  1. #1

    Koju dekorativnu osobinu u biljaka najviše volite?

    Boja-Kod cveca je boja veoma razlicita. Ona zavisi od prisustva pigmenata u celijskom soku. Zelena je od hlorofila, karotenoidi daju narandzastu nijansu cvecu, ksantofili daju roze-crvenu boju cveca, bela nastaje rasipanjem svetlosti u mehuricima vazduha u medjucelijskom prostoru,itd. Dalje, boja zavisi i od spoljnih faktora: Tako npr. hortenzija menja boju u zavisnosti od pH substrata (od roze do plave, i obratno), i slicno. Ako se zeli povecati intenzitet obojenosti cvetnih kultura onda se obicno dodaju fosforna i kalijumova lako usvojiva djubriva u izbalansiranim odnosima.

    Miris-Mnogo je vise vrsta koje ne poseduju ovu osobinu, nego li vrsta koje je poseduju, i cesto je samo ona presudna da bi se biljka gajila. Cvetna kultura je bolja ako pored mirisa sadrzi i jos neku drugu dekorativnu osobinu.

    Duzina trajanja cvetanja- Tu treba razlikovati duzinu trajanja jednog cveta i duzinu trajanja cvetanja cele biljke. Obicno jedan cvet traje par dana, ali cvetanje jedne biljke moze trajati nedeljama. Mnogi vole biljke koje cvetaju samo jednom, dok drugi vise preferiraju one koje cvetaju sukcesivno,vise puta. Duzina cvetanja zavisi od brojnih faktora, a jedan od njih je i oprasivanje. U nekih biljaka cvetovi traju krace kada su opraseni nego kada to nisu.

    Brzina i jacina cvetanja-Obicno zavise od odnosa ugljenih-hidrata i azotnih jedinjenja. Sto vise ima ugljenih-hidrata, to cvetanje nastaje brze i obilnije.

    Neke od osobina su npr. punoca cveta (broj latica). Zatim postoji citava grupa tzv. Lisno dekorativnih biljaka kod kojih su dekorativne osobine npr. raspored listova, krupnoca listova, sare na listovima, trajnost, oblik (urezi,...)...

    Nekim biljkama je dekorativan plod, i ...


    Dakle, da cujem koja je po Vama najvaznija dekorativna osobina kod biljaka koja Vam prva privuce paznju?

    PS: Ako vam se svidja neka osobina, a ja je nisam naveo-slobodno je napisite. Ja sam stavio ovde samo neke najvaznije, ali sigurno da sam dosta toga i izostavio.
    Poruku je izmenio Aca1983, 02.08.2007 u 18:19
    ...................

  2. #2

    Odgovor: Koju dekorativnu osobinu u biljaka najviše volite?

    Ja najvise cenim miris biljke . Dovoljno je da je biljka tu, pa cak i ako je ne vidim, osecam njen prijatan miris.
    ...................

  3. #3

    Odgovor: Koju dekorativnu osobinu u biljaka najviše volite?

    Dugotrajnost cveta i miris naravno.

  4. #4

    Odgovor: Koju dekorativnu osobinu u biljaka najviše volite?

    Citat Lady S kaže: Pogledaj poruku
    Dugotrajnost cveta i miris naravno.

    Volim ogromne biljke, i one koje nisu preterano osetljive...

  5. #5

    Odgovor: Koju dekorativnu osobinu u biljaka najviše volite?

    A moze li vise osobina?!

    Nekako volim kad je biljka,ako pricamo o dekorativi,prijatna za oko (znam da je to subjektivna kategorija), ako ima upadljiv cvet onda da taj cvet dugo traje, a ako cvet nije upadljiv onda definitivno miris(s tim u vezi mislim da me se ove godine vrlo javno odrekao komsiluk jer zbog Nocne frajle na mom prozoru ni ja ni par spratova iznad i ispod-zavisno kako vetak duva,nismo cesto otvarali prozore miris je umeo da bude i vise nego jak).
    Idealno je kad lepo izgleda,cvet dugo traje i lepo mirise
    Lako cu,ako je do mene.........

  6. #6

    Odgovor: Koju dekorativnu osobinu u biljaka najviše volite?

    Miris, boja, oblik, dodir, opsti utisak...
    Isto sto i kod zena!
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  7. #7

    Odgovor: Koju dekorativnu osobinu u biljaka najviše volite?

    Najvise cjenim miris biljke
    u svakom zlu ima nesto dobra

  8. #8

    Odgovor: Koju dekorativnu osobinu u biljaka najviše volite?

    Miris.....
    Lep miris ruže...
    Prosto omamljuje!
    Potoji li nešto nežnije?
    Poruku je izmenio Cecara, 30.07.2011 u 08:40 Razlog: bold

Slične teme

  1. Čemu se najviše obradujete?
    Autor Lady S u forumu Pričaonica
    Odgovora: 158
    Poslednja poruka: 09.07.2016, 23:31
  2. Odgovora: 85
    Poslednja poruka: 25.09.2014, 12:44
  3. Šta znače botanička imena biljaka?
    Autor Bombica u forumu Biljno carstvo
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 14.02.2010, 14:03
  4. Novosti i zanimljivosti u svetu biljaka
    Autor Charlie Harper u forumu Belosvetske zanimljivosti
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 17.05.2009, 19:51
  5. Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 14.06.2007, 23:23

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •