Мржња и нетрпељивост према СПЦ - Strana 16
Strana 16 od 22 PrvaPrva ... 61415161718 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 226 do 240 od ukupno 318
  1. #226

    Odgovor: Мржња и нетрпељивост према СПЦ

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Ни мање ни више него си нашао да се поредиш са Исусом и Светим Савом?
    Znao sam da ćeš to reći. Ne poredim se, samo sam time pokušao da kažem da crkvu nisu smatrali nedodirljivom ni oni koji su nam najsvetiji; računao sam da njima veruješ i poštuješ ih i da će ti nešto reći to što su se i oni dizali protiv crkvenih pravila.
    "All I got is a red guitar, three chords, and the truth."

  2. #227

    Odgovor: Мржња и нетрпељивост према СПЦ

    Citat Bazarov kaže: Pogledaj poruku
    Znao sam da ćeš to reći. Ne poredim se, samo sam time pokušao da kažem da crkvu nisu smatrali nedodirljivom ni oni koji su nam najsvetiji; računao sam da njima veruješ i poštuješ ih i da će ti nešto reći to što su se i oni dizali protiv crkvenih pravila.
    Па јесу, само што је први био Син Божји а други је био архиепископ српски. То су ипак извесне квалификације за питања вере.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  3. #228

    Мржња и нетрпељивост према СПЦ

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Па јесу, само што је први био Син Божји а други је био архиепископ српски. То су ипак извесне квалификације за питања вере.
    Da niste možda vi teolozi da ovako raspravljate o ovoj temi?
    Kako sam razumeo tu bi trebalo da se raspravlja o sledećem:
    1. loš odnos pojedinaca ili grupa prema SPC
    pa posle ovog se otvara i tema:
    2. uzrok tog lošeg odnosa
    što nas navodi da razmislimo:
    3. ko je u pravu

    Nakon ovih rasprava treba da se dozovemo pameti, da smo trebali proučavati Sveto Pismo ne kao hobi, nego da stremimo pri tom teološkom obrazovanju, jer Sveto Pismo nam kazuje ko je jedino ispravan.

    U ovoj temi se raspravlja i izgleda mi da svi sebe smatraju kompetentnim. Ali sam mnogo gluposti pročitao i o hrišćanstvu i o SPC. Mislim da malo ima istine pri vašim komentarima.
    Mnogi od vas bi da nam predstave SPC, ali je pogrešno predstavljate. Ona uopšte nije takva, kakvoj je prikazujete. Ona je hrišćanska, a u ovoj temi je prikazana kao jednonacionalna, čak ste je prikazali kao nacionalističku (moderan izraz za ovo je - patriotska - u sadašnje vreme pogrešno korišćena reč), SPC je prikazana kao pretežno klerikalna-tradicionalistička u kojoj je po vama važno samo to učenje crkve koje odgovara narodnjačkim stremljenjima.
    Ako biste otišli na bilo koju bogosloviju SPC, zbog ovih tvrdnji protresli bi vas za uši.

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Не можеш ти да бираш шта ћеш да поштујеш а шта не, и да тражиш да се Црква прилагоди теби. И ја радим исто, бирам шта поштујем а шта не, али не тврдим да је све што ја радим добро а све што ми се не свиђа да није добро. Јер ту онда нема вере, онда ја постајем мера свега.
    Имаш ли ти довољно ауторитета да мењаш Црквена учења?
    Naravno da čovek može imati dovoljno autoriteta da menja Crkvena učenja. Čovek ne može da ima autoriteta da menja Božje učenje, ali za crkveno da. Ovo je teološko pitanje i zato je važno da jasno naglasimo da pričamo o Božjem učenju crkve, a ne o crkvenom učenju.



    Све зависи од кога очекујемо да нам да то право. Ако ћемо да се држимо позитивног права, онда свако има право да одлучи за себе шта ће да поштује, па и да мења вере ако хоће, или да пропагира прелазак на своју веру. Док нема присиле или манипулације, све је законито.
    Veru ne možeš da menjaš. Po Sveto Pismu vera je jedna jedina i večna. Ona je božji dar. Ti ne možeš da imaš veru sam od sebe, ne možeš da je stekneš. Ti je dobijaš od Boga. Samim tim na svetu ne može ni biti više vrsta vera. Osnova (uzročnica) i garancija vere je ljubav Božja prema čoveku.
    Vera ne može da se uči, ne može da se nasleđuje. Ako ti veruješ u Boga Oca, Sina i Svetoga Duha onda za tebe ne postoji druga vera. U ovih zadnjih devet rečenica sam pisao o veri, koja je prevod grčke reči "pistis".
    Poruku je izmenio BaneK, 12.05.2008 u 10:03 Razlog: uzastopne poruke
    Ko rano poludi, ceo vek mu u veselju prođe!

  4. #229

    Odgovor: Мржња и нетрпељивост према СПЦ

    Da li uzrok one mržnje i netrpeljivosti prema SPC o kojoj se govori u naslovu može da se nađe i u dešavanjima današnjice. U incidentima, koji potresaju Sinod SPC?

    Na "Religiji" je postavljena vest u dva komenta o dešavanjima unutar SPC ovih dana, no reakcija, komentara nema. Svi ćute, jer su zatečeni..

    Zatečeni smo onim dešavanjim koje smo nažalost naslućivali.

    Nadam se da će SPC uspeti da se oporavi od ovog teškog udarca, i da će Hristova SPC izaći iz ovoga "više hrišćanskija" (oprostite na izrazu, ali ima nekih stvari, koje ukazuju da može biti hrišćanskija nego što je sad) i da će osnažiti hrišćanski korpus sveta svojim preporodom.
    Ko rano poludi, ceo vek mu u veselju prođe!

  5. #230

    Odgovor: Мржња и нетрпељивост према СПЦ

    Od kako se razboleo Patrijarh Pavle, i samim tim izgubio mogućnost da svojim uticajem i vernošću stabilizuje i smiri sve veći uticaj mržnje i netrpeljivosti prema SPC, tako je i blok mržnje vešto pritajen sada buknuo. Mediji koji otvoreno ili pritvoreno zagovaraju mržnju i netrpeljivost, jedva su dočekali taj trenutak da krenu u akciju. Zastupljenost ove teme u tim medijima jasno pokazuje sa koliko se energije kreće u obračun sa SPC, i koliko im je stalo do toga. Priče o pedofiliji, homoseksualizmu, fizičkim i verbalnim obračunima su uvertira u generalni pokušaj Vatikana da sruši SPC, koja im je dosta decenija trun u oku, a tu na dohvat ruke. No mislim da Pravoslavna vera u Boga i ovaj put će ostati na istom putu izvornog hrišćanstva-Pravoslavlja.
    In vinas veritas

  6. #231

    Odgovor: Мржња и нетрпељивост према СПЦ

    ..verujem da u SPC nema pedofilije,obracuna,homosexualizma...sve to plasira strana agentura...CIA snajka...CIA...
    ...morribe...to bi bilo isto...kada bih ja kao ostraceni Grobar,rekao da je Zarko Zecevic nevijdeni andjeo,koji nikada nije ukrao ni belu banku iz kluba i treba ga imenovati za sveca...
    ...ne...takve pojave treba primetiti i osuditi...ali...slepilo je neizleciva bolest...
    ...hell ain't a bad place to be......

  7. #232

    Odgovor: Мржња и нетрпељивост према СПЦ

    Kad bi SPC imala broj vernika i jačinu(finansijsku), poput Vatikana sve ove negativne pojave se nebi tako eksponovale i bile toliko potencirane, ali nažalost nema. Nema iz mnogo razloga a najviše zbog prevrtljivosti čoveka i gramzivošću za što većim materijalnim. Sve one primere koje sam naveo u predhodnom pisanju nisam pokušao da opravdam, ali nisam ni hteo da osudim jer neznam pravu istinu, ali ono što je istina dokazana u smislu negativnog treba sankcionisati na odgovarajući zakonski način. Međutim mi generalno gledajući, a velikom zaslugom raznih uticaja i medija, prvo idemo na izvršenje presude, pa tek onda čekamo suđenje, ali da mi tu neučestvujemo jer smo već izvšili kaznu.
    Kao i svuda gde ima velike finansijske moći, i kada se dogodi neka sramota onda se gleda da to prođe sa što manje galame i bruke, pa i presude to prate na isti način, pri tome sam mislio na dešavanja u katoličkoj crkvi. Ostaje osnovno jedno a to je: da je SPC kroz vekove, pa i danas na nišanu mnogih "prijatelja, vernika, dušebrižnoka i pravdoljubaca", a sve sa istim ciljem posvađati i rasturiti.
    Ovo me pomalo podseća na tele i krvnika, kad mu tele liže ruku pre nego će ga ovaj zaklati, pravi vernici neće lizati ruku krvniku, ali će se moliti da progleda, a za spasenje duše njegove, i neće zaboraviti.
    In vinas veritas

  8. #233

    Odgovor: Мржња и нетрпељивост према СПЦ

    Citat itebejac kaže: Pogledaj poruku
    Da li uzrok one mržnje i netrpeljivosti prema SPC o kojoj se govori u naslovu može da se nađe i u dešavanjima današnjice. U incidentima, koji potresaju Sinod SPC?

    Na "Religiji" je postavljena vest u dva komenta o dešavanjima unutar SPC ovih dana, no reakcija, komentara nema. Svi ćute, jer su zatečeni..

    Zatečeni smo onim dešavanjim koje smo nažalost naslućivali.

    Nadam se da će SPC uspeti da se oporavi od ovog teškog udarca, i da će Hristova SPC izaći iz ovoga "više hrišćanskija" (oprostite na izrazu, ali ima nekih stvari, koje ukazuju da može biti hrišćanskija nego što je sad) i da će osnažiti hrišćanski korpus sveta svojim preporodom.
    Наравно да узрок мржње и нетрпељивости према СПЦ нису унутрашње несугласице у СПЦ! Не потресају никакви инциденти Синод.

    Не знам шта си ти наслућивао. Ово није тешки ударац, СПЦ је тренутно малтене без патријарха, и неке негативности долазе више до изражаја, неки сукоби се дешавају.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  9. #234

    Мржња и нетрпељивост према СПЦ

    Citat morrib kaže: Pogledaj poruku
    Kad bi SPC imala broj vernika i jačinu(finansijsku), poput Vatikana sve ove negativne pojave se nebi tako eksponovale i bile toliko potencirane, ali nažalost nema. Nema iz mnogo razloga a najviše zbog prevrtljivosti čoveka i gramzivošću za što većim materijalnim. Sve one primere koje sam naveo u predhodnom pisanju nisam pokušao da opravdam, ali nisam ni hteo da osudim jer neznam pravu istinu, ali ono što je istina dokazana u smislu negativnog treba sankcionisati na odgovarajući zakonski način. Međutim mi generalno gledajući, a velikom zaslugom raznih uticaja i medija, prvo idemo na izvršenje presude, pa tek onda čekamo suđenje, ali da mi tu neučestvujemo jer smo već izvšili kaznu.
    Kao i svuda gde ima velike finansijske moći, i kada se dogodi neka sramota onda se gleda da to prođe sa što manje galame i bruke, pa i presude to prate na isti način, pri tome sam mislio na dešavanja u katoličkoj crkvi. Ostaje osnovno jedno a to je: da je SPC kroz vekove, pa i danas na nišanu mnogih "prijatelja, vernika, dušebrižnoka i pravdoljubaca", a sve sa istim ciljem posvađati i rasturiti.
    Ovo me pomalo podseća na tele i krvnika, kad mu tele liže ruku pre nego će ga ovaj zaklati, pravi vernici neće lizati ruku krvniku, ali će se moliti da progleda, a za spasenje duše njegove, i neće zaboraviti.
    Hoćeš da kažeš da su za sačuvanje ugleda i kredibiliteta jedne crkve potrebne (samo) pare? Odnosno: ako imaš pare možeš da očuvaš ugled i kredibilitet?

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Наравно да узрок мржње и нетрпељивости према СПЦ нису унутрашње несугласице у СПЦ! Не потресају никакви инциденти Синод.

    Не знам шта си ти наслућивао. Ово није тешки ударац, СПЦ је тренутно малтене без патријарха, и неке негативности долазе више до изражаја, неки сукоби се дешавају.
    A vesti i dokumenta na sajtu SPC su "trenutna zabluda i nesmotrenost" moderatora, je li?
    Poruku je izmenio BaneK, 29.08.2008 u 09:50 Razlog: uzastopni postovi
    Ko rano poludi, ceo vek mu u veselju prođe!

  10. #235

    Odgovor: Мржња и нетрпељивост према СПЦ

    Citat itebejac kaže: Pogledaj poruku
    A vesti i dokumenta na sajtu SPC su "trenutna zabluda i nesmotrenost" moderatora, je li?
    О чему причаш и зашто?
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  11. #236

    Odgovor: Мржња и нетрпељивост према СПЦ

    Citat itebejac kaže: Pogledaj poruku
    Da li uzrok one mržnje i netrpeljivosti prema SPC o kojoj se govori u naslovu može da se nađe i u dešavanjima današnjice. U incidentima, koji potresaju Sinod SPC?

    Na "Religiji" je postavljena vest u dva komenta o dešavanjima unutar SPC ovih dana, no reakcija, komentara nema. Svi ćute, jer su zatečeni..
    Što se tiče incidenata,ja ti odgovorih na ''Religiji'',nisam ćutala..nego nisam bila tu.

    A što se tiče same teme koja je postavljena na ''Religiji'',mislim da bi joj više ovde bilo mesto,naslov ove teme je fantastičan,da se pišu onakve stvari o SPC,sa sve naznakom,da ti je žao,al bi ih ipak malko potkačio,m?

  12. #237

    Odgovor: Мржња и нетрпељивост према СПЦ

    Citat duga12 kaže: Pogledaj poruku
    Što se tiče incidenata,ja ti odgovorih na ''Religiji'',nisam ćutala..nego nisam bila tu.

    A što se tiče same teme koja je postavljena na ''Religiji'',mislim da bi joj više ovde bilo mesto,naslov ove teme je fantastičan,da se pišu onakve stvari o SPC,sa sve naznakom,da ti je žao,al bi ih ipak malko potkačio,m?
    Ne bih ih potkačio. Ne možeš da mi veruješ, je li? Priznajem, u životu sam mlogo puta bio iskren

    Ali, stvarno, zašto ne bih bio onakav, kakvim tvrdim da sam: bez zluradosti, srdžbe i sektaštva?


    Evo govorim tiho i nosim psa sa sobom.
    Trudim se da ono što kažem ima osnova, a najbolji osnov u životu je Sveto Pismo. A optuživati se možemo da ga se ne pridržavamo (ovo nije namenjeno duga12-i
    Duga12, priznajem da mi je trebalo mnogo hrabrosti da uđem u tu temu, kao neko ko nije pravoslavne vere Ali, eto probao sam, i još ću da popijem kvrge, no... Ima mnogo onih, koji ne shvataju da ima onih (drugačijih) koji ne mrze one drugačije..
    Jer problem nije u tome da smo drugačiji i da to eventualno naglašavamo, nego u tome da ne prihvatamo ostale drugačije..

    Ko rano poludi, ceo vek mu u veselju prođe!

  13. #238

    Odgovor: Мржња и нетрпељивост према СПЦ

    Citat itebejac kaže: Pogledaj poruku
    ...
    Na "Religiji" je postavljena vest u dva komenta o dešavanjima unutar SPC ovih dana, no reakcija, komentara nema. Svi ćute, jer su zatečeni..
    Ovakav pristup diskusiji je tipičan primer manipulacije činjenicama, a i otkriva u dobroj meri karakter i nameru autora. Ne očkuje se od nas ovde da donosimo zaključke koji prejudiciraju neku pojavu, čime se stvara manipulativna vest (svi su zatečeni) kojoj se daju u daljem toku rasprave atributi dokazane činjenice, što je potpuno netačno, već da argumentovano iznosimo i branimo svoja mišljenja.

    Kako bilo ko može reći za mene odnosno za sve nas nešto što je nedokazivo. Ja odgovorno tvrdim da nisam zatečen, a autor posta iz kojeg je citirani deo neka nam objasni kojom je to naučnom ili teološkom metodom došao do izvedenog zaključka - Svi ćute, jer su zatečeni..
    Poruku je izmenio memento, 29.08.2008 u 00:28
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  14. #239

    Odgovor: Мржња и нетрпељивост према СПЦ

    Citat itebejac kaže: Pogledaj poruku
    Ne bih ih potkačio. Ne možeš da mi veruješ, je li? Priznajem, u životu sam mlogo puta bio iskren

    Ali, stvarno, zašto ne bih bio onakav, kakvim tvrdim da sam: bez zluradosti, srdžbe i sektaštva?


    Evo govorim tiho i nosim psa sa sobom.
    Trudim se da ono što kažem ima osnova, a najbolji osnov u životu je Sveto Pismo. A optuživati se možemo da ga se ne pridržavamo (ovo nije namenjeno duga12-i
    Duga12, priznajem da mi je trebalo mnogo hrabrosti da uđem u tu temu, kao neko ko nije pravoslavne vere Ali, eto probao sam, i još ću da popijem kvrge, no... Ima mnogo onih, koji ne shvataju da ima onih (drugačijih) koji ne mrze one drugačije..
    Jer problem nije u tome da smo drugačiji i da to eventualno naglašavamo, nego u tome da ne prihvatamo ostale drugačije..

    Itebejac često potenciranje na takozvanim ''skandalima'',me navelo da mislim,ono što sam i napisala.
    Kakav si ti kao ličnost,znaš najbolje sam...kojim tonom,itd..ne ulazim u to.

    Da li si se zapitao možda,zašto ćeš da popiješ kvrge,kako kažeš...

    Nedavno si napisao da si na ''nišanu'',nemoj mi zameriti,ali ako nekoga provociraš,ili potkačiš,zaista ne znam ni šta očekuješ ,ne valja,ako se ''ćuti'',te ne valja ako ti neko replicira...

    Naslov ove teme je jasan,i verujem da si ga pročitao

    A što se tiče prihvatanja različitosti,naglašavam ovde da mislim na versko pripadanje,mislim da si imao prilike,da sa mnom razgovaraš o tome na traču,ako se sećaš .Ja sa tim nemam problem.

    Stalno potenciranje o takozvanim skandalima u SPC,meni ipak izgleda kao netrpeljivost.

    ..eto i nek nisam u pravu,to je prosto moje mišljenje.
    Poruku je izmenio duga12, 29.08.2008 u 00:03

  15. #240

    Odgovor: Мржња и нетрпељивост према СПЦ

    Citat itebejac kaže: Pogledaj poruku
    Hoćeš da kažeš da su za sačuvanje ugleda i kredibiliteta jedne crkve potrebne (samo) pare? Odnosno: ako imaš pare možeš da očuvaš ugled i kredibilitet?
    Pogrešno razmišljanje! Ako imaš pare, imaš i jačinu da nejake napadaš i sramotiš na sve načine, a svoje sramote vešto kriješ. Očigledno da si sa one strane duge, ili sam ja bio dosadno nejasan. SPC se permanentno napada i pokušava da joj se sroza ugled. Međutim jedno se zaboravlja da je crkva Božji hram u koga idu oni koji veruju u Boga, a ti isti koji veruju u Boga su njegova deca, koja neće kroz veru, dozvoliti da se Očeva kuća okalja.
    In vinas veritas

Strana 16 od 22 PrvaPrva ... 61415161718 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 26.07.2015, 11:32
  2. Застава Срема
    Autor FlekicaSkupusom u forumu Srem
    Odgovora: 11
    Poslednja poruka: 04.01.2014, 20:05
  3. Вук Јеремић
    Autor yossarian u forumu Politika
    Odgovora: 38
    Poslednja poruka: 17.10.2011, 14:20

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •