Stranci vole trubu i Guču
Prikaz rezultata 1 do 6 od ukupno 6
  1. #1

    Stranci vole trubu i Guču

    Ko Srbiju vidi kroz Sabor trubača, on misli da je ovo najzabavnija i najbezbrižnija zemlja na svetu. Preko pola miliona ljudi koliko ih kroz Guču prođe za vreme sabora kao u transu igra i peva uz zvuke trube, a ona grmi na sve strane male varoši. Zveče daire, razleže se zvuk čočeka, a polugole plesačice pod šatrama prazne novčanike veselih saboraša. Momci ih kite dinarima, evrima, igraju, pevaju, vrište... Sevaju butine i razgolićene grudi... Miriše kupus iz zemljanog lonca, na ražnju se okreće prase ili jagnje. Pivo se pije umesto vode. Opšta anarhija meštanima donosi gomilu prihoda, a saborašima dobru zabavu. Sigurno je da ovako pozitivno ludilo ne možete doživeti nigde na svetu, stoga hiljade stranaca dolaze u Guču svake godine.
    Nemac Kristijan se sa svojim prijateljima posle burne i neprospavane noći odmara u dvorištu crkvene porte. San na zelenoj travi za njega je novo iskustvo, kaže prijatno.
    „U Nemačkoj nikada ne bih mogao ovako opušteno da živim. Ovo je prava uživancija. Prosto mi je žao da spavam, propustiću nešto. Pet dana u Guči za mene je kao lek. Truba je toliko vesela, da ja odavde odem u najlepšem raspoloženju, prepun pozitivne energije. Najviše volim da slušam i gledam nadmetanje trubačkih orkestara. Oni žele da pokažu ko je bolji, a mi se siti naslušamo trube. U Nemačkoj je Guča postala vrlo popularna poslednjih par godina. Dosta Nemaca je ove godine prvi put u varošici trube“, kaže Kristijan.
    Najviše Nemaca smešteno je u selu Veles, udaljenom šest kilometara od Guče, gde je pre dve godine sniman film „Ljubavni sabor u Guči“. Ovaj film je prikazan na festivalu u Berlinu, što je uticalo na popularnost sela Veles.
    „Ovo je zemlja za nas“, na lošem srpskom viče kroz Guču mladi Slovenac. Prolaznici ga pozdravljaju sa „gde si, Janez“ a on se nasmeje i odgovora „Janez voli Guča“.
    Guča vrvi od stranih državljana koji su okićeni obeležjima Sabora trubača: značkama i pištaljkama u obliku trube, majicama i kačketima na kojima je pečat 47. trubačke fešte i, neretko, srpskom zastavom. Domaći saboraši radije se opredeljuju za majice s atraktivnijim sloganima kao što su: „U dugovima sam do Guče al’ me užitak vuče“, „Ujed trube za dušu“, „Neka Bog Guču čuva, još samo u njoj se legalno duva“... a za najmlađe saboraše urađene su majice na kojima su vuk i sedam jarića, a ispod slike piše „Hajdemo vuče - zajedno do Guče“. Likovi iz crtaća preneti na garderobu za mališane duvaju trube, pa je čak i grozna veštica s trubom draža i veselija.
    Organizatori kažu da je ovogodišnji Sabor trubača specifičan po broju stranaca, ali i po starosnoj populaciji jer je u Guči devedeset odsto mladog sveta. Naravno, hit u Guči su Francuzi kojih ima kao nikad do sada i koji su listom oduševljeni.

    Helena, Belgija
    - Ovde muzika zbližava ljude, stare i mlade, bogate i siromašne. U Guči su svi kao jedna duša. Potpuno je drugačija atmosfera od one u nekoj diskoteci. Ne dopada mi se jedino što ima dosta ljudi koji nisu došli da uživaju u muzici nego samo hoće da čuju buku.

    Aleksandra, Francuska
    - Meni se ovde najviše dopada rakija. Odlično piće. Rakija spaja ljude. Ha, ha, ha… Ludi ste vi Srbi. Ne dopada mi se što su cene toliko različite. Na jednom mestu nešto može da se kupi po jednoj ceni, a malo dalje je isto to duplo skuplje. Mora čovek da bude oprezan.

    Milena, Italija
    Sviđaju mi se ljudi ovde. Svi se druže, piju zajedno i svi su veseli. To mi je zaista fenomenalno. Ono što mi se ne dopada jeste previše izražen nacionalizam. Ali u redu je, to ipak nije moja žurka, pa je glupo da se bunim.

    Andre, Nemačka
    - Oduševljen sam muzikom, zatim ljudima, hranom. Lep je osećaj. Ljudi obično misle da je Srbija tamo gde se ratuje i gde se dešavaju ružne stvari, ali zaista nije tako. Ljudi su veoma fini i prijateljski raspoloženi. Malo mi smeta što je dosta toplo ovde, ali u redu je.

    Lorian, Francuska
    - Drago mi je što sam ovde, što je dobra muzika i odličan provod. Ima mnogo različitih ljudi sa svih strana. Ne dopada mi se što je meso sa vašeg roštilja uvek vrelo kada sam najviše gladna.

    Aleks, Francuska
    - Prvi put sam ovde, dopada mi se muzika i ljudi su veoma interesantni. Manifestacija je dobra za promociju ovdašnje kulture. Ne dopada mi se samo što ima toliko mnogo stranaca.

    Linda, Austrija
    - U Guči je odlična muzika, ljudi su veoma prijatni. Ja sam došla umorna, ali od prvog dana ovde zaboravila sam na umor. Ovde moraš da se prepustiš. Nažalost, cene su na nekim mestima previsoke. Velika je razlika u cenama.

    Ninou, Francuska
    - Mnogo različitih mirisa na ulicama. Kada prolazite ulicama čujete različite muzike, srećete različite ljude. Ovo je jedan veliki miks različitih mirisa. Cene su previsoke, a pogotovo je smeštaj skup.
    BLIC
    I may not be perfect but I'm always me
      Vrh

  2. #2

    Odgovor: Stranci vole trubu i Guču

    Ja kontam da bi se na toj Guchi zesce smorila, nekako mi to na fazzon seljachkih svadbi...
    ali dobro ko voli...

    Ubica mekog srca.
      Vrh

  3. #3

    Odgovor: Stranci vole trubu i Guču

    Na saboru u Guči sam bila pre par godina. Da li zbog kiše koja je lila kao iz kabla, da li zbog blata i isparenja raznih vrsta - meni je taj boravak ostao u ružnom sećanju...

    Volim trubače, volim i gužvu, i svadbarski kupus i sve to zajedno, ali, eto, nisam otišla ove godine.

    Valjda će se ovde pojaviti oni koji su bili na licu mesta i osetili tu atmosferu, da nam prenesu kako je to bilo...

    Ne biti mrtav nije to i biti iv.
      Vrh

  4. #4

    Odgovor: Stranci vole trubu i Guču

    Izvor: BETA

    Koštunica: Guča prestonica Srbije


    Guča je prestonica Srbije i najveći grad u ovom času, koji oličava pravo raspoloženje i ambicije naroda, izjavio je danas premijer Srbije Vojislav Koštunica. Koštunica je po dolasku na završnicu Dragačevskog sabora trubača u Guči rekao da ta varošica spaja narode iz čitavog sveta, a posebno Srbije i Republike Srpske (RS).
    "Guča je zasnovana na autentičnim vrednostima, gde se spajaju tradicija i moderno, što potvrđuje i broj mladih (koji prisustvuju manifestaciji)", rekao je Koštunica.
    Premijer RS Milorad Dodik koji je takođe posetio Sabor, izjavio je novinarima da je Guča dokaz saradnje i prijateljstva Srbije i RS.
    "Ako volite Srbiju, onda volite i Guču to se ne razdvaja, ovde je mesto spajanja", rekao je Dodik.
    U 15 sati premijer RS svečano će otvoriti finalni deo takmičenja 20 trubačkih orkestara.
    Manifestaciji prisustvuje i ambasador Ruske Federacije u Beogradu Aleksandar Aleksejev.

    Moj bold. Serem mu se u izjavu. Toliko.
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid

      Vrh

  5. #5

    Odgovor: Stranci vole trubu i Guču

    Citat SQUAW kaže: Pogledaj poruku
    Moj bold. Serem mu se u izjavu. Toliko.
    e mojne mi diras Mileta

    You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not your fucking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world.
      Vrh

  6. #6

    Odgovor: Stranci vole trubu i Guču

    Ove godine je u guci bilo golmila stranaca,bio sam u kampu 4 dana,kamp pun stranaca,kada ih pitas sta je to zbog cega su dosli,svi kazu da vide nase obicaje i kako je.Jedan svaba je u nekim njihovim novinama video mali clanak o guci i dosao lik da vidi sta je to.lik nije mogao da se odvoji od jagnjetine i proje.LJudi treba otici al ne jedan dan neko kampovati par dana,mnogo je bolji filing.
      Vrh

Slične teme

  1. Žene vole loše momke?!
    Autor Lady S u forumu Ženski kafić
    Odgovora: 92
    Poslednja poruka: 20.02.2010, 01:08
  2. Stranci oru vojvođansku zemlju
    Autor SQUAW u forumu Spomenar
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 26.06.2008, 10:46
  3. Koliko nas stranci poznaju!?
    Autor yige_gui u forumu Dijaspora
    Odgovora: 39
    Poslednja poruka: 18.06.2008, 06:50
  4. Odgovora: 45
    Poslednja poruka: 02.11.2007, 15:15

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •