Zrenjanin - Strana 5
Strana 5 od 7 PrvaPrva ... 34567 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 61 do 75 od ukupno 104

Tema: Zrenjanin

  1. #61

    Odgovor: Zrenjanin

    Citat Sunny kaže: Pogledaj poruku
    Najveći u svetu po veličini piste.

    BTW, gde je to groblje? Jel to ono što sad zovu Bagljaš spomenik, pa se deca nesvesno igraju po grobovima?
    Groblje je na Gradnulici, nedaleko od pravoslavnog, Zelengorska ulica. Na mesto gde su vojnici sahranjeni, premešteni su nadgrobni spomenici sa jevrejskog groblja. To se desilo kad je Naftagas gradio svoj bunker, pa je razvalio jevrejsko groblje. Grobovi nemačkih vojnika nisu obeležena.
    Ko rano poludi, ceo vek mu u veselju prođe!

  2. #62

    Odgovor: Zrenjanin

    Šta reći...?
    Stvoriću svoj mali raj i u njega primiti one koji su mi već u srcu.

  3. #63

    Odgovor: Zrenjanin

    A možeš da se raspitaš i kod kamenorezaca bečkerečkih..
    ..šta reći za ono, kad je jevrejsko groblje preseljavano, koliko su posla imali kamenoresci, kada su im dotični donosili nadgrobne spomenike i ploče da se "obrade". Taj mermer je sad ugrađen kao stepenište u kojekkve zgrade.. šta reći..
    Ko rano poludi, ceo vek mu u veselju prođe!

  4. #64

    Odgovor: Zrenjanin

    Ovog leta sam ponovo navratio u Zranjanin. Nepamtim ga od zadnjeg puta.Bila je noć a i meni se malo zamutilo pred očima. Nostalgija neka,jebem li ga...()
    Uglavnom,sad nisam bio nostalgičan i malo sam ga bolje video(pogotovo Peskaru i tu neki parkić) ali nedovoljno, nažalost, ali imaću vrlo brzo opet priliku,ali i ovo malo što sam video ostavlja mi utisak da je Zrenjanin miran gradić sa lepom prirodom i mislim da ga vredi posetiti opet. Ako ni zbog čega drugog onda zbog jedne male sosinice... Jedva čekam da opet tamo navratim

  5. #65

    Odgovor: Zrenjanin

    Saznao sam jos ponesta o aerodromu Ecka i drugari hvala na trudu. Evo sta sam ja sakupio od podataka sa raznih strana. Pored toga sta je ispricano da dodam i ovo. U Vel. Beckereku su bile stacionirane :Kreis-Kommandantur 813 (oblastne komande) i Kreis-Komm. 323 (OK. I .813 ; OK .I.823) i Fliegerhorst- Kommandantur A(o)113/VIII koja je oformljena 1.04.1944 od rasformirane E 32/XIII. . Ova je kasnije rasformirana decembra. 1944. Ova jedinica (E32/XIII) imala je zanimljiv put dok nije zavrsila ovde. Formirana je 26.08.1935 u Vilsech-u i bila je tamo do 1940. Marta 1940 dobija ovaj naziv(E32/XII ) i 20.05.1940 se seli u Bastogne-Bizerny (Francuska). Juna 1940 do jula 1940 je u mestu St. Marie (Francuska) a od jula 1940 do oktobra 1942 je u mestu St. Nazare (Frencuska) .Nisam pronasao podatak gde je jedinica bila do 1943,ali novembra 1943 dolazi u Vel.Beckerek pod oznakom A 209/XII i kad sto rekoh 1.aprila 1944 menja se u A(o) 113/XVIII 25.05.1944 je sa aerodroma Ecka (gde je bio stab) krenuo desant na Drvar. Grupa "Rypka"(kako se zvala grupa koja je poletela sa Ecke) kojom je komandovao Major Mersman(i poginuo u akciji) bila je iz sastava II/TG4 jedinice i poleteli su sa 40 aviona JU 52 i 314 padobranca i DFS 230s (jedrilicama) sa 350 vojnika. Posle rata ja 12.09.1945 nastalo Vojno Vazduhoplovno Uciliste sa sedistem u Pancevu.Piloti iz Prve pilotske Skole u Zadru su dolizili ovde da usavrsavaju pilotiranje.1945-1946 razvijena su 4 pilotska puka u Kovinu,Ecki,Alibunaru I Omoljici gde se radila osnovna,lovacka,jurisna i izvidjacka obuka.1948 god. se skola seli sa kompletnom opremom u Mostar. Aerodromske zgrade su se prostirale na prostoru od Toplane do BEK-a a rulne staze i stajanke su bile negde do sadasnje raskrsnise za Lukisevo ( na putu za BGD.) E ,sada zasto aerodrom bas na tom mestu. Kazu da je najbolja "Ruza Vetrova" bas tu kod Ecke u celon ovom kraju (blizem i daljem). U knjizi "German Secret Flighy Test Cenres to 1945" pronasao sam na 70-toj strani podatak da je Reich Major von Schonedeck (koji je 1938 na najvecem aerodromu gde su testirane letelice u Nemackoj imao pod komandom 754 oficira,2559 vojnika i 3113 civila) kao zapovednik aerodroma Rechlin dosao 1938 god. kao vojni atase u Beograd. Mozda je to covek koji je dao "nalog" da se gradi aerodrom bas ovde. Mozda sam malo preterao sa tekstom,ali nije moglo krace (hi). Toliko za sada

  6. #66

    Odgovor: Zrenjanin

    Super je ovo što si napisao Gisha. Hvala ti, baš je podrobno.
    Primedba: ko zna, da se 1948-e nisu odselili u Mostar, možda bi i Zrenjanin dobio po koji nebeski "gift" 1999-e...
    Ko rano poludi, ceo vek mu u veselju prođe!

  7. #67

    Odgovor: Zrenjanin

    Glavna vest dana je da je uhapšen Goran Knežević - gradonačelnik.

    Ono što je prošlo sakriveno tom vešću je da je Šinvoz poklonjen čačanskoj mafiji sudskom presudom.
    Stvoriću svoj mali raj i u njega primiti one koji su mi već u srcu.

  8. #68

    Odgovor: Zrenjanin

    Danas je Visium Air objavio da će preispitati ugovor (čitaj da je odustao) o investiranju 30 mil u fabriku aviona, pošto je grad došao na glas kao leglo kriminala.
    Stvoriću svoj mali raj i u njega primiti one koji su mi već u srcu.

  9. #69

    Odgovor: Zrenjanin

    U četvrtak potpisan ugovor za izgradnju dva pogona izmedju opštine Zrenjanin i MG Remedyja za proizvodnju dijetetskih, pomoćnih lekovitih i kozmetičkih proizvoda.

    Danas je potpisan ugovor za izgradnju pogona za promet elemenata za nadogradnju teretnih vozila, prikolica i poluprikolica izmedju opštine i mađarsko-italijanske kompanije "EUROWIND".
    Stvoriću svoj mali raj i u njega primiti one koji su mi već u srcu.

  10. #70

    Odgovor: Zrenjanin

    Osnovan Savez antifašista



    U Zrenjaninu je održana osnivačka skupština Saveza antifašista Zrenjanina. Izabran je Opštinski odbor, čiji je predsednik poznati javni radnik Dušan Radaković, a sekretar profesor Zrenjaninske gimnazije Edi Daruši.


    U sastav tog odbora ušlo je više javnih radnika, predstavnika SUBNOR-a i Udruženja potomaka, poštovalaca učesnika oslobodilačkih ratova Srbije od 1912. do 1918, zaposlenih u školstvu i ustanovama kulture, kao i stranaka socijaldemokratske i socijalističke orijentacije.

    Radu skupštine doprineli su članovi rukovodstva Saveza antifašista Srbije Radovan Pantović i Vitomir Sudarski.

    U Opštonskom odboru su i aktuelni predsednik gradske skupštine Aleksandar Marton i nekadašnji predsednici Vojin Arsenov i dr Borislav Odadžić.

    Nacifašizam, rasizam i ostale desničarske i totalitarne ideologije nisu pobedom saveznika u Drugom svetskom ratu zauvek nestale. Borba protiv tih ideologija ostaje zadatak svih naprednih ljudi sveta, pa i naše zemlje, istaklo je više učesnika skupa. M. Sn. - Geadjanski List

    Koncert podrške gradonačelniku Zrenjanina



    U centru Zrenjanina održan je koncert grupe "Neverne bebe" koji su u znak podrške gradonačelniku Goranu Kneževiću organizovali građani


    Tokom koncerta, na video bimu prikazivani su snimci Gorana Kneževića i koncerata koji su do sada u okviru manifestacije "Vikend u centru" održavani u glavnoj gradskoj ulici.

    Pred početak koncerta sa razglasa je emitovan snimljena poruka Gorana Kneževića: "Živeo evropski Zrenjanin!" što su okupljeni Zrenjaninci pozdravili aplauzom.

    Okupljenim građanima obratila se srpska reprezentativka u plivanju Miroslava Najdanovski, a na bini su bili i košarkaši, kao i rukometaši kluba "Proleter" i fudbaleri lokalnog kluba SAS.

    "Ovaj vikend u centru organizovali su građani Zrenjanina koji sa ovog mesta, iz ove divne ulice, uz ovaj prelepi koncertni ambijent žele da upute jasnu poruku javnosti Srbije i sveta: Zrenjanin nije sedište mafije, a naš gradonačelnik nije kriminalac", rekla je Miroslava Najdanovski.

    Knežević je uhapšen zajedno sa još nekoliko zrenjaninskih funkcionera 1. novembra zbog sumnji da je učestvovao u zloupotrebama sa građevinskim zemljištem u Zrenjaninu.

    Nekoliko hiljada Zrenjaninaca potpisalo je zahtev da se Kneževiću omogući da se brani sa slobode. StudioB/Beta
    Stvoriću svoj mali raj i u njega primiti one koji su mi već u srcu.

  11. #71

    Odgovor: Zrenjanin

    Lep pozdrav svim Sosama i Lalama, od rođenog zrenjaninca iz Pule

  12. #72

    Odgovor: Zrenjanin

    Hvala.

    PS Amblem koji ti je avatar više nije u potrebi.
    Stvoriću svoj mali raj i u njega primiti one koji su mi već u srcu.

  13. #73

    Odgovor: Zrenjanin

    05.01.2009. Traži se Kinez s lalinskim akcentom



    Pokrajinski sekretar za propise, upravu i nacionalne manjine dr Tamaš Korhec raspisao je konkurs za postavljanje stalnih sudskih tumača u okružnim sudovima u Novom Sadu, Zrenjaninu, Subotici, Sremskoj Mitrovici i Somboru. Za razliku od novosadskog Okružnog suda, kojem je potrebno čak 56 tumača, između ostalog i za litvanski, finski, holandski, norveški i hrvatski jezik, Palati pravde u Zrenjaninu trebaju četiri prevodioca za romski, albanski i kineski, kao i za gestovni govor.


    Ranije su mu, osim njih, falili i sudski tumači za engleski, mađarski i slovački jezik, ali su oni u međuvremenu nađeni. Izgleda da je teško u Zrenjaninu pronaći vojvođanskog Kineza, jer prema uslovima konkursa, stalni sudski tumač mora biti državljanin Srbije i imati prebivalište na teritoriji Vojvodine. U Okružnom sudu kažu da prevodioci sa srpskog na kineski i obrnuto, postoje u Pančevu, Senti, Apatinu, Novom Sadu i Somboru, i da se po potrebi oni angažuju u Zrenjaninu. Za gestovni govor traže se usluge tumača iz Subotice. S druge strane, na spisku stalnih sudskih tumača u zrenjaninskom sudu su oni koji dobro barataju slovenačkim, poljskim, ruskim, nemačkim, italijanskim, mađarskim, francuskim, slovačkim i španskim jezikom, i uglavnom su, kako je Dnevniku rečeno u Palati pravde, te osobe nastanjene u Zrenjaninu.

    Koliko je potreba za tumačem za kineski jezik velika ne može se zaključiti. U Okružnom sudu vele da je pre nekoliko godina suđeno jednom Kinezu, ali u poslednje vreme takvih slučajeva nije bilo, što ne znači da ih, možda, neće biti u budućnosti.

    Međutim, oni koji redovno prate sudska dešavanja sećaju se postupka vođenog pre sedam-osam godina pred zrenjaninskim Opštinskim sudom. Kao optuženi pojavio se belgijski državljanin, čiji je maternji jezik bio flamanski. On je želeo da iskoristi pravo da mu se sudi na njegovom jeziku, ali se proces razvlačio u nedogled, jer ni sud ni Ministarstvo nigde nisu mogli da pronađu našeg državljanina koji govori flamanski. Pokušalo se s izvesnim prevodiocem iz Beograda, ali izgleda da to nije moglo da funkcioniše, pa se, kako se nezvanično spominje, Belgijanac na kraju smilovao i pristao da se proces vodi uz prisustvo sudskog tumača za engleski.

    Ž. Balaban - Dnevnik
    Stvoriću svoj mali raj i u njega primiti one koji su mi već u srcu.

  14. #74

    Odgovor: Zrenjanin

    Hej pozdrav zemljaci.Ja sam za ovo mesto saznao juce.I evo i mene.Rodjeni sam Zrenjaninac,ceo zivot u Novom Sadu.Bio sam i van zemlje pa sam malo zardjao sa kontaktima sa voljenom ravnicom.Sta bi bilo da sam bio duze,tamo gde sam bio, ne smem ni da zamislim.Moracu da vam to ispricam uskoro,ovi koji su to culi kaazu da je zanimljivo,neki i da sam lud ali se svi slazu da sam dobro prosao kako sam mogao.Pozdrav svima iz Novog Sada.

  15. #75

    Odgovor: Zrenjanin

    Pozdrav svim Zrenjanincima!Nema vas mnogo.
    Here I go again...

Strana 5 od 7 PrvaPrva ... 34567 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Zrenjanin - ne sme da bude uspešan (?!)
    Autor itebejac u forumu Politika
    Odgovora: 12
    Poslednja poruka: 20.04.2009, 11:35
  2. Zrenjanin - novi/stari grb i zastava
    Autor Sunny u forumu Banat
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 23.08.2008, 13:09
  3. Zrenjanin - Ista muzika za sve kafiće
    Autor silvia u forumu Banat
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 06.05.2008, 10:13
  4. Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 05.01.2008, 04:46

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •