Tri tinejdžerke digle ruku na sebe
Prikaz rezultata 1 do 6 od ukupno 6
  1. #1

    Tri tinejdžerke digle ruku na sebe

    Sedamnaestogodišnja S.B. ubila se juče u beogradskom naselju pucajući u sebe iz pištolja. Samo dva dana ranije, J.G, njena vršnjakinja, takođe iz Beograda, pokušala je samoubistvo na isti način. Zašto su ove dve tinejdžerke digle ruku na sebe za sada nije poznato.

    Krajem avgusta, nakon što nije položila popravni ispit iz matematike, i njihova vršnjakinja M.S. iz Leskovca, u nameri da sebi oduzme život, popila je majčine lekove. Dok se M.S. oporavlja u bolnici, J.G. se nalazi u komi i lekari se bore za njen život.
    U beogradskom naselju u kojem je živela S.B, juče niko nije mogao ni da pretpostavi zašto se ubila. Kako „Blic“ nezvanično saznaje, nesrećnu devojku je mrtvu u krevetu pronašla njena majka. Ona je trebalo da juče popodne krene u školu. Policija se nije oglasila povodom ove tragične smrti.
    - Doselili su se u našu zgradu pre godinu dana. Bila je povučena devojka. Samo bi u prolazu kratko rekla „zdravo“ - kaže jedan njen vršnjak iz susedstva.
    Prvi školski dan u školi koju je pohađala J.G. protekao je bez uobičajenog žagora i smeha. Na licima učenika videla se zabrinutost, a profesori su bili u šoku. Kao jedan od motiva pokušaja samoubistva navodi se i to što je pre nekoliko dana J.G. pala na popravnom ispitu iz matematike. Direktor ove škole kaže za „Blic“ da je njena majka, posle polaganja ispita, inspekciji uložila prigovor koji je usvojen.
    - Pozvao sam njenu majku u subotu i rekao joj da devojčica ima pravo na novo polaganje, koje je zakazano za ponedeljak u 11 sati. Devojčica nije bila kod kuće, a majka se obradovala i rekla da će je odmah obavestiti telefonom. Nažalost, nije uspela da je dobije - priča vidno potreseni direktor.
    Kako nezvanično saznajemo, devojčica je u subotu bila kod svog dečka, gde je sebi pucala u glavu.
    - Ne znam da li je na takav potez naveo ispit iz matematike. Njena razredna mi je ispričala da je devojčica u petak bila dobro raspoložena - priča direktor.
    Razredna nije bila u stanju da govori, a njeni drugari su nam kratko rekli da ne znaju šta je moglo da izazove ovakav ishod.
    Prema drugoj verziji, do nesreće je došlo nakon svađe koja je izbila između nje i njenog dečka jer je on hteo da raskine njihovu vezu, zbog čega je pokušala da sebi oduzme život.
    Pedagog Danijela Milisavljević, koja je do 1. septembra radila sa učenicima srednje škole, kaže za „Blic“ da stručne pedagoško-psihološke službe u školama pokušavaju da pomognu deci u čijem ponašanju su uočene promene.
    - Kada dete dođe kod nas, najvažnije je da se otvori jer mu tada možemo pomoći. Ako dete neće da se otvori, da pokaže prave emocije, znači da ima veliki problem. O tome obaveštavamo direktora i preporučujemo odlazak kod psihoterapeuta - kaže Milisavljevićeva.

    Loše ocene samo „okidač“ za tragediju

    Prof. dr kliničke psihologije Tijana Mandić kaže za „Blic“ da su ove tragedije upozoravajući znaci i da je krajnje vreme da nam kao društvu prioritet budu naša deca. Ona objašnjava da su loše ocene ili nesrećna ljubav samo povodi za povlačenje okidača, ali da su razlozi mnogo dublji.
    - Krajnje je vreme da u svakoj školi, pored pedagoga, bude i klinički psiholog, neko ko je stručan da detetu pomogne kada ima emotivnih problema. Kod nas se svaka takva inicijativa završi neuspešno - smatra Mandićeva.
    Kako prepoznati kada je dete pod stresom

    -Dramatična promena u ishrani (ili ne jede ili jede previše)
    -Fizička aktivnost (ne kreće se ili je odjednom hiperaktivno)
    -Ne spava dovoljno
    -Međuljudski odnosi (druži se, ne može da podnese samoću ili se odjednom povlači u sebe, ne podnosi društvo)
    -Promene u navikama (kao što su higijenske)
    -Menja odnos prema sebi (nezadovoljstvo, bezvoljnost, gubitak ambicije, oseća strah, ljutnju, tugu, zabrinutost)
    izvor:BLIC
    I may not be perfect but I'm always me
      Vrh

  2. #2

    Odgovor: Tri tinejdžerke digle ruku na sebe

    Jedini razlog sto se ovo dogadja jeste nedostatak (samo)discipline. Roditelji ocigledno ne rade dovoljno da bi im dete bilo mentalno snazno i stabilno. 'Koza ocvrsne samo kad se cepa' kratko govori sta je moguce resenje. Ne bukvalno, naravno, vec u malko sirem smislu.
    Nije bitno koliko jako udaras, vec koliko jako mozes biti udaren a da ne padnes.

    Uberi cvet, jer ce uvenuti iako ga ne uberes.
      Vrh

  3. #3

    Odgovor: Tri tinejdžerke digle ruku na sebe

    Ja kad god sam imala neki problem, uvek su nekako moji bili uz mene...Kao da osete to...Čak je mama znala "krišom" da priča sa bratom i njega šalje u "inspekciju"...Iako to nisu bili ne znam kakvi problemi, valjda svi mi to prodjemo u životu...
    Baš sam pre neki dan "upala" u diskusiju o profesorima...O tome kako su zaista u većini slučajeva nepravedni, kako ne razmišljaju o svojim postupcima, kako većina njih nema kriterijume, isuviše su subjektivni, a u većini slučajeva nemarni...O tome kako je mene jedan na kraju studiranja uzeo "na nišan" i kako mi polako stpljenje popušta...
    I onda ova priča...Jedna mlada osoba se nadje u situaciji da je totalno nemoćna, da vidi kako joj greške negativno utiču na život, a niko tu da je razume onako kako bi njoj to trebalo...Svi se sete da misle o tome kad dodje popravni...A gde su svi bili kad je dobila prvu jedinicu, da vide šta to njoj nije jasno, da joj pomognu u njenoj klinačkoj nezrelosti, da shvati svoje radne obaveze...
    Većina roditelja jako slabo razgovara sa svojom decom, ili su im eto...samo tu , a to nije dovoljno...
      Vrh

  4. #4

    Odgovor: Tri tinejdžerke digle ruku na sebe

    Ja ne znam šta to može naterati nekoga da sebi oduzme život u tim godinama. Ostavo je dečko, pa šta, nije jedini, mlada je pa će naći i 10 drugih ako treba a možda je jedan od njih i onaj pravi, a i ako ju je ostavio to je bolje za nju jer bar zna na čemu je. Negativna ocena, nije ni prva ni poslednja koja je pala godinu, a roditelji neka imaju razumevanja za nju i neka se preispitaju da li su možda oni u nečemu pogrešili. Sigurno bi više voleli da je ponavljala 10 godina nego da je u cvetu mladosti sahranjuju.
      Vrh

  5. #5

    Odgovor: Tri tinejdžerke digle ruku na sebe

    Nazalost, doba odrastanja, doba kad deca shvataju da imaju pravo na svoj zivot i hvataju svoj zivot u svoje ruke. To je doba kad je nas horizont toliko mali, da u njemu ima mesta samo za one koji su nam dragi. To je nazalost i vreme prvih razocarenja. Svako od nas je to prosao.
    Nazalost, ova tri mlada zivota su izgubljena. Koga okriviti? Nemozemo nikoga. Svi su krivi, niko nije kriv.
    Roditeljima zameramo sto sputavaju te mlade ljude da se razmahnu, a opet ako ih samo trenutak napuste, oni se nadju u nevolji i ko za inat ne zele pomoc roditelja, jer se plase da ce "roditelji pomisliti kako su oni jos uvek mali" i upadaju u sve vecu nevolju. (Ovo pricam iz sopstvenog iskustva - imam sina od 22 god.).
    Prijatelji, drugovi skolski ili iz kraja, znaju biti veoma opaki prema licima koja su u krizi. Znaju da te osobe kinje, kad im je najteze i u tome cak (poneki) i uzivaju. I umesto, da tada, kad je najteze, pomognu oni jos vise podstaknu tu krizu. A ti, nesretnici, umesto, kad vide kako ih pojedinci iz drustva tretiraju, da u njima plane mladalacki inat, pa da se iscupaju, njih to dokusuri jer "mene ni moje drustvo ne voli".
    Nastavnici - profesori, guraju svoj radni vek, susrecuci se sa raznoraznim problemima. Za njih su svi ti problemi vec vidjeni. Oni se rutinski ophode prema njima i ne pridaju im dovoljan znacaj. Jer morate priznati, u tm godinama svako je prosao kroz bar jednu krizu.
    Najgore od svega je, kad se sve sastane odjednom. Kad zbog voljene osobe koja te ostavila, pocnes da tones. Drustvo to oseti i pocne da te kinji. Roditeljima nista nesmes da kazes jer oni to ne smeju znati, a nastavnici ti tada obavezno daju keca, jer nisi skoncentrisan. Sad zbog keca kako izaci roditeljima na oci.... Zacarani krug iz kog je tim mladim neiskusnim glavicama nemoguce izaci.
    Ovu temu kad sam procitao, stvarno me je potresla, pa nisam mogao da pisem. To cinim tek danas.
    Nije sve crno, nadje se i poneka plavusa
      Vrh

  6. #6

    Odgovor: Tri tinejdžerke digle ruku na sebe

    ma ko zna kakve su muke ta deca imala......
    i da li su to bili samo ljubavni problemi .........
    Moras prihvatiti poraze i pobede,
    moras se navitji na tugu i sretju,
    moras da volis i da te vole,
    moras biti deo stvarnosti,
    ipak,
    nikada ne napustaj svoje snove!
      Vrh

Slične teme

  1. Kćerke i sinovi
    Autor irnik u forumu Porodica
    Odgovora: 14
    Poslednja poruka: 02.08.2016, 16:03
  2. Da li uzimate lekove na svoju ruku?
    Autor cicka u forumu Zdravlje
    Odgovora: 48
    Poslednja poruka: 31.05.2011, 16:41
  3. Još jedno, mojih ruku delo - Clockwork
    Autor The Gunslinger u forumu Književnost
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 11.02.2011, 00:03
  4. Tinejdžerske muke
    Autor makilli u forumu Tinejdžerski kafić
    Odgovora: 11
    Poslednja poruka: 11.11.2010, 20:04
  5. Pravo tinejdžera na privatnost
    Autor makilli u forumu Roditeljski kutak
    Odgovora: 16
    Poslednja poruka: 14.04.2010, 20:48

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •