310 godina senćanske bitke
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 10
  1. #1

    310 godina senćanske bitke

    Uskoro će se navršiti 310 godine kako se odigrala Bitka kod Sente.
    Nigde još nisam našao program obeležavanja a za koji pouzdano znam da postoji.
    Bićete na vreme obavešteni.

    BITKA KOD SENTE 1697.

    U toku Velikog turskog rata (1683-1699) u blizini Sente 11. septembra 1697. odigrala se velika bitka između austrijske i turske vojske. Austrijska vojska pod komandom Eugena Savojskog nanela je težak poraz turskoj vojsci kojom je komandovao sultan Mustafa II.

    Prilike pred bitku

    Tadašnja situacija u toku rata nagoveštavala je sigurnu Tursku pobedu jer je veliki broj austrijskih snaga bio na Rajni i u Italiji.

    Preduzimajući nov pohod protiv Austrije, kako bi vratila izgubljene teritorije u Srednjoj Evropi, turska vojska (60.000) prešla je Dunav 19. avgusta kod Beograda i Pančeva i Tisu kod Titela i do 1. septembra izbila kod Kovilja. Pošto je odustao od planiranog pohoda na Petrovaradin, Mustafa II, krenuo je prema Segedinu i kod Sente započeo prelaz preko Tise prebacivajući artiljeriju i krupan prtljag.

    Primivši izveštaj da Turska vojska prelazi Tisu Eugen Savojski je ubrzao marš. U četiri sata popodne čitava Austrijska vojska je bila spremna za bitku.

    Tok bitke

    Eugen Savojski odlučio je da sa 40.000 ljudi izvrši obuhvatni napad na turski mostobran sa 43 pešadijska bataljona i 48 topova u centru, 4 pešadijska bataljona, 53 eskadrona konjice i dva topa na desnom i 4 pešadijska bataljona, 59 eskadrona i 10 topova na levom krilu. Turska vojska je nastavila povlačenje preko Tise.

    Bitka je počela turskom artiljerijskom vatrom na austrijski centar koji je bio u napadu u trenutku kada je bio u dometu topova. Dva sata kasnije napalo je i levo krilo austrijske vojske. Prodor turske konjica konjice duž reke bio je presečen. Desno krilo i centar pod jakom puščanom vatrom napredovala je dalje. Austrijske snage levog krila prodrle su u centar mostobrana i zauzele mesto prelaza. Tada je okruženoj turskoj vojsci na malom prostoru nanet strahovit poraz. Mnogi turci pokušali su da nađu spas preplivavajući Tisu ali su se podavili u njoj.

    U ovoj bici poginulo je 27 paša. Pored njih ubijeni su janičarski aga i veliki vezir. Dok je sultan je uspeo sa 2.000 konjanika da pobegne u Temišvar.

    Posledice bitke

    Austrijski plen iznosio je 72 topa, 52.400 đuladi, 553 bombe, 505 buradi baruta, 48 pari talambasa, 500 doboša, 86 zastava, 400 malih zastava, 7 konjskih repova, 6.000 kola natovarenih minicijom i namirnicama, 5.000 konja, 6.000 kamila, 12.000 volova i bivola. Ostalo je prepušteno kao plen vojnicima.

    Pobeda kod Sente presudno je uticala na ishod tog pohoda već i na rat u celini. Ovom pobedom Austrija je stvorila povoljne uslove za Karlovački mir 1699.

    Prema austrijskim podacima u bici kod Sente poginulo je 30.000 turskih vojnika i oko 2000 austrijskih vojnika.


    Spomen obeležje kod Sente
    c'est en faisant n'importe quoi qu'on devient n'importe qui.

  2. #2

    Odgovor: 310 godina senćanske bitke

    310 кажеш?

    памтим то ко да је било јуче...
    лицем ка ветру
    с ветром уз лице

  3. #3

    Odgovor: 310 godina senćanske bitke

    Nisam znala ovoliko o toj bici, tek da je bila neka ovde, a iz Sente sam...
    Zivot je ono sto radite kad' ne mozete da spavate.

  4. #4

    Odgovor: 310 godina senćanske bitke

    Citat Daniela kaže: Pogledaj poruku
    Nisam znala ovoliko o toj bici, tek da je bila neka ovde, a iz Sente sam...
    Ja dolazim u Sentu 11, a biće neka dešavanja ali nemam pojma kada. Samo znam da je za vikend. Možda sutra saznam. Došao bi i tada.

    Molim te raspitaj se i ti nešto više pa mi javi. plz
    c'est en faisant n'importe quoi qu'on devient n'importe qui.

  5. #5

    Odgovor: 310 godina senćanske bitke

    Molim te raspitaj se i ti nešto više pa mi javi. plz
    evo ti adresa grada Sente, a ja ti javljam ako nešto saznam.

    http://www.senta.org/sentas/index.php
    Zivot je ono sto radite kad' ne mozete da spavate.

  6. #6

    Odgovor: 310 godina senćanske bitke

    Citat Daniela kaže: Pogledaj poruku
    evo ti adresa grada Sente, a ja ti javljam ako nešto saznam.

    http://www.senta.org/sentas/index.php
    Našao sam ono što me zanima. U utorak 11. septembra u 13.30 dešavanje je kod spomen obeležja.
    c'est en faisant n'importe quoi qu'on devient n'importe qui.

  7. #7

    Odgovor: 310 godina senćanske bitke

    To spomen obeležje se nalazi na obali Tise, na početku dela Sente koje se naziva Pesak.
    A nešto se priča da će doći Garavi Sokak, izmedju ostalih. Da će biti vo na ražnju i tako...

    A otkuda to da se zanimaš toliko za Sentu?
    Zivot je ono sto radite kad' ne mozete da spavate.

  8. #8

    Odgovor: 310 godina senćanske bitke

    Pa zanima me istorija. Austrijsko turski ratovi. Eugen Savojski... Uredjujem sajt www.peterwardein.com koji je "under construction" i pojavice se za par dana.
    c'est en faisant n'importe quoi qu'on devient n'importe qui.

  9. #9

    Odgovor: 310 godina senćanske bitke

    To je lepo. Pogledaću taj sajt kada bude gotov.
    Zivot je ono sto radite kad' ne mozete da spavate.

  10. #10

    Bitka kod Sente

    Druga bitka kod Sente



    U toku Velikog turskog rata (1683-1699) u blizini Sente 11. septembra 1697. odigrala se velika bitka između austrijske i turske vojske. Austrijska vojska pod komandom Eugena Savojskog nanela je težak poraz turskoj vojsci kojom je komandovao sultan Mustafa II.Sadržaj

    Prilike pred bitku

    Tadašnja situacija u toku rata nagoveštavala je sigurnu Tursku pobedu jer je veliki broj austrijskih snaga bio na Rajni i u Italiji.
    Preduzimajući nov pohod protiv Austrije, kako bi vratila izgubljene teritorije u Srednjoj Evropi, turska vojska (60.000) prešla je Dunav 19. avgusta kod Beograda i Pančeva i Tisu kod Titela i do 1. septembra izbila kod Kovilja. Pošto je odustao od planiranog pohoda na Petrovaradin, Mustafa II, krenuo je prema Segedinu i kod Sente započeo prelaz preko Tise prebacivajući artiljeriju i krupan prtljag.
    Primivši izveštaj da Turska vojska prelazi Tisu Eugen Savojski je ubrzao marš. U četiri sata popodne čitava Austrijska vojska je bila spremna za bitku.



    Tok bitke

    Eugen Savojski odlučio je da sa 40.000 ljudi izvrši obuhvatni napad na turski mostobran sa 43 pešadijska bataljona i 48 topova u centru, 4 pešadijska bataljona, 53 eskadrona konjice i dva topa na desnom i 4 pešadijska bataljona, 59 eskadrona i 10 topova na levom krilu. Turska vojska je nastavila povlačenje preko Tise.
    Bitka je počela turskom artiljerijskom vatrom na austrijski centar koji je bio u napadu u trenutku kada je bio u dometu topova. Dva sata kasnije napalo je i levo krilo austrijske vojske. Prodor turske konjice duž reke bio je presečen. Desno krilo i centar pod jakom puščanom vatrom napredovala je dalje. Austrijske snage levog krila prodrle su u centar mostobrana i zauzele mesto prelaza. Tada je okruženoj turskoj vojsci na malom prostoru nanet strahovit poraz. Mnogi turci pokušali su da nađu spas preplivavajući Tisu ali su se podavili u njoj.
    U ovoj bici poginulo je 27 paša. Pored njih ubijeni su janičarski aga i veliki vezir. Dok je sultan uspeo sa 2.000 konjanika da pobegne u Temišvar.



    Posledice bitke

    Austrijski plen iznosio je 72 topa, 52.400 đuladi, 553 bombe, 505 buradi baruta, 48 pari talambasa, 500 doboša, 86 zastava, 400 malih zastava, 7 konjskih repova, 6.000 kola natovarenih mynicijom i namirnicama, 5.000 konja, 6.000 kamila, 12.000 volova i bivola. Ostalo je prepušteno kao plen vojnicima.
    Pobeda kod Sente presudno je uticala na ishod tog pohoda već i na rat u celini. Ovom pobedom Austrija je stvorila povoljne uslove za Karlovački mir 1699.
    Prema austrijskim podacima u bici kod Sente poginulo je 30.000 turskih vojnika i oko 2000 austrijskih vojnika.

Slične teme

  1. Vojvođanske '...ijade' i 'festovi'
    Autor nenad.bds u forumu Vojvođanski bircuz
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 26.06.2015, 10:39
  2. Vojvođanske čarde
    Autor Mish u forumu Vojvođanski bircuz
    Odgovora: 25
    Poslednja poruka: 10.12.2013, 19:20
  3. Najveće svetske bitke
    Autor Leonard Peltier u forumu Istorija
    Odgovora: 19
    Poslednja poruka: 04.12.2009, 00:53
  4. Godina više ili godina manje?
    Autor yige_gui u forumu Filozofija
    Odgovora: 25
    Poslednja poruka: 20.03.2009, 23:22

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •