Karadjordje ili Milos Obrenovic - Strana 2
Strana 2 od 2 PrvaPrva 12
Prikaz rezultata 16 do 22 od ukupno 22
  1. #16

    Odgovor: Karadjordje ili Milos Obrenovic

    Citat maleni kaže: Pogledaj poruku
    verovatno su bageri radili sami od sebe...
    Postavljati tako jeftina pitanja na ovakve stvari je stvarno pih...
    Постојало је бар десетак људи који су могли да нареде такво нешто, дакле, где је та наредба о којој си говорио?

    Нису то јефтина питања, кажеш има наредба, ја питам где. Или ћемо да осуђујемо људе на основу онога што си ти гледао на Бастиљи92?

    Имамо Изетбеговића, Туђмана, Кучана... и сви су они "контроверзне" личности. Само српске политичаре би да се представи једнострано, искључиво као злочинце. Опрем добро.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  2. #17

    Odgovor: Karadjordje ili Milos Obrenovic

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Постојало је бар десетак људи који су могли да нареде такво нешто, дакле, где је та наредба о којој си говорио?

    Нису то јефтина питања, кажеш има наредба, ја питам где. Или ћемо да осуђујемо људе на основу онога што си ти гледао на Бастиљи92?

    Имамо Изетбеговића, Туђмана, Кучана... и сви су они "контроверзне" личности. Само српске политичаре би да се представи једнострано, искључиво као злочинце. Опрем добро.
    Ma da...CIA dala bagere, čitao na NSPM...ceo život su nam smeštali...
    Čim ga porediš sa tako časnim političarima i vojskovođama znam koji je rang...
    Back in red!

  3. #18

    Odgovor: Karadjordje ili Milos Obrenovic

    Svako ima pravo na svoje misljenje ali ovde nije tema o mladicu i grobnicama.
    Radi drugome sto bi ti voleo da rade tebi

  4. #19

    Odgovor: Karadjordje ili Milos Obrenovic

    Moj glas ide Milosu mislim da bi srbija sa obrenovicima i njihovom politikom dalje stigla ali svi smo mi generali posle bitke. samo mi nije jasno zasto zamerate i milosu i karadjordju za ubistva, zasto se nebi malo vratili u istoriju i pogledali kako su carske i kraljevske glave ne samo po evropi letele i bile krunisane, ko je sve koga uklonio i presao preko njega da bi se na njihove glave stavila kruna.
    Radi drugome sto bi ti voleo da rade tebi

  5. #20

    Odgovor: Karadjordje ili Milos Obrenovic

    Oba svakako, ali moje lično mišljenje Miloš Obrenović. Za Srbiju onog vremena svakako nije bila pogodna frontalna bitka, prsa u prsa, već pregovarač..
    Na kraju, kada je Srbiji trebala bitka prsa u prsa, a često smo učestvovali, ne svojom voljom u baš takvim....

  6. #21

    Odgovor: Karadjordje ili Milos Obrenovic

    Не могу се упоређивати Карађорђе и Милош ко је бољи и ко је боље водио државу јер прилике и међународни односи нису били исти.
    Да није било Карађорђевог устанка и касније страха да се не понови исти, не би турци ни преговарали са Милошем, нити би он досегао ту величину без подршке неких европских сила.
    Срби су одлично водили битке у Карађорђевом устанку. Пропаст устанка није наступио услед војног пораза већ услед унутрашњег слома. Проклество које нас од тада прати
    Пас ће те увек разумети

  7. #22

    Odgovor: Karadjordje ili Milos Obrenovic

    Oba su zaslužna za ponovno rađanje Srbije. Prvi je bio ratnik, vođa i krenuo od ničega pa 9 godina Srbiji omogućio da ponovo postoji i bude slobodna. Drugi nije bio nikakav naročit ratnik ali je bio jegulja koja je umela da iskoristi svaku priliku da Srbija konačno postane svoja.
    Aco, znam da si prilično upućen (nisi džabe visio na Militari odeljku Mycity foruma ) ali i pored unutrašnjih slabosti ipak je glavna "krivica" propasti Prvog srpskog ustanka bio Napoleon!!! Napadom na Rusiju primorao je Ruse da se povuku sa Dunava i tako je sva sila Osmanskog carstva bila angažovana protiv malene Srbije. Ispred krvi žednih i osvetoljubivih Turaka se tada svako ko je mogao se sklonio. Miloš je upravo zato što je bio samo sitan učesnik u Prvom pretekao jer je i Turcima bilo jasno da trebaju posrednike da bi vladali rajom. Vojska nikada ne ostaje stalno pa bi sa malenim garnizonima Turci opet bili u kotlu slobodarskih Srba.
    Miloševo delanje je bilo u periodu između ustanaka slično Nediću! Setite se da je baš Miloš ugušio Hadži Prodanovu bunu 1814g! Sledeće se već vreme promenilo i Miloš pokreće Drugi ustanak (Evo mene, evo vas..Rat Turcima). Ali..i pored toga što je vodio mnoge koji su već imali iskustva na jedvite jade je smandrljao samo DVE bitke ( ovaj put Srbi su bili brojniji). Slabost Osmanskog carstva je iskoristio da ponovo oslobodi Srbiju.
    Imao je sreću što je naleteo na Marašliju pa su sklopili ugovor po kome je Srbija imala široku autonomiju. A toliki ustupak Srbima je bio moguć upravo zato što su pod Karađorđem Srbi pokazali neviđeno junaštvo i ratničko znanje. Zanimljivo je da su se i Miloš i Marašlija dugo godina držali dogovorenog. Tek posle smrti Marašlije Miloš je proširio zahteve i najzad postigao potpunu slobodu Srbije.
    Kako god upravo se navršilo 200g od završetka Drugog srpskog ustanka (25 oktobra 1815). Svakome je jasno da su pomenuta dvojica ponovo vaskrsli Srbiju, svako prema svojim sposobnostima i talentima. Ipak, moj glas ide VOŽDU jer njegovim delovanjem je omogućio delovanje drugog. Usput, po meni, tvorac je najvećeg vojničkog čina čiji naziv i otkriva da zapovednik se SLEDI a ne ostaje u pozadini.
    Lav je možda kralj životinja ali nikada vuka nećeš videti da igra u cirkusu .

Strana 2 od 2 PrvaPrva 12

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •