Maljković: Krenimo od nule

Proslavljeni srpski trener Božidar Maljković rekao je dnevnom listu "Sport" da naša košarka posle kraha na Eurobasketu mora da krene od nule i da je na duže staze možda i korisno to što nas posle više decenija neće biti na jednim Olimpijskim igrama.

"Biće posledica, ali ovoj ekipi ništa ne može da se prigovori. Hajde najzad da vidimo gde smo i da krenemo od nule. Slično sam mislio i prošle godine, kada smo dobili specijalni poziv za učešće na Svetskom prvenstvu u Japanu. Nismo ništa napravili", rekao je Maljković.

On ističe da sada nemamo vremena da se bavimo traženjem krivaca, pametnije bi nam bilo da prihvatimo realnost.

"Košarka svuda ide napred, pogledajte samo te Letonce, koji su pobedili Hrvate pred 3.000 svojih navijača u Sevilji. Mi sada na raspolaganju imamo to što imamo, a traženje krivaca zašto nemamo bolje bilo bi čisto gubljenje vremena. Svi bismo mi voleli da imamo još po dva Djordjevića i Danilovića, ali nemamo. Neki stariji igrači sada su pristali da dodju i pomognu iz čisto patriotskih razloga, samo nisam siguran da će ih to zanimati i ubuduće".

Maljković je kao najveći problem Slavnićevih "moskitosa" označio neiskustvo.

"Ovaj Eurobasket je realna slika naših mogućnosti. Ima tu solidnih igrača, ali problem je što većina njih ovo radi prvi put u životu. Grci i Španci su takve važne mečeve igrali hiljadu puta. Istorijski gledano, ova naša reprezentacija je vrlo čudna".

Stručnjak koji u "ličnoj karti" ima četiri titule klupskog prvaka Evrope kaže da je potrebno mnogo rada kako bi se silne zlatne medalje osvojene ovog leta na takmičenjima mladjih kategorija, jednog dana pretočile u dobre rezultate u seniorskoj konkurenciji.

"Rezultati mladih vraćaju nadu, ali bitno je da se taj proces nastavi. Nije problem kadet ili junior, već dobar seniorski igrač. Jugoslavija se uvek razlikovala od drugih jer je imala tu završnu glazuru. Ti klinci koji su osvojili medalje, a ima ih 30 ili 40, obaveza su Košarkaškog saveza Srbije i Stručnog saveta. Moraju im se obezbediti maksimalni uslovi za napredak".

(MONDO)