Šta je to Noć veštica?
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 18
  1. #1

    Šta je to Noć veštica?



    Veštice, vampiri, razne nakaze "s onog sveta", pa i sama "Smrt", dolaze 31. oktobra u Noći veštica na vrata, tražeći slatkiše kao svojevrsni "otkup" za ovu godinu.

    Takav je običaj širom SAD, ali i u mnogim drugim zapadnim zemljama, mada se sve više širi i tamo gde su posve različite vere i običaji, što mnogi smatraju svojevrsnim "imperijalizmom kulture".

    Sveće upaljene u "glavama" od bundeva, ukrasi u tom stilu, čak i lampioni, inače svojstveni azijatskim kulturama, sve češće se mogu videti poslednjeg dana oktobra širom planete.
    Iako se Noć veštica danas smatra čisto severnoameričkom tradicijom, ona je potekla iz Evrope, medju Keltima, davno pre Hrista. Kelti su 1. novembra slavili početak svoje nove godine, rastajući se sa starom kroz razne običaje "teranja zlih duhova".

    Kelti su praznik zvali "Sarvin" - noć kada se spajaju svetovi živih i mrtvih. Bojeći se zlih duhova, maskirali su se u životinje, pokrivajući se životinjskim kožama, a pred vratima su ostavljali posude sa hranom, kako bi se "duhovi smilovali" .


    Ja licno, svake godine seckam bundevu i stavljam svecu u nju, meni je to jako simpaticno i jako mi je slatko kada se klinci maskiraju i traze slatkise kao 'otkup'

    Sta vi mislite o ovom ' prazniku ' ?
    Volim je od štala do neba, od blata do pšenice, toplu od ciganskih gudala i blagdanskih očenaša, vršidbenu i zadušničku, smeđu kao devojačke pletenice, tu zemlju čardaša, čaša i bezemljaša ...tu Vojvodinu bogomojačku, i bezbožničku, i ivnsku, belju od jaganjaca, crnju od paljevina, tu Vojvodinu svetonikoljsku, velikogospojinsku...

  2. #2

    Odgovor: Šta je to Noć veštica?

    ovo sam prvo iskopala na netu na tu temu:

    POREKLO "NOĆI VEŠTICA" U ZAPADNOM SVETU

    Odakle Noć veštica vuče svoje korene?

    Da li znate da je Noć veštica uvedena u hrišćanski svet nekoliko vekova posle smrti Hristovih apostola, a da su je pagani proslavljali vekovima pre osnivanja Novozavetne Crkve? Istorija nam daje intrigantan odgovor: "Noć veštica (Halovin) bazira se na škotskim i irskim narodnim običajima koji direktno vuku korene iz prethrišćanskog doba" - to jest - iz paganizma!

    Iako je Halovin postala noć razuzdanog ludovanja, sujevernih vračanja i stravičnih igara koje ljudi ne shvataju tako ozbiljno, u početku se ova svetkovina znatno razlikovala od svog današnjeg oblika. Noć veštica u najranijem periodu nije se proslavljala u "nadahnutoj izvornoj hrišćanskoj Crkvi", nego među Druidima, koji su to činili u čast velikog Boga mrtvih Šamhaina, čiji praznik pada 1. novembra (Ralf Linton, Noć veštica tokom dvadeset vekova, str. 4). Ovaj festival nema mnogo veze sa hrišćanstvom, već predstavlja stari paganski praznik koji se maskirao u crkvene običaje! Uprkos tome, nominalni hrišćani dopuštaju svojoj deci da se zabavljaju u duhu tog paganskog običaja!

    Američka enciklopedija tvrdi da je Noć veštica "sasvim jasno ostatak iz paganskih vremena". Obratite pažnju šta o Noći veštica kaže najautoritativnija enciklopedija na svetu, Britanika: "Noć veštica nastala je mnogo pre hrišćanstva. Dve glavne osobenosti drevnog Halovina su paljenje logorske vatre i verovanje da te noći duhovi i veštice najverovatnije lutaju svuda unaokolo. Istorija pokazuje da su glavne svetkovine Noći veštica bile čisto druidskog karaktera, 'koji potiču od paganskih Druida iz severozapadne Evrope', što nadalje potkrepljuje činjenica da je u nekim delovima Irske 31. oktobar još uvek poznat kao OIDHCH SHAMHNA - 'bdenje Šamana'". Šaman (Šamhain) je paganski gospodar mrtvih kod starih Druida. Dakle, pagani su slavili Noć veštica mnogo godina pre nego što je Isus rođen u Vitlejemu. Međutim, taj paganski praznik nisu proslavljali samo Druidi; to je bio i rimski festival! U daljem tekstu Britanika kaže: "Druidskim ceremonijama dodate su neke karakteristike rimskog festivala koji se držao oko 1. novembra u čast Pomona, u kome orasi i jabuke igraju važnu ulogu - predstavljaju zimsku zalihu voća".

    Zapazili ste da postoji ovaj rasprostranjeni paganski običaj koji je vezan za zimsko doba!

    Inace meni je to jako simpaticno i prijateljica i ja smo se dogovorile da proslavimo Noc Vestica....... Zamalo i zurku (zensku) da organizujemo ali smo se slozile da bi to bilo previse " vesticije" energije na jednom mestu pa necemo...
    Covek je sinteza beskonacnosti i konacnosti,prolaznog i vecnog, slobode i nuznosti, kratko: sinteza.

  3. #3

    Odgovor: Šta je to Noć veštica?

    Po mom misljenju ovo je samo jos jedan dokaz da su vere i obicaji ljudska izmisljotina. Ljudi preuzimaju iz katolicke vere ono sto im se dopada. Dopada im se Noc vestica jer su to maske, slatkisi... Isto kao i Dan zaljubljenih sto im se dopada. A na drugoj strani svi se kunu da su pravoslavci i veeeeliki vernici na pravoslavnom Bozicu i Uskrsu. E sad to sto se bas preuzimaju katolicki obicaji, to je vec uticaj zapadne kulture preko medija. Svi smo gledali bar jedan americki film cija radnja je smestena na Noc vestica.

    U narodu se zaboravljaju oni dosadni i neatraktivni pravoslavni obicaji i preuzimaju se atraktivni obicaji druge vere. Zar to nije glupo?

    Na primer na srpskoj pravoslavnoj svadbi je obicaj da mladenci idu sa rakijom i ljube se sa svim gostima. E sad ako je svadba od 300 ljudi onda mladenci taj obicaj zaobilaze. Ko ce se ljubiti sa 300 ljudi pa jos tri puta? Ako mladenci ne odrade taj obicaj, nista se nece desiti.

    Uvek me zanimalo da li je bacanje buketa nakon vencanja pravoslavni ili katolicki obicaj? Imam utisak da je to katolicki obicaj koji se svima dopao kroz medije i pre dosta godina je preuzet kao pravoslavni obicaj. I sad vec niko vise ne postavlja pitanje da li je to zaista pravoslavno. Ako neko ima odgovor na ovo moje pitanje nek se javi.


    Uglavnom da rezimiram, meni je zanimljiva Noc vestica. Maske, zajebancija... Ali kako ja gledam na vere i obicaje je drugacije nego sto "bi trebalo" . Ateista sam i meni je za sve potrebno logicno objasnjenje. Ako ga nema, onda ne verujem u to.

  4. #4

    Odgovor: Šta je to Noć veštica?

    Ja ne znam kako se ovde već ne slavi Dan zahvalnosti

    U narodu se zaboravljaju oni dosadni i neatraktivni pravoslavni obicaji i preuzimaju se atraktivni obicaji druge vere. Zar to nije glupo?
    Naravno da je glupo, jer mi imamo jedan sličan običaj koji se retko gde neguje, jer njega verovatno nema u filmovima. Lep. Isto sa dečicom - od vrata do vrata.

    Koliko su mi običaji mog naroda lepi, toliko su mi lepi i tuđi, ok, malo manje. Tako su mi i ta maskiranja simpatična. Da živim u inostranstvu, verovatno bih bila deo svega toga. Potrudila bih se oko ukrašavanja kuće i kostimiranja ukućana. Zajebavala bih onu decu na vratima, baš da vidim da li bi mi zasuli kuću jajima, kao u filmovima. Da je mom detetu interesantno to bušenje bundeve i da to rade njegovi drugari, verovatno bih i ja. Ovako, pošto živim u Srbiji - meni nekako lepše da napravim pitu od te bundeve, sa sve cimetom Otišla bih i ovde na maskembal na taj dan da se izdogovaram i iskombinujem, eto zezanja radi, ali me to kao proslava nešto preterano ne zanima niti tome pridajem neki značaj i pažnju Mislim, baš mi je glupo da to sad krene ovde masovno da se slavi Neviđeno glupo.
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  5. #5

    Odgovor: Šta je to Noć veštica?

    ...u sustini ako malo bolje proucimo sve hriscanske obicaje shvaticemo da su skoro svi ako ne i svi, u osnovi razni paganski obicaji prevedeni u hriscanstvo....

    Ateista sam i mogu da biram, ako zelim...a ako ne ne slavim....
    Covek je sinteza beskonacnosti i konacnosti,prolaznog i vecnog, slobode i nuznosti, kratko: sinteza.

  6. #6

    Odgovor: Šta je to Noć veštica?

    Citat Kalina kaže: Pogledaj poruku
    ...u sustini ako malo bolje proucimo sve hriscanske obicaje shvaticemo da su skoro svi ako ne i svi, u osnovi razni paganski obicaji prevedeni u hriscanstvo....
    Jasno i naravno slaviće šta ko hoće i treba tako. Ja nemam potrebu da slavim Noć veštica, recimo. Meni je samo malo smešno i glupo da se to kod nas slavi (masovno), šta znam I ne volim kopiranje i forsiranje, a tako mi to izgleda

    Daleko od toga da kritikujem neki praznik i da ga ne poštujem
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  7. #7

    Odgovor: Šta je to Noć veštica?

    Jeste - simpaticna su deca maskirana u koje kakve dobre vile, princeze, vatrogasce, betmene itd... ali nekako, to mi je sve strano. Nisam ja deo tog praznika. Ja se drzim onih nasih lepih obicaja i praznika. Prihvatam i druge praznike, ali u njima ne ucestvujem
    neunistiva zlojebaba!

  8. #8

    Odgovor: Šta je to Noć veštica?

    Citat goldie kaže: Pogledaj poruku
    Uvek me zanimalo da li je bacanje buketa nakon vencanja pravoslavni ili katolicki obicaj?

    E da sad sebe citiram. Naime, raspitala sam se za ovaj obicaj bacanja cveca nakon vencanja i dobila sam odgovor da to definitivno nije pravoslavni obicaj. To je preuzeto iz americkih filmova. Kada su se moji roditelji vencavali ovaj obicaj nije postojao. Tako da eto sta se desava kada se preuzimaju tudji obicaji. Prosto se prihvataju i zaboravljaju se srpski pravoslavni obicaji.

    Citat SQUAW kaže: Pogledaj poruku
    ... jer mi imamo jedan sličan običaj koji se retko gde neguje, jer njega verovatno nema u filmovima. Lep. Isto sa dečicom - od vrata do vrata.

    Sto se tice ovog, zaista postoji pravoslavni obicaj koji isto podrazumeva da deca idu od vrata do vrata i KORINDJAJU. To se desava na badnje vece. Ali izgleda je Noc vestica zanimljivija za ovo maskiranje nego badnje vece.

  9. #9

    Odgovor: Šta je to Noć veštica?

    Da izbegnem ponavljanje a i dosadno jedno te isto moje guđanje, bići vrlo kratak. Noć veštica "prepisana", sa zapada je nešto strano našem podneblju i našem mentalitetu, ponajviše Pravoslavlju. Treba da znamo da u Srbiji ne žive samo pravoslavci, tako da je normalno da neki ljudi to slave praktikujući i manifestacije tipa noć veštica, ali nije normalno da oni koji veruju (pravoslavci), slave noć veštica, a ne slave recimo poklade i maskiranje u pokladnoj nedelji.
    In vinas veritas

  10. #10

    Odgovor: Šta je to Noć veštica?


    Halloween

    Ovaj praznik koji se obeležava 31. oktobra je u srednjem veku bio poznat pod nazivom Svi sveti /All Hallows/. To je Keltski praznik koji obeležava kraj leta a ujedno je predstavljao i novogodišnju noć. Povezan je i s povratkom stada sa pašnjaka. Ovog dana donošeni su zakoni, određivalo se ko će koju njivu da dobije pod zakup, ponovo se palila vatra u čast Nove godine i proricala se budućnost. Verovalo se da se duše mrtvih ovaj dan vraćaju kućama.

    Bio je to veliki praznik, jer se verovalo da usevi i stoka moraju biti zaštićeni od uticaja demona kojih je bilo najviše pred kraj godine. Da bi oterali te demone postojali su posebni rituali vatrom, a organizovani su i maskenbali. Smatralo se da je to najpogodniji period za proricanje budućih venčanja. To je bio jedini dan u godini kada su ljudi prizivali u pomoć đavola.

    U Škotskoj su se mladi okupljali ne bi li odredili ko će se s kim venčati i kojim redosledom. Određivali su ne samo ime budućeg supružnika već i boju kose i zanimanje. Pretpostavljalo se da će se utvara budućeg supružnika pojaviti ako se kukuruz proveje tri puta.

    Devojke su tog dana tačno u ponoć odlazile na njivu da seju konoplju i govorile: "Ja sejem konoplju, a moj budući suprug neka dođe da je kosi!" /Hamp seed I sow, who will my husband be, let him come and mow"/. Nakon toga bi pogledale preko levog ramena i videle bi svog budućeg supruga.

    Jabuke i novčići su bacani u kantu vode, pa se smatralo da onog koji izvadi jedno ili drugo usnama, ne koristeći zube, čeka srećna i berićetna godina.

    Na severu Engleske ovaj dan se smatra danom nestašluka i dosadnih šala bez ozbiljne namere da uvredite nekog.

    U SAD, ovaj praznik su preneli Irski doseljenici. U početku su se mladi šalili na prilično grub način, rušili su tuđe šupe, razbijali prozore. Kasnije je ovaj praznik postao omiljen među decom. Na ovaj dan deca oblače interesantne kostime, obilaze kuće i traže da budu ugošćeni, a ako ih neko odbije imaju pravo da se "našale" na račun domaćina. Prave se i lampe od bundeve.
    Text by Angelina Stojaković
    When life hands you lemons, ask for tequila and salt

  11. #11

    Odgovor: Šta je to Noć veštica?

    Noc Veshtica? ppa to mi je naj naj bizzi dan shta bi ja bez toga dana

    elem, ovde je taj dan bash popularan.. i razvikan.. mada mi se chini da preteruju, kao i u mnogim stvarima mislimm na ostrvu chak postoji i parada u to ime.. izbegavajte 6 aveniju i village u to vreme.. znachi zbilja bude par miliona sveta na ulicama.. inache ne volim guzhve i sve te masovne dogadjaje, pa se klonim.. ali ove godine mi je igrom sluchaja tu bio najbolji drug i josh jedan dechko kome je prva godina u 'merikU, pa su hteli da vide.. ja sam na kraju samo rekla da mi je dosta toga za naarednih nekoliko godina

    da su mi bundeve sa svecama sipmatichne, jesu.. mnogo.. njih sam chak dubila godinama kod bake.. zamislite samo ljude iz sela, mrkli mrak.. prolaze pored nashe kuce, a na stepenicama bundeva sa svecom.. josh se kod nas obelezhava 1. novembra kao Svi Sveti.. krizhali su se svi levom i desnom..
    moomoo meee jooouu

  12. #12

    Odgovor: Šta je to Noć veštica?

    Citat yige_gui kaže: Pogledaj poruku
    Noc Veshtica? ppa to mi je naj naj bizzi dan shta bi ja bez toga dana

    elem, ovde je taj dan bash popularan.. i razvikan.. mada mi se chini da preteruju, kao i u mnogim stvarima mislimm na ostrvu chak postoji i parada u to ime.. izbegavajte 6 aveniju i village u to vreme.. znachi zbilja bude par miliona sveta na ulicama.. inache ne volim guzhve i sve te masovne dogadjaje, pa se klonim.. ali ove godine mi je igrom sluchaja tu bio najbolji drug i josh jedan dechko kome je prva godina u 'merikU, pa su hteli da vide.. ja sam na kraju samo rekla da mi je dosta toga za naarednih nekoliko godina

    da su mi bundeve sa svecama sipmatichne, jesu.. mnogo.. njih sam chak dubila godinama kod bake.. zamislite samo ljude iz sela, mrkli mrak.. prolaze pored nashe kuce, a na stepenicama bundeva sa svecom.. josh se kod nas obelezhava 1. novembra kao Svi Sveti.. krizhali su se svi levom i desnom..


    post edit
    josh jedan + taj dan su svi na sugar fever pa su svi histerischno hiperaktivni


    upssss, ne znam kako sam uspela da sama sebe citiram
    moomoo meee jooouu

  13. #13

    Odgovor: Šta je to Noć veštica?

    Citat yige_gui kaže: Pogledaj poruku
    izbegavajte 6 aveniju i village u to vreme.. znachi zbilja bude par miliona sveta na ulicama..
    Shta bi mi forumashi bez tebe. Ovaj savjet che nam zlata vrijediti kad sljedeche godine nahrlimo u NY i to bash za noch vjeshtica
    Spasitelju nash
    PS
    Sa tobom je svaka noch, Noch Vjeshtica (a bogami i dan)
    Crvenu maramu nosiću ja i plavu kapicu, tralalala
    Crvena zvjezdica na kapi sja, o vratu marama, tralalala

  14. #14

    Odgovor: Šta je to Noć veštica?

    Postoji i kod nas, bar u mome kraju, obicaj da se ljudi maskiraju. Al mislim da obicaj nema veze sa pravoslavljem vec smo ga ocuvali od starih Slovena. Naime obicno muskarci se maskiraju u razne divlje zivotinje i hodaju po selu. Vjeruje se da ce vuk ili medvjed zaobici stada domacinstava koja daruju maskirane ljude. Neko pomenu poklade, al cini mi se da je ovo kod nas nekada u Decembru

    Sto se tice noci vjestica tome ne pridajem nikakav znacaj, bar gledano sa te religijske strane. To mi je jos samo jedan u nizu dana u godini drugacijih od drugih. Zabave sa kostimima su mi krajnje zanimljive. Kako masta pojedinaca moze da proradi pa to je cudo Uvijek je zabavno vidjeti staro drustvo u novom ruhu

    Isto mi je i to sa djecom jako zanimljivo, trick or treat
    You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not your fucking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world.

  15. #15

    Odgovor: Šta je to Noć veštica?

    Citat silvia kaže: Pogledaj poruku
    Sta vi mislite o ovom ' prazniku ' ?
    Još jedna u nizu budalaština. Hleba i igara. Što je rekla SQUAW, pravo čudo da ne slavimo Dan zahvalnosti.

    Da li smo zaista postali toliko nemaštoviti, pa smo krenuli čak i "praznike" da uvozimo? Mene te stvari užasavaju. Kao danas je Dan zaljubljenih, moram devojci/dečku nešto da poklonim i da budem fin. 8. mart, moram da poklonim ženama cvet. 1. maj moram na roštilj. 29. novembar, ah da toga više nema, 31. decembar moram da se skockam i dobro provedem...

    Pa zar nekome treba datum da bi poklonio cvet ili se dobro proveo? Zar ne može neko da se dobro provede i kada nije NG ili da ode na roštilj i kada nije 1. maj ili da se organizuje maskenbal kada nije 31. oktobar? Užas.

    S obzirom koliko ima Kineza u Srbiji, svake godine očekujem neki organizovan doček, a ne sumnjam da ćemo uskoro i to početi da slavimo. Da ne preskočim Jevreje i Muslimane. Sve što se može pokupiti i pri tom još i zaraditi treba iskoristiti. Ovce služe sa šišanje.

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Kakva biste veštica bili?
    Autor Goga u forumu Spomenar
    Odgovora: 17
    Poslednja poruka: 09.12.2009, 20:01
  2. Spalio ćerku jer je mislio da je veštica
    Autor SQUAW u forumu Spomenar
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 09.12.2006, 20:22

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •