Socijalno, zdravstveno i ostala osiguranja
Prikaz rezultata 1 do 7 od ukupno 7
  1. #1

    Socijalno, zdravstveno i ostala osiguranja

    Već izvesno vreme odlažem neki lekarski pregled. I krenula danas da i to odradim.
    Naravno, privatno.
    Iz više razloga.
    Prvi, nemam overenu zdravstvenu knjižicu jer je socijalno prešlo na nove, a moja firma još nije uspela da se dogovori na koji način će svim radnicima biti zamenjena zdravstvena. Elem, tako se čeka od januara. Naravno, verovatno sam mogla nekako sama da izjurim sve papire, sačekam sve redove i dođem do zdravstvene, ali čemu kad postoje i drugi razlozi.
    Naime, u državnim zdravstvenim institucijama uglavnom nedostaju neki reagensi, pa čak i kada bih našla vezu da bi odradila sve analize morala bih i to dobrano da platim.
    Treći razlog, ne mogu da čučim po čekaonicama, vijam veze,...
    Četvrti razlog, hvala Bogu, još uvek od svoje plate mogu da platim privatno preglede.
    Ali, da se vratim na početak.
    Bez čekanja, uz osmeh, jedan boc u venu i 1.500 dinara.
    Sa tim rezultatim (i još nekim) odlazak kod lekara i još dodatni pregledi barem još 5.000.
    I onda tako periodično na kontrole.

    Morala sam sebi da postavim pitanje šta rade oni koji jednostavno nemaju od čega sve to da plate, u okviru obavezne zdravstvene zaštite ne mogu sve preglede da odrade, a potreban im je lekar.
    I onda se setim onog papira koju mi moje računovodstvo svake godine dostavi sa godišnjim primanjima i godišnjim izdavanjima za doprinose. Uvek padnem u nesvest kad vidim kumulativno sumu koju sam izdvojila (da, ja sam izdvojila, jer je moja plata ugovorom definisana na bruto nivou) za socijlano i zdravstveno osiguranje, a pri tom evo već osam meseci nemam ni zdravstvenu knjižicu.
    Pitam se čemu?
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  2. #2

    Odgovor: Socijalno, zdravstveno i ostala osiguranja

    Mi se više i ne pitamo, već polagano ali sigurno šizimo... Upravo iz razloga koje si navela. S' tim što sam recimo prinuđena da dete, ako se ne daj Bože povredi ( što je vrlo izvesno u njegovim godinama ) , ili '' zaradi '' neku jaču prehladu u vrtiću - šalju isključivo i isključivo u SR. Mitrovicu u bolnicu ( gde se na žalost sjati čitav sremski okrug ) . Uz put nema refundiranja putnih troškova, ali o tome se i ne razmišlja toliko - samo da dve bude kako treba . Jedini uslov da se '' dočepam '' uputa za Beograd je sledeći: da lekari u Sr. Mitrovici nisu u mogućnosti da urade neki zahvat, intervenciju... daju pismenu potvrdu, zatim - sve to ( mislim na silnu papirologiju ) šalju da '' prođe '' kroz opštinsku komisiju - koja će odobriti lečenje u Bgd-u.. Uzevši u obzir da mi je Sr. Mitrovica udaljena duplo više ( i još malo više ) od Zemuna, ne želim da maltretiram dete. supruga ili sebe. Jednostavno rešenje je privatni lekar...
    Inače, trebalo bi da uradimo neke analize - kada je u pitanju Kikijev polazak u vrtić koje će nas koštati 600 dinara - u državnoj laboratoriji - nalaze iz privatne - ne prihvataju... Imam utisak da se vrtim u začaranom krugu ...
    Ako vam deluje da je sve u redu, nešto vam je promaklo.

  3. #3

    Odgovor: Socijalno, zdravstveno i ostala osiguranja

    Pokusacu nekako da dam odgovor sebi, a mozda i vama.
    Isto se i ja pitam, gde odlaze te "silne" pare? Kako je u Socijalizmu bilo dovoljno, ma isli smo i na banjsko lecenje, onako preventive radi? Da li su zdravstveni fondovi suplji pa novac curi?
    I onda mi padne na pamet nesto tesko (na svu srecu glavu mi nije razbilo).
    Pa u Socijalizmu je nezaposlenost bila daaaaaleko, daaaaaleko manja. Ni slucajno nemojte uporedjivati podatke o broju nezaposlenih lica u Socijalizmu i sada. To vam je kao da uporedjujete babe i zabe. U Socijalizmu je svako ko nije nigde bio zaposlen, a nije imao zemlje (nije bio poljoprivrednik) bio obavezan da se javi na biro-rada. Tu su bili svi koji nisu uplacivali sopstveno iz svoje plate socijalno, zdravstveno i ostala osiguranja. Sada su na berzi rada samo oni koji stvarno zele da po "standardima Nacionalne Sluzbe za zaposljavanje" traze posao (ako ne verujete, proverite).
    Ono sto bi trebali da posmatramo, a vlast krije "ko zmija noge" je broj uplacenih dana PIO. Taj podatak je pokazatelj koliko poslodavci uplacuju zaposlenima staz. Dinarski iznosi nisu interesantni, interesantan je samo broj dana. Onda treba taj broj dana podeliti sa brojem radnih dana u godini i dobicete koliko lica ima pun radni odnos tj. koliko lica stvarno radi. Tek tada ce nam biti jasna statistika i licemerje nase vlasti (statistika nasa dika, sto zamislis to naslika).
    Treba svima nama da bude jasno, da nije podatak ono sto kaze neki ministar, nego ono sto vidite oko sebe.
    Uzrok nestasice novca u fondovima je taj, a direktno je uslovljen "bajnom" privatizacijom prepametne vlasti. Koliko je samo firmi privatizovano, opustoseno pa napusteno, a pre privatizacije su bili profitabilni? Koliko firmi je prodano ispod svake cene (po 1 Euro)?
    Sad nam se sve to vraca kao bumerang.
    Secam se drugara iz Madjarske koji je njihovu privatizaciju preziveo. Kad su kod nas dosli Demokrade na vlast rekao je da cemo prethodnu Socijalisticku vlast, praviti od blata. Ironicno ali istinito. Trazili smo jeto nam ga.
    Nije sve crno, nadje se i poneka plavusa

  4. #4

    Odgovor: Socijalno, zdravstveno i ostala osiguranja

    Citat pero_M kaže: Pogledaj poruku
    Secam se drugara iz Madjarske koji je njihovu privatizaciju preziveo. Kad su kod nas dosli Demokrade na vlast rekao je da cemo prethodnu Socijalisticku vlast, praviti od blata. Ironicno ali istinito. Trazili smo jeto nam ga.
    U principu se poprilice slažem sa iznetom paralelom između današnjeg vremena i vremena socijalizma.
    Ali se ne mogu složiti da je sve počelo od dolaska Demokratske vlasti. To mi nekako govori da prihvatamo "crne rupe" u sećanju.
    Koliko se ja sećam, i period od raspada Juge do dolaska demokratske vlasti je karakterisalo isto. Kada su počele da niču privatne ordinacije i klinike? Odakle njima posla ako se sve moglo raditi u okviru redovne zdravstvene zaštite?
    Sećam se neke devedeset i pete godine. Rešila da idem na kontrolu kod stomatologa. Samo da zinem i da konstatuje da je sve u redu. Rekoh sebi, što bih za to išla kod privatnika, lepo ću ja u Dom zdravlja. Najpre sam čekala poprilice. Posle nekog vremena prolazi zubar čekaonicom i pita me šta ja čekam. Rekoh, kontrolu i eventualno ako treba neku popravku. Kaže on meni: "Mi to ne radimo" - A šta radite? - "Pa, možete dobiti injekciju protiv bolova ili da vam izvadimo zub".
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  5. #5

    Odgovor: Socijalno, zdravstveno i ostala osiguranja

    Citat Mish kaže: Pogledaj poruku
    Ali se ne mogu složiti da je sve počelo od dolaska Demokratske vlasti. To mi nekako govori da prihvatamo "crne rupe" u sećanju.
    Koliko se ja sećam, i period od raspada Juge do dolaska demokratske vlasti je karakterisalo isto. Kada su počele da niču privatne ordinacije i klinike? Odakle njima posla ako se sve moglo raditi u okviru redovne zdravstvene zaštite?
    Sećam se neke devedeset i pete godine. Rešila da idem na kontrolu kod stomatologa. Samo da zinem i da konstatuje da je sve u redu. Rekoh sebi, što bih za to išla kod privatnika, lepo ću ja u Dom zdravlja. Najpre sam čekala poprilice. Posle nekog vremena prolazi zubar čekaonicom i pita me šta ja čekam. Rekoh, kontrolu i eventualno ako treba neku popravku. Kaže on meni: "Mi to ne radimo" - A šta radite? - "Pa, možete dobiti injekciju protiv bolova ili da vam izvadimo zub".
    Apsolutno tacno, samo tada, (`95) fondovi su bili prazni jer je vlast (Milosevic) zavukla ruku u njih i finansirala svoje politicke ciljeve. Pa su onda uskracivali jednu po jednu zdravstvenu uslugu i to je otvorilo vrata svim nevoljama koje su nas stigle.
    Niste valjda pomislili da ja tvrdim da je Miloseviceva vlast bila znatno bolja od ove.
    Ja vrlo dobro znam od kad nam je poceo padati standard, a i kojim intenzitetom.
    Nije sve crno, nadje se i poneka plavusa

  6. #6

    Odgovor: Socijalno, zdravstveno i ostala osiguranja

    ovo kao da chitam nekog ko pishe o zdravstvu u Americi naime opce poznata stvar je da Amerika ima najgori sistem zdravstva (i mirovinskog) u svijetu.. sad je aktuelna pricha o reformi zdravstva iako chisto sumnjam da ce se pomaknuti s mjesta.. ovdje osiguravajuce i farmaceutske kuce toliko zaradjuju da nema shanse da dopuste ikakvo univerzalno zdravstveno osiguranje.. znachi nema apsolutno nikakve shanse za bilo kakvo nacionalno osiguranje kojim ce biti pokrivena svaka osoba u 'meriku.. a ja, kad tako zapochene rasprava po tom pitanju zdravstva, uvijek kazhem "eeee kod nas to tako nije, kod nas su svi zashticeni i svi osigurani, i nema placanja osigurnja, i svi imaju doktora, i niko ne mozhe bankrotirati ako je bolestan, i sve ti je pokriveno -- i redovni pregledi, i specijalisti, i zubari, i bolovanje, i porodiljni, i ovo i ono" a oni gledaju i dive se nashem sistemu.. ali bit' ce da sam predugo u odsutsvu da bi znala shta se sad deshava kod nas.. pa mogli biste me malo uputiti, da ne bude kao da sam pala iz vedra neba koliko posto sad ide na zdravstveno i mirovinsko? shta osiguranje pokriva? jel i dalje (priblizhno) slichno kao prije? shta je sa tom privatizacijom zdravstva? osim placanja iz dzepa za privatnike, shta se josh placa dodatno? jesu ljekovi josh uvijek pokriveni osiguranjem ili se i to sad dodatno placa? pa ako je neko u tim vodama prosim lepo da razbistri malo moje, izgleda zastarjele infomacije
    moomoo meee jooouu

  7. #7

    Odgovor: Socijalno, zdravstveno i ostala osiguranja

    Dijasporo, stvarno nisi u toku.
    Stopa dopriosa na teret zaposlenog trenutno je 17.9% (11% za penzijsko osiguranje, 6.15% za zdravstveno i 0.75% za nezaposlenost) i 12% je stopa za poreze. Koliko dopriosa se uplaćuje na teret zaposlenog, toliko još uplaćuje poslodavac. Ili, obrutom matematikom, koliko zaposlen dobije u kešu, 31.38% još se uplaćuje za penzijsko, 17.55% za zdravstveno i 2.14% za nezaposlenost.
    E, sad, šta dobijaš za to svoje pola plate.
    Jednog dana penziju, Ako je doživiš. I ako od te penzije budeš mogao da preživiš.
    I neku socijalnu pomoć ako ostaneš nezaposlen. I to samo u određenom periodu. Takođe, nedovoljno da bi preživeo.
    I zdravstvenu zaštitu. Na svu sreću, nešto mi i nisu trebali lekari, pa ne znam trenutno stanje. Znam da se kod lekara opšte prakse zakazuje tri dana unapred. Stomatološke usluge se naplaćuju (ne participacija, nego je polukomercijalizovano).
    Dodatno zdravstveno možeš da uplaćuješ kod osiguravajuće kuće koju odabereš, ali to otprilike znači da najpre platiš iz svog džepa uslugu (ako imaš toliko), a potom refundiraš od osiguranja. Bar u Novom Sadu ne znam da je neka od osiguravajućih kuća sklopila ugovor sa nekim od privatnika da njihovi osiguranici bez keša mogu da dolaze kod lekara.
    Što se tiče lekova, postoje neke liste šta se pokriva, a šta ne od osiguranja. Znam da mnogi kukaju da im potrebni lekovi nisu na spisku.
    I tako.
    Uglavnom ovde narod kad se pomene zdravstvo, školstvo i penzijsko "sve po spisku".
    I rado se sećaju doba druga Tita.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

Slične teme

  1. Zivotna osiguranja
    Autor mikivs u forumu Ekonomija
    Odgovora: 33
    Poslednja poruka: 13.08.2018, 10:41
  2. Poezija - ostala
    Autor proleće u forumu Svetska poezija
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 22.07.2015, 21:16
  3. Savetnik za prodaju osiguranja zivota
    Autor stolar u forumu Posao
    Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 22.01.2010, 20:03
  4. Liga šampiona ostala Zvezdin san
    Autor Lady S u forumu Spomenar
    Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 03.06.2009, 11:17

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •