Srbijanac
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 48

Tema: Srbijanac

Hybrid View

Prethodna poruka Prethodna poruka   Sledeća poruka Sledeća poruka
  1. #1

    Srbijanac

    Kakav je izraz Srbijanac? Kad je uopšte ovaj termin ušao u opštu upotrebu. Meni lično zvuči pogrdno i sumnjam da je starijeg vijeka. Dali neko zna više o etimologiji ovog termina? Dali su vojvođani srbijanci? Zašto slični termini ne postoje i kod drugih nacija, npr. Rusija - Rusijanci; Slovenija - Slovenijanci; itd.
    Nešto smrdi u državi Danskoj
    Crvenu maramu nosiću ja i plavu kapicu, tralalala
    Crvena zvjezdica na kapi sja, o vratu marama, tralalala

  2. #2

    Odgovor: Srbijanac

    Citat Papak kaže: Pogledaj poruku
    Kakav je izraz Srbijanac? Kad je uopšte ovaj termin ušao u opštu upotrebu. Meni lično zvuči pogrdno i sumnjam da je starijeg vijeka. Dali neko zna više o etimologiji ovog termina? Dali su vojvođani srbijanci? Zašto slični termini ne postoje i kod drugih nacija, npr. Rusija - Rusijanci; Slovenija - Slovenijanci; itd.
    Nešto smrdi u državi Danskoj
    Колико знамо о другим језицима да можемо да тврдимо да немају ништа слично?
    Мислим да термин нити је нити звучи погрдно, осим што му је у акцији "дајмо свему што је српско ружно значење" пришивено такво значење.
    Мислим да је постојање термина дошло одатле што је јако дуго времена постојала држава Србија која је обухватала само мали део српског етничког простора и мали део српског народа, а велики број Срба је био изван те државе, па да се направи дистинкција, јер није све оно што је било србијанско било и (све)српско, и обратно. Мислим да су га користили и АустроУгари.
    Да ли су Војвођани Србијанци зависи у ком смислу користиш тај термин. У Војводини се термин Србијанац најчешће користи за становнике Србије испод Саве, док ће ти рецимо Босанац а често и Крајишник или Црногорац под Србијанцем подразумевати све становнике Србије.
    Мени лично је термин Србијанац прелеп, и мислим да би свако ко се може назвати Србијанцем требало да се поноси тим именом.
    Занимљиво је рецимо да Шумадинци често не воле тај термин, па онда себе зову - Србима, за разлику од Војвођана, Београђана, Босанаца, Црногораца, Крајишника... што је ипак највише одраз уображености
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  3. #3

    Odgovor: Srbijanac

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Колико знамо о другим језицима да можемо да тврдимо да немају ништа слично?
    Nisam mislio u drugim jezicima, nego u srpskom ne postoji sličan izraz za druge narode, teritorije ili šta već. Nikad nećeš reći za nekog ko je iz Rusije, rusijanac, ili iz Rumunije, rumunijanac itd. A da li nešto slično postoji u drugim jezicima nemam pojma, možda . U hrvatskom nema, kod Bošnjaka nema... Možda kod nekih drugih ima.
    Crvenu maramu nosiću ja i plavu kapicu, tralalala
    Crvena zvjezdica na kapi sja, o vratu marama, tralalala

  4. #4

    Odgovor: Srbijanac

    Citat Papak kaže: Pogledaj poruku
    Nisam mislio u drugim jezicima, nego u srpskom ne postoji sličan izraz za druge narode, teritorije ili šta već. Nikad nećeš reći za nekog ko je iz Rusije, rusijanac, ili iz Rumunije, rumunijanac itd. A da li nešto slično postoji u drugim jezicima nemam pojma, možda . U hrvatskom nema, kod Bošnjaka nema... Možda kod nekih drugih ima.
    Речи ваљда настају из потребе и околности. Ескими немају ниједну реч за рат, а имају 40ак различитих за снег. Опет, нешто нисам сигуран да рецимо Туарези уопште имају реч за снег... На основу језика се често истражује историја неког народа.
    Украјинци рецимо тврде да оно што ми зовемо Кијевска Русија није била Кијевска Русија већ Кијевска Рус, где је рус нешто као "држава", те да је то део историје Украјинаца а не Руса. Русе они због тога некад зову Росијанцима, односно Руси сами Русију зову Росија. Али ми се у те нијансе нешто посебно не упуштамо - баш ћемо због рецимо румунске ситуације да измишљамо посебне речи, Румун и Румунијанац... заболе нас, Румун и тачка. Исто тако као што су Ескими на основу живота свог народа уочили 40ак различитих врста снега, и то им је било битно па су измислили различите речи, тако смо ми имали потребу да напоменемо да Србин није нужно Србијанац. А то што Сомалијци живе у пола Етиопије и Кеније, не само у Сомалији... то нас много болело да измишљамо посебне речи.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  5. #5

    Odgovor: Srbijanac

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Речи ваљда настају из потребе и околности.
    Pa odakle nama ta potreba da dijelimo nesto ste ne treba da se dijeli.
    Srbija je srpska drzhava, a ne srbijanska. Kao shto rekoh termin je relativno novijeg karaktera, vjerovatno od vremena kad je Austrija aneksirala BiH. I prije tog vremena su Srbi zhivjeli van Srbije ali sumnjam da su se tad Srbi dijelili na Srbe i Srbijance. Problem je i shto Srbijanac kao termin nije samo teritorijanlog karaktera, nego i nacionalnog. Nece Albanac, Hrvat, Rumun iz Srbije sebe nazivati srbijancem. Ta podijela vazhi samo za Srbe. Kao shto Kunic reche taj izraz uglavnom potenciraju nashi susjedi, pa govore srbijanska vlada, srbijanska reprezentacija... Josh jednom da napomenem Srbija je nastala kao drzhava Srba mnooooogo prije nego se dotichni termin pocheo koristiti. Ja vala nikakve vajde ne vidim od tog termina Srbijanac. Zvuchi mi glupo i razumijem shumadince shto ga ne vole.
    Crvenu maramu nosiću ja i plavu kapicu, tralalala
    Crvena zvjezdica na kapi sja, o vratu marama, tralalala

  6. #6

    Odgovor: Srbijanac

    Srbin, Srbijanac...

    : Meni više smeta kad Slovence zovu Sloveni...



  7. #7

    Odgovor: Srbijanac

    Citat Papak kaže: Pogledaj poruku
    Pa odakle nama ta potreba da dijelimo nesto ste ne treba da se dijeli.
    А бре, кориштење две речи није никаква конкретна подела. Нити би некориштење тих речи значило јединство.

    Srbija je srpska drzhava, a ne srbijanska.
    Термин србијански се користи и да се означи нешто што није свесрпско већ је само србијанско. Не видим ту ништа лоше. Зависи од контекста, кад је нешто србијанско не значи да није српско. Само да није "свесрпско".

    Kao shto rekoh termin je relativno novijeg karaktera, vjerovatno od vremena kad je Austrija aneksirala BiH. I prije tog vremena su Srbi zhivjeli van Srbije ali sumnjam da su se tad Srbi dijelili na Srbe i Srbijance.
    Нису се делили нешто посебно и не деле се, то је исти народ, само је ово мало поближе одређење.

    Problem je i shto Srbijanac kao termin nije samo teritorijanlog karaktera, nego i nacionalnog. Nece Albanac, Hrvat, Rumun iz Srbije sebe nazivati srbijancem. Ta podijela vazhi samo za Srbe.
    Па географска је, односи се на Србе из (уже) Србије у односу на остале Србе. Не заговара никакву дубљу поделу.

    Ja vala nikakve vajde ne vidim od tog termina Srbijanac. Zvuchi mi glupo i razumijem shumadince shto ga ne vole.
    Служи рецимо босанском Србину да нагласи да је и нешто његово српско, а да оно што није његово није српско, јер га не укључује, већ је србијанско
    Не мислим да овом питању треба посвећивату неку посебну пажњу. Сама реч не значи ништа, нити доноси поделе нити их спречава неупотреба те речи.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  8. #8

    Odgovor: Srbijanac

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    У Војводини се термин Србијанац најчешће користи за становнике Србије испод Саве.
    Upravo tako.

    Ja jesam Srbin, ali nisam Srbijanac. Tako su me moji naučili, tako se govori u mojoj okolini i to nije ništa pogrdno. Srbijanac je geografska odrednica kao Vojvođan, Šumadinac, Sremac, Limanac itd.

    Mada mi je jako čudno kada recimo gledam hrvatsku televiziju i kada nas nazivaju Srbijancima. Ne kontam zašto ne koriste izraz Srbi.
    Neki ljudi samo zinu, pa zagade okolinu...


    Nisam paranoičan, ali to ne znači da me neko ne progoni!

  9. #9

    Odgovor: Srbijanac

    Citat Kunic kaže: Pogledaj poruku
    Tako su me moji naučili, tako se govori u mojoj okolini i to nije ništa pogrdno. Srbijanac je geografska odrednica kao Vojvođan, Šumadinac, Sremac, Limanac itd.
    I mene su tako naučili.
    A pogrdno se smatra kada Srbijanca nazivaš Gedžom, odnosno kad Vojvođane nazivaš Prečanima.
    (Mada, ruku na srce, ja to Prečanka uopšte ne smatram pogrdnim).
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  10. #10

    Odgovor: Srbijanac

    Citat Mish kaže: Pogledaj poruku
    A pogrdno se smatra kada Srbijanca nazivaš Gedžom, odnosno kad Vojvođane nazivaš Prečanima.
    (Mada, ruku na srce, ja to Prečanka uopšte ne smatram pogrdnim).
    Dođi da te poljubim tako pametnu.
    Neki ljudi samo zinu, pa zagade okolinu...


    Nisam paranoičan, ali to ne znači da me neko ne progoni!

  11. #11

    Odgovor: Srbijanac

    Citat Papak kaže: Pogledaj poruku
    Kakav je izraz Srbijanac? Kad je uopšte ovaj termin ušao u opštu upotrebu. Meni lično zvuči pogrdno i sumnjam da je starijeg vijeka. Dali neko zna više o etimologiji ovog termina? Dali su vojvođani srbijanci? Zašto slični termini ne postoje i kod drugih nacija, npr. Rusija - Rusijanci; Slovenija - Slovenijanci; itd.
    Nešto smrdi u državi Danskoj
    srbijanac je valjda onaj koji zivi tamo ispod reke Save?

    a vojvodjani nisu srbijanci oni su vojvodjani mada ima i onih iz Srbije ali oni su srbi iz Vojvodine a nikako srbijanci iz Vojvodine.

    a ne smrdi nista u drzavi Danskoj nego je nesto trulo u komsijskoj srbiji

  12. #12

    Odgovor: Srbijanac

    a vojvodjani nisu srbijanci oni su vojvodjani mada ima i onih iz Srbije ali oni su srbi iz Vojvodine a nikako srbijanci iz Vojvodine.
    Вовјођани као нација не постоје, мада је било покушаја од 1974 до 1990 да се направи и та чудовишна нација која би била последњи продукт комунистичког генетског инжењеринга на Балкану ... срећа па нису остварили своје планове, мада та идеја и даље постоји у главама неких несретника и малоумника. Војвођанин је припадност по географској регији, сто као и Банаћанин, Сремац, Београђанин, Шумадинац, Косовар, Крајишник итд ... о овом проблему и злоупотребљеном термину Србијанац од стране српских непријатеља сам већ писао и не желим да се понављам.

    a ne smrdi nista u drzavi Danskoj nego je nesto trulo u komsijskoj srbiji


    Ја бих ти саветовао прво да помиришеш своје ноге а потом окружење око себе ... не криви државу за личне неуспехе ... А ако већ ниси начио географију, ја ћу да те научим, Србија почиње од Бездана, а ко то покуша да промени силом, силу ће и добити јер ипак Срби чине преко 75% становништва покрајине, а од њих само се 5% малоумника залаже да праве сопствену нахију!

    АП Војводина је споља гледано хармонична а изнутра је лажна, беживотна, једна јавна представа ...

  13. #13

    Odgovor: Srbijanac

    owako bi ja to: srbijanci su ljudi koji ziwe u srbiji,crnogorci su ljudi koji ziwe u crnoj gori,Hrwati su ljudi koji ziwe u hrwatskoj,a swi smo srbi..to sto neki rade i stwaraju nowe nacije,azbuke i mnoge swoje apsurdne zamisli iz maste,je smijesno i plitkoumno bi bilo to komenatarisati jer su to wec politicka sranja ..ali owo je to prawo...znaci to je to ja sam teritorijalno crnogorac,a nacionalno srbin,kao i wojwodjani teritorijalno su wojwodjani,a nacionalno srbi...znaci swi smo srbi nacionalno,a teritorijalno-srbijanci,crnogorci i tako dalje..

  14. #14

    Odgovor: Srbijanac

    Ја бих ти саветовао прво да помиришеш своје ноге а потом окружење око себе ... не криви државу за личне неуспехе ... А ако већ ниси начио географију, ја ћу да те научим, Србија почиње од Бездана, а ко то покуша да промени силом, силу ће и добити јер ипак Срби чине преко 75% становништва покрајине, а од њих само се 5% малоумника залаже да праве сопствену нахију!
    Malouman je onaj koji grli Srbiju,iako u Vojvodinu ide samo 7% od budžeta,tačnije trenutno joj daju samo 3%,ili još gore kad vidim koliko južna pruga blati i ona njihova :''Što južnije to tužnije''
    Reci mi gde najviše ljudi plaća račune,a gde vlada teorija haosa po tom pitanju,u Vojvodini možda?
    Muka mi je više od raznoraznih retarda koji se boje autonomije,čega se bojati ako je 75% populacije-Srbi?Proširena autonomija nije nezavisnost,a budući da nas je toliko,svi pokušaji za otimanje su unapred osuđeni na propast,zar ne?

    Ne moraš da budeš ni Mađar ni Rumun da vidiš da to nije u redu,znači finansijski bi trebali da se odvojimo ,što će reći široka autonomija mora da postoji...

    Maloumnost je kad nećemo da sagledamo činjenice,znači ko voli šumadiju i ostale delove zemlje više od Vojvodine,predložio bi mu da ode tamo,a ne prosipa mudrosti ovuda...Volim ja Srbiju,ali od njenih delova najviše volim Vojvodinu jer u njoj živim,tako da moraš i da gledaš da taj deo prosperira,a ne pred činjenicama da okreneš glavu iz samo tebi poznatih razloga,Velika Srbija davno propala,a široka autonomija bi najmanje odgovarala Srbijancu(čoveku iz uže srbije) kao i Beogradu,jer ne bi imao ko da ga gura više...

    Ajmo najbolje da uzmemo motku,pa u rat sa komšijama zato što su druge nacionalnosti...oni će meni tu da govore istinu,kad ja ''znam'' šta oni hoće...

    ja sam teritorijalno crnogorac,a nacionalno srbin,kao i wojwodjani teritorijalno su wojwodjani,a nacionalno srbi...znaci swi smo srbi nacionalno,a teritorijalno-srbijanci,crnogorci i tako dalje..
    Poruku je izmenio Uprolazu, 06.12.2008 u 16:09

  15. #15

    Odgovor: Srbijanac

    Хвала Нсадјанки јер користим један део њеног навода.
    dok se za označavanje pripadnik srpskog naroda upotrebljava druga reč, ali istoga korena, Srbi, sigurno najstarija u nizu Srbi Srbija Srbijanac srbijanski.

    Е па из тог народа, здравог семена, поштених мисли и чисте душе, одоше и одродише се разно разни, назваше га лаковерним, па када, чиста душа није лаковерна? за којекаве караконџуле, али није проблем лако се препознају.

    Те сада на чију срамоту? иде превара некога, ко ти на реч, или образ поверова, то што си рекао, на моју? јер сам Срб, Србин, или Србијанац
    еееееееееееееее па мало морген ..............................

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •