Srbijanac - Strana 2
Strana 2 od 4 PrvaPrva 1234 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 16 do 30 od ukupno 48

Tema: Srbijanac

  1. #16

    Odgovor: Srbijanac

    Citat Papak kaže: Pogledaj poruku
    Ne mogu biti Amerikanac. Ne daju mi drzhavljanstvo


    Citat Papak kaže: Pogledaj poruku
    Ko kazhe da su teorije zavjere glupost .
    Ja .
    Neki ljudi samo zinu, pa zagade okolinu...


    Nisam paranoičan, ali to ne znači da me neko ne progoni!

  2. #17

    Odgovor: Srbijanac

    S druge pak strane, Srbi (i drugi istojezički narodi) izvan Srbije, koje mi takođe najčešće imenujemo po zemlji ili pokrajini u kojoj žive, npr. Crnogorci, Hercegovci, Bosanci, Krajišnici i drugi, žele da nazivom Srbijanci i pridevom srbijanski pre svega preciziraju o kojim se Srbima radi, imajući u vidu činjenicu da su Srbi srećan narod koji živi u više država. Kad, na primer, Hercegovac kaže Srbijanci ili srbijanska vlada, on time ne želi da kaže da mi nismo (i) Srbi, odnosno da vlada nije (i) srpska, kako se to u nas obično doživljava, već da su Srbi i stanovnici Hercegovine i da nas podsete na činjenicu da nije samo vlada u Beogradu srpska, već da je to i ona u Republici Srpskoj, kao što je bila (ili je to još uvek) i u nekim drugim srpskim zemljama.
    Цитираћу са сквоиног линка став који подржава мој. Иначе, с обзиром да Србијанац има више значења, рекао бих да све зависи од тога како их схватимо.
    Баш ме брига шта Хрвати причају, ако се ја поносим тиме што сам (и) Србијанац, и то ми је нешто драго

    Citat Mish kaže: Pogledaj poruku
    I mene su tako naučili.
    A pogrdno se smatra kada Srbijanca nazivaš Gedžom, odnosno kad Vojvođane nazivaš Prečanima.
    (Mada, ruku na srce, ja to Prečanka uopšte ne smatram pogrdnim).
    Бјутиз ин д ај ов бихолдер. Неко ће с презиром рећи рецимо Босанац, а неко други ће за себе с поносом рећи да је Босанац.
    Тако се рецимо певач српских родољубивих песама, међу којима је рецимо и његов избор 12 најлепших четничких песама се с поносом назива Никола Урошевић - Геџа.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  3. #18

    Odgovor: Srbijanac

    Citat Mish kaže: Pogledaj poruku
    I mene su tako naučili.
    (Mada, ruku na srce, ja to Prečanka uopšte ne smatram pogrdnim).
    I mene. To nije ništa pogrdno, Srbi od preka, jednostavno Prečani

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Баш ме брига шта Хрвати причају, ако се ја поносим тиме што сам (и) Србијанац, и то ми је нешто драго
    Vidi i mene boli uvo šta Hrvati pričaju , ali ja sam Srbin a ne Srbijanac, tj. mi smo Srbi, a ne Srbijanci. Smeta mi kad gledam hrt pa kad čujem recimo srbijanski predsednik, to oni namerno rade, vajda im je teško da kažu Srbi, pa se sprdaju

  4. #19

    Odgovor: Srbijanac

    I ja kažem to za uvo. Da me slučajno niko nije nazvao Srbijankom
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  5. #20

    Odgovor: Srbijanac

    Citat SQUAW kaže: Pogledaj poruku
    Da me slučajno niko nije nazvao Srbijankom
    A sad kad znash shta je kevichka, jel mozhe kevichkom, jel mozhe, jel mozhe?
    Crvenu maramu nosiću ja i plavu kapicu, tralalala
    Crvena zvjezdica na kapi sja, o vratu marama, tralalala

  6. #21

    Odgovor: Srbijanac

    Srbijanac je izraz kojim se oznacava drzavljanin zemlje Srbije , a Srbin je izraz kojim se oznacava nacija (moja i nekih od vas). Izraz je skroz ok, i ne treba ga menjati-zvuci odlicno.
    ...................

  7. #22

    Odgovor: Srbijanac

    To sto Hrvati kazu "Srbijanska vlada" je uvidjavnost.
    Oni su imali "Srpsku vladu" na teritoriji lijepe njihove, pa za svaki slucaj, ako ponovo dodje do toga, kako ce njihovo stanovnistvo znati o kojoj vladi se govori.
    Nije sve crno, nadje se i poneka plavusa

  8. #23

    Odgovor: Srbijanac

    Srbi zive u Crnoj Gori ,Hrvatskoj, Bosni ,Vojvodini, Srbiji ... a Srbijanci zive samo u uzoj Srbiji kao sto u Bosni postoje Bosanci i Hercegovci u Hrvatskoj Dalmatinci , Slavonci Istrani ili Istrijani u Crnoj Gori imamo Bokelje brdjane ili jos uze na plemena(Pjesivci , Vasojevici, Cuce...). Ne vidim nista pogrdno ni u nazivi srbijanac ni precani

  9. #24

    Odgovor: Srbijanac

    ...mislim da je Srbijanac,teritorijalna odrednica,sto rece yossa,za Srbe preko Dunava,ili ispod Save...moji su poreklom Srbijanci...sa Tare...ne vidim nista ruzno,niti lose u tome i u samom nazivu...druga je stvar,sto kod nas svaki termin moze da se upotrebi u negativnom smislu...
    ...btw...kako nas Hrvati nazivaju...nesto me bas libo racq...
    ...hell ain't a bad place to be......

  10. #25

    Odgovor: Srbijanac

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    Od Srba sam cuo da takodje koriste taj izraz, kada zele naglasiti da nije rec o Srbima iz Krajine...
    Mislim da izraz nije pogrdan, i znaci nekog ko je iz Srbije (uglavnom se podrazumeva da je Srbin), a mi u Vojvodini ponekad koristimo izraz, kada zelimo naglasiti da neko nije iz Vojvodine, takodje ne u pogrdnom smislu, vec u cilju razgranicenja mentaliteta...
    Јао, обожавам ово сра*е око менталитета
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  11. #26

    Odgovor: Srbijanac

    Bez namere da polemišem sa bilo kime, izneću svoj laički i krajnje subjektivni komentar o ovome.

    Po mom mišljenju reč Srbijanac je pojam sa negativnim predznakom. Pre svega ne vidim analogiju ni sa jednim izrazom u nazivima ostalih naroda u okruženju pa i šire. Uveren sam da mu je izvorna odrednica geografska, kako bi bio još jedan izraz u i onako prevelikim brojem naziva za pripadnike jednog te istog naroda. I Crnogorac je bio izraz za Srbe u Crnoj Gori. Ne tako davno u istorijskom smislu napisan je Gorski Vijenac čija jedna od skupština počinje rečima:
    Bog se dragi na Srbe razljuti
    za njihova smrtna sagrešenja.
    naši cari zakon pogazise,
    Velikasi, proklete im duse,
    na komate nam razdrobise carstvo,
    srpske sile grdno satriješe;
    velikaši, trag im se utro,
    raspre sjeme posijaše grko,
    te s njim pleme srpsko otrovase;
    velikaši, grdne kukavice,
    postadoše roda izdajice.
    Da samo napomenem da je još ranije, sv. Petar Cetinski sam govorio da je Srbin jer se potpisivao kao "Vladika Serbski". Sveti Vasilije Ostroški je Srbin iz Hercegovine i inače svi su crnogorski vladari sami sebe nazivali Srbima, jer to su i bili.

    A pre nepunih stotinu godinu (1911.) kralj Nikola je pisao sledeće stihove:

    Bez Boke bi Srpstvo bilo ko djevojka bez Đerdana
    i ko momak bez čelanke,
    i bez konja od megdana

    Da i ne pominjem pesmu Onamo, onamo...

    Rezultat je poznat. Crna Gora je postala opet samostalna država, ali ovaj put ne srpskog naroda, već crnogorskog...

    Sve ovo ukazuje, kao i današnji brojni separatističi primeri, da se za čas posla mogu stvoriti uslovi i da Lale, Bačvani i Sremci očas posla postanu nacije, kao i Bosanci, pa kasnije i Šumandici i ko zna sve još...

    Zato misli da je izraz Srbijanac potencijalno opasan iako je, ponavljam, nastao kao geografska odrednica za ljudi koji žive južno od Save i Dunava i istočno od Drne, kako bi se razlikovali od nekih drugih Srba koji negde druge žive, kao da je to baš posebno važno. U ovoj zemlji prepametnih lidera nedefinisanih i nesamostalnih političkih stranaka se može vrlo lako desiti da u "saradnji" sa prijateljima sa Zapada, a poznavajući nas same i sa istorijskim nasleđem kakvim imamo, da ja u nekoj budućnosti postanem Srbijanac i da počenem da govorim sbijanski iako sam rođen kao Srbin sa srpskim maternjim jezikom...
    Poruku je izmenio memento, 11.09.2008 u 13:09
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  12. #27

    Odgovor: Srbijanac

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    Od Srba sam cuo da takodje koriste taj izraz, kada zele naglasiti da nije rec o Srbima iz Krajine...
    Mislim da izraz nije pogrdan, i znaci nekog ko je iz Srbije (uglavnom se podrazumeva da je Srbin), a mi u Vojvodini ponekad koristimo izraz, kada zelimo naglasiti da neko nije iz Vojvodine, takodje ne u pogrdnom smislu, vec u cilju razgranicenja mentaliteta...
    ...jbt,ovo mi promaklo...ajde razgranici mi taj mentaliet,molim te,ako moze?...
    ...hell ain't a bad place to be......

  13. #28

    Odgovor: Srbijanac

    Citat Kunic kaže: Pogledaj poruku

    Srbijanac je geografska odrednica kao Vojvođan, Šumadinac, Sremac, Limanac itd.

    tako sam i ja naucena, doduse, mozda ne naucena, ali to izraz koji se koristi za one ispod Save ne vidim tu nista pogrdno..
    Krek, krek.. Ne gudra

  14. #29

    Odgovor: Srbijanac

    Koristim izraz Srbijanac kada hoću da kažem da je neko iz uže Srbije, odn. južno od Save i Dunava, bez bilo kakve pogrde ili ruganja.
    Kad bi meni dali kišobran, ja ga ne bih potrošio sam
    pola mesta ja bih dao nekom, ko je dobar a slučajno sam.

  15. #30

Strana 2 od 4 PrvaPrva 1234 PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •