Festival uličnih svirača
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 10
  1. #1

    Festival uličnih svirača

    Festival uličnih svirača je manifestacija revijalnog karaktera, koja okuplja najbolje ulične umetnike, pre svega muzičare iz celog sveta. Održava se svake godine, početkom septembra i animira ulice i trgove centra Novog Sada i jedina je manifestacija ovog tipa u Srbiji.
    Prvi Festival je održan 2001 godine, na inicijativu tadašnjeg ministra za kulturu, Roberta Kolara, da po ugledu na srednjeevropske gradove i Novi Sad dobije festival koji bi nastavio tradiciju sviranja po ulicama.Od samog početka Festival je imao internacionalni karakter, međutim od 2003. godine, kada na mesto umetničkog direktora dolazi Aleksandar Carić u Novi Sad dolaze najznačajniji i najrazličitiji umetnici iz celog sveta, kojima su nastupi na ulicama i festivalima ovog tipa životni poziv i opredeljenje.Naravno, značajno mesto u okviru Festivala uličnih svirača imaju i domaći muzičari. Kako oni nadaleko poznati, tako i novosadski sastavi, koji tek započinju svoje karijere.
    Sve u svemu, u pet dana Festivala, publika ima priliku da se susretne sa raznolikim kulturama, uživa u različitim muzičkim žanrovima, vidi neobične instrumente i prisustvuje nizu uličnih predstava, plesova i akrobacija, koji staro jezgro grada pretvaraju u pravu pozornicu dobre zabave.
    Iz godine u godinu, Festival privlači sve veću pažnju kako lokalne tako i šire javnosti. Medijski je izuzetno propraćen, a zahvaljujući inostranim gostima čuven je i van granica naše zemlje. Sa svakim novim Festivalom, dolazi sve veći broj umetnika, povećava se broj koncerata, predstava, kao i bina i punktova, a specijalno za vreme Festivala Novi Sad posete i brojni turisti iz naše zemlje, te mu je Turistička organizacija Srbije, 30. aprila 2007. godine, dodelila nagradu TURISTIČKI CVET za 2006. godinu, u kategoriji ''Kulturno-turistička manifestacija u funkciji turizma''.
    Festival uličnih svirača održaće se u Novom Sadu od srede 5. do nedelje 9. septembra na Trgu slobode i centralnim gradskim ulicama. U organizaciji Centra za kulturnu animaciju i pod pokroviteljstvom Grada u 80 programa predstaviće se oko 200 učesnika iz zemlje i inostranstva.

    Sedmi Festival uličnih svirača otpočeće u sredu, 5. septembra u 19.30 festivalskom povorkom koja će krenuti sa scene 1 iz Dunavske ulice, a goste iz Senegala, Portugalije, Maroka, Italije, Australije, Makedonije, Rusije, Kanade, Švajcarske i Nemačke, predvodiće Bateria SambaNSa iz Novog Sada.

    Na Trgu slobode, na sceni 6, u 20.30. biće upriličeno svečano otvaranje Festivala, a publici će se predstaviti Ponentino Trio iz Italije, The Von Trolley Quartet iz Austrije, Les Etoiles D Essaouira iz Maroka, Farafinaritmi iz Senegala i Blonj iz Novog Sada.


    Drugog dana, u četvrtak 6. septembra, publika će na sceni 1 u Dunavskoj ulici imati priliku da od 18.30 pogleda Vilija Vondera iz Nemačke, od 19.30 Leopardmena iz Australije, a u 20.30 Alesandra Pierotija iz Italije. Na sceni 2 u Gimnazijskoj ulici kod Gradske biblioteke u 17.30 nastupiće Sean Rooney iz Kanade, 18.30 Farafinaritmi iz Senegala, u 19.30 Dreva iz Rusije i u 20.45 Majk Kuper iz Velike Britanije.

    U Zmaj Jovinoj ulici kod Knjižare IPS gde se nalazi scena 3, od 17.30 publici će se predstaviti Branimir i neprijatelji iz Novog Sada, od 18 sati Ponentino Trio iz Italije, u 19.30 MeyerColombo-Siniscalco-Fioravanti iz Italije i Švajcarske i od 20.45 Les Etoiles D Essaouira iz Maroka. Na sceni 4 ispred NS centra u 18 sati počinje nastup The Pitts iz Australije, a od 19 Pane Puppeteera iz Makedonije.

    U Katoličkoj porti na sceni 5 u 18 sati u okviru Kutka za klasiku predstaviće se učenici Muzičke škole Isidor Bajić iz Novog Sada, a u 20 časova na haafi Andrea Kričković iz Novog Sada. Od 20 sati na Trgu slobode program počinje nastupom The Von Trolley iz Australije, od 20.30 nastupa Sean Rooney i prijatelji iz Kanade, u 20.45 Movin House iz Novog Sada, u 21.15 nastupaju Orquesta de harmonicas de Ponte de Sor iz Portugalije i u 22 sata Last Station Band-a iz Novog Sada. Kod tri balkona u Zmaj Jovinoj ulici od 20.30 Novosađani će moći da pogledaju nastupe Ignaca Šena, Vladimira Jakovljevića, Moša Stevana i Zorana Rančića iz Novog Sada.

    U petak, 7. septembra, u Miletićevoj ulici biće organizovan Ulični atelje, u okviru kog će učestvovati brojni umetnici, a od 17 sati na sceni tri u Zmaj Jovinoj ulici nastupiće Branimir i neprijatelji, u 17.30 Dreva iz Rusije, u 18.30 The Von Trolley iz Australije, u 19.30 Farafinaritmi iz Senegala i u 20.45 Sean Rooney i prijatelji iz Kanade. Program na sceni jedan u Dunavskoj ulici počinje u 17.30 nastupom Orquesta de harmonicas de Ponte de Sor iz Portugalije, u 18.30 Alesandro Pieroti iz Italije, u 19.30 Vili Vonder iz Nemačke i u 20.30 The Pitts iz Australije.

    U Gimnazijkoj ulici na sceni 2 u 17.45 nastupaju Orquesta de harmonicas de Ponte de Sor iz Portugalije, u 18.30 Majk Kuper iz Velike Britanije, u 19.30 Les Etoiles D Essaouira iz Maroka i od 20.45 MezerColombo-Siniscalco-Fioravanti iz Italije i Švajcarske. Na sceni 4 u Zmaj Jovinoj ulici u 18 nastupa Gustavo Augusto iz Italije i u 19 sati Pane Puppeteer iz Makedonije.

    U Katoličkoj porti na sceni pet u 18 sati nastupa Leopardmen iz Australije, a od 19 sati u okviru Kutka za klasiku učenici Muzičke škole Isidor Bajić iz Novog Sada. Od 21 sat program počinje na sceni 6 na Trgu Slobode nastupom Dreva iz Rusije, u 21.25 Les Etoiles D Essaouira iz Maroka, u 22 City Dance Studio zatim u 22.25 Akustic Quintet iz Novog Sada i od 23 sata Novosadska džez selekcija. Kod tri balkona u Zmaj Jovinoj ulici od 20.30 nastupaju Ignac Šen, Andrej Maglovski i Dragan Kozarčić iz Novog Sada.

    Četvrtog dana, u subotu 8. septembra program će se odvijati tokom celog dana, a počinje u 11 sati na sceni 2 u Gimnazijskoj ulici nastupom Gustava Augusta iz Italije, nastavlja se u 12 sati kada na scenu izlazi Pane puppeteer iz Makedonije, a od 18 nastupaju Branimir i neprijatelji iz Novog Sada, u 18.30 Orljuesta de harmonicas de Ponte de Sor iz Portugalije, u 19.30 Dreva iz Rusije i od 20.45 The Von Trolley iz Australije.

    Na sceni 3 u Zmaj Jovinoj ulici u 12 sati nastupa Leopardman iz Australije, u 17 Alesandro Pieroti iz Italije, u 17.45 Sean Rooney iz Kanade, u 18.30 MeyerColombo-Siniscalco-Fioravanti iz Italije i Švajcarske, u 19.30 Les Etoiles D Essaouira iz Maroka i u 20.45 Farafinaritmi iz Senegala. Takođe u Zmaj Jovinoj ulici na sceni 4 od 12 sati nastupaju Sean Rooney iz Kanade, u 18 sati The Pitts iz Australije i od 19 sati Vili Vonder iz Nemačke.

    Na Trgu slobode u 12 sati nastupa Vili Vonder iz Nemačke, u 21 MeyerColombo-Siniscalco-Fioravanti iz Italije i Švajcarske, u 21.45 Studio Professional iz Novog Sada, u 22.05 Jazzsence iz Beograda i u 23.15 Disco bus iz Novog Sada. U 18 sati programi počinju na sceni 1 u Dunavskoj ulici nastupima Pane puppeteera iz Makedonije i u 19.30 Leopardmena iz Australije, a u Kutku za klasiku na sceni 5 u Katoličkoj porti nastupaju učenici Muzičke škole Isidor Bajić iz Novog Sada, i u 20 sati Studio Alektik iz Novog Sada. Kod tri balkona u Zmaj Jovinoj ulici od 20.30 nastupaju Andrej Maglovski, Vladimir Jakovljević, Mošo Stevan i Zoran Rančić iz Novog Sada.

    Poslednjeg dana Festivala u nedelju 9. septembra na sceni 2 u Gimnazijskoj ulici, sceni 3 u Zmaj Jovinoj ulici i sceni 4 kod NS Centra u Zmaj Jovinoj ulici program počinje u 12 sati nastupima Leopardmena iz Australije, Pane puppeteera iz Makedonije i Vilija Vondera iz Nemačke, dok će na sceni 6 na Trgu slobode u 20 sati biti organizovano veliko finale sa nastupima svih učesnika. Posetioci će svakoga dana moći da uživaju i u izložbi fotografija uličnih svirača poklon Ferara Buskers festivala iz Italije u Galeriji Tableau u Miletićevoj 4 kao i u nastupima Human teatra iz Novog Sada svakog dana od 17 do 20 sati u Dunavskoj ulici.

    Izvori : net

    Jel neko od vas vec posetio ovaj festival? Kakvi su utisci?
    Volim je od štala do neba, od blata do pšenice, toplu od ciganskih gudala i blagdanskih očenaša, vršidbenu i zadušničku, smeđu kao devojačke pletenice, tu zemlju čardaša, čaša i bezemljaša ...tu Vojvodinu bogomojačku, i bezbožničku, i ivnsku, belju od jaganjaca, crnju od paljevina, tu Vojvodinu svetonikoljsku, velikogospojinsku...
      Vrh

  2. #2

    Odgovor: Festival uličnih svirača

    Što više ovakvih festivala to bolje. Da izađe narod na ulice i iz kafića. Da se druže, da uživaju. "Novi Sad s ljubavlju" je bio pun pogodak , a ovu manifestaciju treba čuvati kao malo vode na dlanu, jer će se ionako ako ne naredne, onda one tamo sigurno, slična manifestacija pojaviti i u Beogradu.
    Neki ljudi samo zinu, pa zagade okolinu...


    Nisam paranoičan, ali to ne znači da me neko ne progoni!
      Vrh

  3. #3

    Odgovor: Festival uličnih svirača

    Ја се само надам да ће имати мало лепше време.


      Vrh

  4. #4

    Odgovor: Festival uličnih svirača

    Potpisujem Zekana.
    I dodaću još.
    Mislim da su ulični svirači nepravedno omalovaženi od svojih kolega i od poštovalaca umetnosti. Ne jednom sam čula mišljenja koja ih skoro poistovećuju sa prosjacima.
    Svi veliki gradovi imaju ulične svirače, artiste. I tu tradiciju neguju. Možda je vreme da i mi počenmo da ih cenimo.
    Na žalost, u vreme održavanja ovih festivala uglavnom sam bila na godišnjem. Možda sam propratila dve godine ovaj festival. I svidela mi se ta živost u gradu. I oduševljenje dece. I one malo veće dece. Nekako, osetio se gradu bilo.
    Ove godine ne propuštam festival. Pa makar ih slušala pod kišobranom. Ili možda pod nekim suncobranom jedne od gradskih bašti (pod uslovom da se dobro obučem i da ne navijava).
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....
      Vrh

  5. #5

    Odgovor: Festival uličnih svirača

    E pa nisam imala prilike da prisustvujem ovom festivalu...Mislim da cu ove godine
      Vrh

  6. #6

    Odgovor: Festival uličnih svirača

    Videla sam prošle godine nešto malo od poslednje večeri. Ukoliko se prolepša vreme, sigurno ću se prošetati do grada, vredi videti i čuti.
      Vrh

  7. #7

    Odgovor: Festival uličnih svirača

    Nisam imao priliku da pogledam šta se dešava na tom festivalu. Danas sam prvi put video na bilbordu da uopšte ima taj festival. Mislim da ću otići niki dan a možda vać i sutra. Šta vi kažete, jel se isplati smrznuti se?
      Vrh

  8. #8

    Odgovor: Festival uličnih svirača

    Ja sam prosle godine bila u Novom Sadu kad se odrzavao ovaj festival! Pozitivna je atmosfera, mogu se cuti razni instrumenti, razni stilovi, razlicite vrste muzike... Sve u svemu, veselo je i prijatno za uho!
    Super je sto ima ovakvih desavanja i treba ih cuvati!
      Vrh

  9. #9

    Odgovor: Festival uličnih svirača

    Ja sam bila sinoć onako u prozalu... al bilo je ...nisam se zadržavala...
      Vrh

  10. #10

    Odgovor: Festival uličnih svirača

    Odslušala malo Orquesta de harmonicas de Ponte de Sor i Branimir i neprijatelji. Mogu reći da su bili su odlični! Svako na svoj način, naravno.
    When life hands you lemons, ask for tequila and salt
      Vrh

Slične teme

  1. Festival uličnih svirača
    Autor Kitty u forumu Novi Sad
    Odgovora: 14
    Poslednja poruka: 06.09.2015, 02:05
  2. Sea Dance Festival
    Autor Incha u forumu Turizam i putovanja
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 14.06.2015, 21:28
  3. 61. Kanski festival
    Autor silvia u forumu Spomenar
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 27.05.2008, 11:52

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •