Vojvođani vs došljaci, mentaliteti i identiteti - Strana 6
Strana 6 od 10 PrvaPrva ... 45678 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 76 do 90 od ukupno 150
  1. #76

    Odgovor: Vojvođani vs došljaci, mentaliteti i identiteti

    Citat Becar kaže: Pogledaj poruku
    U globalu ih mrzim ne samo ja nego i drugi,a necemo nikog terati iz multinacionalne Vojvodine i dodjosi i starosedeoci cine Vojvodinu to sto jeste.




    Što se tiče tvoje nedvosmislene mržnje prema Hercegovcima, a bogami i još prema nekim dođošima, mislim da sam shvatio njen uzrok posle čitanja tvog posta na temi Da se o mom zivotu pravi film... . Priznajem da ti nije bilo lako i mogu da te razumem...

    Poruku je izmenio nenad.bds, 05.10.2008 u 20:07 Razlog: Brisana lična vredjanja
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  2. #77

    Odgovor: Vojvođani vs došljaci, mentaliteti i identiteti

    Ja bih vas podsetila opet na Pravilnik:
    zabranjeno je vređanje članova na bilo kakvoj osnovi (verskoj, nacionalnoj, rasnoj, političkoj...) bilo na javnom forumu ili putem privatnih poruka. Uopšte, zabranjeno je širenje mržnje, netrpeljivosti i diskriminacije. U ovakvim slučajevima član se opominje samo jedanput, a ako opomena ne urodi plodom, sledi isključenje sa sajta, bez mogućnosti povratka. Dakle, ne započinjite svađu, niti učestvujte u njoj. Ukoliko se ne slažete sa tuđim mišljenjem, nemate pravo da tu osobu vređate. Diskusiju vodite argumentovano i civilizovano. Poštujte tuđe mišljenje onoliko koliko želite da ostali članovi poštuju Vaše.
    Bez vređanja i bez govora mržnje, molim.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  3. #78

    Odgovor: Vojvođani vs došljaci, mentaliteti i identiteti

    Прича о дошљацима и домаћима у Војводини показује колика је стварно та толеранција Војводине. Чувена.
    Толеранција постоји само према онима који нам се свиђају и мисле исто.
    Сваки "домаћи" (и они који то желе да буду, иако им је деда још у Гламочу) ће причати за себе да је јако толерантан, а успут ће захтевати од сваког "дођоша" да се понаша, мисли, прича... онако како "домаћи" мисли да треба.
    1 од 100 "дођоша" ће причати лепо о "домаћима" и о њихвој толеранцији.
    Све док о толеранцији не почну да причају они према којима је усмерена, биће то бајка којом неко улепшава слику о себи. А истина ће бити - уски провинцијализам који не прихвата ништа другачије.
    Наравно, ту је и шовинизам националних мањина и нетрпељивост према Србима и Србији.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  4. #79

    Odgovor: Vojvođani vs došljaci, mentaliteti i identiteti

    @yossa
    Naravno da si na ovu temu ubacio nacionalne manjine. A vidiš, oni se ovde smatraju domaćima. Zar je to tako teško prihvatiti?
    Vojvodina jeste tolerantna. Da nije tako, ne bi periodično bio nalet doseljenika. Neverovatno, samo za one koje dolaze Vojvodina nije tolerantna, već u prvoj, da ne kažem drugoj generaciji se ovaj stav menja.
    Kako to objasniti?
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  5. #80

    Odgovor: Vojvođani vs došljaci, mentaliteti i identiteti

    Citat Mish kaže: Pogledaj poruku
    @yossa
    Naravno da si na ovu temu ubacio nacionalne manjine. A vidiš, oni se ovde smatraju domaćima. Zar je to tako teško prihvatiti?
    А ко је рекао било шта против тога?
    Ја сам споменуо шовинизам и нетрпељивост, који код националних мањина постоји, што се добро види и на овом форуму.

    Vojvodina jeste tolerantna. Da nije tako, ne bi periodično bio nalet doseljenika.
    То нема никакве везе са толеранцијом већ са историјским околностима. Војводина је колонизована после 18, после 45, јер су тако одлучивале државне власти. Деведесетих процес је ишао јер су протерани имали родбину у Војводини, а они који нису ишли су тамо где већ има протераних.

    Neverovatno, samo za one koje dolaze Vojvodina nije tolerantna, već u prvoj, da ne kažem drugoj generaciji se ovaj stav menja.
    Kako to objasniti?
    Тако што већ друга генерација пљује дођоше... трагично. То је образац понашања који мора да се поштује да би се неко уписао међу "праве Војвођане". Друга генерација или пљује дођоше или пљује домаће, средине скоро да нема.

    Него, ако је Војводина толерантна, зашто то ниједан покварени дођош не признаје? Напротив.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  6. #81

    Odgovor: Vojvođani vs došljaci, mentaliteti i identiteti

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    А ко је рекао било шта против тога?
    Ја сам споменуо шовинизам и нетрпељивост, који код националних мањина постоји, што се добро види и на овом форуму.
    Samo jedna strana medalje. Isto tako neko može reći da postoji i netrpeljivost prema nacionalnim manjinama. Ali, ne bih želela da odem u off-topic.
    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    То нема никакве везе са толеранцијом већ са историјским околностима. Војводина је колонизована после 18, после 45, јер су тако одлучивале државне власти. Деведесетих процес је ишао јер су протерани имали родбину у Војводини, а они који нису ишли су тамо где већ има протераних.
    Nije tačno. Doseljenika je bilo i u periodima između imonovanih, samo nisu bili toliko masovni. Niko ih nije primoravao da baš ovde dođu, ni vlast, ni ratovi i nesreće. Da je Vojvodina toliko netolerantna, zar ne bi našli bolji dom za sebe?

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Тако што већ друга генерација пљује дођоше... трагично. То је образац понашања који мора да се поштује да би се неко уписао међу "праве Војвођане". Друга генерација или пљује дођоше или пљује домаће, средине скоро да нема.
    Hoćeš da kažeš da su primorani da promene mišljenje? Zašto tako malo poštovanja prema ovim ljudima? Ne liči li to "ako nisi naš, onda si đubre."

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Него, ако је Војводина толерантна, зашто то ниједан покварени дођош не признаје? Напротив.
    Šta treba da se prizna?
    Ja nigde nisam pročitala da su dođoši pokvareni. A kontradiktoran si. Zar ovo nisu tvoje reči?
    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    1 од 100 "дођоша" ће причати лепо о "домаћима" и о њихвој толеранцији.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  7. #82

    Odgovor: Vojvođani vs došljaci, mentaliteti i identiteti

    Citat Mish kaže: Pogledaj poruku
    Samo jedna strana medalje. Isto tako neko može reći da postoji i netrpeljivost prema nacionalnim manjinama. Ali, ne bih želela da odem u off-topic.
    То је једна страна медаље о којој се јако мало прича.

    Nije tačno. Doseljenika je bilo i u periodima između imonovanih, samo nisu bili toliko masovni. Niko ih nije primoravao da baš ovde dođu, ni vlast, ni ratovi i nesreće. Da je Vojvodina toliko netolerantna, zar ne bi našli bolji dom za sebe?
    Наравно, било их је из економских разлога и зато јер су већ имали родбину овде. Шта нам то говори о толеранцији? Ништа.
    Ко да тражи бољи дом? Па рекох већ, историјске околности и организоване колонизације. И константна прича "домаћи-дођоши" - као дивна слика слоге и толеранције.

    Hoćeš da kažeš da su primorani da promene mišljenje? Zašto tako malo poštovanja prema ovim ljudima? Ne liči li to "ako nisi naš, onda si đubre."
    То само говори какав образац мишљења намеће средина. Нетолерантан.

    Šta treba da se prizna?
    Ja nigde nisam pročitala da su dođoši pokvareni. A kontradiktoran si. Zar ovo nisu tvoje reči?
    Па покварени су чим малтене ниједан не признаје ту војвођанску толеранцију. А она просто цвета.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  8. #83

    Odgovor: Vojvođani vs došljaci, mentaliteti i identiteti

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Наравно, било их је из економских разлога и зато јер су већ имали родбину овде. Шта нам то говори о толеранцији? Ништа.
    Ко да тражи бољи дом? Па рекох већ, историјске околности и организоване колонизације. И константна прича "домаћи-дођоши" - као дивна слика слоге и толеранције.
    Ok, da zamislimo kako je to bilo.
    Dođe u zavičaj onaj koji je silom prilika (političkim dekretom) kolonizovan u Vojvodini. Pitaju ga rođaci kako im je, mogu li se i oni tu snaći? E, onda dobiju odgovor da je strašno, da su svi jako netolerantni, da ih nacionalne manjine tamo mrze....
    I rođaci, eto, iz ekonomskih razloga dođu baš u Vojvodinu... Ne odaberu neki drugi deo zemlje ili recimo gasterbajterski život?

    Nešto mi tu ne pije vodu.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  9. #84

    Odgovor: Vojvođani vs došljaci, mentaliteti i identiteti

    Citat Mish kaže: Pogledaj poruku
    Ok, da zamislimo kako je to bilo.
    Dođe u zavičaj onaj koji je silom prilika (političkim dekretom) kolonizovan u Vojvodini. Pitaju ga rođaci kako im je, mogu li se i oni tu snaći? E, onda dobiju odgovor da je strašno, da su svi jako netolerantni, da ih nacionalne manjine tamo mrze....
    I rođaci, eto, iz ekonomskih razloga dođu baš u Vojvodinu... Ne odaberu neki drugi deo zemlje ili recimo gasterbajterski život?

    Nešto mi tu ne pije vodu.
    Једно је дивна идилична толеранција а друго је место где рецимо неког убијају, спаљују му куће, пале крстове... постоји и нешто између. Е па Војводина је нешто између, са масом провинцијализама и нетрпељивости. Ако неком кварим слику из бајки, није моја кривица. Нек се спусти из митова у стварни свет. То не значи да Војводина нема других ствари којима може и привлачи људе.

    Пуно мање пије воду прича о толеранцији домаћих - коју не понавља ни један од 100 дођоша. Теби ту ништа није сумњиво? Незахвалан свет?
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  10. #85

    Odgovor: Vojvođani vs došljaci, mentaliteti i identiteti

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Пуно мање пије воду прича о толеранцији домаћих - коју не понавља ни један од 100 дођоша. Теби ту ништа није сумњиво? Незахвалан свет?
    Ne bih o zahvalnosti. Ali možda je reč o sposobnosti adaptacije. Ne znam čemu očekivanje da će se oni koji već žive u Vojvodini (pa bili oni tu od Čarnojevića, ili su druga, treća...generacija dođoša) prilagođavati sistemu vrednosti sa nekog drugog podneblja. Naravno, ovde ne mislim na opšte, ljudske sisteme vrednosti.
    Objasniću. Možda je banalan primer, ali je ipak primer.
    Moj drugar nikako nije mogao da shvati zašto insistiram da se najavi kad dolazi kod mene. Jer kod njega, u Tuzli, to bi značilo uvredu i postavljanje distanci. I teško, ali ne nemoguće je bilo opasuljiti ga da je to samo poštovanje tuđeg vremena, tačnije mog, a da slobodno u Tuzli obilazi prijatelje nenajavljen.


    Umesto nazvati drugu generaciju "pokvarenima" i "prodatim dušama" možda su oni samo oni koji su stasali u sistemu vrednosti i mentalitetu Vojvodine. I nije im trebalo toliko prilagođavanja jer im je stran i sistem vrednosti u kom su njihovi roditelji (ili preci) proveli mladost.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  11. #86

    Odgovor: Vojvođani vs došljaci, mentaliteti i identiteti

    Citat Mish kaže: Pogledaj poruku
    Ne bih o zahvalnosti. Ali možda je reč o sposobnosti adaptacije. Ne znam čemu očekivanje da će se oni koji već žive u Vojvodini (pa bili oni tu od Čarnojevića, ili su druga, treća...generacija dođoša) prilagođavati sistemu vrednosti sa nekog drugog podneblja. Naravno, ovde ne mislim na opšte, ljudske sisteme vrednosti.
    Objasniću. Možda je banalan primer, ali je ipak primer.
    Moj drugar nikako nije mogao da shvati zašto insistiram da se najavi kad dolazi kod mene. Jer kod njega, u Tuzli, to bi značilo uvredu i postavljanje distanci. I teško, ali ne nemoguće je bilo opasuljiti ga da je to samo poštovanje tuđeg vremena, tačnije mog, a da slobodno u Tuzli obilazi prijatelje nenajavljen.


    Umesto nazvati drugu generaciju "pokvarenima" i "prodatim dušama" možda su oni samo oni koji su stasali u sistemu vrednosti i mentalitetu Vojvodine. I nije im trebalo toliko prilagođavanja jer im je stran i sistem vrednosti u kom su njihovi roditelji (ili preci) proveli mladost.
    Дакле, проблем је у систему вредности и менталитету.
    Тј, према дођошима се толерантно, али по војвођанском систему вредности, који они не схватају, па то сматрају нетолеранцијом Тј. признајеш ти да нешто не штима, али ето, у Тузли није било никога код кога се мораш најавити, па мора да је то.

    Ја не знам шта да кажем некоме ко чврсто верује у толеранцију иако нико од оних према којима је усмерена не признаје ту толеранцију. И ко је убеђен да та ситница не значи да те толеранције нема.
    Ако се чињенице не слажу са твојом унапред створеном сликом - тим горе по чињенице. Ти си верник, а верницима чињенице ни докази не требају. Нити им сметају.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  12. #87

    Odgovor: Vojvođani vs došljaci, mentaliteti i identiteti

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Ја не знам шта да кажем некоме ко чврсто верује у толеранцију иако нико од оних према којима је усмерена не признаје ту толеранцију. И ко је убеђен да та ситница не значи да те толеранције нема.
    E, sada sam shvatila zašto se ne veruje u vojvođansku toleranciju.
    Ko je rekao da je tolerancije usmerena prema tzv. "dođošima".
    Vojvođanska tolerancije je usmerena prema svima, meštanima, dođošima, različitima nacionalnostima, društvenom statusu,...
    Nije tu reč o ljubavi, nego o međusobnom uvažavanju i poštovanju različitosti.

    Zar očekujete neku posebnu toleranciju prema samo jednoj grupi?


    I da, verujem u toleranciju u Vojvodini. A što više nas bude verovalo u toleranciju, nje će više i biti. I što bude manje podela, biće više tolerancije. Zar je to tako teško prihvatiti?
    Ili je lakše rušiti i ideju o toleranciji ako smatramo da je to utopija? U praviti nove razlike, nove grupe,...?
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  13. #88

    Odgovor: Vojvođani vs došljaci, mentaliteti i identiteti

    Citat Mish kaže: Pogledaj poruku
    E, sada sam shvatila zašto se ne veruje u vojvođansku toleranciju.
    Ko je rekao da je tolerancije usmerena prema tzv. "dođošima".
    Vojvođanska tolerancije je usmerena prema svima, meštanima, dođošima, različitima nacionalnostima, društvenom statusu,...
    Nije tu reč o ljubavi, nego o međusobnom uvažavanju i poštovanju različitosti.

    Zar očekujete neku posebnu toleranciju prema samo jednoj grupi?
    Ово је исто као да кажеш да у Мисисипију има разних толеранција, усмерених на све стране, и да нема расизма, осим према црнцима
    Већ сам и рекао - толеранција усмерена само према "подобнима" - није толеранција. Такве толеранције имаш и у најгорим друштвима. Нацисти су били толерантни једни према другима. Тиме наравно не поредим Војводину са Немачком далеко било, већ само илуструјем колико је толеранција према подобнима права толеранција.

    По теби би се рекло да у Војводини нема националне нетрпељивости, нема снобизма према сиромашнијима, нема комшијских свађа... сви се воле, сви се цене, сви се поштују... сећаш ли се пароле - хоћу да живим у земљи из другог дневинка РТС?

    Толеранције према дођошима има толико да нико од њих није задовољан истом. Ти у томе не видиш никакав проблем? Добро, Војводина је супертолерантна.

    I da, verujem u toleranciju u Vojvodini. A što više nas bude verovalo u toleranciju, nje će više i biti. I što bude manje podela, biće više tolerancije. Zar je to tako teško prihvatiti?
    Ili je lakše rušiti i ideju o toleranciji ako smatramo da je to utopija? U praviti nove razlike, nove grupe,...?
    Замена теза. Једно је веровати да нечег треба да буде а друго веровати да нешто постоји.
    Толеранција се руши ако верујемо да је нешто добро, а није.
    Зашто би ти градила толеранцију кад је све идеално?
    Наравно да толеранцију треба градити, али прво морамо да признамо да је нема тамо где је нема.
    Неко ко слепо верује у идилу тамо где има много нетрпељивости, тај нема потребу ништа да мења. И тако гаји нетолеранцију.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  14. #89

    Odgovor: Vojvođani vs došljaci, mentaliteti i identiteti

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Толеранције према дођошима има толико да нико од њих није задовољан истом. Ти у томе не видиш никакав проблем? Добро, Војводина је супертолерантна.
    Dokle god se otvaraju ovakve teme na forumima (još češće su u kafanama) ne mislim da je sve idealno. Zar je ikad?
    Ali prihvatimo da je tolerancija dvostrana. Postoji akcija, postoji reakcija. Umesto da se trudimo da je izgradimo, mi samo produbljujemo razlike.
    Zar je teško prihvatiti da svako podneblje ima svoje specifičnosti i poštovati ih?
    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Наравно да толеранцију треба градити, али прво морамо да признамо да је нема тамо где је нема.
    Неко ко слепо верује у идилу тамо где има много нетрпељивости, тај нема потребу ништа да мења. И тако гаји нетолеранцију.
    Ok, hajde da gradimo tolerantnost.
    Prvi korak je da prihvatimo da postoji netolerantnost između starosedeoca i došljaka. Znači, ne da postoji netolerantnost starosedeoca prema došljacima, došljaka prema starosedeocima, nego uzajamno.
    A šta su tvoje reči?
    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Толеранције према дођошима има толико да нико од њих није задовољан истом.
    Konstantnim međusobnim pljuvanjem nećemo ništa uraditi. I uništićemo i ono tolerantnosti što je ima.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  15. #90

    Odgovor: Vojvođani vs došljaci, mentaliteti i identiteti

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Замена теза. Једно је веровати да нечег треба да буде а друго веровати да нешто постоји.
    Толеранција се руши ако верујемо да је нешто добро, а није.
    Зашто би ти градила толеранцију кад је све идеално?
    Наравно да толеранцију треба градити, али прво морамо да признамо да је нема тамо где је нема.
    Неко ко слепо верује у идилу тамо где има много нетрпељивости, тај нема потребу ништа да мења. И тако гаји нетолеранцију.
    Ti se uvek vadiš na zamenu teza. Samo ne znam šta može reći jedan samoproklamovani zli klerofašista o toleranciji i da li ga uopšte treba slušati?

    Zašto kažeš:
    Једно је веровати да нечег треба да буде а друго веровати да нешто постоји. - evo ti primer: Mogu da verujem da tolerancije treba da bude, i da tolerancije ima.
    Zašto se tolerancija ruši ako verujemo da je nešto dobro, a nije? Samo postavljaš teze, a ne odgovaraš na njih.
    I normalno je, da ima tolerancije kad je sve idealno, ona se tad ne mora graditi, jer je preduslov idealnog stanja da sve bude idealno.
    Inače, ti polaziš od jednostranog viđenja stvari, a to je da drugi moraju da budu tolerantni prema tebi i stvarima koje ti zastupaš. I to je u redu, ali istovremeno uvek smetneš sa uma, da i drugi zaslužuju toleranciju, no, tebe to redovno ne interesuje.
    I naravno, neko slepo veruje u idilu, a zaboravljaš da neko preimenuje stvari, naziva ih drugim imenom...
    - neki slepo veruju u idilu... lažnu..
    - neki toleranciju zahtevaju samo za sebe.. a za druge ih nije briga, kad oni drugi dignu glas, optužuje ih za svašta..
    - neki su tolerantni prema svima i ispadnu naivni..
    Ko rano poludi, ceo vek mu u veselju prođe!

Strana 6 od 10 PrvaPrva ... 45678 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Vojvođanska mesta - azbuka
    Autor silvia u forumu Igre bez granica
    Odgovora: 546
    Poslednja poruka: 11.04.2019, 23:48
  2. Najlepši vojvođanski grad
    Autor Kunic u forumu Vojvođanski bircuz
    Odgovora: 138
    Poslednja poruka: 11.08.2018, 15:29
  3. Vojvođanske čarde
    Autor Mish u forumu Vojvođanski bircuz
    Odgovora: 25
    Poslednja poruka: 10.12.2013, 19:20
  4. Poznati Vojvođani
    Autor memento u forumu Istorija
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 01.04.2010, 09:37
  5. Vojvođanski deo - divanimo o ...
    Autor simke u forumu Vojvođanski bircuz
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 18.04.2008, 13:17

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •